Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DRAGOS NEGOITESCU's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DRAGOS NEGOITESCU's Content

There have been 982 items by DRAGOS NEGOITESCU (Search limited from 01-January 08)



Sort by                Order  

#127997 2007 - examen expert contabil

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 05 April 2007 - 10:34 AM in Arhiva

Si eu as incerca . Numai sa obtin de la CECCAR o derogare de juma de an.
[/quote]

Nu mai exista conditionarea de vechime.

Din ce am inteles eu la BUCURESTI examenul se va sustine in septembrie.



#222107 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 12 March 2010 - 03:06 PM in Arhiva

Colagul / -a noastra cred ca este putin confuza.
Toata lumea este satula de asociatii / camere / etc, care nu fac decat sa incaseze cotizatii si sa nu faca nimic sau inca mai mult rau decat bine.
Dar, pentru a nominaliza asociatiile din Romania care chiar fac ceva util probabil iti ajung degetele de la o mana; probabil exagerez daca privim pb general; dar in ceea ce priveste meseria de economist-contabil cred ca-mi ajunge un deget... stiti voi care; totusi daca numarul acestora creste cele inutile vor disparea mai devreme s-au mai tarziu. Iar acesta este primul motiv pentru care orice astfel de initiativa trebuie incurajata macar daca nu si sprijinita.



#199433 ORDONANTA 34 / 2009

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 15 April 2009 - 05:16 PM in Arhiva

Legea a fost publicata, partea cu bonurile de benzina se alica de la 01.05.
http://www.conta.ro/...showtopic=35523
Citeste cu atentie ca nu s-a scos deductibilitatea complet.



#209968 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 31 August 2009 - 04:37 PM in Important in meseria de contabil

Vezi postareajenny_ro, la Aug 28 2009, 05:13 PM, a spus:

M-ar interesa sa stiu cam cat sa-i cer unui avocat (care nu are decat o factura de onorariu / luna) pentru inregistrarea ca platitor de TVA si depunerea deconturilor trimestriale...
Eu m-am gandit cam 300 lei pentru inregistrarea ca platitor si tot 300 pentru intocmirea decontului si depunerea la administratie pe trimestru.

Credeti ca e putin?

Mie mi se pare cam putin, cred ca ar trebui sa mai pui un 0, asta ca tot e criza...
Eu cred ca la bani aia, avand in vedere volumul de munca, isi ia 3 contabili. Adica pentru un drum la administratie 300 RON, in ce oras ?



#212053 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 14 October 2009 - 08:53 AM in Important in meseria de contabil

Un pret corect pt. astfel de firma este undeva intre 100-150 (strict pentru tinerea contabilitatii + consumabile), cel putin in Bucuresti gasesti oricand contabil la banii astia. Chiar as fi curios sa vad si eu cum arata cheltuielile contabilului pentru un astfel de client si cat timp ii ia contabilitatea si statul de salarii cu tot ce inseamna asta.



#222586 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 17 March 2010 - 05:35 PM in Arhiva

Acum ceva timp am citit intr-o carte o chestie interesanta despre Anglia, prin secolul 18-19 in anglia nu aveau voie sa se fabrice nasturi decat din piele (cred, oricum era admisa o singura materie prima; os sau piele, nu mai stiu exact), orice alt intreprinzator care fabrica sau vindea nasturi din alt material era pedepsit crunt, chiar si cu moartea. Ideea este ca Anglia a ajuns foarte departe in ceea ce priveste productia de nasturi, iar noi se pare ca aplicam exact ce nu ar trebui sa ne invete chestia asta.
Concluzia: in tara prostilor istoria se repeta la nesfarsit...
30% sustinatori ai tampeniei...



#220041 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 23 February 2010 - 03:39 PM in Arhiva

Se pare ca nesimtirea CECCAR nu mai are nici un fel de limita; astfel de aberatii se gasesc garla in legislatia romana; ceea ce ma socheaza este cum cetateanu de rand (in speta contabilii) le inghit aproape fara replica.
Cu petitiile nu se rezolva absolut nimic, de ce nu protestati ca orice om nemultumit; te duci la Primarie iei autorizatie, dupaia te duci in fata la CECCAR si tipi; dar probabil e mai simplu sa stai in fotoliu si sa faci o petitie ONLAIN.
Eu totusi mai am o speranta ca in Senat mai exista un om cu mai mult de 3 neuroni, norma asta este complet neconstitutionala, si mai mult ar fi culmea ca un amrat de regulament sa primeze in fata Constitutiei.



#220770 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 02 March 2010 - 03:52 PM in Arhiva

Eu zic ca nu trebuie sa picam in extrema cealalta, astfel de institutii sunt necesare, chiar indispensabile.
Problema la Romanica este ca unii "membri" de prin ele, au grija mai mare de interesele proprii decat de interesul general.



#202628 Control Garda Financiara

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 26 May 2009 - 05:24 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Ar fi chiar culmea sa ia amenda cel care plateste, ar fi super tare...
Si cu bani luati...



#199456 Control Garda Financiara

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 16 April 2009 - 08:38 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Eu zic ca ti-ai luat-o corect.

Art. 1. - (1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevăzuți la alin. (1), denumiți în continuare utilizatori, au obligația să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale și să le predea clienților. La solicitarea clienților, utilizatorii vor elibera acestora și factură fiscală.
Ordonanta de urgenta nr. 28 (r2) din 25/03/1999



#202369 Control Garda Financiara

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 22 May 2009 - 02:17 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Cred ca se refera la asta:

Norma din 27/11/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 870bis din 23/12/2008
Norma specifice de întocmire și utilizare a documentelor financiar-contabile
CHITANȚĂ (cod 14-4-1)
1. Servește ca:
- document justificativ pentru depunerea unei sume în numerar la casieria unității;
- document justificativ de înregistrare în registrul de casă și în contabilitate.
În condițiile în care sumele înscrise pe chitanță sunt aferente livrărilor de bunuri sau prestărilor de servicii scutite fără drept de deducere conform prevederilor legale (ex: art. 141 alin. (1) și (2) din Codul fiscal), formularul de chitanță este documentul justificativ care stă la baza înregistrării veniturilor în contabilitate.
2. Se întocmește în două exemplare, pentru fiecare sumă încasată, de către casierul unității și se semnează de acesta pentru primirea sumei.
3. Circulă la depunător (exemplarul 1, cu ștampila unității). Exemplarul 2 rămâne în carnet, fiind folosit ca document de verificare a operațiunilor efectuate în registrul de casă.
4. Se arhivează la compartimentul financiar-contabil, după utilizarea completă a carnetului (exemplarul 2).
5. Conținutul minimal al formularului:
- denumirea unității; codul de identificare fiscală; numărul de înregistrare la oficiul registrului comerțului; sediul (localitatea, str., număr); județul;
- denumirea, numărul și data (ziua, luna, anul) întocmirii formularului;
- numele și prenumele persoanei fizice care depune sume și ce reprezintă acestea sau, după caz, denumirea unității; codul de identificare fiscală; numărul de înregistrare la oficiul registrului comerțului; sediul (localitatea, str., număr); județul persoanei juridice;
- suma în cifre și litere;
- semnătura casierului.



#199757 Control Garda Financiara

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 22 April 2009 - 10:16 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Pai din moment ce te obliga sa emiti bon fiscal si nu ai cum sa emiti si chitanta si bon...



#173971 Control Garda Financiara

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 02 June 2008 - 04:54 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

In urma controalelor ati dat SPAGA in:
NU AM DAT SPAGA NICIODATA :biggrin:
70 %,
80%,
90%,
100% din cazuri, restul de procente nu cred ca au rost.
Ceva de genul asta. Asta ar trebui facut lunar, sa fie un fel de barometru al SPAGII.



#173680 Control Garda Financiara

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 29 May 2008 - 03:53 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Vezi postareaelmam, la May 29 2008, 03:42 PM, a spus:

IN CONDITIILE ASTEA NU MAI BINE FACI EVAZIUNE FISCALA,PT CA DACA ESTI CORECT PLATESTI UN CONTABIL,PLATESTI DATOTIILE LA STAT,TOT ESTI AMENDAT.ASA,DACA AR FI VENIT NU TU UN ACT SE NEGOCIA O AMENDA SE IMPARTEA PE JUMATATE SI TOATA LUMEA E RA FERICITA.MORALA.IN TARA ASTA PLINA DE HOTI SI DE LICHELE PUSE PE CAPATUIALA NU MERITA SA FII CORECT.

No comment... :thumbup:

Ar fi interesant un sondaj pe tema asta.



#173107 Control Garda Financiara

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 22 May 2008 - 05:06 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Vezi postareaad, la May 22 2008, 11:29 AM, a spus:

daniela , scuzama ca te intreb , cum intocmesc registrele de casa la punctele de lucru ;am avut un control anul trecut la o soc. cu 2 puncte de lucru in 2 loc.diferite si mi-au zis ca n-am voie sa am analitice la cont casa , ca se tine registrul de casa la sediu unde se fac toate platile , incasarile de la puncte se fac prin virament bancar .

Daca nu gasesc nimic, inventeaza ei ceva... asa ceva nu am mai auzit. :thumbup: :smile:



#186114 Control Garda Financiara

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 31 October 2008 - 12:33 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Ordonanta de urgenta nr. 77 din 01/06/1999
privind unele masuri pentru prevenirea incapacitatii de plata

___________
Text actualizat la data de 26.04.2001, avându-se în vedere următoarele acte:
- Legea nr. 211/2001
- O.U.G. nr. 181/1999


În temeiul art. 114 alin. (4) din Constituția României,


Guvernul României emite următoarea ordonanță de urgență:


Art. 1. - Persoanele juridice, indiferent de forma de organizare și de tipul de proprietate, în termen de 15 zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență vor organiza evidența obligațiilor de plată și evidența creanțelor, pe termene scadente, către orice creditor, respectiv de la orice debitor, după caz.
Evidența prevăzută la alin. 1 se actualizează zilnic.
___________
Alineatul 1 a fost modificat prin articolul unic, pct. 1 din Legea nr. 211/2001.


Art. 2. - Persoanele juridice vor întocmi situația privind sumele restante mai vechi de 30 de zile către orice creditor, respectiv de la orice debitor, persoană juridică, după caz, cu sediul în România, care va cuprinde:
a) elemente de identificare a calității de debitor:
- denumirea, sediul social și codul fiscal;
- denumirea, sediul social și codul fiscal ale creditorului;
- numărul, data emiterii și valoarea facturii ce urmează să fie plătită creditorului;
b) elemente de identificare a calității de creditor:
- denumirea, sediul social și codul fiscal;
- denumirea, sediul social și codul fiscal ale debitorului;
- numărul, data emiterii și valoarea facturii ce urmează să fie încasată de la debitor;
c) alte elemente:
- volumul creditelor nerambursate în termen către băncile finanțatoare, inclusiv dobânzile aferente;
- volumul debitelor către bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurărilor sociale de stat și bugetele fondurilor speciale, neachitate în termen, inclusiv majorările de întârziere datorate și penalizările, după caz;
- volumul creanțelor față de persoanele juridice, care se finanțează total sau parțial de la bugetul de stat;
- volumul creditelor comerciale acordate de agenții economici, nerambursate la scadență.
___________
Partea introductivă a fost modificată prin articolul unic, pct. 2 din Legea nr. 211/2001.


Art. 3. - Situația întocmită conform art. 2 se va depune, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, la Institutul de Management și Informatică din cadrul Ministerului Industriei și Comerțului, în vederea includerii în procedura de compensare a datoriilor neplătite la termenele scadente, conform prevederilor legale în vigoare referitoare la Regulamentul de compensare a datoriilor nerambursate la scadență ale agenților economici din industrie și la Metodologia de monitorizare a datoriilor nerambursate la scadență ale agenților economici la care statul este acționar majoritar.
Situația prevăzută la alin. 1 se actualizează de către contribuabili, persoane juridice, periodic, la intervale de cel mult 30 de zile, în funcție de dotarea cu tehnică de calcul.
Art. 4. - Personalul Institutului de Management și Informatică din cadrul Ministerului Industriei și Comerțului este obligat să asigure păstrarea, depozitarea și utilizarea informațiilor, datelor și situațiilor comunicate de agenții economici în condiții de confidențialitate și siguranță, în scopurile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență, pentru prevenirea producerii unor prejudicii sau a lezării intereselor, de orice natură, ale acestora.
Art. 5. - Constituie contravenții, dacă nu sunt săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să constituie infracțiuni, următoarele fapte:
a) neținerea de către contribuabilul, persoană juridică, a evidenței plăților restante conform art. 1 din prezenta ordonanță de urgență;
b) nedepunerea la Institutul de Management și Informatică din cadrul Ministerului Industriei și Comerțului a situației prevăzute la art. 2 în termenul prevăzut la art. 3;
c) neluarea măsurilor pentru asigurarea protecției și confidențialității datelor, informațiilor și situațiilor aflate în păstrarea și gestionarea Institutului de Management și Informatică din cadrul Ministerului Industriei și Comerțului;
d) nerespectarea de către orice utilizator a îndatoririlor referitoare la confidențialitatea informațiilor, datelor și situațiilor.
Contravențiile prevăzute la alin. 1 lit. a) și b) se sancționează după cum urmează:
- cele de la lit. a), cu amendă de la 5.000.000 lei la 10.000.000 lei;
- cele de la lit. b), cu amendă de la 10.000.000 lei la 50.000.000 lei.
Contravențiile prevăzute la lit. c) și d) se sancționează cu amendă de la 10.000.000 lei la 50.000.000 lei.
Constatarea contravențiilor prevăzute la lit. a) și b) și aplicarea sancțiunilor se efectuează de către organele de specialitate ale Ministerului Finanțelor.
Constatarea contravențiilor prevăzute la lit. c) și d) și aplicarea sancțiunilor se efectuează de către ofițeri ai Inspectoratului General al Poliției.
Art. 6. - Prevederile art. 5 se completează cu dispozițiile Legii nr. 32/1968 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor, cu excepția art. 25 și 26.
Art. 7. - Institutul de Management și Informatică din cadrul Ministerului Industriei și Comerțului va transmite Ministerului Finanțelor - Direcția generală de prognoză, lunar și la cerere, situația centralizată cu privire la activitatea desfășurată de acesta în procesul de compensare a datoriei.
Art. 8. - În termen de 5 zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență Guvernul va adopta hotărâri de modificare a reglementărilor în vigoare privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadență ale agenților economici și Regulamentul de compensare a datoriilor nerambursate la scadență ale agenților economici din industrie, în vederea punerii în aplicare a prezentei ordonanțe de urgență.



#207774 infiintare societate

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 22 July 2009 - 03:29 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Daca nu ai certificare CECCAR nu poti face firma, cel putin 50% din actionari trebuie sa aibe certificare.



#202110 infiintare societate

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 20 May 2009 - 08:30 AM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

2. Valoarea facturii emise, mai putin TVA-ul.
6. Daca vrei un contabil de incredere mergi pe recomandari; eu unul nu as apela niciodata la o firma de contabilitate.



#177728 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 09 July 2008 - 04:11 PM in Arhiva

Se dau in consum pe 603.



#202068 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 19 May 2009 - 03:02 PM in Arhiva

Hotarâre nr. 105 din 31/01/2007
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 103 din 12/02/2007
Privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe

În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, și al art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, republicată, cu modificările și completările ulterioare,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

Art. 1. - (1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condițiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, este de 1.800 lei.
(2) Valoarea rămasă neamortizată a mijloacelor fixe cu valoarea de intrare cuprinsă între 1.500 lei și 1.800 lei, existente în patrimoniul operatorilor economici, se va recupera integral la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri sau se poate opta pentru recuperarea acestei valori, pe durata normală de funcționare rămasă, potrivit prevederilor legale în vigoare.
(3) Prevederile alin. (1) și (2) se aplică în mod corespunzător și instituțiilor publice și persoanelor juridice fără scop patrimonial.
Art. 2. - Pe data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se abrogă art. 6 din Hotărârea Guvernului nr. 1.553/2003 privind reevaluarea imobilizărilor corporale și stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 21 din 12 ianuarie 2004.



#177005 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 02 July 2008 - 09:26 AM in Arhiva

Usile, termopanele se introduc ca imobilizari / obiecte de inventar separate sau majoreaza valoarea imobilului ?
Care ar fi tratamentul unor astfel de cheltuieli daca imobilul ar fi inchiriat ?

94. - ( 1) Costul reparațiilor efectuate la imobilizările corporale, în scopul asigurării utilizării continue a acestora, trebuie recunoscut ca o cheltuială în perioada în care este efectuată.
(2) Sunt recunoscute ca o componentă a activului investițiile efectuate la imobilizările corporale, sub forma cheltuielilor ulterioare. Acestea trebuie să aibă ca efect îmbunătățirea parametrilor tehnici inițiali ai acestora și să conducă la obținerea de beneficii economice viitoare, suplimentare față de cele estimate inițial.
Obținerea de beneficii se poate realiza fie direct prin creșterea veniturilor, fie indirect prin reducerea cheltuielilor de întreținere și funcționare.

Ordinul 1752



#177187 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 03 July 2008 - 04:35 PM in Arhiva

Art. 3. - Activele corporale aferente capitalului imobilizat sunt:
a) terenurile, inclusiv investițiile pentru amenajarea acestora;
b) mijloacele fixe.
Sunt considerate mijloace fixe obiectul sau complexul de obiecte ce se utilizează ca atare și îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) are o valoare de intrare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului. Această valoare poate fi actualizată anual, în funcție de indicele de inflație;
b) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.
Pentru obiectele care sunt folosite în loturi, seturi sau care formează un singur corp, la încadrarea lor ca mijloace fixe se are în vedere valoarea întregului corp, lot sau set.
Lege nr. 15 (r1) din 24/03/1994

Valoare limita obiect inventar 1800.

Avand in vedere ca nu cred ca le folosesti in set sau ca un singur corp, atunci merg la obiecte de inventar.



#204655 ce program de contabilitate imi recomandati ?

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 17 June 2009 - 03:16 PM in Arhiva

Vezi postareasweetdoly, la Jun 17 2009, 03:05 PM, a spus:

www.reclama.com - programul care face fata la cerintele solicitate - il recomand cu caldura .

adresa mail reclama.com

Pai cum sa nu-l recomanzi, daca tu il vinzi; culmea ar fi sa nu il recomanzi si totusi sa il vinzi.
Sincer nu stiu absolut nimic despre solutiile voastre, dar la capitolul imagine sunteti dezastru.
Fara suparare...



#174558 diverse probleme mijl. fixe

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 09 June 2008 - 09:19 AM in Arhiva

Incearca in legea asta: Nomenclator din 14/12/2004, Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 23bis din 07/01/2005.



#174382 diverse probleme mijl. fixe

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 06 June 2008 - 04:50 PM in Arhiva

Fisa mijlocului fix nu vad de ce s-ar completa. Iar pv faci numai pentru a avea o constatare a satirii masinii in momentul primirii; te ajuta la terminarea contractului, atunci cand va trebui sa restitui masina.




Cometa SQL