Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Gabriela Giurca's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Gabriela Giurca's Content

There have been 57 items by Gabriela Giurca (Search limited from 03-January 08)



Sort by                Order  

#23846 PLAFON DE CASA

Postat de Gabriela Giurca on 14 June 2005 - 12:33 PM in Arhiva

Total plati prin casa catre persoane juridice 100 mil lei pe zi ( in acest plafon se includ si avansurile acordate salariatilor spre decontare)
Plati catre o singura persoana juridica max.50 mil lei pe zi. Atentie ! Daca factura furnizorului respectiv este mai mare de 50 mil lei ,nu ai voie sa platesti decat o singura transa de 50 mil cu numerar , restul trebuie achitat obligatoriu cu instrumente de plata fara numerar( cec,op),sau prin depunere de numerar direct la banca ,in contul furnizorului.
Plafonul maxim de 100 mil lei plati cu numerar poate fi depasit doar pentru plata salarii sau plati catre persoane fizice



#23534 clauza de nonconcurenta

Postat de Gabriela Giurca on 10 June 2005 - 03:21 PM in Arhiva

sumele platite ca indemnizatii de min.25% pentru nonconcurenta,se evidentiaza in coloana separata in statul de plata si sunt o componenta a brutului lunar. Implicit se calculeaza toate contributiile,impozitele,etc.



#23513 Despagubire societate de asigurari

Postat de Gabriela Giurca on 10 June 2005 - 02:27 PM in Arhiva

Si eu am multe daune auto si incasari de la asiguratori diversi.
Initial,facturile originale de reparatii ( emise pe numele firmei noastre) ramaneau la asigurari,ceea ce nu mi s-a parut ok ,atata timp cat eu platesc reparatia la service iar factura fiscala este pe numele meu.
Drept urmare ,opresc originalul facturii de reparatii,iar asigurarile se multumesc acum cu o copie pe care scriu "conform cu originalul",semnez si aplic stampila in original.Mi se pare cel mai corect ,deduc si tva si cheltuiala.Cand primesc banii,constitui venit si colectez tva.
Bineinteles daca firma de asigurari are sistem de decontare directa cu service-urile agreate,iar eu nu platesc nimic,este altceva



#23506 dispozitie casierie

Postat de Gabriela Giurca on 10 June 2005 - 01:02 PM in Arhiva

Pentru orice tranzactie care genereaza o datorie ( deci o iesire viitoare de numerar) trebuie sa existe un contract.
Daca la un moment dat vrei sa restitui datoria asociatului printr_un transfer bancar,nici o banca nu va opera transferul daca nu exista contract(pe care trebuie chiar sa-l prezinti in copie)



#23490 reclama pe masini

Postat de Gabriela Giurca on 10 June 2005 - 10:27 AM in Arhiva

Nu ai nevoie de nici o autorizare
Din cate stiu,afisajul in scop de reclama si publicitate pe mijloacele de transport care nu sunt destinate prin constructie pt reclama,nu se taxeaza
vezi cod fiscal art.272



#23413 acordrea diurna RETROACTIV

Postat de Gabriela Giurca on 09 June 2005 - 04:03 PM in Arhiva

Poti sa dai diurna retroactiv , dar pentru a fi deductibila,trebuie sa te asiguri ca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
- deplasarea s-a efectuat in 2005
- deplasarea s-a efectuat in interesul firmei
- beneficiarul este salariat al societatii ( nu doar membru in CA)
- nivelul diurnei se incadreaza in limitele prevazute de cod fiscal
- societatea are profit in 2005 sau/si in anii anteriori
Daca nu sunt indeplinite conditiile , poti sa dai diurna ,dar va fi nedeductibila
Pentru siguranta , poti solicita o hotarare AGA pentru acordarea diurnei



#23412 Zile nebancare!!!!!

Postat de Gabriela Giurca on 09 June 2005 - 03:54 PM in Arhiva

multumim pentru informatie! Util de stiut !




Cometa SQL