Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mariana_fira's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mariana_fira's Content

There have been 184 items by mariana_fira (Search limited from 05-January 08)



Sort by                Order  

#72060 garantie bilet tren

Postat de mariana_fira on 07 March 2006 - 03:53 PM in Arhiva

pe contul 625 - cheltuieli cu deplasari, detasari si transferari.
pe contul 624 - se inregistreaza cheltuielile cu transportul de bunuri si personal, care este cu totul altceva.

pe contul 625- deplasarile personalului - in cazul tau delegatie.



#72064 Monografie avans

Postat de mariana_fira on 07 March 2006 - 04:05 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Ordin nr. 1840 din 10/12/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1247 din 23/12/2004
pentru aprobarea Precizărilor referitoare la unele măsuri care trebuie luate pentru punerea în aplicare a Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei naționale.
Precizarea din 10/12/2004

Contul 473 “Decontari din operatii in curs de clarificare”. Soldul sau poate reprezenta numai sume incasate sau platite care sunt in curs de lamurire.
Nu pot fi inregistrate in acest cont sume reprezentand furturi cu autoni necunoscuti sau altor lipsuri.
Exista societati care au inregistrat astfel de operatiuni prin articolul contabil:
473 = 301,345,371,212
In asemenea situatii, contul 473 se va regulariza la retratare prinarticolul contabil:
1172 = 473
“Rezultatul reportat provenit “Decontari din operatii in curs de
din aplicarea pentru prima data a IAS, mai putin IAS 29” clarificare”

Contul 473 “Decontari din operatii in curs de clarificare”. Soldul sau poate reprezenta numai sume incasate sau platite care sunt in curs de lamurire.
Nu pot fi inregistrate in acest cont sume reprezentand furturi cu autoni necunoscuti sau altor lipsuri.
Exista societati care au inregistrat astfel de operatiuni prin articolul contabil:
473 = 301,345,371,212
In asemenea situatii, contul 473 se va regulariza la retratare prinarticolul contabil:
1172 = 473
“Rezultatul reportat provenit “Decontari din operatii in curs de clarificare”
din aplicarea pentru prima data a IAS, mai putin IAS 29”



#72068 Ministerul Muncii emite la greu acte normative....

Postat de mariana_fira on 07 March 2006 - 04:10 PM in Arhiva

nimc nu ma mai mira. am totusi o curiozitate: daca, cartile de munca trec sub "aripa" caselor judetene de pensii, ce mai fac cei de la itm? :?:
stau sa ne verifice pe noi la registrele de evidenta ale salariatilor?
chiar a nu vor mai face nimic?



#72074 Declaratii rectificate

Postat de mariana_fira on 07 March 2006 - 04:18 PM in Arhiva

si eu m-am flat intr-o asemenea situatie.
solutia: vreo 4 saptamani de confruntare cu cei de la fisc a fisei sintetice a societatii. penalizarile le-au recalculat la valoarea reala. ce a ramas platit in plus se poate face regularizare pentru ca la urmatoarea transa de plata sa se dimueze exact cu valoarea care a fost platita in plus.



#72318 Indemnizatie crestere copil

Postat de mariana_fira on 08 March 2006 - 04:51 PM in Arhiva

am si eu o nelamurire!
indemnizatia se acorda in cazul in care anterior datei nasterii copilului ai lucrat 12 luni fara intrerupere,sau cand ai in cartea de munca,cumulat cel putin 12 luni lucrate?
eu zic ca a doua varianta, dar mai vreau o opinie!
tanks!! :!:



#72320 inchidere firma inseamna si reziliere?

Postat de mariana_fira on 08 March 2006 - 04:56 PM in Arhiva

stiam ca in momentul in care intrerupi activitatea trebuie sa duci la fisc "declaratia de inactivitate" si sa mergi la registrul comertului si sa completezi niste formulare.
colegul de mai sus are dreptate :smt039



#72321 drepturi de autor-impozitare

Postat de mariana_fira on 08 March 2006 - 05:00 PM in Arhiva

si nu inteleg care este nelamurirea ta?
vrei sa stii daca venitul lor, este supus impozitului pentru drepturi de autor?



#72322 Legislatie - Urgent

Postat de mariana_fira on 08 March 2006 - 05:02 PM in Arhiva

eu spun ca da!



#72435 Avem nevoie de contabili?

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 09:45 AM in Arhiva

cu siguranta avem nevoie de contabili!
parearea mea este :contabilul - un rau "necesar", nu poti trai cu el dar nici fara el.
toti cred ca pot fi contabili. nimic mai departe de adevar! pot sa zic acum din experienta mea profesionala ca nu mai accept cu asa usurinta orice post sau orice firma, si nu este vorba de bani ci pur si simplu de cerintele mele, daca respectivul post sau firma reprezinta cu adevarat ceea ce-mi doresc.
anterior locului de munca actual, am lucrat la o companie nationala, foarte cunoscuta, cu pretentii de aplicare a unui management performant. pe posturi de conducere, mai putin cel de director economic, sunt persoane care au la baza studii tehnice si auxiliare. toata contabilitatea era considerata - activitate auxiliara celei de baza, pentru ca nu este activitate productiva.
din aceasta cauza, lipsa de respect si consideratie fata de persoana si profesia mea, m-au facut sa renunt la acea firma.
cred ca daca toti contabilii ar proceda la fel in situatii aproximativ similare, am fi priviti altfel.
asa ca sa nu ne mai plangem ca nu suntem o categorie "profesionala privilegiata", pentru ca suntem, si sa fim realisti ca o parte din vina ne apartine.
este doar o parare :smt116
sa aveti o zi buna
_______________________

do not shoot the messenger! :smt072



#72441 Fara microintreprinderi, din 2007

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 10:06 AM in Arhiva

Statul nu isi pune o singura intrebare: oare nu va creste rata somajului?!
Sa fim cinstiti cati romani care nu au studii, lucreaza la astfel de microintreprinderi? Chiar si pentru acel salar minim pe economie.
Zona Moldovei este plina de microintreprinderi si in cazul in care se vor desfiinta, vom avea nu cel mai ridicat nr. de someri ci de, cine stie cate ori mai ridicat.
Poate ca cei de sus dorm bine, fiind cei cu painea si cutitul in mana, dar cei care se gandesc la ziua de maine, cu siguranta nu ii intereseaza sa fim in UE, daca astea inseamna ca ei sa isi piarda locul de munca.
Din perspectiva asta nu se gandeste nimeni la consecinte, desi poate toti stiu acest lucru.
Aste e defectul nostru: suntem o natiune prea buna pentru a trai intr-o tara ca Romania!
De acord cu mine?
Sa aveti o zi buna!



#72446 drepturi de autor-impozitare

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 10:38 AM in Arhiva

cred ca ca calculeaza la venitul cumulat.
imi cer scuze ca nu pot sa iti dau si un temei legal.
da o cautare pe google si cu siguranta vei gasi mai multe informatii despre acest lucru.
trebie rezolvata insa fisa postului. atributiile stabilite prin fisa postului trebuie sa fie in legatura cu obiectul contractului. logic nu ?
ex: la o brutarie nu poti angaja pe post de brutar un economist, decat daca are pregatirea necesara (cursuri absolvite, certificate care atesta ca are pregatirea necesara)
in cazul tau, persoanele respective au contracte de cesiune neexclusiva a drepturilor de autor pentru articole scrise in ziar pe baza stirilor furnizate de colegi - trebuie sa fie o anexa la contractul de munca sau sa fie formulata in fisa postului o atributiune care sa specifice aceasta activitate, pentru a putea calcula impozit la dreptul de autor.

sper ca m-ai inteles! si ca eu te-am inteles!

adica unitatea plateste acest impozit, dar daca nu exista acte doveditoare ca trebuie sa plateasca acest impozit (acte aditionale la contractele de munca, decizii, completari ale fisei posturilor), totusi il plateste stii paragraful din Legea contabilitatii: - soc. isi recupereaza banii de la persoanele vinovate - in cazul tau, plata fara obligatie, de la tine!
sa ai o zi buna!



#72453 garantie bilet tren

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 11:01 AM in Arhiva

n-a mai plecat? daca va pleca, atunci inregistreaza ca o cheltuiala in avans, si vezi daca se mai poate face ceva la CFR- sa iti schimbe data sau.........nu stiu. sa inteleg ca acum cheltuiala nu are justificare?
daca angajatul nu a mai plecat in delegatie din cauza lui, atunci i se imputa lui valoarea cheltuielii.
daca nu a mai plecat, din motive de care societatea a dispus, atunci, lasa-le pe alte cheltuieli de exploatare.



#72468 UNDE DEPUNEM DECLARATIILE ??

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 11:52 AM in Arhiva

Declaratiile de CAS, Somaj, CASS si comision se fac de fiecare filiala, reprezentata, in parte. Se trimit la sediul social care le centralizeaza si de la sediul social se fac viramentele pentru contributii.
La trezoreriile din localitatile reprezentantelor, filialelor, se fac urmatoarele plati: plata impozit pe venituri din salarii(lunar), impozit pe cladire, impozit pe teren, taxa auto, taxa firma (trimestial).
o zi buna!



#72471 contract comodat masina

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 11:57 AM in Arhiva

nu! numai ca masina sa aibe Euro corespunzator ca sa poata fi inmatriculata in Romania.
intreaba totusi la finante!ca astia sunt schimbatori cum bate vantul!



#72472 redeventa si despagubiri

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 12:02 PM in Arhiva

salut!
Pentru intrebarea nr. 1 : da, se retine si se vireaza la bugetul de stat roman impozi pe redeventa 15%.

Pentru intrebarea nr. 2: daca pe chitanta este evidentiata contravaloarea tva colectata, da se poate inregistra. Daca nu este evidentiata, logic-nu! Cereti o factura, daca totusi valoarea este mare............
Sa aveti o zi buna!



#72476 rotatia stocurilor

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 12:07 PM in Arhiva

cantitativ.... inca mai dorm!



#72477 creditare alte societati

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 12:11 PM in Arhiva

inregistrarea este corecta, atata timp cat ai deschis analitic pe fiecare debitor.
musai sa fie contract ca sa fie legal!!!!!!!!!!!!!!!! :smt023



#72500 Impozitare pe venit - persoana fizica neautorizata

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 12:42 PM in Arhiva

automat este considerat venit profesional, si se impoziteaza cu o cota de 16%. trebuie completata la sfarsitului fiecarui trimestru o declaratie de venit si sa o platesti.
imi pare rau sa o zic, dar au dreptate cei de la finante! fa-te PFA. care este problema?



#72502 fisa postului - CERERI

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 12:49 PM in Arhiva

cauta si pe google! :smt061
mai discutam daca nu gasesti :lol:
o zi buna!



#72508 depunere acte la ITM-uri locale

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 01:16 PM in Arhiva

toate actele ce privesc personalul angajat la punctele de lucru, se duc la ITM-ul din loc/jud. respectiv.
daca societatea are sediul social in Bucuresti si reprezentanta in tara, cele din tara se se depun in localitatile/ judetele respective.
ex: sediul social in Bucuresti, punct de lucru Buzau, cartile de munca si celelalte acte se depun la Buzau pentru cei ce lucreaza la punctul de lucru din buzau.
e clar? :wink: :!:



#72509 desfiintare PFA

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 01:20 PM in Arhiva

se inchidea ea activitatea, da tot mai treci pe la finante :D
trebuie sa depui declaratie de inactivitate, si sa te inregistrezi trimestrial la vectorul fiscal .
daca vrei detalii in profunzime mariana_fira@yahoo.com. da-mi un mail!



#72513 firme ptr studentii

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 01:24 PM in Arhiva

ai inteles bine! care e buba :smt023
nu-mi spune! vrei sa-ti faci firma?



#72515 AJUTOR

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 01:40 PM in Arhiva

ai vrea tu!!! :lol:
vezi ca mai este tratat subiectul :smt023



#72518 Impozitare pe venit - persoana fizica neautorizata

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 02:00 PM in Arhiva

nu! da nu te inteleg, tu vrei sa platesti corect da pe ce baza?!
si de ce vrei tu sa platesti si pe anul trecut?
sa inteleg ca te inspaimanta ideea cu PFA? :D



#72522 societate taxi-refacere situatie - ce pret?

Postat de mariana_fira on 09 March 2006 - 02:07 PM in Arhiva

si daca ar fi o micro cu o singura masina, tot 4 mil lunar i-ai lua?!




Cometa SQL