Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ocoleanuionut's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ocoleanuionut's Content

There have been 309 items by ocoleanuionut (Search limited from 12-January 08)



Sort by                Order  

#230780 TVA taxare inversa

Postat de ocoleanuionut on 02 September 2010 - 08:43 AM in Arhiva

cod
Măsuri de simplificare
Art. 160. - (1) Prin excepție de la prevederile art. 150 alin. (1), în cazul operațiunilor taxabile persoana obligată la plata taxei este beneficiarul pentru operațiunile prevăzute la alin. (2). Condiția obligatorie pentru aplicarea taxării inverse este ca atât furnizorul, cât și beneficiarul să fie înregistrați în scopuri de TVA conform art. 153.
(2) Operațiunile pentru care se aplică taxarea inversă sunt:
a) livrarea de deșeuri și materii prime secundare rezultate din valorificarea acestora, astfel cum sunt definite de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 16/2001 privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile, republicată, cu modificările ulterioare;
b) livrarea de masă lemnoasă și materiale lemnoase, astfel cum sunt definite prin Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, cu modificările și completările ulterioare.

norme
(6) În cazul neaplicării taxării inverse prevăzute de lege organele de inspecție fiscală vor dispune măsuri pentru obligarea furnizorilor/prestatorilor și a beneficiarilor la corectarea operațiunilor și aplicarea taxării inverse conform prevederilor din prezentele norme. În cadrul inspecției fiscale la beneficiarii operațiunilor, organele de inspecție fiscală vor avea în vedere că beneficiarul avea obligația să colecteze TVA la momentul exigibilității operațiunii,
concomitent cu exercitarea dreptului de deducere.

Du te cu legea la el si arata i paragrafele !!!

ps.stiu o pizzerie care cumpara lemne de foc cu taxare inversa , asa ca nu are cum sa invoce chestia cu ''cica taxarea inversa sa aplica doar pentru o firma care-i achizitioneaza in vederea comercializarii'' .



#217730 Minus mare in casa, este in neregula?

Postat de ocoleanuionut on 27 January 2010 - 10:04 AM in Arhiva

Poti folosi banii cand vrei si cum vrei in scop personal. N-ai registru de casa, nu trebuie sa faci dovada existentei soldului.



#216117 mai pot fi micro ?

Postat de ocoleanuionut on 08 January 2010 - 11:20 AM in Arhiva

Am sunat la 021.319.97.59 -apoi am cerut asistenta contribuabili (nr tel din cadrul Mfinante ) si un domn a zis despre micro , citez : ''se discuta la nivelul guvernului si comisiilor din cadrul Ministerului si pana pe 15 ianuarie vom stiu daca mai ramanem micro sau nu ''



#213783 IMPOZIT PROFIT - Noutati 2010

Postat de ocoleanuionut on 12 November 2009 - 04:33 PM in Arhiva

attach :

Fisiere atasate




#213552 Tva din 2010

Postat de ocoleanuionut on 09 November 2009 - 02:21 PM in Arhiva

Att

Fisiere atasate




#203559 contract de sponsorizare - deducere TVA

Postat de ocoleanuionut on 05 June 2009 - 09:46 AM in Arhiva

Din Codul Fiscal :

3. La articolul 21 alineatul (4), după litera ?) se introduce o nouă literă, litera t), cu următorul cuprins:
?t) în perioada 1 mai 2009-31 decembrie 2010, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depăsească 3.500 kg si care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând si scaunul soferului, aflate în proprietatea sau în folosinta contribuabilului, cu exceptia situatiei în care vehiculele se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, pază si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfăsurare a activitătii, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vânzări si de agenti de recrutare a fortei de muncă;
2. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;
3. vehiculele utilizate pentru închirierea către alte persoane, inclusiv pentru desfăsurarea activitătii de instruire în cadrul scolilor de soferi.?

Deci daca nu esti la exceptii cheltuiala este NEDEDUCTIBILA .(la fel este si tva ul aferent care pana acum se deducea ) .



#199472 ORDONANTA 34 / 2009

Postat de ocoleanuionut on 16 April 2009 - 11:22 AM in Arhiva

Deci conform art 1451 din cod , nu se mai deduce tva aferenta combustibilului si nici taxa aferenta achizitiei lor !!!

Adica daca iti cumperi o masina pe firma numai deduci tva ul?!



#190921 Ghid practic pentru aplicarea Reglementărilor contabile conforme cu directive...

Postat de ocoleanuionut on 12 January 2009 - 03:54 PM in Arhiva

De pe www.mfinante.ro :

Fisiere atasate




#190360 Sediul social / domiciliu PFA

Postat de ocoleanuionut on 06 January 2009 - 02:42 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Si la Administratia de la Focsani ce ai facut ?!



#190246 cand intra in vigoare oug 192/2008?

Postat de ocoleanuionut on 05 January 2009 - 02:11 PM in Arhiva

Da .merci .
Pe 29.12.2008 apar normele ,iar pe 31.12.2008 se abroga ordonanta aceasta !
:thumbup: Romania ,normal ... :frusty:



#190219 cand intra in vigoare oug 192/2008?

Postat de ocoleanuionut on 05 January 2009 - 10:38 AM in Arhiva

Se mai acorda sau s a abrogat!?
Voi ce stiti ?



#189149 ordin mfp nr 1753/2004

Postat de ocoleanuionut on 09 December 2008 - 12:13 PM in Arhiva

...

Fisiere atasate




#188318 Control Garda Financiara

Postat de ocoleanuionut on 27 November 2008 - 01:17 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

http://www.conta.ro/...showtopic=33138



#187721 modificare codul fiscal

Postat de ocoleanuionut on 19 November 2008 - 01:06 PM in Arhiva

301 nu 390!!



#173042 curs valutar facturare

Postat de ocoleanuionut on 22 May 2008 - 11:28 AM in Arhiva

Dupa ora 13 pe site se publica cursul valabil ziua (zilele )urmatoare!!!



#173041 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de ocoleanuionut on 22 May 2008 - 11:22 AM in Arhiva

La cump unui mijl fix nu se face nir ,ci se intocmeste fisa mijlocului fix !



#166728 TVA LA VANZARI CLADIRI SI TERENURI

Postat de ocoleanuionut on 21 March 2008 - 09:50 AM in Arhiva

Pagina 30 !!!!!!!!!!

Fisiere atasate




#165481 Zambiti, va rog !

Postat de ocoleanuionut on 10 March 2008 - 01:35 PM in Diverse subiecte

Am fost la sect 3 si cineva de acolo listase decl 666 (o dna inspectoare )!
Se amuzau si ei ! :tongue: :laugh:



#159494 Decl. 101 / 2007

Postat de ocoleanuionut on 23 January 2008 - 12:47 PM in Arhiva

s a abrogat chestia cu viza consultantului fiscal ,dar nu prin lege ci printr-un comunicat anaf (chitoiu a zis acum 2 sapt ca lucreaza la un ordin al anaf in care sa se stipuleze chestia asta clar )



#148781 Decontare cheltuieli deplasare externa

Postat de ocoleanuionut on 24 October 2007 - 09:57 AM in Arhiva

Asta cu profitul este inca din 01.01.2007!!!



#148550 Directiva 112 din 2006 a CE !

Postat de ocoleanuionut on 21 October 2007 - 12:30 PM in Arhiva

Directiva :smile:

Fisiere atasate




#148422 ORDIN 1415 !

Postat de ocoleanuionut on 19 October 2007 - 03:09 PM in Arhiva

ORDIN ANEXE

Fisiere atasate




#148388 ORDIN 1415 !

Postat de ocoleanuionut on 19 October 2007 - 11:31 AM in Arhiva


Art. 1. - (1) Persoanele juridice române, beneficiare ale unor prestări de servicii de natura activităților de lucrări de construcții, de montaj, activităților de supraveghere, activităților de consultanță, de asistență tehnică și a oricăror alte activități, executate de persoane juridice sau fizice străine nerezidente, au obligația să înregistreze contractele încheiate cu acești parteneri la organele fiscale teritoriale în a căror rază persoanele juridice române își au domiciliul fiscal, conform legii.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), persoanele juridice române care au calitatea de contribuabili mari și mijlocii, potrivit reglementărilor legale în vigoare, au obligația înregistrării contractelor la organul fiscal competent pentru administrare.
Art. 2. - (1) Înregistrarea contractelor prevăzute la art. 1 se realizează prin depunerea la organul fiscal competent a "Declarației de înregistrare a contractelor inițiale/adiționale (conexe) încheiate cu persoane străine nerezidente", cod MEF: 14.13.01.40/n, prevăzută în anexa nr. 1.
(2) Declarația se depune în termen de 15 zile de la data încheierii contractelor.
(3) Modificările intervenite în datele declarate inițial se declară, în termen de 15 zile de la data producerii acestora, prin depunerea unei noi declarații de înregistrare a contractelor inițiale/adiționale (conexe) încheiate cu persoane străine nerezidente.
Art. 3. - Organul fiscal competent organizează evidența contractelor în Registrul contractelor încheiate cu persoane străine nerezidente, care se conduce informatizat, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 2.
Art. 4. - Anexele nr. 1 și 2 fac parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 5. - Direcția generală proceduri pentru administrarea veniturilor din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală, Direcția generală a tehnologiei informației din cadrul Ministerului Economiei și Finanțelor, Direcția generală de administrare a marilor contribuabili, direcțiile generale ale finanțelor publice județene și a municipiului București, direcțiile de specialitate din cadrul Ministerului Economiei și Finanțelor și Agenției Naționale de Administrare Fiscală, după caz, vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.
Art. 6. - Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I. :smile: :sad: :sad: :laugh: :angry:



#147644 deducere tva bonuri fiscala sub 100 lei

Postat de ocoleanuionut on 12 October 2007 - 04:05 PM in Arhiva

Ordin 293!!!

Fisiere atasate




#147152 minus in gestiune

Postat de ocoleanuionut on 10 October 2007 - 08:43 AM in Arhiva

Mai este si 4427 !!!




Cometa SQL