Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
GOIA ADRIAN-NICOLAE's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


GOIA ADRIAN-NICOLAE's Content

There have been 201 items by GOIA ADRIAN-NICOLAE (Search limited from 31-December 07)



Sort by                Order  

#130392 Cate ore lucrati pe zi?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 05 May 2007 - 05:07 PM in Arhiva

Vezi postareacoconat, la May 5 2007, 01:14 PM, a spus:

oare cati din cei care posteaza pe forumul conta.ro sunt functionari la garda financiara? sau ei doar citesc forumul? :smile: :tongue:


Aia nu lucreaza nici jumatate cat noi. Si totusi ei ne dau amenzi... :thumbup:



#115340 inregistrare tva achizitii intracomunitare

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 11 January 2007 - 09:06 AM in Arhiva

Vezi postareaocoleanuionut, la Jan 3 2007, 05:27 PM, a spus:

se plateste tva in vama!!!!pentru ca e un import nu o achizitie intracomunitara cara sa aplice taxare inversa!!!


Nu se plateste in vama ci prin decontul de TVA. E exact la fel ca la achizitia intracomunitara. Asta e una din facilitatile aderarii la UE. Nu il platesti cand bunurile intra in spatiu comunitar, ci prin decontul de taxa pana in data de 25 a lunii urmatoare celei in care ai facut achizitia.



#63840 inchidere 2005

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 01 February 2006 - 07:10 PM in Arhiva

Sunt de acord cu Michi



#129015 Bonuri fiscale?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 18 April 2007 - 01:48 PM in Arhiva

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Apr 5 2007, 06:32 PM, a spus:

melisch :pullhair: , eu zic ca te complici mult prea mult si cred ca nici in litera legii nu esti.

deci : zice ordinul ala ca TOT bf < 100 ron se inreg. ca si chelt. (fara tva) ?? zice !
zice ca partea de tva care nu se deduce e NEded. ? NU ZICE asa ceva !!!
atunci, de ce inreg. tva-ul pe 635.neded. si nu pui toata suma in contul de chelt/stoc de baza ?? hhmmm ?? :pullhair:
ce faci tu cu inreg. fragmentata in 2 conturi se cheama cel putin "cuie-n talpa" !! si repet : dupa mintea mea te plasezi si in afara reglem. legale.

o seara frumoasa.


ORDIN nr. 293 din 22 februarie 2006 pentru modificarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotarârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind întocmirea si utilizarea acestora

În temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotarârea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea si functionarea Ministerului Finantelor Publice si a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare,
în temeiul prevederilor art. 1 alin. (4) din Hotarârea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind întocmirea si utilizarea acestora,
ministrul finantelor publice emite urmatorul ordin:
Art. I
1.Alineatul (2) al articolului 1 din Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotarârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind întocmirea si utilizarea acestora, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.042 din 23 noiembrie 2005, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a platilor în Registrul de casa. Fac exceptie de la aceasta regula, în sensul ca stau la baza înregistrarilor în contabilitate a cheltuielilor, urmatoarele documente:
a) bonul fiscal emis conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile ulterioare, utilizat pentru justificarea taxei pe valoarea adaugata aferente carburantilor auto achizitionati în vederea desfasurarii activitatii, daca este stampilat si are înscrise denumirea cumparatorului si numarul de înmatriculare al autovehiculului;
b) bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat în activitatea de taximetrie, în conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi si în regim de închiriere, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) bonul fiscal emis conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999, republicata, cu modificarile ulterioare, însotit de documentul care atesta plata prin cârdurile bancare ale societatilor comerciale;
d) bonul fiscal emis conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999, republicata, cu modificarile ulterioare, a carui valoare totala este de pâna la suma de 100 lei (RON) inclusiv, daca este stampilat si are înscrise denumirea cumparatorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfasoara activitati independente."
Art. II
Prevederile prezentului ordin se aplica începând cu data de 1 ianuarie 2006.
Art. III
Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.
-****-
p. Ministrul finantelor publice,

Catalin Doica,

secretar de stat


Publicat în Monitorul Oficial cu numarul 194 din data de 1 martie 2006


Eu tot nu inteleg unde scrie ca nu da drept de deducere a TVA. Zice ca aceste bonuri fiscale stau la baza inregistrarii cheltuielilor in contabilitate, dar nu spune nicaieri ca nu dau drept de deducere a TVA. Poate ma dumireste cineva si pe mine.



#129076 Bonuri fiscale?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 18 April 2007 - 07:42 PM in Arhiva

Vezi postarearobertantal, la Apr 18 2007, 04:09 PM, a spus:

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Apr 18 2007, 02:48 PM, a spus:

Eu tot nu inteleg unde scrie ca nu da drept de deducere a TVA. Zice ca aceste bonuri fiscale stau la baza inregistrarii cheltuielilor in contabilitate, dar nu spune nicaieri ca nu dau drept de deducere a TVA. Poate ma dumireste cineva si pe mine.
pai tocmai pentru ca nu scrie.....tu vrei sa faci o extensie la lege? :pullhair:


Ma refeream la dreptul de deducere a TVA ca 4426, nu ca cheltuiala. :biggrin:



#114832 facturare cu sau fara tva pt. transport

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 09 January 2007 - 12:38 PM in Arhiva

Buna ziua.

Totusi nu m-am lamurit cu acest ordin. Eu daca vand o marfa in Grecia sa spunem, dar prin intermediul unui comisionar din Romania, beneficiez sau nu de scutire cu drept de deducere?
Pentru ca:
"(9) Livrarea intracomunitară reprezintă o livrare de bunuri, în înțelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru în alt stat membru de către furnizor sau de persoana către care se efectuează livrarea ori de altă persoană în contul acestora." art. 128 alin (9) din legea 343/2006;
Deci eu facturez la comisionar cu mentiunea "scutit cu drept de deducere", iar el face mai departe factura externa fara tva. Mentionez ca marfa pleaca de la noi direct in Grecia si partenerul extern a furnizat un cod de inregistrare in scopuri de TVA valid.
Deci este operatiune scutita cu drept de deducere sau nu.

Va multumesc pentru atentie si astept un raspuns de la cei care sunt mai informati ca mine.



#114860 facturare cu sau fara tva pt. transport

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 09 January 2007 - 02:13 PM in Arhiva

Eu stiam ca TVA se plateste la achizitia intracomunitara nu la livrare. Si chiar si asa nu se face plata efectiva a TVA intre furnizor si cumparator, ci prin decontul de TVA. La cumparator functioneaza ca si taxarea inversa, iar la vanzator cu cota TVA 0, de regula (pentru ca sunt si exceptii).
Mai astept pareri..



#58428 Creditare firma

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 12:59 PM in Arhiva

draghici a spus:

Am o mare problema.Abia acum am aflat ca pentru un asociat care crediteaza firma trebuia facuta chitanta.Eu nu am facut asa.Spuneti-mi va rog ca nu iau amenda sau cat este amenda?
Daca sumele respective nu figureaza in registrul de casa totul e OK, faci un contract de imprumut si tai o chitanta pe suma pe care asociatul a imprumutat-o la firma.
Daca nu, faci un contract de imprumut cu o data anterioara celei in care asociatul a creditat firma si faci o dispozitie de incasare cu data respectiva. Pe viitor este bine sa tai chitanta.
:twisted:



#58328 Inregistrari combustibil

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 08:41 AM in Arhiva

Cand faci achizitia de motorina de la benzinarie si primesti bon fiscal faci o receptie pe cantitatea respectiva si faci inregistrarea:
3022=401, daca benzinaria nu emite factura fiscala.
Apoi la achitarea contravalorii combustibilului faci inregistrarea:
401=5121 sau 401=5311.
O varianta si mai simpla ar fi sa inchei un contract cu societatea care iti furnizeaza combustibil si sa iti faca o factura o data sau de doua ori pe luna pe cantitatea pe care o cumperi. Noi, cel putin, asa facem.
Pe de alta parte ma mir ce evidenta contabila au cei de la benzinarie pentru ca in momentul in care emit un bon fiscal asta inseamna ca au incasat banii pentru combustibilii livrati, ceea ce dupa cum am inteles nu se intampla intrucat platesti mai tarziu.
Dar cel mai bine ar fi sa faci asa cum am procedat noi.
=;



#58357 Inregistrari combustibil

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 10:02 AM in Arhiva

Imi cer scuze, poate ca nu m-am facut inteles. Nu am spus ca benzinaria sa emita de doua ori bonuri fiscale.Din cate stiu eu aparatele de marcat de la benzinarii sunt fiscalizate si nu poti sa emiti bonuri si sa scrii pe ele neachitat, pentru ca aparatele se incarca automat in memoria lor cu suma respectiva(ca si cum ai fi incasat banii). Daca vine Garda Financiara in control si scoate acel raport din memoria aparatului suma de acolo (adica ce ai incasat) trebuie sa corespunda cu casa. Si daca nu ai banii.... te-a prins. Si sa stii ca am avut o discutie pe aceasta tema saptamana trecuta cu cineva care are o benzinarie.
Cel mai bine este sa faci asa: inchei un contract cu benzinaria respectiva, la fiecare aprovizionare te trece pe o fisa cu cantitatea de combustibil si cu numarul de inmatriculare al masinii cu care il transporti si o data sau de doua ori pe luna iti face factura. Simplu si cuprinzator...
:smt033



#58346 Inregistrari combustibil

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 09:15 AM in Arhiva

Si asta este adevarat insa ce faci daca benzinaria nu iti emite factura fiscala ci numai bon fiscal? Lasi totul pe 408? Pentru ca nu sunt putine situatiile cand benzinariile nu emit facturi fiscale ci numai bonuri fiscale. Si atunci ce faci, cum scazi din 408 cand achiti contravaloarea combustibilului?



#72873 Ce salariu din contracte aveti - pe hartie adica

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 11 March 2006 - 12:06 PM in Arhiva

Am votat si eu... 590 lei. Atat cat este pe hartie atata iau si in mana.



#74237 Ce salariu din contracte aveti - pe hartie adica

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 17 March 2006 - 03:52 PM in Arhiva

Pentru ggf:
Nu inteleg de ce te superi asa. Daca vrei sa raspunzi pe forum bine, daca nu vrei si mai bine. Asta nu inseamna ca trebuie sa arunci cu sageti catre cei care vor sa vada ce categorii de vizitatori navigheaza pe forum.
In rest, toate cele bune.



#113293 Adio, Nr.evidenta a platii, OMF 2235/2006

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 29 December 2006 - 10:52 AM in Arhiva

Acest ordin inseamna un lucru foarte simplu. Se desfiinteaza numarul de evidenta a platii. Asa ca de la anul indiferent ce scriem pe ordinul de plata daca avem datorii mai vechi se va scadea prima data acele datorii accesoriile aferente acelor datorii si abia apoi debitele curente. Asa ca fratilor daca aveti datorii restante din alti ani e de belea de la anul.



#115672 LEGEA BUGETULUI ASIG SOC DE STAT

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 12 January 2007 - 11:56 AM in Arhiva

[quote name='mteddy' date='Jan 12 2007, 11:43 AM' post='115663']
Deci pe 2007, Legea Asig sociale, are 131 de pagini, cu toate ca nu apasa pe nimeni tot pomelnicul de acolo EVIDENT, contributiile sunt:

(ASTEA AU RAMAS NESCHIMBATE)
1% somaj angajat (pensionarii nu vireaza)
6.5% sanatate angajat
9.5% pensie angajat

La angajator au aparut modificari:
2% somaj
6% sanatate
18.65% pensie
0.25% NOU - Fond garantare salarii
0.75% - comision ITM - Camera de Munca - nu e clar daca se modifica, ramane cel putin conf normativelor in vigoare
0.85% - fond concedii medicale
- fond risc accidente - intre 0.4% si 1.98% - nu e clar, probabil ca va fi ca pe 2006

Vezi ca din somaj se scade cota de 0.25% reprezentand contributia la fondul de garantare a drepturilor salariale.



#133461 NOUUUUU!

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 08 June 2007 - 10:14 AM in Arhiva

Vezi postareamucho dolor, la Jun 8 2007, 11:05 AM, a spus:

pana cand se depune 394?


25 iulie.



#132159 A primit cineva factura de la editura Cartea romana de telefoane?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 25 May 2007 - 09:41 AM in Arhiva

Vezi postarealucis, la May 25 2007, 10:29 AM, a spus:

Si eu am primit cu data de 24.05.07! Dar nu achit :nono:

Bine faci... :smile:



#131919 A primit cineva factura de la editura Cartea romana de telefoane?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 23 May 2007 - 11:49 AM in Arhiva

Vezi postareai_ina, la May 22 2007, 06:54 PM, a spus:

Multumesc voua pentru atentionare. Am primit si eu astazi "factura" de la editura cartea de telefoane srl. Se dovedeste a fi profitabila afacerea ...


Nu acelasi lucru se poate spune despre cei tzepuiti.... :biggrin:



#131952 A primit cineva factura de la editura Cartea romana de telefoane?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 23 May 2007 - 01:35 PM in Arhiva

Vezi postareaiulica.56, la May 23 2007, 02:13 PM, a spus:

ATENTIONARE!!!!
Nu cadeti in plasa.Firma respectiva a fost anuntata si pe postul de televiziune ca nu are nici o legatura cu Romtelecom.Este o mare escrocherie si organele abilitate ar trebui sa se sesizeze din oficiu.


S-au sesizat deja. Cica au primit de la OPC 3000 lei amenda a doua zi dupa ce s-a dat la televizor.



#148764 rovinieta

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 24 October 2007 - 07:28 AM in Arhiva

Vezi postareamadalinab, la Oct 24 2007, 03:30 AM, a spus:

Parerea mea este ca sunt nedeductibile integral

De ce sa fie nedeductibila? Eventual nu poti deduce TVA, nu vad de ce nu ar fi deductibila cheltuiala.



#171144 impozit profit

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 02 May 2008 - 03:29 PM in Arhiva

Vezi postareaanca duma, la May 1 2008, 09:34 PM, a spus:

Vezi postarealore14, la Apr 30 2008, 07:44 PM, a spus:

Va rog ajutati-ma si pe mine. Va prezint situatia. Firma s-a infiintat in 2007 si a inregistrat la sfarsitul anului 2007 pierdere, sa zicem 2000 ron. Am depus decl 100 si 101 pentru decebrie cu suma 0. In ianuarie am facut inregistrarea 117 cu 121 cu 2000.
In martie 2008 firma inregistreaza profit 300 lei. Aici banuiesc ca am gresit daca am declrat impozitul cu 0 in decl 100 si nu am platit impozit? Sau cum era corect sa fac in aceasta situatie? si ce mai pot repara acum? va rog mult un sfat ....as vrea sa corectez cat de repede daca am gresit :thumbup:
Ai procedat corect!La calculul impozitului pe profit se tine cont de pierderea fiscala din anul 2007.

Se tine cont de pierderea fiscala, dar la fiecare termen de plata al impozitului pe profit. Nu poti deduce din profitul de 300 lei toata pierderea din 2007, trebuie sa o faci la fiecare trimestru in parte.



#59072 urgent declaratii noi 100 si 300

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 10 January 2006 - 11:08 AM in Arhiva

Am intrebat la finante si declaratiile aferente lunii decembrie care se depun pana in 25 ianuarie se fac cu programul nou elaborat de Ministerul de Finante
=;



#58391 urgent declaratii noi 100 si 300

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 11:11 AM in Arhiva

lorena a spus:

eu sunt sigura ca o sa se mai modifice de cateva ori pana la varianta finala...:)..si totusi, cu ce luna se fac pe noile programe? eu intelesesem ceva din ianuarie 2006.
Incepand cu 25 ianuarie pentru obligatiile aferente lunii decembrie.
Atentie ca sau schimbat codurile iban si numerele de evidenta a platii!!!
:smt023



#137046 o noua contributie

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 12 July 2007 - 03:40 PM in Arhiva

Asta era valabil anul trecut. Anul asta gata. Ori platesti, ori cumperi produse de la unitati protejate.



#115689 Inregistrare comision administrare credit

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 12 January 2007 - 12:29 PM in Arhiva

Da.




Cometa SQL