Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ovidiu_adrian79's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


ovidiu_adrian79's Content

There have been 249 items by ovidiu_adrian79 (Search limited from 12-January 08)



Sort by                Order  

#64320 PLAFON TVA

Postat de ovidiu_adrian79 on 03 February 2006 - 01:40 PM in Arhiva

Stie cineva cat e plafonul minim de tva? Pana acum nu am platit, dar nu vreau sa ma trezesc cu vreo amenda de la fisc ca nu m-am inregistrat ca platitor de tva! :oops:



#64516 PLAFON TVA

Postat de ovidiu_adrian79 on 04 February 2006 - 10:24 AM in Arhiva

multumesc mult pentru raspuns!



#216943 drepturi salariale la reintoarcerea din CIC pt bugetari?

Postat de ovidiu_adrian79 on 18 January 2010 - 09:29 AM in Arhiva

In situatia expusa de tine, problema se pune in felul urmator:
Baza legala: OUG 115/2004-privind salarizarea si alte drepturi ale personalului contractual din unitatile sanitare publice din sectorul sanitar, actualizata.
Pentru ca tu la data plecarii in cic erai incadrata cu studii medii, iar intre timp ai absolbit studii universitare, trebuie urmate pe rand etapele: reincadrare pe postul cu studii medii, dupa care faci cerere prin care soliciti transformarea postului tau in post cu studii superioare si organizarea examenului in acest sens.
Asadar, potrivit art 19 al normativului sus-mentionat, la revenirea din concediu pentru cresterea copilului, pentru stabilirea salariului de baza trebuie sustinuta o testare. In cazul nepromovarii acestei testari vei avea salariul minim din grila curenta (nu cea din 2006).
Potrivit art 18 al aceluiasi normativ, in urma absolvirii studiilor superioare în domeniul în care persoana își desfășoară activitatea, se transforma postul în altul de nivel superior,prin organizarea de concurs, și în funcție de nota obținută la concurs să se poată stabili salariul de încadrare , prin majorarea salariului cu maximum 20%.



#151577 poti fi scos la pensie cu fortza ?

Postat de ovidiu_adrian79 on 24 November 2007 - 08:04 PM in Arhiva

Vezi postareaotilik, la Nov 24 2007, 07:06 PM, a spus:

:thumbup: :thumbup: Am o nelamurire si sper ca ma poate ajuta cineva : mama ar trebui sa iasa la pensie in decembrie,in 31,angajatorul neprelungindu-i contractul decit cu 1 luna,la cerere-respectiv din nov in dec ( am uitat sa mentionez ca lucreaza in sist. sanitar - asist medicala ).Ideea e ca ,daca face cerere de pensionare cum i s-a "sugerat" ,incepind cu 1ianuarie ,pina in momentul in care ii soseste decizia de pensionare, ea nu mai are niciun venit ( poate sa fie chiar 1luna sau mai mult,depinde de noroc).
1. Are drept angajatorul,resp. spitalul in cauza, sa dispuna incetarea contractului inaintea sosirii deciziei de pensionare ? ( ei spun ca deja au scos posturile pensionarilor la concurs ) ? Si in caz de raspuns negativ care ar fi baza legala pe care mama o poate invoca ?
2.Am citit printr-un monitor oficial,nu mai stiu care,ca angajatorul trebuie sa plateasca niste sume de bani cu ocazia iesirii la pensie.Care e cuantumul lor sau cum se pot calcula ?

Pana la sosirea deciziei de pensionare eliberata de catre casa de pensii nu se poate dispune incetarea contractului de munca de catre angajator. Au mai facut-o si altii si au pierdut in justitie (caz real la Vaslui).Da, poate sa faca cerere de pensionare, iar in acest timp isi intocmeste dosarul, il depune la casa de pensii, iar pana la sosirea deciziei este angajata institutiei. Abia dupa aceea se dispune incetarea relatiilor contractuale. Sper ca m-am facut inteles. :smile:



#64628 Inputatie telefon

Postat de ovidiu_adrian79 on 05 February 2006 - 01:15 PM in Arhiva

Conform Codului Muncii nu poti face ABSOLUT NICI O RETINERE din salariu fara acordul in scris al salariatului!
in caz de prejudicii aduse institutiei, iar acesta refuza sa returneze banii, singura cale e sa obtii titlu executoriu impotriva sa, iar in caz ca nu se iau masuri impotriva sa, raspunderea pentru prejudiciul produs de salariat va reveni conducerii institutiei!



#193295 promovare pe post de conducere

Postat de ovidiu_adrian79 on 05 February 2009 - 09:18 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

E vorba de Statutul functionarilor publici- acolo sunt descrise conditiile de ocupare a posturilor dar si in H.G 611/2008-pentru aprobarea normelor privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor publici. De obicei, una din conditii e ca masterul sa fie ori in administratia publica locala, ori in specialitatea postului scos la concurs. Si da ordonatorul principal de credite stabileste bibliografia si conditiile (pe langa cele obigatorii prevazute de normativele in vigoare) ocuparii unui post.



#101210 Prescriere datorii...

Postat de ovidiu_adrian79 on 20 September 2006 - 09:05 AM in Arhiva

eu zic ca sumele s-au prescris...cel putin asta e parerea mea.



#175990 prima de concediu

Postat de ovidiu_adrian79 on 24 June 2008 - 03:00 PM in Arhiva

Vezi postareasoro, la Jun 23 2008, 08:51 PM, a spus:

salut! am si eu o nelamurire .... prima de concediu se impoziteaza? :thumbup:

Da, se impoziteaza. Face parte din categoria veniturilor de natura salariala, conform codului fiscal.



#67166 E LEGAL?

Postat de ovidiu_adrian79 on 14 February 2006 - 04:00 PM in Arhiva

Legea Contabilitatii republicata prevede faptul ca, conducatorii compartimentelor de contabilitate trebuie sa fie persoane cu STUSII SUPERIOARE ECONOMICE![/b]



#101954 calcul salariu

Postat de ovidiu_adrian79 on 27 September 2006 - 07:42 PM in Arhiva

bineinteles ca se scade!!!



#86856 garantii gestionari si casieri

Postat de ovidiu_adrian79 on 06 June 2006 - 02:10 PM in Arhiva

in vederea constituirii de garantii materiale acestea se constituie in cuantum de la un salariu si pana la 3 salarii brute si se retine in rate de 10% din salariul brut lunar.
BAZA LEGALA: LEGEA 22/1969; decretul 209/1976

SI NU SUNT ABROGATE :!:



#68925 leasing

Postat de ovidiu_adrian79 on 21 February 2006 - 01:19 PM in Arhiva

Bineinteles!
Trebuie doar indeplinite conditiile pentru achizitionarea in leasing. Dar in general se poate.



#194425 ordonanta 75/2005

Postat de ovidiu_adrian79 on 17 February 2009 - 01:42 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

oug 75/2005-in forma actualizata.

Fisiere atasate




#97964 impozit venit

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 August 2006 - 11:39 AM in Arhiva

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 23 2006, 12:31 PM, a spus:

e discutabila chestia... daca dicountu a venit pe aceeasi factura cu bunul se reduce valoarea bunului nu se inregistreaza pe venituri...

cam asa s-a si intamplat, dar.... cine sa mai inteleaga si acest lucru. In contabilitate nu se inregistreza bunul ca atare (masina)? Ca doar nu o sa inregistreza separat masina si alarma...
cel putin asta e parerea mea :unsure: :unsure: :rolleyes:



#97695 impozit venit

Postat de ovidiu_adrian79 on 22 August 2006 - 11:10 AM in Arhiva

Salutare! Haideti sa va spun ceva nou B) : Un amic de-al meu si-a cumparat o masina in leasing pe firma sa, pe care si-a dotat-o cu mai multe optionale (masina). Dupa dotarile respective, firma de la care si-a luat masina i-a facut cadou (bonus) un sistem de alarma in valoare de aprox. 10 mil.Pana aici totul bine si frumos. Vine garda :D si ce credeti ca ii face? Ii impoziteaza baiatului sistemul de alarma pe motiv ca acesta consituie venit pt. firma :blink: :blink: :blink:
Ce parere aveti? Astia chiar s-au tampit de tot sau m-am prostit eu? :o :unsure: :wacko:



#193593 imputare prejudiciu adus societatii

Postat de ovidiu_adrian79 on 09 February 2009 - 11:20 AM in Arhiva

NU. S-a mai discutat pe forum. Foloseste cautarea



#113763 Casa de marcat fiscala-un sfat!!!

Postat de ovidiu_adrian79 on 04 January 2007 - 10:52 AM in Arhiva

o inregistrezi ca obiect de inventar sau mijloc fix, in functie de pretul de acizitie.



#72533 Impozitare pe venit - persoana fizica neautorizata

Postat de ovidiu_adrian79 on 09 March 2006 - 02:23 PM in Arhiva

buna mariana_fira :lol:
de platit tot atata platesti! asta asa e! ma refeream la modul de justificare al serviciilor prestate.
Bineintele ca poti face si contracte si alte cele, edar care sa justifice ceea ce ai facut pentru respectiva persoana (firma, etc)



#72529 Impozitare pe venit - persoana fizica neautorizata

Postat de ovidiu_adrian79 on 09 March 2006 - 02:16 PM in Arhiva

Nu poti sa platesti cotizatiile catre stat fara sa fii inregistrat ca PFA. Cu documentele justificative e simplu. Chiar tu ai spus-o: emiterea facturilor.Si mai e o chestie: pentru lucrarile efectuate inaintea sau dupa emiterea facturilor mai fa un proces verbal de executare a acelor lucrari care sa fie semnat si de executant si de cel ce a receptionat respectiva lucrare (program) si pe care il anexezi la factura.



#116688 calcul salariu

Postat de ovidiu_adrian79 on 17 January 2007 - 03:53 PM in Arhiva

daca are sporuri salariale permanente, atunci salariul este identic. daca insa are sporuri salariale care nu sunt permanente, atunci la calculul salariului (indemnizatiei de concediu) se vor elimina aceste sporuri.



#193608 Legea 145/1997

Postat de ovidiu_adrian79 on 09 February 2009 - 12:31 PM in Arhiva

Legea 145/1997 este abrogata de OUG 150/2002,care este abrogata la randul ei de Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii.



#193617 Legea 145/1997

Postat de ovidiu_adrian79 on 09 February 2009 - 01:28 PM in Arhiva

Din nefericire nu am raspunsul la intrebarile tale....dar pentru aprofundare iti atasez legea 95/2006-sper sa iti fie de folos

Fisiere atasate




#273103 150 lei cadou de 8 martie

Postat de ovidiu_adrian79 on 07 March 2016 - 09:10 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

NUU!



#73564 mijloace fixe sau ob inventar

Postat de ovidiu_adrian79 on 15 March 2006 - 08:48 AM in Arhiva

Daca valoarea mobilierului depaseste 1500 RON e clar ca il inregistrzi ca mijloc fix. Documentele justificative sunt facturile cu care au fost achizitionate materialele, receptia acestora, bonul de consum (semnate de muncitori sau de cei care au primit aceste materiale pentru prelucrarea lor) un proces verbal intocmit de catre cei ce au fabricat mobilierul si administartorul societatii din care sa rezulte ce anume a fost realizat si bineinteles nota de receptia a produsului nou obtinut.



#75670 Spor pentru lucru la calculator

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 March 2006 - 08:58 AM in Arhiva

imi poti trimite si mie acest ordin?
ovidiu_adrian79@yahoo.com
sau sa-l postezi pe forum!




Cometa SQL