Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
iuliapopescu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


iuliapopescu's Content

There have been 55 items by iuliapopescu (Search limited from 06-January 08)



Sort by                Order  

#273115 Curs valutar

Postat de iuliapopescu on 08 March 2016 - 03:10 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Daca emit o proforma, la cursul din ziua emiterii si clientul imi plateste peste 3 zile, eu cand ii facturez factura fiscala, pastrez cursul de pe proforma sau cel din ziua emiterii? Exista o referire in codul fiscal?



#266107 D220 si Decizia de impunere

Postat de iuliapopescu on 13 January 2015 - 05:07 PM in Contabilitate PFA

Pfa-ul pe norma de venit depune D220 anual sau numai daca intervin modificari fata de declaratia precedenta? Finantele emit decizia de impunere o data pe an, sau cea cu impozitele estimate si apoi una de regularizare?
Multumesc



#269185 Emitere facturi in alta moneda

Postat de iuliapopescu on 02 July 2015 - 10:39 AM in Arhiva

Daca un neplatitor de TVA, emite facturi in euro, de ex., trebuie sa apara pe facturi si valoarea in lei? Stiu ca valoarea TVA-ului se converteste obligatoriu in lei, dar pt neplatitori, se inscrie numai val in euro?

ART. 155 al. 22

75. Baza de impozitare poate fi înscrisă în valută, dar, dacă operațiunea nu este scutită de taxă, suma taxei trebuie înscrisă și în lei. Pentru înregistrarea în jurnalele de vânzări, baza impozabilă va fi convertită în lei, utilizând cursul de schimb prevăzut la art. 139^1 din Codul fiscal.



#262833 Prelungire contract inchiriere

Postat de iuliapopescu on 05 June 2014 - 02:56 PM in Arhiva

Buna ziua,
Daca pentru un sediu secundar, contractul de inchiriere a expirat in 31 mai si s-a decis prelungirea pana in 15 iulie, pana ne mutam la un alt sediu, actul aditional de prelungire pana cand trebuie dus de propietar(persoana fizica) la finante si de noi la registrul comertului?
Si inca o intrebare, daca durata de inchiriere a fost pana in 31 mai, prelungirea se face incepand cu 31 mai sau cu 1 iunie?
Multumesc!



#261855 impozit venit

Postat de iuliapopescu on 14 April 2014 - 12:32 PM in Arhiva

Daca impozitul e de cativa lei(de exemplu 4-6 lei pe trimestru) in declaratie se trece aceasta valoare sau 0?




Cometa SQL