Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihavesa's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


mihavesa's Content

There have been 1000 items by mihavesa (Search limited from 11-January 08)



Sort by                Order  

#13707 Registrele obligatorii

Postat de mihavesa on 17 March 2005 - 04:45 PM in Arhiva

buna
Nicolae BOTH tb sa recunosc ca mi-ai captat atentia. Ar fi nemaipomenit sa nu mai fie nevoie sa scrie prostia aia de reg jurnal si inventar. Dar oare chiar asa e? Ai un temei legal? Eu am inteles din lg contab republicata ca nu mai este nevoie sa faci balanta lunar ca poti sa o faci cel putin de 2 ori pe an la bilant, dar mai mult nu am citit. Oricum de lucrat se lucreaza tot lunar pt ca doar nu ai sa faci un reg de casa la 6 luni, de ex.... Iar daca tot faci reg casa faci si balanta, nu?
Te rog sa-mi dai detalii



#13710 Cum se scade chiria pe firma

Postat de mihavesa on 17 March 2005 - 04:52 PM in Arhiva

buna
tony tin sa te anunt ca am in mana chiar acum chitante fiscalizate de la asociatii de locatari ceea ce inseamna ca sunt obligati sa o faca
o zi buna



#13712 cheltuieli de protocol

Postat de mihavesa on 17 March 2005 - 04:55 PM in Arhiva

buna
eu ti-as sugera si o alta varianta
poti sa treci sucul si apa minerala si ce mai e de mancare pe contul 6458-alte chelt sociale care sunt deductibile in limita a 2% din fd salarii iar restul cafeaua care nu poate fi o chelt soc pe chelt protocol.
eu asa fac jonglez intre cele doua astfel incat sa poata fi amandoua deductibile....



#13989 Introducere suma CAS crestere copil pina la 2 ani

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 03:31 PM in Arhiva

buna
in casuta L5 sau L6 daca nu ma insel. este prima de sus de pe coloana din dreapta (nu am in fata formularul).



#13998 TVA RENT-A-CAR

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 04:17 PM in Arhiva

buna bogdan74
eu am alta problema am un amic care a lucrat intr-o afacere de genul asta ca sofer are multa experienta in deplasari,lucrul cu clientii (chiar si clienti straini) dar acum vrea sa plece de acolo din motive financiare. Ai nevoie de asa ceva? Este o persoana de cea mai mare incredere. Poti sa-mi scrii la mihavesa@yahoo.com daca te intereseaza. Lucreaza pentru o firma de cazare in regim hotelier. Eu doar vreau sa-l ajut. Este si disponibil imediat si pe un salariu zic eu modest. Vrea doar sa plece de acolo. Multumesc tare mult.



#13999 TVA RENT-A-CAR

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 04:20 PM in Arhiva

iar pentru intrebarea lui Ovidiu.... se factureaza si se colecteaza TVA indiferent daca se plateste cu cardul sau cash. Problema este daca ai un sistem de plata cu cardul on-line pe internet, rezervare se numeste si atunci plata este considerata avans (pt ca clientul plateste inaintea prestarii serviciului efectiv). In acest caz trebuie sa facturezi in termen de 5 zile de la data incasarii avansului respectiv.



#14004 Completarea facturii fiscale la incasare externa

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 04:43 PM in Arhiva

buna
eu as zice ca nu este chiar asa de important cursul la care se factureaza. evaluarea incasarii se face la cursul BNR, iar factura se face eventual la acelasi curs. Oricum diferentele in plus sau in minus se trec pe venituri/cheltuieli.



#14005 TVA colectata la incasari din servicii pe Internet

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 04:46 PM in Arhiva

buna
da, eu as fi de parere ca trebuie colectata TVA mai ales daca esti platitor de TVA. si trebuie sa faci facturi fiscale. Mare atentie la incasarile in avans pe internet, inaintea prestarii propriu-zise pentru care trebuie emise facturi in termen de 5 zile.



#14010 Contabil

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 04:57 PM in Arhiva

sunt de acord cu pestesa dar un contabil autorizat cred ca ar costa mai mult decat un contract de munca. Pe de alta parte este foarte adevarat ca ai putea avea incredere mai mare intr-un expert. Insa si cu expertii m-am convins cum sta treaba :D



#14011 Tranzactii (vanzari si plati) pe internet

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 04:59 PM in Arhiva

buna
cu riscul de a nu fi la punct cu tehnologia de ultima ora si eu as opta pentru varianta lui floris.



#14012 plata cursurilor de igiena

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 05:02 PM in Arhiva

si eu sunt de acord cu dacroman
nu poti sa retii cv cursurilor din salariu pt ca zic eu este si in avantajul patronului. Dar oricum totul depinde acum de um negociezi.



#14013 conturile din clasa 8

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 05:05 PM in Arhiva

conturile cu 8 nu se evidentiaza in balanta, sau ma rog depinde de softul folosit. In practica aceste conturi mai sunt denumite ca fiind conturi "extracontabile".



#14014 aparat foto - urgent

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 05:07 PM in Arhiva

buna
cum eu am tendinta sa omplic lucrurile te-as intreba ce profil are firma? Sunt de aocrd cu ce a zis danL, dar ar putea fi inregistrat si ca instalatii de lucru (cont 2131) daca firma ar avea un profil de prest serv foto, de exemplu.



#14016 amenajare sediu

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 05:10 PM in Arhiva

in legea cu amoritzarea scrie ca recuperarea chelt cu amenajarea sediului se face pe durata contractului de inchiriere sau pe durata de folosinta a mijlocului fix, dupa caz. Acest dupa caz se interpreteaza astfel : daca durata = 3 ani si contractul=2 ani se amortizeaza pe 2 ani. Adica pe durata mai mica.



#14018 462-raspuns urgent, va rog!

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 05:14 PM in Arhiva

da da are dreptate mihaela seghedin Cum ai incasat banii aia ? Prin orice metoda ar fi contul 462 trebuie sa se inchida.



#14020 factura de avans

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 05:18 PM in Arhiva

termenul de avans poate avea mai multe intelesuri. Avans este si atunci cand platesti ceva si nu primesti ceva-ul , avans este si un fel de garantie. M-am zapacit de tot :D



#14021 cheltuieli cu marfa

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 05:21 PM in Arhiva

simonai ai pronuntat un cuvant magic "mostre". Asta pe mine m-a dus cu gandul la cheltuieli cu reclama si publicitate. Este posibil sa-ti folosesti o parte din marfuri in relama deci atunci
623=371 daca nu ma insel.



#14022 inregistrari incontabilitate regularizare fise fiscale

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 05:25 PM in Arhiva

buna
eu regularizarea am facut-o altfel. In luna cu pricina am inregistrat statul corect cu suma care ar tb platita la stat 421=444, iar viramentul l-am facut pe diferenta dintre ce tb platit si ce tb restituit angajatului. Pe declaratia 100 am trecut dif. Daca rezulta o suma mai mica treceam o in dec 100 si restituiam dif.luna urmatoare. Mi se pare ca scrie chestia asta in instructiunile de completare ale dec100



#14026 import contract consultanta

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 05:35 PM in Arhiva

buna
am aflat de curand ca in cazul in care exista o firma din romania primeste o fact din america de consultanta si probabil pentru o anumita suma mai mare (nu stiu exact) acest contract tb inregistrat la admin fin in termen de 30 zile. Stie cineva ceva legat de treaba asta? probabil ca exista anumite onditii... eu recunosc ca nu stiu nimic dar as fi tare curioasa daca asa. Multumesc celor care imi vor raspunde.



#14027 Repartizare profit.... ceva mai ciudata

Postat de mihavesa on 22 March 2005 - 05:39 PM in Arhiva

buna
este intr-adevar ciudata.
Pai repartizarea profitului are legatura numai cu profitul contabil. Deci tu repartizezi profitul contabil. Un lucru nu e clar : cum poti sa ai profit contabil si pierdere fiscala? Am auzit varianta inversa, dar asta nu. Sau e cumva vorba de pierdere fiscala pe cumulat cu anii preedenti? Sau poate ai platit un impozit pe profit in plus? nu inteleg, fii mai explicit



#14316 import contract consultanta

Postat de mihavesa on 23 March 2005 - 08:44 PM in Arhiva

apf, tu vorbesti de un import normal.
atentie aici este vorba de un contract de consultanta extern.
daca nu se cuprind bunurile importate si transport international atunci ce se cuprinde? o sa ma uit pe art.35 din cf. Totusi, nu exista ceva si cu inregistrarea acelui contract?



#14689 vector fiscal

Postat de mihavesa on 25 March 2005 - 07:33 PM in Arhiva

lasa-ma ma danae daca e trecut in vectorul fiscal e clar ca sunt platitor iar daca din dec101 rezulta pierdere de ce mai tb sa fac asta la trim.?? :twisted:



#14693 gradul de indatorare

Postat de mihavesa on 25 March 2005 - 07:44 PM in Arhiva

nu ar mai avea rost sa-l calculezi daca vezi din ochi ca ai pierdere si ca capitalul propriu e negativ, atunci da, nu se mai calculeaza



#14694 imprumuturi

Postat de mihavesa on 25 March 2005 - 07:46 PM in Arhiva

da asa e am citit mai atent
acum va intreb altceva : ati avut imprumuturi externe? adica daca unu dintre asociati este strain si imprumuta firma tb declarat la bnr. Asta stiati? tb declarat in registrul de plati externe sau asa ceva. Stie cineva amanunte?



#14747 TVA colectata la incasari din servicii pe Internet

Postat de mihavesa on 26 March 2005 - 05:50 PM in Arhiva

lorenzo imi pare rau ca tb sa te contrazic. Uite noi avem pe firma contract de publicitate incheiat cu firma PAGINI NATIONALE SI PAGINI AURII si ei emit factura cu TVA. Ce ai scris tu se aplica daca firma nu are sediul in romania, sau obiectul impozabil nu este in romania. eu inteleg ca firma este inregistrata in romania deci colecteaza. Faptul ca se colecteaza in valuta inseamna ca clientii sunt straini, dar conteaza firma unde are sediul.




Cometa SQL