Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gorteky's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


gorteky's Content

There have been 3 items by gorteky (Search limited from 19-December 07)


Sort by                Order  

#213108 impozitul minim

Postat de gorteky on 29 October 2009 - 03:35 PM in Arhiva

In trim III, impozitul pe profit declarat pana la 30.09.2009 este de 843.000 lei care se compara cu impozitul minim de 17.917 lei (43.000 / 12 luni * 5 luni). Si pentru ca este mai mare se declara zero. Nu se compara impozitul pe profit numai pentru trim III cu impozitul minim numai pentru 3 luni, pentru ca ambele se calculeaza si se declara cumulat de la inceputul anului.

Andrea
[/quote]


andrea, vezi ca in decl.100 imp/profit se completeaza ca diferenta intre cumulatul la 30.09 (de ex) si cumulatul la 30.06, NU pe cumulat 01.01-30.09!
iar in cazul in care cumulatul la 30.09<cumulatul la 30.06 (ca in cazul meu), atunci pui zero la impozitul datorat si declarat la 30.09, care zero este intr-adevar mai mic decit minimul obligatoriu calculat pe cele 3luni ale trim.III, asadar, in paralel o sa iti apara si min/cele 3luni ale trim.III.

situatia se schimba la trim.IV cind, daca definitivezi pina pe 25.02 (mai nou! - cf.OUG109/2009), nu mai completezi deloc rd.imp/profit! asadar, aici nu mai conteaza ca nimic<imp minim :pullhair:

cind o sa primesc raspunsul oficial de la MF, il voi face public si pe site, desi contine invariabila propozie,total lipsita de sens : ''nu este opozabil tertilor'' - mai cu seama ca ei nu fac altceva decit sa citeze din legea data de ei si opozabila tuturor!!!



#213007 impozitul minim

Postat de gorteky on 28 October 2009 - 11:24 AM in Arhiva

multumesc frumos DoinaP! asta a fost si ceea ce am inteles eu, insa mi se pare un abuz cu atit mai mult cu cit, cf.normelor aceleiasi OUG34, nu voi recupera in veci acest impozit minim platit...desi eu am miliarde platite in plus bugetului de stat...

e ca si cum platesc o 'taxa de criza' pe care nu o voi recupera in veci!



#212933 impozitul minim

Postat de gorteky on 27 October 2009 - 01:21 PM in Arhiva

buna ziua tuturor!

imi cer scuze ca revin cu acelasi subiect f discutat, insa pentru mine inca needificat - impozitul minim - si imi permit sa pun citeva intrebari pe care le-am adresat si celor de la MF, dar nu am primit nici un raspuns (inca)


Ipoteza:
Societatea nostra (avind venituri totale/2008 peste 50mil RON) a inregistrat si platit pe cumulat 01.01-30.06.2009 un impozit de 843.000ron, iar pe perioada 01.01-30.09.2009, a rezultat un impozit mai mic, in suma de 800.000ron, ceea ce inseamna ca trim.III in sine, a generat pierdere, insa per total, impozitul pe profit datorat si platit (si in plus) este mult mai mare decit cel minim.

Întrebari :
1. Avind in vedere OUG34/2009 este societatea noastra obligata la plata impozitului minim corespunzator celor 3luni ale trimestrului III (care individual este pe pierdere)?

2. Ce se intimpla daca inregistrez pierdere si in trim.IV (distinct, nu pe cumulat)?

3. Daca vom fi nevoiti sa platim impozitul minim, desi avem de recuperat de la stat dupa cum se poate vedea mai sus, cum consider acest impozit pe profit minim platit, ca si datorat in sensul inregistrarii 691=441?

4. In situatia in care declar si platesc impozitul minim pentru trim.III si IV cum se completeaza declaratia 101 rd.46"Impozit pe profit declarat pentru anul de raportare prin formularul 100"?


Va multumesc anticipat pentru suport!

(p.s. aceeasi problema a abordat-o si dl.iontitu in data de Jul 9 2009, insa din cite am urmarit eu dialogurile pe aceasta tema, nu a primit nici un raspuns:

Total venituri anul 2008 = 19 000 000 lei ===> 11 000 lei impozit minim pe an

Trim 1.2009 = impozit pe profit cumulat datorat si platit= 26 000 lei

Trim 2.2009 = impozit pe profit cumulat datorat = 24 000 lei rezulta ca este de recuperat 2000

Avand in vedere ca deja s-a platit in luna aprilie 2009 aproape de 3 ori suma minima, consider ca la
trim 2.2009 nu trebuie platit nimic ( si in declaratia 100 se declara 0 si la calculat si la minim ).
Ce parere aveti?)




Cometa SQL