Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
natsandrea's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


natsandrea's Content

There have been 17 items by natsandrea (Search limited from 30-December 07)


Sort by                Order  

#248025 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de natsandrea on 18 February 2012 - 08:34 AM in Declaratii PFA

Buna,
In legatura cu acest subiect am si 2 intrebari:
1. cifra de afaceri = veniturile realizate pe an?
2.livrari de bunuri si prestari servicii ... se emit bonuri de casa catre persoane fizice, astea le trec la persoane neinregistrate in scopuri tva nu? pentru ca eu nu emit facturi decat f rar, anul acesta chiar deloc

Multumesc.



#231995 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de natsandrea on 12 October 2010 - 10:45 AM in Arhiva

:lnr (1): chiar nimeni nu ma poate ajuta?



#231870 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de natsandrea on 06 October 2010 - 02:56 PM in Arhiva

Buna.
Pt un PFA cu sediul social intr-un apartament si punct de lucru in alt loc.....as vrea sa va intreb daca la sediul social se pun termopane in ce masura se pot ele deduce? si daca valoarea depaseste 1800 lei cum procedez?
multumesc



#230277 declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010

Postat de natsandrea on 24 August 2010 - 01:42 PM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la Aug 23 2010, 05:33 PM, a spus:

am sosit, dragilor !!

Bucuresti :

la somaj - PARFUM, lume putina ~ 15 oameni, erau 3 d-ne in registratura generala care preluau decl. , circa15 min in total, fara fitze si fara sicane/nod in papura. contul inca nu il au, nu ne lau banii din cauza asta, cica sa urmarim site-ul lor fiindca va aparea si platim pe urma ( fara penalizari, evident). toata lumea depune decl. la registratura NU LA CASERIE, por Dios !! :lnr (1):
termenul ramane 25 aug., deci fuguta la depus :laugh:
de la camera de preluare a declaratiilor m-au trimis la Caserie sa vb cu dna de acolo....aceasta s-a uitat la declaratii, ca cica nu le poate prelua, dar in schimb pot sa platesc contributia....si am platit 2 lei pt iulie si august, pe ce baza mi-a calculat habar nu am.,.. am sa scanez chitanta sa va arat



#230188 declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010

Postat de natsandrea on 23 August 2010 - 12:28 PM in Arhiva

am fost si eu azi dimineata zu declaratiile la somaj si pensii...
la somaj am mers la camera unde se depun declaratiile si alea se uitau la mine parca as fi comis ceva ilegal, m-au trimis la casierie....bun, merg acolo si ii dau declaratiile la d-na respectiva....imi zice ca nu poate sa imi ia declaratia ca nu au program si ca sa astept pana va aparea programul de declaratii si o sa depun online retroactiv....dar, zice ca pot plati daca doresc....si am ramas uimita...adica pot plati, dar nu pot depune declaratia....am platit ce era sa fac
la pensii mi s-a spus ca va depune declaratia doar cel care are si carte de munca....asa ca nici acolo nu mi-au luat nimic

si patanie la somaj: casiera se uita peste declaratie si nu stia ce sa faca cu ea si suna la o alta functionara si printre altele o intreaba cat e salariul mediu brut....si atunci eu vin si intreb: astfel de oameni isi merita posturile? se fac concedieri dar nu de unde ar trebui



#230088 declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010

Postat de natsandrea on 20 August 2010 - 10:51 AM in Arhiva

intrebare pt cei care au depus deja declaratia:
pe prima pagina chiar jos scrie asa: Declar ca realizez veniturile de nat. profes. prevazute mai jos, incepand cu data de: zi/luna/an
ce ati completat aici, data inceperii activitatii sau data de 1 iulie ?



#230074 declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010

Postat de natsandrea on 20 August 2010 - 07:26 AM in Arhiva

am vazut si eu ca a aparut in MO, dar am citit si urmatorul lucru:
"Astfel, venitul net realizat se va completa in mod corespunzator, pentru fiecare venit de natura profesională realizat.

De asemenea, baza de calcul a contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj se va determina prin insumarea veniturilor nete realizate, dar nu mai mult de echivalentul a de cinci ori valoarea salariului mediu brut pe economie.

Totodata, cuantumul sumei reprezentand contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj datorata se va determina prin aplicarea cotei contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj asupra bazei de calcul a contribuției individuale la bugetul asigurărilor pentru somaj."

:lnr (1): :laugh:



#229930 declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010

Postat de natsandrea on 17 August 2010 - 11:53 AM in Arhiva

salut...
eu sunt bulversata total
PFA platitor de contributii la sanatate si pensii pana in prezent....in baza unui contract incheiat intre parti
de la 1 iulie se fac declaratii pt sanatate, pensii, somaj??? astea se fac pe langa ce aveam pana acum???
sau daca am platit in baza contractelor(sanatate si pensii) mai fac declaratia de somaj doar?

declaratia ce am gasit-o pt somaj este pt venituri de natura profesionala...adica e si pt PFA - activ. independenta sau e doar pt profesiile libere?

ms



#216708 formularele 220/221

Postat de natsandrea on 14 January 2010 - 05:34 PM in Arhiva

multumesc mult



#216469 formularele 220/221

Postat de natsandrea on 12 January 2010 - 06:24 PM in Arhiva

am si eu niste intrebari, va rog: daca pe 2009 am avut venit estimat 5000 iar realizat e in jur de 2000, ce se intampla cu diferenta de impozit ce am platit-o? se va compensa pe viitor sau sunt buni dati? daca se compenseaza treb sa fac vreo declaratie sau cerere in plus?
multumesc



#214828 Monetar

Postat de natsandrea on 02 December 2009 - 07:40 PM in Arhiva

multumesc :pullhair:



#214708 Monetar

Postat de natsandrea on 30 November 2009 - 02:17 PM in Arhiva

buna
am si eu o intrebare, va rog
de curand am cumparat o casa de marcat si de la 01,12 as vrea sa o pun in functiune....intrebarea mea este daca la sfarsitul zilei pe langa raportul Z mai trebuie sa fac si monetar?
cum se inregistreaza raportul Z?...pur si simplu la incasari?
va multumesc



#204473 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de natsandrea on 15 June 2009 - 05:28 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

am si eu o intrebare pt cine poate sa ma ajute,va rog
ca si pfa cotizez la pensii si la sanatate...mi s-a spus ca as avea nevoie de ceva carnet care se stampileaza de un inspector...stie cineva despre ce e vb?
va multumesc



#204231 pfa - transport

Postat de natsandrea on 12 June 2009 - 11:26 AM in Arhiva

este vb de un abonament pt deplasarea la locul de munca (la magazin)...



#204223 pfa - transport

Postat de natsandrea on 12 June 2009 - 11:13 AM in Arhiva

Buna. Am si eu o intrebare daca puteti va rog sa ma ajutati.
Fiind PFA si avand un abonament pt transportul in comun il pot deconta, sa il trec pe cheltuieli?
Va multumesc.



#204121 lista registre+jurnale

Postat de natsandrea on 11 June 2009 - 12:06 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

este platitor de tva
am cautat si am gasit informatii
multumesc pt rasp



#204087 lista registre+jurnale

Postat de natsandrea on 11 June 2009 - 09:14 AM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Buna. Am si eu o intrebare; pt un PFA care sunt registrele care se tin obligatoriu si care sunt declaratiile care treb depuse ptr PFA?
Va multumesc.




Cometa SQL