Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cornelia Cozos's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cornelia Cozos's Content

There have been 221 items by Cornelia Cozos (Search limited from 12-January 08)



Sort by                Order  

#19459 deductibilitate taxa de listare supermarket

Postat de Cornelia Cozos on 09 May 2005 - 07:51 PM in Arhiva

Ce stiti despre taxa de listare de la un supermarket ? Ce reprezinta ea si cum ar putea fi incadrata din punct de vedere fiscal. In contractul cu supermarket-ul nu este pomenita decat ca valoare intr-un act aditional. In rest nimic. Valorile sunt foarte mari si as vrea sa stiu daca voi v-ati confruntat cu aceasta asa zis taxa si cum sa fac sa nu am probleme cu fiscul.



#19590 deductibilitate taxa de listare supermarket

Postat de Cornelia Cozos on 11 May 2005 - 07:11 AM in Arhiva

va rog frumos daca stie cineva sa ma lumineze.....



#28843 productie-vreau mai multe explicatii ...

Postat de Cornelia Cozos on 18 July 2005 - 07:38 PM in Arhiva

multumesc anticipat celui care imi trimite si mie un raport de productie la cornelia.cozos@gmail.com



#30499 Situatie - Opinia dvs. va rog !

Postat de Cornelia Cozos on 01 August 2005 - 05:55 PM in Arhiva

Cred ca situatia ta se refera la tranzactii intre persoane afiliate. Citeste in Codul Fiscal definitia persoanelor afiliate si mentiunile la tranzactii intre asemenea persoane. Din pacate nu sunt la birou si nu pot sa-ti dau si articolele din CF.



#30513 Baza calcul medie zilnica concedii medicale

Postat de Cornelia Cozos on 01 August 2005 - 08:24 PM in Arhiva

Prevederea ca se iau in calcul ultimele 6 luni incepand cu prima zi dinaintea concediului este veche (cred ca este chiar de la inceput). La bucuresti nu au fost niciodata probleme pentru ca nu se uita si nici nu cer anexa 39 cand ai concedii medicale. In schimb, la Ilfov cer anexa 39 intotdeauna si daca nu este calculat corect nu primesc. Este o prostie care incurca foarte mult calculul dar ce ii intereseaza pe ei asta.



#30516 denominare cic

Postat de Cornelia Cozos on 01 August 2005 - 09:14 PM in Arhiva

evident ca 783 lei noi. Precizari in acest sens gasesti si pe www.cnpas.org in cazul in care trebuie sa va convingeti progamatorii. Imi pare rau dar nu stiu cum sa dau link-ul direct.



#30528 program contabilitate gratis

Postat de Cornelia Cozos on 01 August 2005 - 10:27 PM in Arhiva

contabSQL



#41992 impozit dividende nerezidenti

Postat de Cornelia Cozos on 29 September 2005 - 09:47 PM in Arhiva

Este pacat ca in dorinta lor de a ajuta, unii dintre noi dau raspunsuri eronate care pot fi luate de bune de catre cei care intreaba. Dragi colegi daca nu sunteti siguri pe raspunsul dvs, nu mai incurcati lumea degeaba. Imi cer scuze pentru aceste randuri dar ar fi bine ca fiecare sa fie constient ca nu e loc de joaca aici "hai sa-mi dau si eu cu parerea" macar din respect pentru cei care depun un efort considerabil in acest forum si carora eu una le multumesc pentru ceea ce fac.
Si acum raspunsul meu: dividendele platite nerezidentilor sunt considerate venituri obtinute pe teritoriul Romaniei si sunt impozitate cf CF titlul V cu 15% prin retinere la sursa. In cazul in care exista Conventie de evitare a dublei impuneri si certificat de rezidenta fiscala se aplica cota din Conventie (care poate fi in unele cazuri si 10% dar nu este o regula). Atentie la certificatele de rezidenta fiscala - sa corespunda cerintelor din CF.



#53293 Dividende 2003

Postat de Cornelia Cozos on 28 November 2005 - 09:13 PM in Arhiva

Sumele din creditul contului 117 reprezinta profit nerepartizat si in nici un caz dividende de platit. Cand se vrea ridicarea dividendelor, se face o hotarare (proces verbal) a actionarilor (ca la bilant) prin care se hotaraste suma care se distribuie la dividende. Din acest moment ai dividende de plata si faci inregistrarea in 457 si ai obligatia sa platesti impozit pe dividende pana pe 25 ale lunii urmatoare in cazul platii dividendelor sau pana la 31.12.200x daca ai repartizat dividende si nu le-ai platit.



#53299 deducere tva

Postat de Cornelia Cozos on 28 November 2005 - 09:50 PM in Arhiva

Daca sucursala este declarata platitoare de TVA.



#53301 Factura energie

Postat de Cornelia Cozos on 28 November 2005 - 10:03 PM in Arhiva

Valoarea estimata se inregistreaza pe 409 furnizori debitori si se regularizeaza pe factura urmatoare cand apare in rosu. Consider ca este un caz tipic de plati in avans la furnizor.



#53516 Concediu medical?

Postat de Cornelia Cozos on 29 November 2005 - 10:54 PM in Arhiva

Si eu consider ca e vorba de zile calendaristice. Referitor la calculul CM, unele case de pensii cer anexa 39 unde se detaliaza calculul CM.



#54177 Legislatie facturare

Postat de Cornelia Cozos on 04 December 2005 - 10:18 PM in Arhiva

Pentru Kimmyro
Si eu am la un client aceeasi situatie si cred ca este vorba de acelasi supermarket, eu nemaistiind altul care are aceasta procedura. noi procedam astfel: facturam in data de 2 ceea ce s-a vandut pe 1 dar data facturii este 1. Consider ca este singura modalitate legala si pentru voi si pentru supermarket deoarece voi trebuie sa va descarcati de marfa iar ei trebuie sa se incarce ca sa aiba ce sa vanda. Este foarte adevarat ca ei se inregistreaza ca intrari de marfa pe baza rapoartelor proprii de vanzari care reprezinta si pentru tine baza de facturare. Nu are nici o legatura cu momentul platii si cu faptul ca ei receptioneaza facturile la inceputul lunii urmatoare. Asteapta sa le vina o Garda si sa se loveasca de marfa ta si de lipsa documentului de intrare si atunci ai sa vezi ce interesati devin de procedura de facturare. Eu am patit-o... si ca intotdeauna mortul e de vina adica tu care nu poti comenta pentru ca stilul este impus de ei. Asta este...



#57941 URGENT CAS administrator

Postat de Cornelia Cozos on 03 January 2006 - 11:03 PM in Arhiva

Daca nu este angajatul firmei nu se plateste CAS. Plata conform contractului pe care il are este o plata personala din fonduri proprii.



#60226 Impozit nerezidenti

Postat de Cornelia Cozos on 16 January 2006 - 12:51 PM in Arhiva

impozitul este 15% din 2000, adica 300. La furnizor platesti 1700 si la stat 300. Asta daca nu ai certificat de rezidenta si alta cota de impunere. Daca venitul este obtinut in 2006, cota fara certificat este 16%.



#60287 Curs inchidere 31.12.2005

Postat de Cornelia Cozos on 16 January 2006 - 03:02 PM in Arhiva

Din experienta anilor trecuti, pot sa-ti spun ca MFP foloseste drept curs de inchidere an fiscal, cursul comunicat de BNR in ultima zi a anului, chiar daca acel curs se foloseste in contabilitate de-abia in urmatoarea zi lucratoare, adica anul urmator. Pe site-ul BNR, curs EUR in 30.12.2005 este 3.6771.



#60289 Curs inchidere 31.12.2005

Postat de Cornelia Cozos on 16 January 2006 - 03:06 PM in Arhiva

Am raspuns in acelasi timp cu alti forumisti, dar ceea ce vreau eu sa subliniez este ca daca 31.12.2005 ar fi fost zi lucratoare si BNR ar fi avut curs comunicat in acea zi, acela ar fi fost cursul folosit la inchiderea de an.



#60297 export servicii - trebuie DVE?

Postat de Cornelia Cozos on 16 January 2006 - 03:14 PM in Arhiva

Nu trebuie sa comunici nimic la Vama. TVA -ul intracomunitar este valabil pentru membrii comunitari ceea ce inca nu este cazul. Tu trebuie sa faci factura cu TVA sau fara in functie de legislatia noastra. Parerea mea este ca in cazul in care nu te incadrezi la TVA scutit cu drept de deducere, sa intocmesti factura cu sumele sparte asa cum ai face o factura fiscala. Asta in cazul in care legislatia lor este mai putin rigida decat a noastra si inspectorii lor la fel, exista posibilitatea eventual sa o deduca. Teoretic, nu ar trebui sa fie posibil dar din experienta iti spun ca sunt mult mai permisivi decat ai nostri.



#60403 Impozit nerezidenti

Postat de Cornelia Cozos on 16 January 2006 - 09:43 PM in Arhiva

Codul Fiscal prevede retinerea unui impozit de 15% din valoarea veniturilor obtinute. Daca factura are valoarea de 2000, atunci asta este valoarea bruta. Aplici 15%, virezi 300 la stat si platesti furnizorului 1700. Tu incerci sa faci un calcul numit metoda sutei micsorate si care face parte din practica fiscului cand iti calculeaza impozite neplatite si neretinute din venitul brut. Nu am acces la legislatie actualizata dar pot sa-ti spun ca pentru o perioada de timp, Codul Fiscal a prevazut ca suma la care se calculeaza impozitul este suma care ar fi platita daca nu s-ar retine impozit. Din pacate stiu ca aceasta precizare a fost abrogata (ca orice lucru bun) si probabil ca fiscul a trecut din nou la calcul cu suta micsorata pentru ca astfel se mareste baza impozabila. Oricum, aceasta este valabila doar daca ai platit venitul si nu ai retinut din cei 2000 impozitul. Sper ca am fost clara.



#60404 Curs inchidere 31.12.2005

Postat de Cornelia Cozos on 16 January 2006 - 09:46 PM in Arhiva

Eu nu stiu unde te uiti tu, dar pe www.bnr.ro este 3.6771 in data de 30.12.2005. Pentru data de 31.12.2005 nici nu exista cotatii.



#60467 Impozit nerezidenti

Postat de Cornelia Cozos on 17 January 2006 - 11:03 AM in Arhiva

Multumesc Lorenzo pentru completare. Din pacate am piciorul in ghips pentru inca o luna si nu ajung la birou ca sa verific povestea cu abrogarea. Stiu ca asa imi ramasese in minte. Ti-as fi recunoscatoare daca ai putea sa mai verifici asta. De obicei stau bine cu memoria. Inca odata iti multumesc.



#60857 Impozit nerezidenti

Postat de Cornelia Cozos on 18 January 2006 - 06:01 PM in Arhiva

Imi pare foarte rau dar consider ca opinia ta este gresita deoarece CF este foarte clar precizand ca impozitul se aplica la veniturile brute si se retine din acestea. De altfel, denumirea generica este de impozit prin retinere la sursa. De asemenea, CF precizeaza si ce anume inseamna venit brut. Vezi raspunsul lui Lorenzo.



#60911 Impozit nerezidenti

Postat de Cornelia Cozos on 18 January 2006 - 09:43 PM in Arhiva

Cornelia Cozos a spus:

Multumesc Lorenzo pentru completare. Din pacate am piciorul in ghips pentru inca o luna si nu ajung la birou ca sa verific povestea cu abrogarea. Stiu ca asa imi ramasese in minte. Ti-as fi recunoscatoare daca ai putea sa mai verifici asta. De obicei stau bine cu memoria. Inca odata iti multumesc.
Am reusit si m-am lamurit: abrogarea aliniatului 3 al art.116 face parte din nenumaratele propuneri ale CF de pe site-ul MFP. Cu ocazia asta am constatat ca au reusit sa ma ameteasca de tot cu "ia modificarea/ ba modificarea". Asta este.



#60913 TVA la refacturare

Postat de Cornelia Cozos on 18 January 2006 - 10:13 PM in Arhiva

Tu faci factura cu cota de TVA la care se incadreaza ceea ce facturezi. In cazul tau, scutirea de TVA este a furnizorului tau.



#60977 Impozit nerezidenti

Postat de Cornelia Cozos on 19 January 2006 - 10:26 AM in Arhiva

obligatia de a obtine certificat de rezidenta fiscala este a beneficiarului venitului la cererea platitorului de venit. Impozitul cu retinere la sursa este un impozit foarte uzitat si in celelate tari si in mod normal ar trebui sa fie familiarizati cu el. El incaseaza doar 1700, restul putand fi considerat credit fiscal la el in tara. Daca nu are certificat nu este vina partenerului roman si asta are ca implicatie doar aplicarea unei alte cote de impozit decat cea prevazuta in Conventia de evitare a dublei impuneri. Administratia Financiara elibereaza certificatul de atestare a platii impozitului in Romania indiferent ca ai certificat de rezidenta sau nu. Gandeste-te ca nu sunt incheiate Conventii cu toate statele din lume si totusi se fac afaceri cu ele fara ca cineva (in mod normal) sa piarda din asta. In plus de asta, impozitul calculat prin metoda ta nu este considerat ca fiind retinere la sursa si este o cheltuiala nedeductibila la care mai platesti si impozit/profit. Nu cred ca sunt multe afaceri care pot fi profitabile in asemenea conditii. Impozitul trebuie sa fie o cheltuiala a celui de afara si nu a partenerului roman.




Cometa SQL