Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ovidiu_adrian79's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ovidiu_adrian79's Content

There have been 249 items by ovidiu_adrian79 (Search limited from 13-January 08)



Sort by                Order  

#190572 13-lea salar invatamant plata cu ora

Postat de ovidiu_adrian79 on 08 January 2009 - 02:17 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Intr-o institutie de invatamant, in cazul in care o persoana este salarizata la plata cu ora se acorda al 13-lea salar?



#273103 150 lei cadou de 8 martie

Postat de ovidiu_adrian79 on 07 March 2016 - 09:10 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

NUU!



#275531 Abuzuri la locul de munca..Nu stiu ce metoda este mai corecta..

Postat de ovidiu_adrian79 on 04 September 2016 - 07:32 AM in CONFLICTE DE MUNCA

Demisia ti-ai dat-o verbal, sau in scris?



#97370 achizitii publice

Postat de ovidiu_adrian79 on 15 August 2006 - 02:22 PM in Arhiva

conform legislatiei in vigoare, institutiile publice nu pot face achizitii publice de la persoane fizice (neautorizate)!!! de asta si exista atatea acte normative cu privire la achizitiile publice! daca nu ar fi restrictiile prevazute de lege, atuci fiecare ar cumpare ce vrea si de la cine vrea, fara sa mai face cerere de oferta, licitatie, si celelate proceduri prevazute de legislatia in vigoare...
mai gandeste-te, sa nu-ti para rau!!!

Vezi postareaROBCIUC LUIZA, la Aug 11 2006, 08:43 PM, a spus:

Este cazul unei institutii publice care doreste sa achizitioneze o cladire de la o persoana fizica.Cam care ar fi modalitatea de dobandire ,daca exista vreo procedura legala data in temeiul noii legi a achizitiilor.Oricum din cate am studiat,achizitia unei cladiri existente nu intra sub incidenta legii achizitiilor,intrucat nu are in vedere executia de lucrari,contractarea de produse sau servicii.
Exista vreo limita legala in ceea ce priveste valoarea maxima pe metru patrat care poate fi achitata de institutiile publice in cazul achizitiei de cladiri existente?
Astept cat mai multe variante de raspuns.



#63058 ACT ADITIONAL

Postat de ovidiu_adrian79 on 30 January 2006 - 03:36 PM in Arhiva

Pentru a modifica salariul nu trebuie intocmit un act aditional la contractul de munca! Este suficient ca administratorul (imputernicitul legal) sa emita o decizie- vizata de ITM- care sa prevada majorarea salariului.
EXEMPLU
decizia nr. /
Popescu Ion,
administrator al S.C. .....
avand in vedere prevederile (ACTUL NORMATIV) sau alta baza legal (in urma evaluarii)
DECID:
INCEPAND CU DATA DE SE MAJOREAZA SALARIILE URMATOARELOR PERSOANE:
1. .....
2.....
3. ....



#193145 ajutor de deces - membru de familie al unui cadru didactic

Postat de ovidiu_adrian79 on 04 February 2009 - 08:51 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi in legea bugetului asigurarilor sociale pe anul 2008 ca scrie acolo cat e cuantumul ajutorului de deces.



#262829 amenda

Postat de ovidiu_adrian79 on 05 June 2014 - 08:03 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Daca persoana vinovata e functionar public, nu e necesar a se merge in instanta, e suficienta dispozitia ordonatorului de credite pentru recuperarea sumelor in cauza (art. 85 din Legea 188/1999).



#107734 Amenda imputabila

Postat de ovidiu_adrian79 on 16 November 2006 - 08:53 AM in Arhiva

1. 10% stiam ca se retine doar la gestionari pentru garantii. in cazul amenzilor se inregistreaza amenda in contabilitate (obligatia de plata), iar cel vinovat o achita prin casierie (cu chitanta). Daca vrei sa ii opresti pe statul de plata iti trebuie incheiat un act semnat de cel in cauza si de catre administratorul firmei, din care sa rezulte ca salariatul este de acord cu retinerea amenzii din salariu.
2. se colecteza tva, si nu este necesara factura.



#208643 anchete administrative

Postat de ovidiu_adrian79 on 05 August 2009 - 12:15 PM in Arhiva

ancheta o face comisia de disciplina stabilita prin dispozitie a directorului.



#121816 angajare pensionar

Postat de ovidiu_adrian79 on 20 February 2007 - 12:15 PM in Arhiva

Daca il angajezi cu CIM nu cred ca mai conteaza ca vrea sau nu sa cotizeze la pensii. Esti cam obligat sa-i faci retinerile la pensii.
[/quote]

Unde scrie?



#121797 angajare pensionar

Postat de ovidiu_adrian79 on 20 February 2007 - 11:09 AM in Arhiva

Parerea mea este ca in acest caz (salariatul este pensionar) nu se mai calculeaza si retine pensia suplimentara)



#158001 angajare pensionari cu limita de varsta

Postat de ovidiu_adrian79 on 12 January 2008 - 10:54 PM in Arhiva

Pentru angajarea unor persoane din sistemul bugetar in regim contractual, ca act normativ de baza este H.G.281/1993 (in anexa)- cu privire la salarizarea personalului din unitatile bugetare.



#267025 angajat neasigurat

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 February 2015 - 02:55 PM in Arhiva

Eu zic sa nu sarim sa aruncam cu pietre fara sa fim siguri ca e asa cum zice mutual. Personal, in vara trecuta, am intalnit un caz asemanator.
O persoana - angajata la stat- nu figura ca si asigurat in sistem de prin anii...2000. De ce? Pentru ca in momentul intocmirii statului de plata in format electronic, contabilitatea a introdus eronat in program cnp-ul angajatului.
Solutia: s-a facut dovada platii contributiilor in toata aceasta perioada, si refacerea tuturor declaratiilor catre bugetul statului.
Deci?



#75668 Audit financiar-contabil

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 March 2006 - 08:54 AM in Arhiva

ai aici un model de audit pe teme resurselor umane
urmeaza linkul:
http://www.mfinante.ro/audit/index.jsp



#97938 auditori interni-institutii publice

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 August 2006 - 10:00 AM in Arhiva

si ce anume te-ar interesa?
referitor la activitatea de concepere si realizare a misiunilor de audit, as putea spune ca ea (activitatea) este (ar putea fi) si mai usoara si mai dificila. Totul depinde de anumiti factori de conjunctura.

Vezi postareastanila, la Aug 23 2006, 10:32 AM, a spus:

Intru-cat am avzut ca lipsesc forumurile in care se dezbat probleme legate de activitatea de audit intern din cadrul institutiilor publice, invit pe toti auditorii interni, la dialog si la exprimarea parerilor si experientelor din activitatea intreprinsa. Haideti sa realizam un mijloc de a colabora si de a coopera impreauna. Sa ne ajutam in conceperea si planificarea planurilor si misiunilor de audit. Astept pareri cu privire la deschiderea acestui nou topic.



#97942 auditori interni-institutii publice

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 August 2006 - 10:25 AM in Arhiva

de acord intru totul!!! si vreau sa intocmim aceste liste de verificare pentru a fi totul perfect la planificarea unei misiuni. Spre exemlu pe site-ul ministerului de finante
http://www.mfinante.ro/audit/index.jsp
sunt date ca model cele de resurse umane si de achizitii publice. despre celelalte vom vedea, poate le intocmim impreuna :unsure: :rolleyes:

Vezi postareastanila, la Aug 23 2006, 11:18 AM, a spus:

pai spre exemplu in cadrul unor misiuni se intocmesc formularele numite liste de verificare in care iti stabilesti ce anume vrei si trebuie sa verifici. ei aici este partea interesanta, ptr ca scopul si interesul nostru este sa nu ne scape nimic. intru-cat nu prea au aparut ghiduri ptr auditarea anumitor activitati, nu cred ca ar fi rau daca pe o anumita activitate auditata, ne-am ajuta la intocmirea chestionarului lista de verificare, cu scopul de a avea cat mai putine scapari. unii au mai putina experienta, unii mai multa si uite asa ne ajutam reciproc, mai ales in cazul instituiilor publice unde astazi este o lege, maine apar modificari, etc. acest topic este si in scopul de a ajuta cand e nevoie (si daca pot sa dau o mana de ajutor) si si sa fiu ajutat la nevoie. de aceea as vrea sa fie folosit exclusiv de catre auditori. nu este deschis doar ptr mine ca sa primesc eu clarificari legate de o anume problema, e ptr noi toti. (bineinteles daca esti si tu auditor sau daca esti interesat de aceasta activitate).


si acum ceva cam off topic. eu cred ca aceasta functie e cel mai simplu de obtinut. nu trebuie decat sa ai studii superioare, nu trebuie nici o specializare, nici o perfectionare, (a se vedea cazul auditorului financiar). te angajaezi citesti legea si da-i inainte. e cam ciudat dar asta e. atat timp cat lucrezi in institutie esti auditor intern, acumulezi o serie de cunostinte, cand pleci esti......economist. auditorul intern nu este un.....profesionist asa cum este cel financiar, este doar un....amator.



#89018 BAZA DE CALCUL PTR. CONCEDII ODIHNA

Postat de ovidiu_adrian79 on 19 June 2006 - 03:00 PM in Arhiva

si ce daca este pt. adm. publica si pt cele cu specific deosebit?
concediul de odihna tot la fel se calculeaza! (in functie de nr. de zile lucrate- codul muncii nu abroga prevederile actului normativ respectiv si nici nu le contrazice)
zi tu daca nu-i asa!!!



#89158 BAZA DE CALCUL PTR. CONCEDII ODIHNA

Postat de ovidiu_adrian79 on 20 June 2006 - 07:15 AM in Arhiva

ok cum spui tu! dar spune-mi te rog, cumva codul muncii este aplicabil numai salariatilor din sectorul privat? mai gandeste-te...



#88968 BAZA DE CALCUL PTR. CONCEDII ODIHNA

Postat de ovidiu_adrian79 on 19 June 2006 - 01:07 PM in Arhiva

Mai este si H.G. 250/1992- pentru concediile de odihna



#70740 Bilant 2005

Postat de ovidiu_adrian79 on 01 March 2006 - 01:24 PM in Arhiva

E de datoria ta sa depui bilantul! Doar tu ai incheiat anul 2005!!!



#70759 Bilant 2005

Postat de ovidiu_adrian79 on 01 March 2006 - 01:50 PM in Arhiva

Chiar daca ai intocmit cele 2 luni ale noului an nu tu trebuie sa intocmesti bilantul la 30.06.2006.Am spus ca ai o datorie morala pentru intocmirea bilantului la sfarsitul anului.



#123458 bon fiscal pe care scrie op?

Postat de ovidiu_adrian79 on 01 March 2007 - 02:22 PM in Arhiva

daca bonul fiscal se achita prin virament, atunci cum iti mai iese casa? ca doar casele de marcat fiscale emit bonuri fiscale celor ce achita cu numerar....



#101954 calcul salariu

Postat de ovidiu_adrian79 on 27 September 2006 - 07:42 PM in Arhiva

bineinteles ca se scade!!!



#116688 calcul salariu

Postat de ovidiu_adrian79 on 17 January 2007 - 03:53 PM in Arhiva

daca are sporuri salariale permanente, atunci salariul este identic. daca insa are sporuri salariale care nu sunt permanente, atunci la calculul salariului (indemnizatiei de concediu) se vor elimina aceste sporuri.



#77656 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de ovidiu_adrian79 on 31 March 2006 - 01:48 PM in Important in meseria de contabil

:shock:
700 ron??????????????
sa te tot angajeze omul.......esti contabilul ideal!
nu te supara. "pluseaza" frate cu incredere!!!
de acord cu mine cineva?
ai vreun sef ierarhic superior? este vreun contabil sef sau esti singur :-k




Cometa SQL