search

Putem stoca facturile pe hartie si electronic?


Persoanele impozabile pot converti in forma electronica facturile emise/primite pe suport hartie in vederea stocarii?

Conform prevederilor Codului fiscal si ale normelor metodologice de aplicare a titlului VII din Codul fiscal, persoanele impozabile pot stoca facturile emise/primite pe suport hartie sau in format electronic, indiferent de forma originala in care au fost trimise ori puse la dispozitie, cu conditia sa asigure autenticitatea originii, integritatea continutului si lizibilitatea acestora, conform art. 319 alin. (25) din Codul fiscal, de la momentul emiterii/primirii pana la sfarsitul perioadei de stocare.Indiferent de forma in care este emisa/primita factura , si factura stocata in forma pentru care a optat persoana impozabila, se considera exemplar original, conform normelor metodologice.


Persoanele impozabile care opteaza pentru stocarea electronica a facturilor au obligatia sa stocheze prin mijloace electronice si datele ce garanteaza autenticitatea originii, a integritatii continutului si a lizibilitatii facturilor.Fiecare persoana impozabila stabileste modul de garantare a autenticitatii originii, a integritatii continutului si a lizibilitatii facturilor.

Prin urmare, persoanele impozabile pot converti in forma electronica facturile emise/primite pe suport hartie in vederea stocarii, cu conditia garantarii autenticitatii originii, a integritatii continutului si a lizibilitatii facturilor.

Legea nr. 227/2015 articolul art. 319 alin.. (25)-(37)
Hotararea guvernului nr 1 / 2016 articolul pct. 69 alin. (2) , pct. 99 alin. (2)


Noutati contabile 1716670800
Atentie, contabili!

Contabilitatea se schimba!
Completeaza adresa de email la care
vrei sa primesti Raportul Gratuit

E-Factura. E-Transport: Sanctiuni. Amenzi. Solutii practice