Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
minodora_2006's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


minodora_2006's Content

There have been 226 items by minodora_2006 (Search limited from 14-January 08)



Sort by                Order  

#105028 expozitie, targ tip romexpo

Postat de minodora_2006 on 27 October 2006 - 11:57 AM in Arhiva

Salutare,
Firma la care lucrez a participat la un gen de targ care a tinut 5 zile si la care au participat 4 angajati pe toata perioada targului
Targul acesta a avut loc ,in bucuresti ,unde este si sediul firmei si diurna nu am cum sa le dau.
Cum se procedeaza in astfel de situatii?
Ce acte intocmesc. pentru justificarea cheltuielilor efectuate de catre angajati pe perioada targului?
Eo procedura specifica pentru acest gen de activitati?
Multumesc anticipat



#104479 INTERMEDIAR INTRE O SOC EXTERNA SI O PERS FIZICA DIN ROMANIA

Postat de minodora_2006 on 23 October 2006 - 11:32 AM in Arhiva

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema:Am cumparat ,(soc noastra)actiuni de la o pers fizica din Romania.
Actiunile acelea trebuiesc preluate de o societate din alta tara ,noi doar fiind un intermediar,practic.
Momentan am incheiat un ante contract cu persoana fizica,am platit cvaloarea actiunilor si cei din afara ne au trimis banii ptr a achita cvaloarea actiunilor.
Intrebari:
-ce documente trebuiesc intocmite pentru a justifica miscarea de bani de la soc din afara -noi -pers fizica.
-ce inregistrari contabile voi face.
Mentionez,in cazul in care ajuta cu ceva,firma noastra se ocupa cu editare de programe.
Multumesc anticipat tuturor care imi vor raspunde
:unsure:



#114653 Inregistrari contabile mandat intre pers juridice

Postat de minodora_2006 on 08 January 2007 - 05:26 PM in Arhiva

Buna
Am nevoie de ajutorul vostru cu privire la o situatie:
societatea la care lucrez a incheiat un contract de mandat cu o societate din Spania pentru a efectua tranzactii de genul:cumparare cladire de pe teritoriul Romaniei pe numele nostru dar -in contract scrie ca pentru societatea din Spania.
Intrebarea mea este:
Ce inregistrari contabile trebuie sa fac pentru a reflecta situatia incasarilor externe si a platilor pentru firma din Spania?
(Cumva trebuie sa intocmesc facutra celor din afara pentru sumele incasate?-contabilul cu care lucrez mi a spus sa le inregistrez pe 473 dar de 3 luni stau sumele acolo si sunt convinsa ca nu este bine)
Multumesc anticipat :lostit (13):



#118942 Eroare plata tva

Postat de minodora_2006 on 30 January 2007 - 11:29 AM in Arhiva

:pullhair: Buna tuturor,
Dintr o greseala am scris pe ordinul de plata aferent platii tva-ului unei societati din sectorul 4,datele unei soc din sect 5,adica CUI platitor si numele acesteia.(-lucrez intr-un incapere in care suntem comasati 5 angajati ,eu sunt singura pe conta ,restul fiind programatori..si mi se intampla adesea sa nu mi "aud nici gandurile in cap"...mai tin si 3 contabilitati).Din cate am inteles ,nr de inregistrare al platii nu se mai ia in considerare iar singurul lucru bun pe care l am putut face a fost sa platesc din contul soc.corecte in contul corect de trezorerie ,adica la sector 4.
Ce ma sfatuiti ,v ati confruntat cu o astfel de pb pana acum?
Multumesc anticipat :lostit (13):



#104638 Plata catre institutiile statului-conturi bancare

Postat de minodora_2006 on 24 October 2006 - 03:41 PM in Arhiva

Va rog mult ,sunt in crestere in domeniul contabilitatii si am nevoie de conturile in care se efectueaza plata impozitelor-cel mai urgent pentru mine este impozitul pe profit,a obligatiilor salariale si nu numai...alte completari care sunt folosite si de care nu stiu eu.
Va multumesc din suflet pentru timpul acordat pentru a ma ajuta.



#112170 Asig.medicala pt deplasare in strainatate

Postat de minodora_2006 on 14 December 2006 - 11:09 PM in Arhiva

Si daca am inregistrat pana acum numai pe 613 este gresit?

[/quote]

Pe 625 pt ca este afer deplasarii
[/quote]



#128059 Rezerva legala

Postat de minodora_2006 on 05 April 2007 - 04:56 PM in Arhiva

deci..eu am rezerva toata adica 20% din capitalul social,deja constituita anul trecut si am tinut cont de ea la calculul imp pe profit ptr 2006.
acum am de calculat imp pe profit ptr trim I 2007.Intrebarea mea e:o mai includ in calculul impozitelor pe profit de acum si viitoare?



#128105 Rezerva legala

Postat de minodora_2006 on 06 April 2007 - 08:49 AM in Arhiva

:lostit (13): Multumesc mult Robertantal si Gama :pullhair: :pullhair:



#128056 Rezerva legala

Postat de minodora_2006 on 05 April 2007 - 04:01 PM in Arhiva

Buna tuturor,
daca am rezerva constituita in 2006,voi tine cont de ea mereu la calculul impozitului pe profit?adica o voi include in calculul fiecarui impozit pe profit??
Eu cred ca da..dar nu sunt sigura..astept confirmare.Multumesc mult :pullhair:



#119976 Firma intermediara,contract de cesiune,de mandat

Postat de minodora_2006 on 05 February 2007 - 01:20 PM in Arhiva

Mai am o intrebare....in cazul in care o persoana juridica vinde o cladire altei pers juridice ,trebuie facuta factura ?



#120047 Firma intermediara,contract de cesiune,de mandat

Postat de minodora_2006 on 05 February 2007 - 05:36 PM in Arhiva

:pullhair: :lostit (13): Va rog,doar un mic mic sfat!!



#119967 Firma intermediara,contract de cesiune,de mandat

Postat de minodora_2006 on 05 February 2007 - 01:01 PM in Arhiva

O problema pe care o am in momentul actual este ca am primit un avans pentru cumpararea unei cladiri si ...nu stiu cum sa inregistrez suma incasata de la firma reprezentata..
:lostit (13): :pullhair:
ajutati ma va rog cu un sfat cat de mic



#119940 Firma intermediara,contract de cesiune,de mandat

Postat de minodora_2006 on 05 February 2007 - 11:59 AM in Arhiva

Buna ziua tuturor.
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
O societate A cumpara o cladire,pe baza unui contract de mandat ,deci in numele altei firme B .(..din motive obiective a trebuit sa se recurga la astfel de contract)

Societatea care este reprezentataB ii vireaza celei care o reprezinta A ,diverse sume de bani ptr chelt.

Intrebarea mea este:Cum inregistrez aceste plati/incasari in contabilitate?(atat ptr cea care vireza banii B cat si ptr cea care o reprezinta A?)

Trebuie sa fac factura ptr sumele primite de la firma B?
Ce conturi pot folosi?
Multumesc anticipat :lostit (13):



#134734 compensarea datoriilor

Postat de minodora_2006 on 18 June 2007 - 04:38 PM in Arhiva

Buna tuturor,
am urmatoarea situatie:
Societatea A este datoare unei societati B,datoria fiind un imprumut pe care trebuie sa l ramburseze.,datorie = 100.000 euro
Societatea B este datoare la randul ei societatii A ,datoria fiind o diferenta de plata pentru un avans de achizitie a unei cladiri= 110.000 euro.
Mentionez ca pana acum nu s au intocmit niciun fel de facturi,s a lucrat numai pe baza de contract/antecontract .
Cele 2 hotarasc compensarea datoriilor.
Ce inregistrari pot face pentru a evidentia situatia prezentata mai sus?
Multumesc anticipat.



#134800 compensarea datoriilor

Postat de minodora_2006 on 19 June 2007 - 08:53 AM in Arhiva

nu e nimeni cu vreo parere?
pleeeeeeeeease.. :smile:



#114626 retineri la contract de mandat

Postat de minodora_2006 on 08 January 2007 - 04:26 PM in Arhiva

Va rog raspunde ti la aceasta intrebare pentru ca ma intereseaza foarte mult si pe mine,
Angajatul din brut i se va scadea impozitul de 10 % si cass de 6.5 %
iar firma?



#114651 retineri la contract de mandat

Postat de minodora_2006 on 08 January 2007 - 05:21 PM in Arhiva

:lostit (13):



#124958 Tva aferent facturilor care nu apartin societatii

Postat de minodora_2006 on 12 March 2007 - 03:42 PM in Arhiva

scrie numele unui nene care a locuit in cladirea cumparata de firma acum o luna



#124947 Tva aferent facturilor care nu apartin societatii

Postat de minodora_2006 on 12 March 2007 - 03:21 PM in Arhiva

:pullhair: :pullhair:



#124888 Tva aferent facturilor care nu apartin societatii

Postat de minodora_2006 on 12 March 2007 - 11:18 AM in Arhiva

Vezi postareanicoleta_c, la Mar 12 2007, 11:01 AM, a spus:

Eu am facutra de lumina,pentru o cladire nou cumparata de firma si ptr care contractele cu electrica nu s au incheiat
-deci...deduc tva,da???
m ai pus pe ganduri...le inregistrez ca fiind chelt proprii ale firmei si le inreg pe 605 sau ca nedeductibile??



#124875 Tva aferent facturilor care nu apartin societatii

Postat de minodora_2006 on 12 March 2007 - 10:36 AM in Arhiva

Buna tuturor,
am o mica intrebare legata de facturile care nu apartin societatii si pe care administratorul ma pun e sa le inregistrez in contabilitate:
1.deduc tva la ele?
eu stiam ca nu,..dar nu sunt sigura si de aceea intreb.Le trec k fiind chelt nedeductibile si gata!
Astept cu nerabdare raspuns!
Multumesc mult!



#124883 Tva aferent facturilor care nu apartin societatii

Postat de minodora_2006 on 12 March 2007 - 11:01 AM in Arhiva

Eu am facutra de lumina,pentru o cladire nou cumparata de firma si ptr care contractele cu electrica nu s au incheiat
-deci...deduc tva,da???



#112756 factura emisa pe o data anterioara cumpararii formularelor de factura

Postat de minodora_2006 on 20 December 2006 - 05:40 PM in Arhiva

:thumbup:



#112860 factura emisa pe o data anterioara cumpararii formularelor de factura

Postat de minodora_2006 on 21 December 2006 - 03:53 PM in Arhiva

Multumesc de raspunsuri.
Am factura de formulare-facturi cu data de 18.12.2006 deci...pot factura linistita si pe 03.01.2007 pentru decembrie. :thumbup:



#112751 factura emisa pe o data anterioara cumpararii formularelor de factura

Postat de minodora_2006 on 20 December 2006 - 04:51 PM in Arhiva

Am o mica problema
Trebuie sa emit urgent o factura aferenta lunii decembrie dar nu mai am formulare de facturi,drept urmare cumpar.
Cei de la care mi am cumparat formularele de facturi mi au spus ca nu sunt gata decat ori p e28-29.12.2006 ori ..dupa data de 03.01.2007.
Intrebare:Pot sa emit o factura cu o data anterioara achizitionarii formularelor?
Personal eu cred ca da,dar va cer sfatul pentru a fii sigura.
Multumesc din suflet :thumbup:




Cometa SQL