Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
O.Dinu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


O.Dinu's Content

There have been 210 items by O.Dinu (Search limited from 06-January 08)



Sort by                Order  

#30959 urgent

Postat de O.Dinu on 05 August 2005 - 09:39 AM in Arhiva

1.Nu ai ,,dreptul", ci ,,OBLIGATIA" de a proceda asa;
2.Stingatoarele sunt de multe tipuri-de la cateva sute de mii la milioane........multe.Depinde de valoare.Sunt portabile, sunt tip carucioare,si cate or mai fii,ca nu-s pompier...Deci-valoare spune cum sa le inreg.



#30949 Contract de asociere - evidenta contabila???

Postat de O.Dinu on 05 August 2005 - 09:24 AM in Arhiva

Unitatea care tine evidenta contabila la as.in participatiune intocmeste un decont cu cheltuielile si veniturile ce le va transmite celeilalte participante la asocierea in participatiune .Firma care transmite,inreg.:
6xxx=458 -in rosu cu chelt. cf. decont; 458=7xxx -in rosu cu veniturile ce le transmite. Firma care primeste decontul inrg:658-alte chelt fin=458-in negru pt.chelt cf. decont si 458=768 -in negru-cu veniturile transmise prin decont. Aceste op. nu sunt purtatoare de TVA.

Modelul de decont se gaseste in catalogul cu formularele comune pe economie.



#30882 2 sume pe acelasi OP

Postat de O.Dinu on 04 August 2005 - 06:05 PM in Arhiva

Si la finante evidenta e per/sold/tip de imp0zit.Daca platesti ce ai declarat, e in regula-nu apari cu debit la impozitul respectiv..Nu solicita nimeni o asemenea ..cerere.Nu mai dati idei la astia de la finante ca le transforma in...acte normative si sunt si asa prea multe...



#30658 Descarcare gestiune

Postat de O.Dinu on 02 August 2005 - 09:14 PM in Arhiva

Pai d-nule Mihalik. daca folosesti SAGA S pt. gestiuni valorice, in veci n-o sa-ti dea val. de vanzare.S este pt. gestiuni cantitativ valorice, gestiuni en-gross. pt gest valorice -adica de vanzare cu amnuntul,foloseste SAGA C.
si nu o sa mai ai problemele alea.



#30649 Descarcare gestiune

Postat de O.Dinu on 02 August 2005 - 06:49 PM in Arhiva

Omule bun,asculta-ma ce-ti spun:1).nu au ce cauta conturi de TVA in balanta unei firme neplatitoare de TVA; 2) ori programul de conta e prost ,ori nu stii sa-l folosesti.Daca e SAGA ,la configurare societati,acolo unde ai introdus datele firmei ai jos optiune acu tva 19 si TVA redusa 9 ;treci 0 unde e trecut TVA 19 si 9. Cred ca toate programele au o asemenea optiune. Intreaba realizatorul programului si nu te complica cu conturi de TVA.Succes, O.Dinu



#30633 Descarcare gestiune

Postat de O.Dinu on 02 August 2005 - 04:59 PM in Arhiva

Pt IngeMihalyk.Atentie ca faci o mare greseala.Pentru o firma neplatitoare de TVA nu exista conturi de TVA. Daca primesti marfa de la un furnizor platitor de tva ,pretul de livrare pe care-l treci in NIR va fi inclusiv cu tva.Exemplu:
factura:Deodorant =10 bc, pu fara tva=50 lei val.500 tva 95 lei,total 595 lei.
Receptia:deodorant 10; pu 59.50 lei val cump=595 ad.com 10.50 lei/bc; pret vanzare 70 lei/bc; val totala nir =700 lei.Inreg in cont:
371=401=595 lei;adaos com :371=378= 105 lei. Nu au de unde sa apara diferente intre cont si rap.de gestiune.



#30624 711-Tratament contabil si fiscal

Postat de O.Dinu on 02 August 2005 - 03:22 PM in Arhiva

Acest cont 711 a creat multe discutii in acest for,la diferite subiecte. Discutand ca principiu ,contul 711 a avut mai multe denumiri in ultimii 15 ani,de la aparitia legii 82,si daca imi amintesc bine,exista si in vechiul plan de conturi,dar rolul lui a fost acelasi dintotdeauna-acela de a evidentia productia proprie ,prod. din acivitatea secundara, sau productia secundara, cum era in vechea lege.Ca ex., un santier de constructii care isi producea singur betonul in statia de betoane ,inreg ac activitate ca prod. secundara, cu manopera si chelt. materiale distincte. Acest cont nu facea altceva (si cred ca nici acum)decat sa evidentieze activitatea proprie a unei firme-ca productie.Produsele rezultate fie se transforma in marfa si se vinde la terti sau magazinele proprii ,fie se transforma in materiale(ma refer la prefabricate din beton,confectii metalice,s.a.)si se dau in consum ca orice material sau materie prima.Orice destinatie ar avea aceste produse, rulajul creditor al ct. 711 trebuie trecut in bilant,
fiindca el reflecta activitatea pur productiva a unei firme .Una este sa cumperi un stalp de beton si sa-l montezi ,si alta este sa-l produci singur si sa-l montezi pt. un client.Desi denumirea contului deruteaza(si asta s-a intamplat mereu) ,nu este vorba de soduri sau stocuri. Atunci cand se centralizeaza productia la nivel de ec. nationala, se ia in considerare si rulajul total creditor(si nu soldul)ct 711 din bilant. Este improprie den de <<sold>> cumeste denumita in bilant.In pozitia 711 sold D(iarasi o den improprie) trebuie sa ramana doar val productiei ce nu a fost vanduta ca atare,practic din total rulaj 711 se scade valoarea prod vanduta prin 701,sau mai exact spus,ceea ce s-a inreg 711=345,adica sumele prin care a fost debitat ct 711 in afara ct 121. As vrea sa aud si parerea altor colegi ce lucreaza in firme de constructii si altele care realizeaza astfel de productie.
O.Dinu



#30427 Situatie - Opinia dvs. va rog !

Postat de O.Dinu on 01 August 2005 - 12:30 PM in Arhiva

Oare ce lege spune de contracte economice cu data certa? Si unde se spune de ,,conditia ca cele doua firme sa aiba acelasi adm(ar tr. sa aiba, sa nu aiba !!??)



#30421 intrebare....

Postat de O.Dinu on 01 August 2005 - 11:41 AM in Arhiva

Daca nu ai ordinul 306 cu functiunea conturilor,da-mi pe mes. privata op. pe care tr. sa le faci si eu iti trimit inreg.Adica:intrari marfa,intrari ob. de inv. intrari m.fixe ,sal. etc. La o firma pot fi mai multe inreg. ,la alta mai putine,depinde de doc. ce le ai. Fa o centralizare a op.(fara sume) si eu iti transmit formulele contabile. Sa-mi spui pe ce pr. de contab. lucrezi. daca e SAGA Lite c , te pot ajuta sa-ti usureze munca si evidenta.



#30419 NR DE EVIDENTA A PLATII

Postat de O.Dinu on 01 August 2005 - 11:29 AM in Arhiva

In programul de tiparire a ordinelor de plata si FV exista niste norme de completare pt toate situatiile si pt. toate fondurile.CAUTA SI VEI GASI....



#30415 5% baruri de noapte

Postat de O.Dinu on 01 August 2005 - 11:15 AM in Arhiva

V a spun din practica, cum se cerea cu putin timp in urma:cu progr. de la 8-23 nu intra in categ bar de noapte,ci numai de la 23 la 6 sper sa nu gresesc cu vreo ora. Nu trebuie cod CAEN separat. Evidenta incasarilor pe perioada de noapte o tineam in reg.de bar:chipurile,pe la ora 23 se facea stocul de bar;dimineata se facea din nou,si pt vanazarile din aceasta per. se intocmea monetar separatDaca imp pe profit din per. de raportare se situa sub 5 %,aplicam pt. veniturile de incasari bar pt.per. de noapte. dif. de cota,ca la imp.pe venit.(daca era pierdere,aplicam direct 5% la venit din per.de noapte)Evident ca inc. din per. de noapte le inreg. pe un analitic deschis la 707.Daca vreti ,,practic"-prin mes. privata,ca .............,,citeste"multi aici.



#30414 bilant micro

Postat de O.Dinu on 01 August 2005 - 10:59 AM in Arhiva

C a la ....denominare: 1



#30392 Situatie - Opinia dvs. va rog !

Postat de O.Dinu on 01 August 2005 - 12:35 AM in Arhiva

Dupa cate stiu eu,tot ce e in materie de impozite-profit,venit,taxe locale,accize-sunt cuprinse in codul fiscal. Despre instructiunile interne de la garda-nu am acces la ele-deci nu le cunosc.Iar referitor la notiunea de grup e definita foarte bine la cazurile respective.Doua societati care au contracte ec. intre ele nu pot fi definite in nici-un caz ,,GRUP" In cazul asta ar fi tara plina doar de grupuri,n-ar mai fi firme de sine statatoare.



#30376 2 firme pot avea acelasi nume?

Postat de O.Dinu on 31 July 2005 - 05:26 PM in Arhiva

Rezervarile de nume pt. firme se pot face pe judet,pe tara sau pe o anumita arie geografica (o parte din judete).Daca numele firmei pe care vrei sa-l dai a fost rezervat inainte si de altcineva din judet,sau din alt judet sau din tara si pentru judetul tau, nu poti boteza firma cu acelasi nume.



#30356 Stampila

Postat de O.Dinu on 31 July 2005 - 09:44 AM in Arhiva

Daca cineva de la finante sau garda are timp sa se ocupe si de astfel de inregistrari ,pot fi doua motive:ori nu stie ce e o verificare si face si el ce e mai usor, ori sunt prea multi in organele astea de control si-si ocupa timpul...Am destule firme si pana acum nu cred ca a interesat vreun organ de control unde si cum s-a inreg o stampila sau o tusiera... Asa ca ori cum ai face...e bine primit !Ideea e-cat mai simpu...In orice cont ar fi ,tot in firma e..



#30348 Situatie - Opinia dvs. va rog !

Postat de O.Dinu on 30 July 2005 - 06:10 PM in Arhiva

Firmele au personalitate juridica,nu are importanta componenta actionariarului cand e vorba de contracte economice. Daca firma pl. de imp.venit devine asociat in firma cealalta, se schimba treaba.Las-o asa ca e mai bine...



#30239 Case de lemn

Postat de O.Dinu on 29 July 2005 - 02:06 PM in Arhiva

Ma bucur daca am putut fi de folos.Am ceva experienta in constructii si te pot ajuta cu un sfat daca ai nevoie. Poti intra direct pe e-mail-lul meu,pe care-l gasesti la ,,profil"
Cu stima, O.Dinu.



#30232 Case de lemn

Postat de O.Dinu on 29 July 2005 - 01:45 PM in Arhiva

Daca e asa , se schimba situatia.Poti face factura la fiecare sfarsit de luna ,pe stadii de executie in baza situatiilor de lucrari.Se vor bona doar materialele cuprinse in situatia de lucrari(daca se lucreaza cu mat. construtorului).Scuze ca am inteles casute, poate erau tratate la un alt subiect si am facut confuzie.Contul e 704 in acest caz



#30226 bilant micro

Postat de O.Dinu on 29 July 2005 - 01:28 PM in Arhiva

Ma bucur ca am putut sa-ti fiu de folos si ca am reusit sa ma fac inteles.



#30223 Case de lemn

Postat de O.Dinu on 29 July 2005 - 01:13 PM in Arhiva

Pt.Gianina Inculet;
Daca acele casute se produc in cadrul firmei si apoi se duc la locul de amplasare si se monteaza, asa cum am dedus din cele de mai sus, atunci nu cred ca ati inteles cum se inregistreaza.Tot ce se realizeaza in atelierul propriu ,sau baza de productie, nu intra ca prestare prin 704, ci ca producie,prin 711.Acest cont se foloseste pentru productie,iar realizarea de casute reprezinta productia firmei. Vanzarea lor se inreg. prin contul de venituri 701.Dupa cum aratati mai sus ,o casuta se face in cca 3 luni.Inregistrarea prin 704 nu e corecta fiindca nu e prestare,ci vanzarea unui produs. Aceasta inreg. permite si inreg. chelt. pe masura efectuarii lor ,fara sa denatureze profitul de la finele lunii,fiindaca se inreg. in 711 pe masura realizarii productiei. Folosind ct 704 doar la finele perioadei,se denatureaza profitul,si nici factura nu puteti face pe stadii de realizare,fiindca sunt cazuri cand nu stii cui vei vinde casuta. Cert este ca NU se foloseste 704.



#30217 bilant micro

Postat de O.Dinu on 29 July 2005 - 12:23 PM in Arhiva

Pentru ,,arisaro":Tot ce nu e prezent(adica pontat cu ore lucrate) nu se ia in calcul,indiferent motivul pt. care nu e prezent in pontaj.Calculul nr. mediu se face pe baza pontajului. Si mai e o metoda de calcul: aproximativa ,din ,,burtica" Sunt niste date statistice care nici nu stiu daca le foloseste cineva de la MF.Chestia este sa se cam potriveasca cu fd. de salarii...Daca imparti fd. de sal. la 12 luni si apoi la sal. mediu pe unitate,tot cam pe acolo ajungi....



#30173 bilant micro

Postat de O.Dinu on 29 July 2005 - 08:58 AM in Arhiva

Pai de ce razi ,d-nule Septimiu ? Raspunsul face parte din categoria ,,SFATURI PRACTICE"..................



#30123 bilant micro

Postat de O.Dinu on 28 July 2005 - 09:24 PM in Arhiva

Daca ai reusit sa iesi din ceata, vezi raspunsul cu o palma mai sus !



#30107 Adio excursii, pe cont propriu, in UE!

Postat de O.Dinu on 28 July 2005 - 05:08 PM in Arhiva

Acte care sa justifice scopul:
-adev. de la M Turismului care sa ateste ca in Romania nu sunt locuri similare(se vor prezenta poze cu locurile ce se vor vizita,autentificate de notar,dupa ce au fost vizate de Ambasada tarii respective);
-declaratie pe proprie raspundere ca nu ai alte scopuri, autentificata la notar;
-dovada de la Ambasada tarii respective ca nu ai ami fost in acele locuri(se va obtine dupa ce pers.ambasadei va lua legatura cu cei din tara si vor primi confirmarea)
-adeverinta de la medicul de familie ca esrti in deplinatatea facultatilor mintale;
Acte care sa justifice conditiile sederii:
-poze cu cladirea unde veti fi cazati;
poze cu detalii privind patul in care veti dormi si a scaunelor pe care o sa sedeti;
-adeverinta de la conducerea adm a loc.unde o sa stati ca sunt de acord
Actele de mai sus vor fi autentificate de notarii romani si cei din tara unde mergeti
Daca am uitat ceva ,completati.
Calatorie placuta !



#30101 455-urgent

Postat de O.Dinu on 28 July 2005 - 04:47 PM in Arhiva

O intrebare :daca un asociat are voie sa acorde imprumut firmei(n-are importanta daca fara sau cu dobanda) ,firma are voie sa acorde imprumut asociatilor(n-are importanat dobanda) ,pe baza unui contract de imprumut ?




Cometa SQL