Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ctanela's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


ctanela's Content

There have been 1000 items by ctanela (Search limited from 03-January 08)



Sort by                Order  

#84649 Noi ordine la sanatate

Postat de ctanela on 21 May 2006 - 09:31 PM in Arhiva

Hai sa vedem pana unde poate merge imaginatia: firma in Constanta, angajat cu domiciliul in Tulcea si cu contract de asigurare la CASAOPSNAJ. Unde depunem declaratia? :lol:



#84592 Noi ordine la sanatate

Postat de ctanela on 20 May 2006 - 10:05 PM in Arhiva

#-o Nu se poate sa fie asa de sadici. :smt021



#84586 Noi ordine la sanatate

Postat de ctanela on 20 May 2006 - 09:02 PM in Arhiva

Septimiu a spus:

Simina a spus:

O firma cu sediul in Oradea are 2 angajati cu domiciliul in Bucuresti.
Nu e vorba de deschiderea unui punct de lucru in Bucuresti, ci de angajarea lor la sediul principal (Oradea) ca agent de vanzari.
Domiciliul salariatilor influenteaza locul de depunere a declaratiilor la sanatate?
da


Cum? :?



#36313 Ce trebuie sa faca un contabil?

Postat de ctanela on 06 September 2005 - 09:51 PM in Important in meseria de contabil

In fiecare zi imi spun ca nu mai fac decat ce trebuie si mereu se intampla ceva si nu ma tin de cuvant :cry:



#36318 Ce trebuie sa faca un contabil?

Postat de ctanela on 06 September 2005 - 10:23 PM in Important in meseria de contabil

Daca iti spun eu una, n-o sa-ti ajunga spatiul sa te tavalesti:

"Nu se poate sa-mi compenseze Admin. Fin. TVA-ul de plata cu pierderea inregistrata la sfarsitul lunii?" :shock: :lol:



#58550 DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL

Postat de ctanela on 06 January 2006 - 11:28 PM in Arhiva

Declaratia privind cifra de afaceri nu are legatura cu impozitul, ci cu perioada fiscala dpdv TVA:

CODUL FISCAL
TITLUL VI: Taxa pe valoarea adaugata

CAPITOLUL X: Regimul deducerilor

Art. 146: Perioada fiscala

(1)Perioada fiscala pentru taxa pe valoarea adaugata este luna calendaristica.
(2)Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru persoanele impozabile care nu au depasit în cursul anului precedent o cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere de 100.000 euro inclusiv, la cursul de schimb valutar din ultima zi lucratoare a anului precedent, perioada fiscala este trimestrul calendaristic.
(3)Persoanele impozabile care se încadreaza în prevederile alin. (2) au obligatia de a depune la organele fiscale teritoriale, pâna la data de 25 februarie, o declaratie în care sa mentioneze cifra de afaceri din anul precedent.
(4)Persoanele impozabile care iau fiinta în cursul anului trebuie sa declare, cu ocazia înregistrarii fiscale, cifra de afaceri pe care preconizeaza sa o realizeze în cursul anului, iar daca aceasta nu depaseste 100.000 euro inclusiv, au obligatia de a depune deconturi trimestriale în anul înfiintarii. Daca cifra de afaceri obtinuta în anul înfiintarii este mai mare de 100.000 euro, în anul urmator perioada fiscala va fi luna calendaristica, conform alin. (1), iar daca cifra de afaceri obtinuta nu depaseste 100.000 euro inclusiv, perioada fiscala va fi trimestrul, urmând ca persoana impozabila sa se conformeze prevederilor alin. (3).

Se declara utilizand tot formularul 010./ rd. 4.1.7. :wink:



#53875 Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate

Postat de ctanela on 01 December 2005 - 10:04 PM in Arhiva

(3)Veniturile din salarii sau asimilate salariilor cuprind:

i)sumele acordate de organizatii nonprofit si de alte entitati neplatitoare de impozit pe profit, peste limita de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizatia primita pe perioada delegarii si detasarii în alta localitate, în tara si în strainatate, în interesul serviciului, pentru salariatii din institutiile publice;

Cu alte cuvinte, daca la o firma platitoare de imp. pe venitul microintr., un angajat primeste diurna 50 RON, la diferenta dintre 26.3 si 50 i se retine 6.5% CASS. :?



#53318 Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate

Postat de ctanela on 28 November 2005 - 11:27 PM in Arhiva

Cam asa ceva. Candva am sustinut ca nu ma bucur cand vin sarbatorile de iarna. Asta este motivul. :evil:



#70277 Avem nevoie de contabili?

Postat de ctanela on 27 February 2006 - 05:52 PM in Arhiva

Stiti ce mi-a spus zilele trecute o doamna medic, de parerea careia chiar tin cont, fiindca are creier, nu gluma: "urasc contabilitatea, fiindca mananca bani". Cu alte cuvinte, ai bani in buzunar, dar dupa ce pleci de la contabil, afli ca nu mai sunt ai tai. Cum sa ne iubeasca?
:oops:



#70213 Avem nevoie de contabili?

Postat de ctanela on 27 February 2006 - 02:01 PM in Arhiva

Nimic nou sub soare...
La contabil mergem mai tarziu, dupa ce bulibasim bine actele si luam vreo doua, trei amenzi. :evil:



#32436 leul greu - cum va descurcati ?

Postat de ctanela on 13 August 2005 - 01:31 PM in Arhiva

PRECIZARI din 10 decembrie 2004 referitoare la unele masuri care trebuie luate pentru punerea în aplicare a Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale

3.Începând cu data de 1 iulie 2005, facturile si toate documentele justificative si financiar-contabile se întocmesc în lei noi.
De asemenea, registrele de contabilitate, registrele privind T.V.A., precum si orice alte registre sau jurnale întocmite de persoanele prevazute la art. 1 din Legea nr. 82/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se întocmesc în lei noi.
Dispozitii tranzitorii
Valorile înscrise în facturi si alte documente emise în lei vechi anterior datei de 30 iunie 2005 si primite dupa data de 1 iulie 2005 vor fi convertite în lei noi, în temeiul art. 5 alin. (1) din Legea nr. 348/2004. În aceasta situatie pot fi efectuate confirmari de solduri, dupa caz.


Nu esti singurul :x
Si i-am si avertizat de prin mai ca nu le primesc. Eu vorbesc, eu aud.



#35267 REMUNERARE ADMINISTRATOR

Postat de ctanela on 30 August 2005 - 03:39 PM in Arhiva

Citeste Lg. 31/90, varianta actualizata.
Ce spui tu este mentionat la art.153, care face parte din Cap.IV - Societati pe Actiuni http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#35264 REMUNERARE ADMINISTRATOR

Postat de ctanela on 30 August 2005 - 03:25 PM in Arhiva

andreea a spus:

se acorda salariatilor, exact. nu administratorilor unici. asa pot sa-i acord orice suma in limita celor max 5000 Euro anual, sa-i spun diurna, dividend sau cum vrea muschiul lui, cu conditia ca suma respectiva sa o scad la sf. anului din dividendele care i se cuvin, sa platesc impozitul aferent dividendelor, asta daca obtine profit. daca are pierdere, nu-i mai dau 1 sfant si ii recuperez suma in anul in care obtine profit si repartizez dividende. asta este litera legii. intrebati la DGFPMB - Contribuabili.

Sper ca esti SA, ca altfel nu e valabil. (Lg. 31/90)



#33072 Angajatori ticalosi

Postat de ctanela on 17 August 2005 - 06:57 PM in Arhiva

Eu una am procedat altfel. Cand m-am saturat de postura de angajat mi-am facut firma si am trecut in categoria angajatorilor. Am scapat de un stres si am dat de altul.
Nu este usor nici de o parte, nici de alta. Trebuie sa vezi care postura ti se potriveste. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#32494 Angajatori ticalosi

Postat de ctanela on 13 August 2005 - 10:24 PM in Arhiva

Asigurarea este obligatorie pentru toti membrii CECCAR si nu este o noutate.



#34790 Angajatori ticalosi

Postat de ctanela on 27 August 2005 - 09:22 PM in Arhiva

Pentru Radubc:
Fuguta cauta altceva, este pierdere de timp si lipsa de perspectiva. 8)



#68486 reevaluare / inventariere leasing

Postat de ctanela on 20 February 2006 - 12:54 AM in Arhiva

Hai ca am gasit si eu la spartul targului o un raspuns primit de la finante pe aceasta tema:

"Evaluarea creantelor si a datoriilor se face la valoarea lor probabila de incasare sau de plata. Pentru respectarea principiului independentei exercitiului, creantele si datoriile pentru care prin contractele incheiate intre parti se prevede ajustarea sumelor de incasat sau de platit in functie de cursul unor valute, acestea se evalueaza la sfirsitul exercitiului in functie de evolutia cursului valutar la aceasta data, iar diferentele rezultate se evidentiaza pe seama veniturilor, respectiv a cheltuielilor din exploatare, dupa caz.
Actualizarea datoriei (imprumut si dobinda) la data de 31 decembrie:
% = 408
658
666
Primirea facturii la scadenta pentru diferentele de pret si TVA aferenta:
% = 401 valoarea diferentelor de pret, plus TVA
408 diferenta de pret pina la data de 31 dec.
658 diferenta de pret intre data de 31 dec. si data scadentei 659 diferenta de pret intre data de 31 dec. si data scadentei."

Dar nu va suparati pe mine daca nu-l comentez :-k



#40946 Ce salariu din contracte aveti - pe hartie adica

Postat de ctanela on 26 September 2005 - 11:25 PM in Arhiva

Iti urez succes. Chiar sunt curioasa. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#30693 monografie lucrari de tamplarie pvc

Postat de ctanela on 03 August 2005 - 01:12 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Te rog sa reformulezi intrebarea, mai ales ultima parte :?



#30713 monografie lucrari de tamplarie pvc

Postat de ctanela on 03 August 2005 - 04:29 PM in MONOGRAFII CONTABILE

IngeMihalik a spus:

Spatiul unde magazinul isi desfasoara activitatea este luata in chirie cu coontract de inchiriere. Ne-am inteles cu proprietarul ca montam usa si geamuri termopan in contravaloarea chiriei. Adica eu pun geamuri in val de 1000 euro si mi se ia ca si cum am platit chiria pe patru luni 4*250 euro.

In acest caz este vorba de o investitie la un spatiu inchiriat.
Daca intelegerea a fost asa cum spui, trebuie sa-i platesti chiria pentru cele 4 luni, sa-i refacturezi proprietarului usa si geamurile si montarea acestora si sa incasezi de la el c-val. acestora.



#31159 monografie lucrari de tamplarie pvc

Postat de ctanela on 05 August 2005 - 09:33 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Este o solutie!



#30741 monografie lucrari de tamplarie pvc

Postat de ctanela on 03 August 2005 - 09:41 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Nu este nevoie de PV de compensare.
Tu ii platesti chiria si vei avea o dispozitie de plata semnata de proprietar(care inteleg ca este persoana fizica), iar de la el incasezi banii pe factura emisa si ii dai chitanta.
S-ar putea ca cele doua sume sa nu fie egale.



#30105 Foi de parcurs

Postat de ctanela on 28 July 2005 - 05:03 PM in Arhiva

Cristian Manea a spus:

Foaia de parcurs nu e formular cu regim special ?
Eu am un bloc care e numerotat si cred ca trebuie sa-i deschid si fisa pentru formularele cu regim special.
:?:



#35420 tichete de masa

Postat de ctanela on 31 August 2005 - 03:33 PM in Arhiva

nicami04 a spus:

mersi de raspuns. daca sunt doar doi angajati in firma pot primi tivhete?


DA



#33663 cat poate castiga un contabil?

Postat de ctanela on 21 August 2005 - 07:15 PM in Arhiva

ralu a spus:

Cam cu cat este platit un contabil (studii sup) daca nu are experienta?Va intreb ca sa-mi pot negocia salariul, sunt la inceput in acest domeniu, desi am experienta ca economist 4 ani.


Pai fara experienta in acest domeniu...
Cat sa ceri si ce oferi in schimb?! :?

Ma tem ca pentru un timp va trebui sa accepti ce ti se ofera.




Cometa SQL