Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BIBI's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 40

Salt la continut


BIBI's Content

There have been 1000 items by BIBI (Search limited from 05-January 08)



Sort by                Order  

#31744 CHELTUIELILE ?

Postat de BIBI on 09 August 2005 - 11:59 AM in Arhiva

Sa inteleg ca nu esti contabila ci ai numai minime cunostinte de contabilitate.Daca, onor' patron , are nelamuriri de ce nu intraba contabila, daca tot are angajata?Tare am impresia ca esti la mijloc, daca .....



#141711 Acelasi cont pentru contributii de la 1 septembrie

Postat de BIBI on 02 September 2007 - 11:59 AM in Arhiva

http://www.conta.ro/...pic=25437,pag.8
Pe viitor te rog sa folosesti cautarea pentru a nu incarca inutil forumul.



#192212 Am depus declaratiile si platit impozitele dar am uitat sa inregistrez o factura

Postat de BIBI on 24 January 2009 - 07:37 PM in Arhiva

Corect ar fi sa o inregistrezi in decembrie 2008, faci rectificative, mai putin la TVA, daca esti platitor, faci o adresa insotita de decontul corect si copie dupa cel depus.Daca esti platitor de impozit pe profit nu-i problema, declararia 101 se depune mai tarziu, acum s-a cerut in declatatia 100 impozitul de la trim. 3.



#31993 FACTURI PENTRU PRODUSE ACCIZABILE-ULEIURI MINERALE

Postat de BIBI on 10 August 2005 - 02:52 PM in Arhiva

La noi facturile cu produse accizabile au venit ca si pana acum, adica cele speciale.Zilele astea am avut control pentru restituire de accize si inspectorul tocmai asta urmarea, elementele de siguranta.A vrut sa vada cu ochii lui fiecare factura cu accize, primita.N-am auzit sa se fi modificat ceva in acest sens.Poate mi-a scapat.



#133569 Spiru Haret vs Titu Maiorescu

Postat de BIBI on 09 June 2007 - 07:36 PM in Arhiva

Daca vrei sa inveti ceva(iti va fi geru daca ia terminat sectia umana la liceu, vezi matematica) eu zic sa incerci la Titu;sper sa ai profi din Bucuresti.Daca vrei doar sa obtii o diploma, sa dai doar examene grila pe calculator, iar de dobandirea cunostintelor te vei ocupa singura, inscrie-te la Spiru.



#126515 farmacie vinde aer conditionat, usi PVC, biblioteca ...

Postat de BIBI on 25 March 2007 - 06:26 PM in Arhiva

Daca suspendarea activitatii a fost declarata la registrul comertului ma indoiesc ca mai puteti vinde caeva;nu aveti voie sa desfasurati nici un fel de activitate.
Daca suspendarea e doar ca nu mai desfasurati activitate, e altceva;Indicatii gasesti in OMFP 1752/2005, in orice carte de contabiliate finacira a intreprinderii.In regulamentele contabile tot ce se vinde si nu constiruie activitatea de baza se trece prin 461=%7583,7588,4427



#122591 Cum as putea inregistra?

Postat de BIBI on 23 February 2007 - 09:02 PM in Arhiva

La ceva de genul asta m-am gandit si eu cand am vazut postarea ta.Ceva cu recuperare materiale , reconditionare si refolosire, ceea ce implica neaparat si un venit.



#264473 salar minim cu vechime

Postat de BIBI on 01 October 2014 - 01:03 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Sunt posturi la bugetari unde salariul minim include si sporul de vechime.
Grila de la bugetari are la baza un salariu de 600 lei. Fiecare pozitie are un coeficient ce se inmuteste cu 600, rezultand salariul brut.



#152329 ce program de contabilitate imi recomandati

Postat de BIBI on 30 November 2007 - 11:01 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Eu lucrez cu SAGA contabilitatea comerciala si cu SICOB contabilitatea publica.



#171857 contabilul nu are voie?

Postat de BIBI on 09 May 2008 - 11:01 AM in Arhiva

Folosind functia "cautare" gaseai topicul in care s-a dezbatut acest subiect.
Ai mai jos cadrul legal.

"(mariana07 @ Feb 21 2008, 08:27 AM)
Legea 22/1969 - art.9 - inca in vigoare!



Art. 2. - Sînt considerate bunuri, în sensul prezentei legi, bunurile materiale, mijloacele bănești sau orice alte valori.
Art. 9. - Conducătorii agenților economici, autorităților sau instituțiilor publice, angajații ca atribuții de control financiar, precum și contabilii, cu excepția acelora care sînt încadrați în unități mici determinate de ministere și celelalte organe centrale, nu pot face operații de primire, păstrare și eliberare de bunuri. "



#105069 cheltuieli deductibile?

Postat de BIBI on 27 October 2006 - 05:02 PM in Arhiva

Numai daca este cu contract, administrator.



#163051 Va rog ajutooooorrrrr

Postat de BIBI on 18 February 2008 - 01:07 PM in Arhiva

1.La contractarea creditului dobanda se inregistreaza in contul "dobanzi de platit" si se trece pe cheltuila la termenul scadent.
2.Chiria platita in avans se inregistreaza la data platii in "cheltuilei in avans" iar la scadenta se trece pe cheltuilei cu chiriile suma de plata.
3.Pentru un proces la 31.12.N se constituie provizioane.



#192903 asociatie nonprofit ong

Postat de BIBI on 31 January 2009 - 08:42 PM in ONG

Vezi ce zice in actul de infiintare. In princioui se poate;planul de conturi are prevazut pentru inchidere, distinc, pentru activitati economice si pentru cele non-economice.Cele economice se supun impozitarii.



#73757 Factura externa

Postat de BIBI on 15 March 2006 - 06:08 PM in Arhiva

Depine ce ai cautat- de gasit gasesti chiar mai mult de cat atat:

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...clienti+externi
http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...clienti+externi
http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...clienti+externi



#31752 baza calcul cm pt cei care nu au 6 luni lucrate

Postat de BIBI on 09 August 2005 - 12:35 PM in Arhiva

http://www.conta.ro/...hp?mode=results
incearca aici, gasesti multe lamuriri



#31131 Evidenta contabila

Postat de BIBI on 05 August 2005 - 07:33 PM in Arhiva

Sa intelegem ca o iei de la zero cu conta? :shock: Metro are conta en-gros, forneti este en-detail,nu e acelasi lucru.



#23735 RETRAGERE ASOCIAT SRL

Postat de BIBI on 13 June 2005 - 02:18 PM in Arhiva

cred ca cel mai bine te poate ajuta un jurist, iar inregistrarile le face contabilul, in baza actelor ce se emit.



#20881 Concediu ingrijire copil

Postat de BIBI on 20 May 2005 - 11:37 AM in Arhiva

salariul mediu pe economie luat in calcul la formarea bugetului CAS este 9.211.000=> pentru cic 7.830.000 lei bru si net in acelasi timp.



#42950 factura

Postat de BIBI on 04 October 2005 - 08:36 PM in Arhiva

Pentru ca nu ai cum sa deduci tva pretul de intrare va fi format din pret din factura+tva.Nu are cum sa-ti dea diferut, decat daca furnizorul lucreaza cu mai mult de 2 zecimale.
Se poate sa ai diferente intre comanda si factura daca furnizorul practica preturi fixe in valuta ce le actualizeaza la cursul zilei.



#49315 acte necesare concediu de ingrijire copil

Postat de BIBI on 05 November 2005 - 06:32 PM in Arhiva

Sunt fff multe discutii legate de subiect, inclusiv actele, traseul lor.Folosete cautare si vei gasi.Succes! :)



#19144 documente contabilee

Postat de BIBI on 06 May 2005 - 12:00 PM in Arhiva

Adica?! ce fel de link-ri?
formulare (catalogul lor) gasesti pe www.cnin.ro



#64330 Procent la aportul in natura la capitalul social al unui SRL

Postat de BIBI on 03 February 2006 - 02:17 PM in Arhiva

lg 31/1990 . :D in meseria asta trebuie sa cauti...... si sa vezi cu ochii tai.....



#56846 Unde se depun certificatele medicale de sarcina si lauzie?

Postat de BIBI on 20 December 2005 - 01:19 PM in Arhiva

eu am depus dec+certif med+cererea de recuperare cas saptamana trecuta-miercuri



#56631 conediu medical

Postat de BIBI on 18 December 2005 - 08:14 PM in Arhiva

cod diacnostic 10 se plateste 25% din baza de calcul;
baza de calcul se stabileste ca media a ultimelor 6 luni;
daca societatea are mai putin de 20 salariati suporta primele 7 zile calendaristice din fondul de salarii, restul din cas;
are toata luna CM?
lucreaza 6 ore si 2 are medical?(cam asta inseamna cod 10 la CM)



#76633 Care este legea care reglementeaza operatiunile prin casa?

Postat de BIBI on 27 March 2006 - 11:38 AM in Arhiva

Subiect ff discutat.Te rog foloseste cautarea!




Cometa SQL