Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BIBI's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


BIBI's Content

There have been 1000 items by BIBI (Search limited from 08-January 08)



Sort by                Order  

#18995 Baza de calcul pentru impozitul pe veniturile microintreprin

Postat de BIBI on 05 May 2005 - 11:36 AM in Arhiva

in ROMANIA contabilitatea este de angajament, deci se considera venitul la emiterea facturii......deci nu itereseaza daca ai incasat sau nu banii.



#18996 receptia de materie prima

Postat de BIBI on 05 May 2005 - 11:42 AM in Arhiva

NIR=nota de intrare/receptie si constatare a diferentelor
In productie(si nu numai) receptiile se fac pe nir-ri sau pe PVR daca e vorba de mijoace fixe(investitii).Vezi codul fiscal, referitor la val.minima a
mijloacelor fixe.



#18997 receptia de materie prima

Postat de BIBI on 05 May 2005 - 11:42 AM in Arhiva

in baza documentelor justificative



#18998 contributii somaj pt angajat - al doilea loc de munca

Postat de BIBI on 05 May 2005 - 11:47 AM in Arhiva

chiar daca ti se pare ciudat Giorgi are dreptate.



#18999 Si eu tot Declaratia 010

Postat de BIBI on 05 May 2005 - 11:49 AM in Arhiva

formular 010 au la xerox la circa financiara



#19001 cum ne scadem cu utilitatile

Postat de BIBI on 05 May 2005 - 11:54 AM in Arhiva

daca aveti contract legal, inregistrat la finate utilitatile le puteti suporta pe cheltuieli.Cf. contract.
Aveti grija se fie inregistrat contractul la finante si de persoana fizica pentru ca am avut un caz(pers. fizica nu l-a inreg la fisc si am avut ceva de tras), desi nu ne privea direct ne-au cam plimbat.



#19037 scutite cu drept de deducere sau fara drept de deducere/

Postat de BIBI on 05 May 2005 - 03:30 PM in Arhiva

Eu am o disputa cu ASRO0 .i-am facturat ceva cu tva(a cumparat produse de la noi) si nu-mi plateste facturile pe motiv ca trebuia sa-i facturez fara tva ca are nu stiu ce fonduri de afara.
Firma e platitoare de tva, iar controlul de fond din nov 2004 ne-a dat depreptate. SI CE DACA?! ASRO o tin pe-a lor si gata.
Asta ca tot e vorba de cercetare.E corect sau nu ce sustin ei?



#19038 cum ne scadem cu utilitatile

Postat de BIBI on 05 May 2005 - 03:42 PM in Arhiva

in contractul de inchireiere este specificat ca suportati utilitatile?
daca da, nu vad cum nu se pot suporta pe firma,Chelt se suport pe firma si sunt nedeductibile daca nu privesc firma,asa ne-a '' omorat" profu de fiscalitate, daca nu sunteti ''micro".Contractul l-ati incheiat numai pentu chirie? mai faceti un act aditional si poate gasesti pe cineva la finante din control, ca doar ei te purica.



#19144 documente contabilee

Postat de BIBI on 06 May 2005 - 12:00 PM in Arhiva

Adica?! ce fel de link-ri?
formulare (catalogul lor) gasesti pe www.cnin.ro



#19164 CONTABILITATE& GESTIUNE- VANZARE MARFA CU AMANUNTUL

Postat de BIBI on 06 May 2005 - 01:20 PM in Arhiva

ieri intr-un en-gros s-a luat amenda pentru lipsa monetar, fise de magazie, basca pentru raport de gestiune, borderou vanzari, casa de marcat.
MINIM 10 MILIOANE!



#19170 incadrare cod CAEN

Postat de BIBI on 06 May 2005 - 01:45 PM in Arhiva

Un caz asemanator l-am dicutat cu un expert si a fost de parere ca este productie, chiar daca prestatia o face altcineva(taierea, in cazul de fata).
Societatea A se ocupa de aprovizionare, transformare(taiere) si desfacere. Cazul discutat de mine se referea la achizitionare de animale vii de la producatori individuali si preluctate in abator(altul decat al firmei), din abator intorcadu-se carne si produse reziduale ce erau vandute. Se cam aseamana.



#19245 scutite cu drept de deducere sau fara drept de deducere/

Postat de BIBI on 06 May 2005 - 07:38 PM in Arhiva

Multumesc Adela! Insist sa-mi plateasca dar acum se agata de faptul ca nu au bani, de si nu-i vina mea ca nu au vrut sa plateasca si acum au dosar pe rol.Parteneri cu ei nu suntem, lor le-au trebuit reactivi de laborator , pe care ii producem noi.Relatii client-furnizor si atat.E acolo cineva care nu vrea sa inteleaga nici lg 345(abrogata)ca de atunci dateaza
disputa,da nici codul fiscal.Vorba unei colege ,, o fi acolo cineva de 102 ani'' care zice merge si asa....



#19246 Plan de Conturi - urgent !!!

Postat de BIBI on 06 May 2005 - 07:44 PM in Arhiva

http://www.corpvs.or...ct?codact=35305
Legislatie si acte oficiale



#19295 Înscriere în cartea de muncã

Postat de BIBI on 07 May 2005 - 10:44 PM in Arhiva

Si pe diploma ce scrie?In acea perioada pe diploma de bac scria o calificare.Eu am colege contabile cu liceul economic absolvit inaite de '89,incadrate pe functie de contabil,deci e perfect legal.



#19297 Act normativ salariu mediu pe economie 2005 ????

Postat de BIBI on 07 May 2005 - 11:01 PM in Arhiva

cauta pe www.expertus.ro, gasesti toate noutatile legislative, asta este pe la inceputul anulu(daca imi amintesc bine),au chiar M.O.



#19463 urgent: suma pentru cadourile de pasti pt copii angajatilor

Postat de BIBI on 09 May 2005 - 09:38 PM in Arhiva

noi am primit bonuri cadou,deci cadouri de Pasti,iar anul trecut am primit bani, dar pana in baremul impozabiL.Vezi HG 84 modificata.Sume este de
1.500.000maxim.



#19717 Lamuriri priv.dispozitiile de plata

Postat de BIBI on 11 May 2005 - 10:06 PM in Arhiva

Eu lucrez la o firma mare si folosesc decont de cheltuieli pentru justificarea avansurilor din casierie.Dispozitia de plata se foloseste cand se da avansul pentru achitarea furnizorilor sau pentru achizitionarea diverselor.Noi folosim d.p pentru ridicare de numerar si decontul pentru justificare, iar dif ramase necheltuite se depun cu disp de inc(se emite de serv financiar catre casierie) sau cu d.p. pentru dif de achitat pentru care se taie chitanta.Au trecut atatea controale peste noi si nimeni nu a zis nimic.



#19749 COMPENSARE

Postat de BIBI on 12 May 2005 - 08:48 AM in Arhiva

reglementarea compensarilor se gaseste pe gama.imi.ro.Este site-l IMI.Eu lucrez cu comp. inaite de a se infiinta IMI, folosesc O.C.(ORDINE DE COMPENSARE) de la introducerea lor si procedez astfel: emit un set pentru suma datorata de mine celui cu care ma compensez, iar el imi emite un set cu ce imi datoreaza.Eu opresc exemplarul rosu din setul emis de el(incasare) si un exemplar albastru din ce am emis(plata).Fac compensari de sute de milarde(valori cumulate) cu firme mari si mici, directe si prin IMI, compensri in 2, 3. .... cu Bursa sau prin IMI se fac si in lant de 10 si..., fiecate platind urmatorului, iar ultimul primului din lista.O.C.(diplome -le zice o colega) au cam acelasi regim cu O.P. adica, rosu = incasare, albastu=plata.Compensarea se relizeaza atunci cand sunt semnate toate exemplarele de toata lume, la control fiscul vrea sa vada acordul partilor si procesul verbal al sedintei anexat.



#19752 URGENT! Aport cap soc numerar

Postat de BIBI on 12 May 2005 - 08:57 AM in Arhiva

din care cont? din cel in care au subscris capitalul?cand se deschide contul curent se iau banii din contul deschis la subcriere(456=1011) si se varsa in contul curent(5121=456 si concomitent 1011=1012).Odata ajunsi banii in contul curent se folosesc ca disponibil de cont, doar sa nu ramana contul nemiscat(fara opreratiuni) o perioada mai lunga(banca stie exact) ca ti-l poate inchide pentru lipsa de activitate prin banca.



#19882 monografie cas

Postat de BIBI on 12 May 2005 - 07:42 PM in Arhiva

faci inregistrari pentru nov?! se mai intampla....
brutul nu e format doar din cic, mai ai si altceva, nu?.
641=421 bruf fara cic
6451=4311 cu 2.112.000;
421=4312 cu 912.000;
4311=423 cu 6.529.000;
4311=4314 cu 182.000,dupa aceste inregistrari ct 4311 ramane debitor, urmand a se reintregi cand incasezi de la CAS(CASA DE PENSII), c/v diferentei dintre sumele suportate din CAS datorat de unitate si cele platite din cont.



#19883 Bonuri valorice

Postat de BIBI on 12 May 2005 - 07:46 PM in Arhiva

Nu ma prea pricep in domeniul agricol, dar nu e un soi de compensare?pe factura cu care ai cumparat uree ce scrie la plata?Pare chiar o subventie si chiar asta e.Bonurile valorice date de stat pentru agricultura nu sunt considerate subventii?Poate mai raspunde cineva care e pe ,,felie".



#19885 Precizari OP noi

Postat de BIBI on 12 May 2005 - 07:53 PM in Arhiva

op de trez merg pe formularele din prog de la finate, iar celellate merg pe acelasi formulare ca si pana cum dar la beneficiar trebuie musaicodul lui fiscal.



#19931 LITIGII DE MUNCA

Postat de BIBI on 13 May 2005 - 09:03 AM in Arhiva

interesant subiect! Drepturile ne sunt incalcate frecvent de patroni.Eu am program de 8 ore cu pauza 30 min , dar porgamul este de la 8-17.
Primii care cer date si situatii la ora pauzei sunt....sefii si patronii...DECI se lucreaza de fapt 9 ore si platite 8.Cineva are si pretentia sa stai peste program(chiar daca nu ai treaba) sa te remarci...Eu sunt de parere ca stai cand e cazul cat e necesar , dar nu stai de dragu de a sta.
In legatura cu subiectul ridicat pot spune ca stiu pe cineva care a dat firma in judecta pentru incalcarea contractului de munca si a casigat.Cu multa rabdare, bani cheltuiti, timp pierdut, iar in final s-a ales cu interdictia de a intra in firma chiar daca lucreaza la o alta societate ce are relatii de colaborare cu cea la care a lucrat.Daunele n-au fost prea mari dar oricum...a dovedit ca se poate.



#20121 indemnizatia de mamica

Postat de BIBI on 14 May 2005 - 03:34 PM in Arhiva

Daca este in plata ajutorului de somaj, da, pentru ca perioada de plata a soamjului este vechime,iar banii ca-i prmeste de la stat(ajutor soamj)sunt de fapt netul din total brut cuvenit din care s-au oprit toata darile.



#20122 facturi

Postat de BIBI on 14 May 2005 - 03:42 PM in Arhiva

Daca completezi facturile din urma si vin baieti de la garda cu un ,,incrucisat" ai pos-o! La noi la fabrica au verificat punct cu punc la control incucisat.




Cometa SQL