Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
georgi30's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


georgi30's Content

There have been 117 items by georgi30 (Search limited from 01-January 08)



Sort by                Order  

#133451 lucrare de licenta

Postat de georgi30 on 08 June 2007 - 07:55 AM in Arhiva

Irina, Nu stiu exact ce presupune asta, dar cred ca o iei usor la partea teoretica si vorbesti despre institutii publice, sursele lor de finanatare, de operatii specifice privind contabilitatea bugetelor speciale ( monografie) gasesti in Ord 1917/2005, la partea practica sigur o sa ai nevoie de o ilustrare a operatiunilor economico-financiare efectuate din acest buget...Despre colectarea de fonduri la acest buget....incearca si intra pe site=ul lor sigur gasesti ceva pe acolo. Pentru partea teoretica cred ca am ceva, nu cine stie ce, dar poate ti-e de ajutor, da-mi pe PM daca vrei

bafta



#133188 contul de rezultate

Postat de georgi30 on 06 June 2007 - 11:31 AM in Arhiva

OOOOooo...pai iubita mea ia cauta tu in manualul si cursurile de gestiunea financiara aintreprinderii si vezi cite feluri de analiza poti face pe baza datelor din contul de rezultate.... Tabloul soldurilor intermediare de gestiune..suna cunoscut? Capacitatea de autofinantare...rate de rentabilitate pe baza profitului muuuuulte si marunte...

succes :smile:



#125117 Inregsitrari contabile pt viramnete in plus aferente anului 2006

Postat de georgi30 on 13 March 2007 - 01:10 PM in Arhiva

Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati si pe mine...

In urma controlului efectuat de Curtea de Conturi pe exercitiul financiar 2006, s-a constatat ca s-au calculat eronat si virat in plus catre bugetele de asigurari sociale de stat si de sanatate, ( mai exact contributiile angajatorului 19.75%, 0.75%, 7% si 0.5%) in suma de 200 lei sa zicem.

Pentru regularizare mi s-a spus sa fac in felul urmator: la recapitulatia aferentra lunii curente sa evidentiez datoria totala, si sa intocmesc 2 OP-uri: unul catre bugetul de stat cu suma in plus virata anul trecut sub titulatura "restituiri din finantarile anilor precedenti" si restul, catre bugetul de asigurari sociale de stat ( sanatate sau ce-o mai fi fost...) cu diferenta...

Toate bune si frumoase, insa...ce fac cu inregistrarile contabile??? Cum evidentiez toata datoria, ce conturi inchid si mai ales....cum fac cu declaratiile???

Doamna de la Curtea de conturi m-a indrumat sa intocmesc urmatoarele NC:

1. evidentierea obligatiei datorate

645=431

2.Evidentierea viramentului efectuat in plus

645 = 446

3. Plata

% = 770
446
431

In conformitate insa cu regulile de functionare a conturilor din contabilitatea bugetara 645 nu functioneaza cu 446 (sau invers!)

Ar mai fi fost o varianta, insa nici aici conturile nu sunt corespondente, trecind viramentul in plus prin 117...
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? ce ma sfatuiti?

multumesc



#88206 formulare pt CIC

Postat de georgi30 on 14 June 2006 - 04:42 PM in Arhiva

Multumesc Lolita, esti grozava...sunt atit de nepriceputa, cind te gindesti ca am cautat o dupamiaza intreaga pe net..si n-am gasit! :oops:

Multumesc mult



#88189 formulare pt CIC

Postat de georgi30 on 14 June 2006 - 03:31 PM in Arhiva

Nicoleta,

Multumesc foarte mult... Este vorva de OG 148, art 8, pct g si h, acea declaratie pe prorpie raspundere pe care o completeaza ambii parinti, unul ca are in intretinere copilul, celalat declara ca nu ia el aceasta indemnizatie de ingrijire a copilului...

Le pot descarca de undeva? Am incercat cu fisierul din mesajul dvs., dar nu reusesc sa-l deschid... :( SIgur gresesc undeva...

multumesc,
georgi



#88166 formulare pt CIC

Postat de georgi30 on 14 June 2006 - 01:53 PM in Arhiva

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma indrumati si pe mine unde pot gasi formularele necesare pentru intocmirea dosarului unei angajate privind concediul de ingrijire copil.

Am accesat OG 148/nov 2005 dar nu am gasit... Stiu ca au aparut intr-un monitor oficial in perioada respectiva, dar nu stiu numarul..

Va multumesc foarte mult



#131446 Tema- Situatii financiare institutii publice

Postat de georgi30 on 17 May 2007 - 11:31 AM in Arhiva

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine....

La partea practica a lucrarii mele trebuie sa fac o analiza pe baza de bilant ( nu stiu cum ) si sa calculez niste indicatori economico-financiari pe baza situatiilor financiare. La societati comerciale sunt girla..ai de unde alege, insa pentru intitutiile publice...ioc. N-am gasit materiale nicaieri sau n-am stiut unde sa caut. va rog frumos....cine ma poate indruma si pe mine?

multumesc



#133906 Tema- Situatii financiare institutii publice

Postat de georgi30 on 13 June 2007 - 10:19 AM in Arhiva

Pentru ca aici nu mi-a raspuns nimeni, voi posta tot eu, in ideea ca poate altii se vor lovi de aceeasi tema si vor cauta acelasi lucru.
Deci...dupa luni de cautari si zbucium am gasit pentru partea practica un exemplu pe contabilitatea veche, dar a putu fi adaptat, in lucrarea de doctorat "Bilantul si analiza pe baza de bilant in institutiile publice" - Mihaela Burlacu, in posesia careia am intrat prin bunavointa unui user al acestui forum - Ramona, carei ii multumesc foarte mult. A doua sursa de inspiratie am gasit-o in "Revista finante publice si contabilitate" nr 2/2006 la pagina19 - Analiza rentabilitatii in institutiile publice. Revista poate fi gasita la Biblioteca Nationala.

succes tuturor



#133578 Intrebare legata de contabilitate bancara

Postat de georgi30 on 10 June 2007 - 06:09 AM in Arhiva

ce eroare iti da? Ca mie nu mi se intimpla...Adica nu poti deschide deloc niciun capitol, practic nu poti consulta cartea? Atunci incearca si intra singur la biblioteca digitala (search pe google) si sper sa gasesti, ai in stiga indec alfabetic, dai click pe "c"... Mai incerc sa pun linkul odata.
bafta

http://www.ase.ro/bi...asp?id=111&idb=



#133575 Intrebare legata de contabilitate bancara

Postat de georgi30 on 09 June 2007 - 09:16 PM in Arhiva

Ia incearca aici poate gasesti ceva



#131458 urgent....ajutor

Postat de georgi30 on 17 May 2007 - 12:08 PM in Arhiva

Ai monografii intregi in Ord1917/2005. Doar nu teasteptai sa ti le ofere cineva de-a gata...



#131733 Buna ziua

Postat de georgi30 on 21 May 2007 - 12:23 PM in Arhiva

daca cauti lucrare de-a gata, succes.
Daca vrei materiale pe aceasta tema iata citeva titluri

"Sisteme contabile comparate"- Niculaie Feleaga Ed economica
"Contabilitatea aprofundata" Ristea M, Corina Dumitru
"Politici si optiuni contabile " - Niculaie Feleaga
Ord 1752/2005

Si poti sa dai click aici pentru IAS_uri



#131734 Buna ziua

Postat de georgi30 on 21 May 2007 - 12:42 PM in Arhiva

Si aici click pentru cursuri, artciloe in reviste de specialitate in format electronic la biblioteca digitala a ASE-ului :smile:



#88619 La nastere -inca un salariu- ce stiti?

Postat de georgi30 on 16 June 2006 - 05:15 PM in Arhiva

Da, Iuli05, sunt membru de sindicat si daca nu ma insel, am citit printre rinduri de aceasta compensatie chiar in OG 148/ nov 2005 (sper ca nu gresesc) privind concediul de crestere si ingrijire copil...

Voi consulta juristul sindicatului, tot este un inceput.

Va multumesc mult



#88531 La nastere -inca un salariu- ce stiti?

Postat de georgi30 on 16 June 2006 - 10:00 AM in Arhiva

Buna ziua,

Am nascut anul trecut si am aflat de o reglementare prin care mamelor in speta li se acorda conform Contractului Colectiv de Munca inca un salariu. Am comunicat asta colegilor mei ( !) din departamentul in cauza si mi s-a spus sec "Nu ai dreptul pentru ca nu s-a semnat contractul cadru"...

Lucrurile s-au precipitat, am nascut, a urmat firesc, o perioada stresanta si aglomerata, nu m-am mai ocupat cu asta. Precizez ca lucrez intr-o institutie publica de invatamint. As dori sa stiu daca este valabila reglementarea respectiva, legea sau documentul exact (ca sa-l pot consulta si eventual sa ma duc sa le-o trintesc in nas) si nu in ultimul rind daca mai am dreptul la aceasta compensatie, dat fiind timpul scurs de la nastere. (1 an)

Va multumesc mult



#132393 contabilitate fin. problema

Postat de georgi30 on 28 May 2007 - 08:28 PM in Arhiva

Nu specifica metoda prin care se calculeaza costul marfurilor la iesire...FIFO, LIFO, CMP...Sau poate nu inteleg eu ceva...La sfirsitul perioadei le vinde pe toate?? Nu specifica cantitatea..



#133308 regularizarea TVA-ului

Postat de georgi30 on 07 June 2007 - 07:10 AM in Arhiva

Exemple de operatiuni contabile gasesti in "Contabilitatea societatilor comerciale" - M Ristea sau a oricarui alt autor. Cred ca pe la contabilitatea tertilor gasesti tot felul de operatiuni care-ti pot fi utile. O gasesti aici in format digital sau daca intri la biblioteca digitala poti gasi mai multe feluri de contabilitati ,,, Succes



#223081 firma rom. asociat 100% intr-o firma bulgareasca

Postat de georgi30 on 23 March 2010 - 09:30 AM in Arhiva

Buna ziua.

Va rog sa ma indrumati si pe mine in urmatoarea problema: am o firma romaneasca care este asociat 100% intr-o firma din Bulgaria si vireaza suma pentru constituirea capitalului social. Cum inregistrez in cpntabilitatea mea acest lucru?

multumesc



#131075 AMORTIZARI

Postat de georgi30 on 13 May 2007 - 02:26 PM in Arhiva

Vezi postareaBIBI, la Mar 23 2007, 05:18 PM, a spus:

Prin 117, functioneaza ca si la S.C.Reincarci valoarea trecuta pe cheltuieli si o treci in anul asta.

Te rog frumos nu mai scrie cu majuscule.

Poti fi te rog mai clara?

Am intimpinat aceeasi situatie si mi s-a spus sa nu umblu prin 117 pentru ca incalc principiul contabilitatii de angajamente.
Asa ca am facut asa:

681 = 281 - suma in rosu ( noi inregistresem mai mult)
681 = 281 suma corecta in negru



#132126 Lucrare licenta " Analiza indicatorilor pe baza bilantului contabil"

Postat de georgi30 on 24 May 2007 - 10:28 PM in Arhiva

Si vezi aici poate gasesti ceva teorie



#132123 Lucrare licenta " Analiza indicatorilor pe baza bilantului contabil"

Postat de georgi30 on 24 May 2007 - 10:09 PM in Arhiva

Nu stiu daca am inteles bine: ai terminat partea practica si te-ai impotmolit la teorie??? Asta-i chiar buna...Pai ce indicatori ai calculat si interpretat? Vorbeste despre fiecare in parte:definitii, mod de calcul, ce reprezinta fiecare..cu ce se maninca...
Fii mai clara putin :smile:



#132610 cine este student la ASE?

Postat de georgi30 on 30 May 2007 - 07:13 PM in Arhiva

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Am nevoie de o lucrare de la biblioteca digitala si nu poate fi accesata decit din interiorul campusului...Se numeste :Bilant si analiza pe baza de bilant in institutiile publuce" -Miahela Burlacu ( Bologa)...
va multumesc

georgecionescu@yahoo.co.uk



#132619 cine este student la ASE?

Postat de georgi30 on 30 May 2007 - 07:35 PM in Arhiva

Este o teza de doctorat Ella, si cind am dat click mi-a dat mesajul acesta "accesul la aceste informatii poate fi facut numai din interiorul campusului". daca m-ai putea ajuta sunt profund recunoscatoare :smile: ...in ultima luna am innebunit ( si pe altii !! :biggrin: ) cautind... uite chiar aici linkul cu cuprinsul lucrarii


mulrumesc mult



#133185 cine este student la ASE?

Postat de georgi30 on 06 June 2007 - 11:26 AM in Arhiva

Ramona, multumesc frumos...incearca la georgecionescu@gmail.com sau giony2406@yahoo.com



#133511 cine este student la ASE?

Postat de georgi30 on 08 June 2007 - 02:30 PM in Arhiva

Ramona, multumesc din tot sulfetu. m-ai salvat...desi este pe conta veche, totusi am gasit ceva ce pot adapta la situatia mea... Doamneee...cit iti multumesc....Fac cinste! :smile: :tongue:




Cometa SQL