Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihaci's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


mihaci's Content

There have been 387 items by mihaci (Search limited from 01-January 08)



Sort by                Order  

#119379 fise fiscale concediu ingrijire copil

Postat de mihaci on 01 February 2007 - 09:11 PM in Arhiva

Vezi postareaFlorian2005, la Feb 1 2007, 05:52 PM, a spus:

Daca a avut contractul suspendat 01.01-31.12 ambele date inclusiv, nu se face FF; daca suspendarea a aparut in dupa 01.01. sau a incetat pana la 31.12 eu cred ca trebuie intocmita: trebuie trecute deducerile daca are functie de baza chiar daca nu plateste impozit (suma ipozabila este mai mica de 1); trebuie trecut impozitul calculat si retinut la locurile unde nu are f. de baza!


angajatele sunt in CIC din anul 2005 si urmeaza sa inceapa activitatea anul acesta, in 2006, in unele luni am scris pe statul de salarii...angajata X in CIC, iar in alte luni nu am mentionat, considerand contractul suspendat. In concluzie, daca tot anul 2006 au fost in CIC, fac FF cu 0 sau nu?Multumesc



#119624 462 sau 4551?

Postat de mihaci on 02 February 2007 - 09:27 PM in Arhiva

Vezi postareaCris Raicu, la Feb 2 2007, 06:53 PM, a spus:

Contul 455 " Sume datorate actionarilor / asociatilor" : cu ajutorul acestui cont se tine evidenta sumelor lasate temporar la dispozitia entitatii de catre actionari / asociati.

Contul 462 "Creditori diversi" : cu ajutorul acestui cont se tine evidenta sumelor datorate tertilor, pe baza titlurilor executorii sau a unor obligatii ale entitatii fata de terti provenind din alte operatii, altii decat entitatile afiliate si entitatile legate prin interese de participare.

Se foloseste 4551 !


multumesc, am inteles, fac aport de bani prin 4551. In cazul in care exista un contract de imprumut intre asociat si firma, folosesc tot 4551 sau 462? multumesc si weekend placut!



#121296 INCHIDERE 31.12.2006

Postat de mihaci on 16 February 2007 - 07:47 PM in Arhiva

Vezi postareapampu2001, la Feb 16 2007, 04:24 PM, a spus:

Vezi postareaOhrana, la Feb 16 2007, 05:21 PM, a spus:

Parerea mea este urmatoarea:
dec. - nu fac nimic
ianuarie: 121 = 117
Dupa aprobare bilant:
a) 117 = %
1068
457

b) nimic daca nu am chef sa repartizez (ca poate nici nu am ce repartiza !)

Alte pareri?

De acord cu tine!
Dar daca am profit si rez. legala e 0 sunt obligata sa o constitui la dec. si pot numai prin 129 si numai cu suma rezervei. Restul in ian. prin 117. Corect!


daca am creat rezerva legala in anii precedenti, iar la 31.12.2006 am profit, cum inchid anul? 129=117 si in ian.2007 repartizez profitul?



#121708 Declaratia 392

Postat de mihaci on 19 February 2007 - 09:45 PM in Arhiva

poate sa ne lamureasca cineva, un cabinet medical individual considerat PFA , avand CIF de la 01.01.2007, neplatitor de TVA, trebuie sa depuna 392?multumesc



#122864 INCHIDERE 31.12.2006

Postat de mihaci on 26 February 2007 - 11:32 AM in Arhiva

Buna ziua, nu inteleg cum se inchide anul 2006 la dec daca am profit? daca am rezerva legala din ani precedenti, atunci la 31.12.2006, las 121 creditor, in ian 2007 fac 121=117 si repartizez 117 dupa aprobare bilant? conform caror normative? daca trebuie sa creez rezerva legala, atunci la dec.2006 fac 129=1061 si restul ramane in 121 creditor? multumesc



#123684 va rog, urgent, achizitie casa cu teren, 212 sau 371?

Postat de mihaci on 02 March 2007 - 04:09 PM in Arhiva

Buna ziua, am urmatoarea situatie la o firma, cod CAEN 7012, cumpararea si vanzarea bunurilor imobiliare proprii, firma a cumparat de la o persoana fizica o casa cu teren intr`o zona turistica, casa fiind foarte degradata, asociatii doresc renovarea casei si folosirea in scop turistic, cred ca trebuie sa consider casa si terenul mijloace fixe, este corect? Nu am raport de evaluare, a evaluat asociatul cam cat ar fi valoare terenului si cat a casei, este corect sa inregistrez in contabilitate in acets mod? cand s`au platit taxele la primarie, doamna de acolo a zis ca nu trebuie facut raport de evalaure, ci sa evalueze asociatii. Multumesc



#123688 problema urgenta, plata avans leasing cash

Postat de mihaci on 02 March 2007 - 04:13 PM in Arhiva

Buna ziua, sunt intr`o mare dilema, un srl care nu are cont bancar a platit prin foaie de varsamant la banca catre firma de leasing avansul la un leasing auto, in suma de 22.000 ron, deci din casa, cum sa procedez pentru inregistrare contabila, suma platita de societate altei societati fiind mai mare de 5000 ron? multumesc



#123895 monografie pentru firma cu cod CAEN 7012

Postat de mihaci on 04 March 2007 - 03:51 PM in Arhiva

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine, la o soc.com. cu acelasi cod CAEN 7012, s`a cumparat o casa cu teren in scopul turistic, va fi renovata, o inregistrez ca imobilizare, intrebarea este : in contractul de vanzare--cumparare nu s specificat cat este valoare terenului si cat a casei, cum inregistrez in contabilitate? dupa cum apreciaza asociatii? nu s`a efectuat evaluare imobiliara, achizitia a fost in oct.2006.Multumesc



#123907 NOUA DECL. 010

Postat de mihaci on 04 March 2007 - 07:25 PM in Arhiva

Buna seara, stie cineva daca declaratia 010 trebuie completata pe computer? daca da, imi poate trimite cineva pe mihaci@hotmail.com un format doc care sa poata fi completat pe computer, cel de pe mfinante este pdf .Multumesc



#123908 note explicative bilant

Postat de mihaci on 04 March 2007 - 07:30 PM in Arhiva

Buna seara, va rog, imi poate spune cineva cum trebuiesc detaliate notele de la bilant, de exemplu, nota 1, la cheltuielile de constituire, le`am constituit in 2006 si le`am amortizat tot in 2006, intr`un numar de luni ales de minece sa scriu la motivele amortizarii si perioada amortizarii? La nota 6, care sunt cheltuielile indirecte de productie, cele de baza, cele auxiliare? Ce scriem la notele 6,7,8? Ce indicatori suntem obligati sa calculam la nota 9? Multumesc!



#123937 NOUA DECL. 010

Postat de mihaci on 05 March 2007 - 09:57 AM in Arhiva

Vezi postareaana-op, la Mar 4 2007, 05:35 PM, a spus:

pt mihaci

in aceasta nebunie....la cluj s-a putut depune si completata cu pixul nu stiu daca este valabila si pt alte adm.financiare nu am disponibil formatul doc.acum dar de pe forum l-am luat daca nu il gasesti trimit maine...

multumesc mult daca imi poti trimite un doc sa pot completa pe computer



#124414 Conta cafenea

Postat de mihaci on 07 March 2007 - 05:11 PM in Arhiva

Buna ziua, cred ca Alex are o propunere interesanta , sa ne intalnim, noi contabilii, la o cafea, daca stabiliti zi, data si loc in Bucuresti, ma intereseaza si pe mine! Ne recunoastem dupa Cartea Verde? La reverede si o zi buna!



#124419 Leasing financiar

Postat de mihaci on 07 March 2007 - 05:20 PM in Arhiva

Buna ziua, eu am un leasing la o soc.com din nov.2006, facturile din ian si feb 2007 sunt emise astfel :
-rata asigurare la cursul din zi facturare
-rata capital si dobanda la cursul din 31.12.2006
-diferente de curs la curs diferenta intre curs data facturare si curs la 31.12.2006, nimic legat de cursul istoric, adica curs la data incheierii contractului
Am citit despre inregistrarile pe care trebuie sa le facem, dar cum procedez? nu mai inregistrez factura cu sumele continute ci calculez eu la cursul istoric respectiv pt 658 asa cum se scrie pe acest forum?
Multumesc mult



#124667 curs valutar la achizitie cladire

Postat de mihaci on 09 March 2007 - 05:40 PM in Arhiva

Buna ziua, va rog sa ma lamureasca cineva care sunt inregistrarile contabile pe care trebuie sa le fac in urmatoarea situatie:
achizitie casa cu teren in ziua X oct.2006, in contractul de vanzare-cumparare de la persoana fizica, se specifica suma achizitiei Y la cursul valutar Z, curs valutar care difera de cel al BNR in ziua respectiva. Care sunt inregistrarile in contabilitate, trebuie sa calculez diferente de curs in ziua achizitie si cum?Multumesc si weekend placut!



#124672 Achizitii intracomunitare

Postat de mihaci on 09 March 2007 - 05:56 PM in Arhiva

Vezi postareasubsemnatul, la Mar 7 2007, 04:58 PM, a spus:

cumperi de la o pf din UE... si care-i problema? e ca si cum ai cumpara de la o pf din Romania...nu intervine TVA...vanzarea sau revanzarea (in tara, probabil) este o alta operatiune, distincta de operatiunea de achizitie intracomunitara...asa ca, facturezi TVA ca la orice alta livrare interna...ai inteles ceva? :)


Buna ziua, ma intereseaza si pe mine acest subiect.
Inteleg ca daca un srl din Romania platitor de TVA, cumpara bunuri din Italia, de la o firma platitoare de TVA in Italia, nu plateste TVA la vama sau statului, fac taxare inversa 4426=4427 si cand incep sa vand, facturile emise contin TVA pe care trebuie sa il platesc? Daca firma din Italia nu plateste TVA, eu ce fac?Multumesc



#124678 jurnal cumparari, rata dobanda leasing

Postat de mihaci on 09 March 2007 - 07:37 PM in Arhiva

Buna seara, fac un decont de TVA la o soc.com care are un leasing auto, pozitiile din factura fara TVA : rata dobanda, diferenta de curs la dobanda pe ce rand le trec in declaratia 300? folosesc Saga si daca inregistrez dobanda in 8051 , in jurnalul de cumparari nu imi apare la achizitii scutite de TVA dobanda. Multumesc!



#124727 Achizitie casa cu teren, curs valutar

Postat de mihaci on 10 March 2007 - 09:56 AM in Arhiva

Buna ziua, un srl a achizitionat in oct 2006 o casa cu teren, cursul euro stabilit in contractul de vanzare-cumparare difera de cel BNR in ziua respectiva, va rog sa imi spuneti la ce curs inregistrez eu in contabilitate? daca inregistrez la cursul din contract, trebuie sa fac diferente de curs valutar in raport cu cursul BNR? Multumesc



#125733 declaratia 101, va rog, urgent

Postat de mihaci on 19 March 2007 - 10:29 AM in Arhiva

Buna ziua, va rog ,ma poate lamuri cineva,ce trebuie sa completz in declaratia 101, la randurile corespunzatoare amortizarii contabile (rand29), amortizarii fiscale (rand 14), rezervei legale deductibila (rand 16) , cheltuieli cu dobanzi (rand32) , rand 37 ce trebuie completat? ce solduri sau rulaje din balanta la 31.12.2006? multumesc mult



#126448 declaratia 101, va rog, urgent

Postat de mihaci on 24 March 2007 - 11:08 AM in Arhiva

ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu ceea ce trebuie sa completez in declaratia 101 la randurile 16, 29 si 46? multumesc



#126460 bilant, proces verbal daca e asociat unic?

Postat de mihaci on 24 March 2007 - 01:14 PM in Arhiva

Buna ziua, la o societate cu asociat unic, cum se face procesul verbal pentru bilantul la dec.2006, neexistand adunare generala a asociatilor? multumesc



#127036 cheltuieli deplasare personal din afara firmei

Postat de mihaci on 29 March 2007 - 12:32 PM in Arhiva

Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema, patronul mi`a adus bilete de avion pe numele unor persoane care nu sunt asociati ai firmei si nici angajati cu contract de munca, pe factura scrie numele firmei si numele persoanei, le pot deconta ? Multumesc



#127450 cheltuieli deplasare personal din afara firmei

Postat de mihaci on 01 April 2007 - 09:14 AM in Arhiva

Vezi postareaMary, la Mar 29 2007, 11:04 AM, a spus:

Nu...
Persoanele respective au legatura cu activitatea societatii?
Societatea unde lucrezi are vreun contract cu alte firma unde persoanele respective sunt salariate...in care sa scrie sa societatea ta se obliga sa deconteze contravaloarea transportului?


persoanele nu au nici o legatura cu firma, sunt cunostinte ale patronului pe care il ajuta, dar nu au nici un fel de contract



#128281 registru valuta, plata card, va rog urgent

Postat de mihaci on 11 April 2007 - 11:06 AM in Arhiva

Buna ziua, am o mare rugaminte, pentru bilete de avion platite cu card , in valuta, trebuie sa intocmesc registru de casa in valuta?daca da, cum fac aport de valuta de la patron? ce inregistrari contabile fac pentru plata biletelor de avion in valuta cu card bancar?Multumesc



#128290 registru valuta, plata card, va rog urgent

Postat de mihaci on 11 April 2007 - 12:17 PM in Arhiva

Vezi postareates, la Apr 11 2007, 09:54 AM, a spus:

Vezi postareamihaci, la Apr 11 2007, 12:06 PM, a spus:

Buna ziua, am o mare rugaminte, pentru bilete de avion platite cu card , in valuta, trebuie sa intocmesc registru de casa in valuta?daca da, cum fac aport de valuta de la patron? ce inregistrari contabile fac pentru plata biletelor de avion in valuta cu card bancar?Multumesc

cardul e pe numele firmei sau al patronului?


cardul e pe numele asociatilor, nu e pe numele firmei. Care ar fi diferenta? multumesc mult



#129154 va rog, urgent, decont TVA

Postat de mihaci on 19 April 2007 - 12:56 PM in Arhiva

Buna ziua, am urmatoarele probleme legate de decontul de TVA:
1) am primit mostre din UE, stiu ca nu se considera achizite de bunuri si nu fac taxare inversa, deci nu le trec in decont TVA 300 si nici in declaratia 390?
2) biletele de avion dus-intors Bucuresti-Italia, achizitionate din Cehia si Italia, facturile resepctive de la Sky Europe trebuiesc inregistrate cu taxare inversa, regasite in 300 si 390? sau 390 este numai pentru achizitii de bunuri, dupa cum se pare?
Multumesc




Cometa SQL