Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
S_anda's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


S_anda's Content

There have been 405 items by S_anda (Search limited from 10-January 08)



Sort by                Order  

#147282 Intrebare chirie

Postat de S_anda on 10 October 2007 - 03:39 PM in Arhiva

Sa deduc ca tu primesti o factura pentru chirie, din moment ce inregistrezi tva... Factura e in lei sau in valuta? Daca ti se factureaza in lei, nu vad care e problema. TVA-ul il deduci doar daca ai notificare ca firma care iti factureaza a optat pt TVA la operatiunile de inchiriere spatii.



#99550 reglare sold casierie

Postat de S_anda on 04 September 2006 - 03:25 PM in Arhiva

Nu e prea bine sa ramai cu sold pe 4551. Unde sunt banii, daca i-ai dat? Merge pt o luna, doua dar dupa aceea, ce s-a facut cu banii respectivi. Ideea e ca nu poti tine la nesfarsit sold la 4551. Mai bine lucrezi cu 6588. :)



#98306 sold negativ la banca?

Postat de S_anda on 25 August 2006 - 10:52 AM in Arhiva

Eu am lucrat cu sume in curs de clarificare, mi se pare mai corect. In nici un caz cu credit bancar. Propun utilizarea contului 5121, sau varianata scrisa mai sus 473. :)



#93404 contul581

Postat de S_anda on 13 July 2006 - 11:21 AM in Arhiva

De acord, 5125 se foloseste. :)



#80634 COMISION ITM

Postat de S_anda on 18 April 2006 - 11:31 AM in Arhiva

As vrea daca puteti sa imi dati si actul legislativ care reglementeaza aceasta problema. Mersiiii :)



#78178 indemnizatie crestere copil

Postat de S_anda on 04 April 2006 - 10:56 AM in Arhiva

da



#76912 imputatie telefon

Postat de S_anda on 28 March 2006 - 01:46 PM in Arhiva

Pai daca factura vine pe firma, tu in conta te inregistrezi cu total valoare de pe factura. Suma iti trece pe cont de cheltuiala, 626. Din moment ce o anumita valoare o plateste angajatul, suma respectiva pt tine nu mai reprez chelt, e un venit de la angajat. Daca i-o mai si retii din salariu, nu poti sa inregistrezi pur si simplu pe 461, debitori diversi. Trebuie sa evidentiezi ca e o datorie a angajatului catre firma. Mergi pe inregistrarea 428=7588 si 4427 aferent sumei datorate de angajat. Dupa care te scazi din casa prin inregistrarea 428=5311 cu suma aferenta. :)



#76588 obiecte inventar

Postat de S_anda on 27 March 2006 - 08:03 AM in Arhiva

D-le Mircea Scalat, cred ca ai pus punctul pe I. Haideti sa terminam odata cu inregistrarile contabile dupa ureche, din auzite si cum ni se pare mai usor. Contabilitatea are regulile sale stricte care daca nu doriti sa le respectati, o faceti pe raspunderea d-voastra. Totusi, v-as ruga ca raspunsurile pe care le dati sa fie ca la carte, daca cineva doreste sa faca altfel, e problema sa. :)



#75992 concediu

Postat de S_anda on 24 March 2006 - 08:37 AM in Arhiva

S-a mai discutat problema pe forum. Da o cautare. Concediul de odihna nu se reduce cu zilele de medical.



#75164 obiecte inventar

Postat de S_anda on 21 March 2006 - 05:21 PM in Arhiva

In legislatie nu am gasit scris in nici un loc, poate daca a gasit cineva ne trimite si noua, unde sa scrie ca exista valoare minima pt ob de inventar. Nu te baza pe auzite. Singurul lucru care imi vine acum in minte din cate am citit, e ca se considera mijloc fix orice obiect care indepolineste cumulativ cele doua conditii, de valoare si de durata de utilizare, iar obiectele care nu indeplinesc aceste doua conditii simultan, sunt considerate obiecte de inventar. Daca gresesc, sa ma corecteze cineva, dar cu citate din legislatie sau chiar nr legii, ordonantei, ce o fi. :)



#74733 obiecte inventar

Postat de S_anda on 20 March 2006 - 02:29 PM in Arhiva

Nu vreau sa fiu impertinenta, dar va contraziceti in afirmatii. Exemplul pe care l-ati expus dovedeste faptul ca in contul 303 nu se poate inregistra altceva decat ob de inventar. Cat despre contul 371, astept inca lamuririle de rigoare. Fara suparare, dar mie nu mi se pare corecta folosirea acestui cont.



#74686 obiecte inventar

Postat de S_anda on 20 March 2006 - 12:26 PM in Arhiva

lilianarodica a spus:

variatiuni pe aceiasi tema:
in creditul contului 303 printre altele se inregistreaza sivaloarea materialelor de natura obiectelor de inventar:
371=303
care altele? Ce se mai poate inregistra in creditul lui 303? De ce insistati cu 371?



#74660 obiecte inventar

Postat de S_anda on 20 March 2006 - 11:12 AM in Arhiva

Daca poate cineva sa imi explice logica la 371... Nu am cumparat ob de inv ca sa le revand, e o vanzare intamplatoare, nu le vand ca marfa prin magazin ci pu si simplu le valorific. Imi cer scuze dar chiar nu-i gasesc logica si rostul la 371. Deasemenea nu gasesc logica pt inregistrari de genul 371=303 sau 603=303 in rosu. Care e rostul? Odata date in folosinta ob de inventar, odata trecute pe cont de clasa 6, cum le mai aduc inapoi pe stoc ??? Sa nu va suparati dar parerea mea e ca e o varza totala folosirea ct 371, si mai ales inregistrarea 603=303 in rosu, mai ales dupa ce ia-i mai si inregistrat uzura in totalitate. :roll: :shock: :roll:



#74655 ajutor legislatie concediu

Postat de S_anda on 20 March 2006 - 10:53 AM in Arhiva

florika a spus:

OUG 158/2005 spune ca la art.8
(3) Se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate si perioadele in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
B) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora.
(4) Perioadele prevazute la alin. (2) si (3) se asimileaza stagiului de cotizare numai daca in aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare in intelesul prevederilor prezentei ordonante de urgenta.
Cititi cu atentie textul legii. Nu are dreptul la CIC.



#74133 concediu crestere copil pt. tatici

Postat de S_anda on 17 March 2006 - 08:31 AM in Arhiva

Pai nu prea poate daca nu lucreaza. Trebuie sa aiba 12 luni lucrate inainte de data nasterii copilului. Si daca nu e angajat, de la cine sa isi ceara concediu? Deci, poate intra in CIC ori daca e angajat ori daca e in somaj. Daca nu, concediul nu isi are rostul (si oricum nu poate sa-l ia).



#73568 obiecte inventar

Postat de S_anda on 15 March 2006 - 09:04 AM in Arhiva

1. Obiect de inevntar este acel obiect care NU indeplineste CUMULATIV urmatoarele conditii: durata de utilizare mai mare de 1 an si valoare de intrare mai mare de 1500 RON.
2. Inregistrarile aferente sunt:
achizitie % = 401
303
4426
dare in folosinta 603=303
sau treptat 471=303
si lunar 603=471 (cu suma aferenta)
O zi buna :)



#72897 durata concediului de odihna

Postat de S_anda on 11 March 2006 - 04:27 PM in Arhiva

rosebud a spus:

Deci nimeni nu iti interzice ca la un CM cu 2 ore sa ii dai tot 20 zile.
Mai mult, chiar trebuie sa ii dai 20 zile. S-a mai discutat pe forum, daca dati un "Cautare"... :)



#72896 va rog mult sa ma ajutati !!

Postat de S_anda on 11 March 2006 - 04:24 PM in Arhiva

Pai nu are cum, nu are voie sa nu ia minim 42 zile de lauzie. Probabil ca doctorul care o consulta i-a emis un concediu de risc maternal, sau ceva in genul acesta. Dar nu are cum sa nu ia 42 zile lauzie. E specificat clar in lege. :)



#72895 NR ZILE INDEMNIZATIE CONCEDIU MEDICAL SUPORTAT DE ANGAJATOR

Postat de S_anda on 11 March 2006 - 04:21 PM in Arhiva

La fel. Daca ai acces la OUG 158, gasesti acolo ce ai nevoie.



#72894 concediu medical!!!!!!

Postat de S_anda on 11 March 2006 - 04:15 PM in Arhiva

Sincer nu prea inteleg ce vrei sa spui, m-ai cam pierdut in detalii. Poate te ajuta cu ceva urmatorul lucru. Eu am inteles in felul urmator: omul are CM in dec pana in ianuarie (acelasi concediu). In februarie vine cu un alt certificat de concediu, in continuare la cel anterior. In acest caz, baza de calcul pt indemnizatii se recalculeaza in luna februarie, deci e normal sa nu mai ai aceeasi suma. Sper ca am inteles cat de cat si poate te ajuta cu ceva. :)



#70771 concediu medical urgent

Postat de S_anda on 01 March 2006 - 02:22 PM in Arhiva

Pai nu zice legea ca trebuie sa aiba 6 luni cotizate in ultimele 12? Dupa mine are stagiu de cotizare, cu toate ca are intreruperea din sept pana in nov. :) OUG 158



#70451 TRANSPORT TAXI

Postat de S_anda on 28 February 2006 - 02:43 PM in Arhiva

Da o cautare prin legislatie ca s-a discutat chestia asta, ieri parca a fost ultimul post pe tema asta. Spor la treaba.



#69782 cont clasa 7 cu minus

Postat de S_anda on 24 February 2006 - 06:42 PM in Arhiva

Pt a nu denatura rulajele conturilor de clasa 6 si 7, stornarile se trec cu semnul - in debitul, respectiv creditul lor. Deci e normal. :)



#69512 Regulament nou

Postat de S_anda on 23 February 2006 - 09:14 AM in Arhiva

"Orice membru surprins in flagrant i se va sterge contul
Toate posturilor create "
Extrase din noul regulament. Haideti sa nu exageram, oricui i se poate intampla sa greseasca, din graba, neatentie, din dragoste... :lol: :D



#69186 sucursala-societate mama

Postat de S_anda on 22 February 2006 - 09:33 AM in Arhiva

sub nici o forma 4551, ca nu e imprumut de la asociati. E un simplu transfer de la firma mama la sucursala. Mai asteapta pareri, poate a mai fost cineva intr-o situatie exact ca a ta. Ai incercat cu "Cautare"?




Cometa SQL