Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Septimiu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 38

Salt la continut


Septimiu's Content

There have been 1000 items by Septimiu (Search limited from 07-January 08)



Sort by                Order  

#97335 LA MULTI ANI DE SF. MARIA

Postat de Septimiu on 15 August 2006 - 11:08 AM in Arhiva

meerci pt urari sunteti neste scumpi :rolleyes:



#97324 engleza

Postat de Septimiu on 15 August 2006 - 10:14 AM in Arhiva

te apuci de invatat engleza sau te angajezi unde se vorbeste roamana



#97303 trecere de la neplatitor la platitor de tva

Postat de Septimiu on 14 August 2006 - 10:50 PM in Arhiva

cand mai vreti sa dati sfaturi aiurea poate va abtineti:
cititi art. 145 (11) si (12) - cod fiscal



#97282 contab la agentie de turism

Postat de Septimiu on 14 August 2006 - 06:20 PM in Arhiva

daca ne spui de ce s-ar incadra intrebarea ta la subiectul lunii iti raspund eu



#97277 decl fnuass concedii ?

Postat de Septimiu on 14 August 2006 - 05:03 PM in Arhiva

Vezi postareamihavesa, la Aug 14 2006, 05:53 PM, a spus:

stie cineva daca exista vreo varianta mai noua a programului de fnuass ? pt ca am un concediu medical pe formular nou si cand il introduc in programul fnuass observ ca la campurile seria si nr certif medical se pot introduce doar 2 litere la serie si 6 cifre la nr.
Certificatele noi au 4 litere si 7 cifre si nu incap in campurile respective.....
n-ar fi mai simplu sa cauti pe site-ul de unde l-ai luat pe cel vechi ?
topic inchis



#97237 declaratii-termene

Postat de Septimiu on 14 August 2006 - 01:37 PM in Arhiva

foloseste cautarea

topic inchis



#97199 ma poate ajuta cineva cu un model de decizie pentru supendarea ctr de munca i...

Postat de Septimiu on 14 August 2006 - 08:45 AM in Arhiva

daca folosesti cautarea si nu gasesti iti dau eu un model



#97198 Cheltuiala deductibila sau nu? Urgent please!

Postat de Septimiu on 14 August 2006 - 08:43 AM in Arhiva

nasoala treaba ... i-ati dat o "spaga" mica sa stea cuminte... cam e cheltuiala nedeductibila... sunt curios ce scrie pe dispozitia de palta daca i-ati facut una :blink:



#97197 taxe mediu

Postat de Septimiu on 14 August 2006 - 08:38 AM in Arhiva

sunt ei betivi :blink:
trebuia sa fie termen 25 iulie 2006



#97182 HELP

Postat de Septimiu on 13 August 2006 - 10:17 PM in Arhiva

pierderea fiscala din 2005 (cat e ea din cei 26158.27) se recupereaza la fiecare termen de palta a impozitului pe profit
faci rectificative la declaratia 100 unde pui impozitul si pe urma vezi daca ai de plata dupa ce scazi pierderea de anu trecut... daca ai de plata platesti



#97181 cheltuielile firmei

Postat de Septimiu on 13 August 2006 - 10:11 PM in Arhiva

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 13 2006, 09:16 PM, a spus:

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 13 2006, 06:16 PM, a spus:


nu te lua dupa luck

Mai tu esti gelos ca m-a pupat fata?
putin :D



#97180 bilant soc noua- help

Postat de Septimiu on 13 August 2006 - 10:06 PM in Arhiva

Vezi postareaeszcse, la Aug 13 2006, 09:02 PM, a spus:

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 13 2006, 06:15 PM, a spus:

daca ai pierdere intr-un an tu faci 693=4111 cu minus chair daca in acel an nu ai avut impozit inregistrat ?
citeste de la inceput poate te prinzi :lol:

Cu stima pt. dl. Septimiu: nu sunt chiar atat pe langa tema...apropo fiind inca invatacel, explicati-imi si mie va rog semnificatia inregistrarii 693 (ct.?)=4111, referindu-ma la cele scrise de Dvs. cu mare maestrie mai sus. Va multumesc anticipat ! :blink:
mestere era 691 si 4411 am apasat aiurea :huh:
revenind la subiect, nu mai bulversa luema cu intrebari despre impozit cand firma nu a aavut vebituri



#97152 cheltuielile firmei

Postat de Septimiu on 13 August 2006 - 05:16 PM in Arhiva

citeste la impozitul pe profit prin codul fiscal si norme ca spune ceva de cheltuieli facute in numele asociatului/administratyorului etc. - de la cheltuieli nedeductibile
nu te lua dupa luck



#97151 bilant soc noua- help

Postat de Septimiu on 13 August 2006 - 05:15 PM in Arhiva

daca ai pierdere intr-un an tu faci 693=4111 cu minus chair daca in acel an nu ai avut impozit inregistrat ?
citeste de la inceput poate te prinzi :lol:



#97145 Fond mediu - AMBALAJE

Postat de Septimiu on 13 August 2006 - 03:35 PM in Arhiva

platesc taxa de mediu pt ambalaje importatorii si producatorii de bunuri ambalate



#97131 bilant soc noua- help

Postat de Septimiu on 13 August 2006 - 11:20 AM in Arhiva

da



#97130 nu pot deschide www.conta.ro

Postat de Septimiu on 13 August 2006 - 11:19 AM in Arhiva

Buna! As vrea sa stiu ce se intampla ca nu pot intra pe forum de la calc de acasa( defapt pe toti din galati pe care i-am intrebat mi-au zis acelasi lucru). Eu nu am facut nici o prostioara...si am mare nevoie sa intru
Astept un raspuns la adresa cleo18ro@yahoo.com. Te rog, as vrea sa stiu ce se intampla.....

se pare ca mai sunt locuri de unde nu se poate accesa



#97128 Cheltuiala deductibila sau nu? Urgent please!

Postat de Septimiu on 13 August 2006 - 10:55 AM in Arhiva

pai daca pers fizica vreoia teren inseamna ca era proprietar, daca i-ati platit o suma de x ot a nu mai vroia teren inseamna ca l-ati cumparat ? nu ?
asta la prima vedere, ati cumparat partea de teren a persoanei fizice, sau ati platit o chirie persoanei fizice pt n ani... sa-ti spuna avocati daca pers fizica mai are dreptul la proprietate pe bucata de teren, daca nu ati cumparat, daca da ati inchitiat



#97111 2%

Postat de Septimiu on 12 August 2006 - 08:49 PM in Arhiva

da, nu se mai plateste de la 01.05



#97085 Feriti-va

Postat de Septimiu on 12 August 2006 - 12:14 PM in Arhiva

ti-a dat articolu din lege 3 posturi mai sus :unsure:



#97084 Impozit profit - Sponsorizare

Postat de Septimiu on 12 August 2006 - 12:13 PM in Arhiva

te folosesti de 117 fara a afecta cheltuielile anului 2006



#97083 impozit venit sau profit?

Postat de Septimiu on 12 August 2006 - 12:12 PM in Arhiva

ti-am raspuns unde ai mai intrebat
se depune 010



#97081 conditii pentru microintreprindere

Postat de Septimiu on 12 August 2006 - 12:11 PM in Arhiva

mai tata, nici codul fiscal nu-l stiti ?

TITLUL IV
Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor

Definiția microîntreprinderii

Art. 103. - În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) are înscrisă în obiectul de activitate producția de bunuri materiale, prestarea de servicii și/sau comerțul;
B) are de la 1 până la 9 salariați inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este deținut de persoane, altele decât statul, autoritățile locale și instituțiile publice.

Opțiunea de a plăti impozit pe veniturile microîntreprinderii

Art. 104. - (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este opțional.
(2) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal următor, dacă îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 103 și dacă nu au mai fost plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor.
(3) O persoană juridică română care este nou-înființată poate opta să plătească impozit pe venitul microîntreprinderilor, începând cu primul an fiscal, dacă condițiile prevăzute la art. 103 lit. a) și d) sunt îndeplinite la data înregistrării la registrul comerțului și condiția prevăzută la art. 103 lit. B) este îndeplinită în termen de 60 de zile inclusiv de la data înregistrării.
(4) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe venitul microîntreprinderilor nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condițiile prevăzute la art. 103.
(5) Nu pot opta pentru sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice române care:
a) desfășoară activități în domeniul bancar;
B) desfășoară activități în domeniile asigurărilor și reasigurărilor, al pieței de capital, cu excepția persoanelor juridice care desfășoară activități de intermediere în aceste domenii;
c) desfășoară activități în domeniile jocurilor de noroc, pariurilor sportive, cazinourilor;
d) au capitalul social deținut de un acționar sau asociat persoană juridică cu peste 250 de angajați.
(6) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor pot opta pentru plata impozitului pe profit începând cu anul fiscal următor. Opțiunea se exercită până la data de 31 ianuarie a anului fiscal următor celui pentru care s-a datorat impozit pe veniturile microîntreprinderi

norme:
6. În cazul în care angajarea nu se realizează în termen de 60 de zile de la data eliberării certificatului de înregistrare, microîntreprinderea este plătitoare de impozit pe profit de la data înregistrării acesteia la registrul comerțului. Perioada de 60 de zile se prelungește în anul următor celui pentru care s-a exercitat opțiunea, după caz.



#97080 Facturare Online

Postat de Septimiu on 12 August 2006 - 12:03 PM in Arhiva

nu



#97079 bilant soc noua- help

Postat de Septimiu on 12 August 2006 - 12:01 PM in Arhiva

inregistrezi actele respectand legeac ontabilitatii si faci bilant ;)




Cometa SQL