Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Lupan Alina's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Lupan Alina's Content

There have been 12 items by Lupan Alina (Search limited from 07-January 08)


Sort by                Order  

#233572 somaj

Postat de Lupan Alina on 26 November 2010 - 07:53 AM in Arhiva

Vezi postareacuceritor, la Nov 25 2010, 06:31 PM, a spus:

Vezi postareaLupan Alina, la Nov 25 2010, 01:59 PM, a spus:

ce inseamna somaj tehnic? Daca societatea pe perioada iernii nu mai are lucrari si decide ca toti salariatii sa mearga in somaj tehnic, ce implica acesta? -intreruprerea temporata a activitatii fara incetarea raportului de munca conf art 52, alin1, lit.d, din codul Muncii- va intra in somaj tehnic tot personalul inclusiv personalul administrativ? sau nu cum se procedeaza?
Gasiti mai multe lamuriri la aceasta adresa:
http://www.legislati...ehnic-2010.html
Multumesc frumos!



#233537 somaj

Postat de Lupan Alina on 25 November 2010 - 01:59 PM in Arhiva

ce inseamna somaj tehnic? Daca societatea pe perioada iernii nu mai are lucrari si decide ca toti salariatii sa mearga in somaj tehnic, ce implica acesta? -intreruprerea temporata a activitatii fara incetarea raportului de munca conf art 52, alin1, lit.d, din codul Muncii- va intra in somaj tehnic tot personalul inclusiv personalul administrativ? sau nu cum se procedeaza?



#232506 reevaluare mijloc fix

Postat de Lupan Alina on 28 October 2010 - 01:38 PM in Arhiva

Ce se intampla cu durata de amortizare a unei constructii in situatia in care: la acea constructie au fost facute investitii de modernizare; aceste investitii au fost receptionate partial (pentru inscrierea cladirii in cartea funciara)si apoi a fost facuta o evaluare de catre un evaluator autorizat(pentru reducerea cotei de impozitare la Directia de Venituri).
Cine stabileste durata de amortizare a cladirii? tinand cont si de amortizarea care s-a inregistrat pana acum.
Poate fi stabilita durata de amortizare acum? cand investitia e receptionata partial, sau dupa receptia finala a investitiei?



#232079 repartizare profit din contul 1068

Postat de Lupan Alina on 14 October 2010 - 11:57 AM in Arhiva

Am sold creditor la ct. 1068 (alte rezerve) care e format din profitul net al anilor anteriori, 2006, 2007, 2008.
as putea cumva sa folosesc aceste rezerve constituite si neutilizate?



#232078 Control Adm. Fin.

Postat de Lupan Alina on 14 October 2010 - 11:34 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

motivul de fapt -contribuabilul nu a calculat , evidentiat si achitat catre bugetul de stat impozitul aferent dividendelor ridicate de catre administrator.
temeiul de drept- lg. 571 / 2003 art. 67 alin. 1 Veniturile din dividende se impun cu cota de 16 %.
suma impozitata e mai mare de 5.000 euro



#231997 Control Adm. Fin.

Postat de Lupan Alina on 12 October 2010 - 12:58 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Multumesc frumos!
Pot sa mai pun o intrebare?
Cum trebuie sa inregistrez impozitul pt. dividendele ridicate in avans? soldul de la ct 542 a fost considerat de organele de control ca fiind dividende ridicate in avans, deci au fost impozitate. Eu nu am nimic in ct-ul 457, si nici in 1171. Ce trebuie sa fac?



#231887 Control Adm. Fin.

Postat de Lupan Alina on 07 October 2010 - 07:48 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

BUNA

VA ROG SA MA AJUTATI!
Am avut control fiscal general pe ultimii 2 ani. In urma controlului efectuat au gasit cateva facturi pe care nu le incadreaza ca fiind cheltuieli de exploatere deductibile, si la care nu recunosc tva-ul.
Raportul de inspectie fiscala l-am primit in luna septembrie prin posta.
In raport apare:
-tva de plata, majorari si penalitati pentru tva-ul de plata,
-impozit pe profit de plata, majorari si penalitati pentru impozitul pe profit de plata
Cum trebuie sa inregistrez aceste sume?
Aceste sume se inregistreaza chiar daca am depus contestatie la Judecatorie si Finante?



#210785 deplasare externa

Postat de Lupan Alina on 17 September 2009 - 02:37 PM in Arhiva

Ma poate ajuta si pe mine cineva?
Lucrez la o firma la care administratorul a fost plecat in Germania pentru cateva zile. la intoarcere mi-a adus mai multe bonuri fiscale pentru combustibil. Pot sa pun pe cheltuieli aceste bonuri? La plecare nu avea nici un ordin de deplasare.
Administratorul nu are carte de munca.
Multumesc celor care imi vor raspunde.



#210728 factura pt reparatii auto emisa in alta tara

Postat de Lupan Alina on 16 September 2009 - 01:52 PM in Arhiva

Dar e valoare foarte mare aproape 6.000 euro, pot sa decontez atat de mult persoanei ? cum trebuie sa fac?



#210703 factura pt reparatii auto emisa in alta tara

Postat de Lupan Alina on 16 September 2009 - 11:02 AM in Arhiva

Am primit o factura si un bon fical in euro, pentru reparatii auto facute in alta tara, factura e la luna iulie. Ce trebuie sa fac? Trebuie sa traduc factura? nu am nici un contract pentru prestari de servicii cu firma din germania. Cum inregistrez aceasta factura? T.V.A.-ul este deductibil?



#210339 Factura proforma

Postat de Lupan Alina on 08 September 2009 - 07:07 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Va multumesc ca m-ati ajutat!



#210276 Factura proforma

Postat de Lupan Alina on 07 September 2009 - 01:15 PM in MODELE, FISIERE UTILE

As vrea sa stiu daca este necesar inserierea facturilor proforme, sau trebuie tinuta o evidenta a lor? Aceste facturi trebuie cuprinse in registrul de vanzari? sau este doar o instiintare de plata. La cat timp trebuie intocmita factura fiscala?




Cometa SQL