Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Waferlee's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Waferlee's Content

There have been 20 items by Waferlee (Search limited from 29-December 07)


Sort by                Order  

#176656 aptitudini 2008

Postat de Waferlee on 27 June 2008 - 08:16 PM in Arhiva

Am luat si Eu.
Sa fim seriosi la oral nu cred sa mai pice pe cineva. Faza cu doctrina e bla-bla, ca doar trebuia sa spuna si ei ceva.



#168580 Sa clarificam TVA auto second-hand import

Postat de Waferlee on 03 April 2008 - 12:02 PM in Arhiva

Ei au scris, dar nu au explicat nimic in plus.



#168539 Sa clarificam TVA auto second-hand import

Postat de Waferlee on 03 April 2008 - 08:16 AM in Arhiva

La multiple solicitati am primit de la AF urmatoarea precizare:

"1.) In conformitate cu art.152^2-, alin2, regimul special de taxare se aplica numai in cazul in care achizitia provine din CE, iar furnizorul:
- este o persoana neimpozabila;
- este o persoana impozabila - daca acesta este scutita de taxa conform art.141. alin2, litera g, din Codul Fiscal;
- este o intreprindere mica, iar bunul achizitionat este un bun de capital;
- este o persoana revanzatoare care la randul ei aplica regimul special de taxare
In cazul aplicarii regimului special de taxare, persoana revanzatoare nu are drept de deducere a taxei. Dreptul de deducere a taxei se admite numai in cazul aplicarii regimului normal de taxare.
In cazul aplicarii regimului special de taxare, baza de impozitare este marja profitului dintre pretul de vanzare aplicat de persoana impozabila revanzatoare si pretul de cumparare.
Persoana impozabila revanzatoare poate aplica regimul normal de taxare pentru orice livrare eligibila pentru aplicarea regimului special.
In vederea aplicarii regimului special, veti notifica organul fiscal in acest sens.

2.) Cu privire la organizarea evidentei pentru aplicarea regimului special de taxare, veti proceda in conformitate cu punctul 64., alin.7 din HGR nr.44/2004, privind normele de aplicare a Codului Fiscal."


INTREBARE: De unde stiu ca firma germana de ex. de la care se cumpara masini second-hand in scopul revanzarii aplica sau nu regimul special de taxare?



#58378 AICI NE LAUDAM....

Postat de Waferlee on 06 January 2006 - 11:01 AM in Arhiva

Ai dreptate.

Enervant este că toate organizaţii vorbesc despre pregătirea pentru aderare la EU, dar totuşi încearcă să menţină sistemul vechi, birocratic, care le asigură a stabilitate financiară şi un control absolut asupra vieţii contabile din ţară, în cazul de faţă.

Dar degeaba ne plângem, căci prea multe nu putem schimba.

Sper, că cel puţin cei de la CECCAR vor fi operativi ceea ce priveşte anunţarea în timp despre termene, etc.

Stagiu plăcut tuturor :D



#58162 Impozit pentru AI

Postat de Waferlee on 05 January 2006 - 12:15 PM in Arhiva

Am şi eu o nelămurire.

De ex. în contabilitatea în partidă simplă am următoarea situaţie:

Venituri: 5.000 RON
Cheltuieli deductibile: 20.000 RON
Bază de impozitare: 30.000 RON
Impozit: 30.000 x 16% = 4.800 RON

La declaraţia de venit ca persoană fizică declar venituri de 30.000 RON
Deducere personală: 12 x 250 RON = 5.000 RON
Diferenţă 25.000 RON

Ca persoană fizică plătesc impozit şi pentru 25.000 RON?

Mulţumesc anticipat



#58138 Norme metodologice OUG 148/2004

Postat de Waferlee on 05 January 2006 - 10:04 AM in Arhiva

Daca esti amabila trimitemi si mie Norma la badmin@acasa.ro.

Multumesc anticipat



#53212 Ce fel de premii?

Postat de Waferlee on 28 November 2005 - 12:13 PM in Arhiva

:twisted: :twisted:
Eu de obicei gasesc o firma care sa-mi dea 1-2 facturi pentru contul 604 . Eventual ramanae o mica :smt065 cu cei de la fisc. :-$



#53196 Ce fel de premii?

Postat de Waferlee on 28 November 2005 - 10:58 AM in Arhiva

Cel mai simplu ar fi sa va ofere tichete cadou.
In acest caz firma achita contravaloarea tichetelor, respectiv o suma pentru imprimare, etc. In cazul a trei angajati se poate considera ca este o suma nesemnificativa. Se inreg. pe 6588. Se calculeaza 2% din fondul de salar, se imparte in acest caz in 3, dar inreg. se face pentru cei 2 care au copii. Acestia vor semna, iar ulterior vor preda "partea" celuilat, fara copii.

Eventual mai exista fondul pentru protocol.



#52851 chestionar

Postat de Waferlee on 25 November 2005 - 08:21 AM in Arhiva

Eu cred ca stagiul ar fi mai eficient cu un tutore, dar cel putin la CECCAR HR ne-au informat ca nu sunt locuri libere, respectiv ca chiar daca ne accepta un tutore, acesta nu va primi "binecuvintarea" de la Bucuresti.

Cei de la CECCAR considera ca e mai binr sa facem stagiul in sistem colectiv....studiu individual contra cost pana la urma....decat sa ne aglomeram la un tutore, care ar mai si explica unele lucruri :idea: :twisted:



#52154 Poate cineva sa ma ajute?

Postat de Waferlee on 21 November 2005 - 11:41 AM in Arhiva

:smt041 O:) =D>

Multumesc foarte mult :!: :!: :!:



#52141 Poate cineva sa ma ajute?

Postat de Waferlee on 21 November 2005 - 10:40 AM in Arhiva

:smt041

Si esti amabila sa-mi trimiti acea anexa??????? :D :D :D

Multumesc anticipat :!: :!: :!:



#52136 Poate cineva sa ma ajute?

Postat de Waferlee on 21 November 2005 - 10:12 AM in Arhiva

Sal,

Am gasit si eu acel ordin, insa mai butin anexa, care ar fi cea mai importanta... :cry:

Multumesc any way :)



#52132 Poate cineva sa ma ajute?

Postat de Waferlee on 21 November 2005 - 09:46 AM in Arhiva

Salut,

Caut Monitorul Oficial nr. 66 bis din 27.01.2004.
Daca cineva are acest document in format electronic, va rog sa mi-l trimita.

Multumesc.



#51471 Monogafie Contab. Asoc. Profesionala fara Scop Patrimonial

Postat de Waferlee on 17 November 2005 - 09:06 AM in Arhiva

Multumesc #-o , am crezut ca este ceva mai complicat...



#51467 Monogafie Contab. Asoc. Profesionala fara Scop Patrimonial

Postat de Waferlee on 17 November 2005 - 08:48 AM in Arhiva

Daca cineva ma poate ajuta cu o monografie contabila referitoare la Asociatie fara scop patrimonial, de tip profesionala.

Multumesc anticipat.



#51466 Contabilitatea Asociatiilor Profesionale

Postat de Waferlee on 17 November 2005 - 08:43 AM in Arhiva

Hoooops :oops:

Legea 507 se refera la AF-uri.
La prima mea intrebare nu m-am exprimat bine: Eu ma gandeam de fapt la legea care reglementeaza contabilitatea asociatiilor fara scop patrimonial, de tip profesional.

Daca stiti care e acea lege....
Eventual daca are cineva o monografie :wink: :idea:

Multumesc



#51462 Contabilitatea Asociatiilor Profesionale

Postat de Waferlee on 17 November 2005 - 08:00 AM in Arhiva

Mii de multumiri. :D :D :D



#51357 Contabilitatea Asociatiilor Profesionale

Postat de Waferlee on 16 November 2005 - 02:26 PM in Arhiva

As-i dori sa aflu daca exista o lege care precizeaza in mod expres modul in care trebuie tinuta contabiliitatea unei Asociatii?



#51350 pareri despre examen

Postat de Waferlee on 16 November 2005 - 01:57 PM in Arhiva

Sper ca at-i reusit toti.

Dar oare cu ce ne-am ales? Am stat cu burta pe carte cateva saptamani si am incercat sa invatam o materie care e deajuns si pentru 4 ani de facultate. Aici felicit pe cei care au rezolvat si au facut publice rezolvarile.

Nu prea inteleg de ce sunt necesari cei trei ani de "ucenicie". Poate doar pentru a plati pe aceasta perioada o oarecare cotizatie? Apropo, a calculat cineva veniturile pe care le-a avut fiecare filiala CECCAR in urma examenului? Respectiv cheltuielile aferente? E o buna activitate generatoare de profit......

In felul in care s-a derulat examenul nu am observat o deosebita grija pentru a selecta doar "elita" candidatilor...

Daca am ranit pe cineva imi cer scuze, dar asta e parerea mea.



#51062 cum vi s-a parut prieteni forumisti ?

Postat de Waferlee on 15 November 2005 - 09:56 AM in Arhiva

Sper ca at-i reusit toti. :D :D

Dar oare cu ce ne-am ales? Am stat cu burta pe carte cateva saptamani si am incercat sa invatam o materie care e deajuns si pentru 4 ani de facultate. Aici felicit pe cei care au rezolvat si au facut publice rezolvarile.

Nu prea inteleg de ce sunt necesari cei trei ani de "ucenicie". Poate doar pentru a plati pe aceasta perioada o oarecare cotizatie? Apropo, a calculat cineva veniturile pe care le-a avut fiecare filiala CECCAR in urma examenului? Respectiv cheltuielile aferente? E o buna activitate generatoare de profit...... :roll:

In felul in care s-a derulat examenul nu am observat o deosebita grija pentru a selecta doar "elita" candidatilor... :twisted:

Daca am ranit pe cineva imi cer scuze, dar asta e parerea mea.




Cometa SQL