Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cruceruniki's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


cruceruniki's Content

There have been 120 items by cruceruniki (Search limited from 05-January 08)



Sort by                Order  

#109759 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 11:46 PM in Arhiva

:thumbup: Tu meriti mai multi pupici .
Se pare ca va trebui sa continuam maine cu raspunsurile si comentariile.
Somn usor tuturor si noapte buna!



#109754 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 11:28 PM in Arhiva

11. E
15. F
16 A
26 E
38 B
Nu mai vrea nimeni? Haideti ca e fara bani daca nu raspundeti corect . :thumbup:
Adica nu e pacat de munca lui Ariell?
Sau ati adormit?
Eu nu mai am somn :lostit (13):



#109752 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 11:16 PM in Arhiva

Acum urmeaza nebunia. La raspunsuri inainte dragii mei. :thumbup:



#109748 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 11:13 PM in Arhiva

Vezi postareaAriell, la Nov 26 2006, 09:10 PM, a spus:

Nu am verificat raspunsurile in ordine. daca va intereseaza:

28 b
30 d
34 b
39 f
40 f

la 28 era control incrucisat.



#109745 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 11:10 PM in Arhiva

Vezi postareaAriell, la Nov 26 2006, 09:06 PM, a spus:

Uitati-va pe intrebarea 35, un pic si ziceti-mi si mie unde gasesc raspunsul corect.

Merci
Eu am bifat ca nu produce astfel de efecte.



#109736 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 10:50 PM in Arhiva

Gratie dexteritatii si bunavointei lui Ariell aveti la dispozitie intrebarile si raspunsurile. Pana aici contrazice cineva raspunsurile corecte 1-9 ?
1.F
2.E
3.C
4. A
5.E
6.A
7.A
8. F
9. E

MAi departe dezbatem cu argumente sau fara :thumbup: .



#109734 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 10:41 PM in Arhiva

Cine spune ca nu erau diferite raspunsurile la intrebarile din aceste grile? sondaj- sondare ehe, e mare diferenta dar cine oare o sesiza in nebunia care a fost azi? cu siguranta ca au fost cativa....
:thumbup:



#109729 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 10:38 PM in Arhiva

Vezi postareaKeke, la Nov 26 2006, 08:34 PM, a spus:

Vezi postareaAriell, la Nov 26 2006, 10:27 PM, a spus:

33. Controlul fizic al marfurilor in vrac se efectueaza:
a) numai prin cantarirea acestora
b) prin observare sau sondare, fiind necesara intotdeauna descarcarea din mijloacele de transport in care se afla aceste marfuri
c) prin observare sau prin sondaj, pe mijloacele de transport pe care se afla, pe rampe sau cheiuri, ori pe platformele din terminalele de manipulare a containerelor
d) prin sondaj efectuat numai in prezenta destinatarului sau a proprietarului marfurilor
e) prin observare sau prin sondaj, pe mijloacele de transport pe care se afla, pe rampe sau cheiuri, ori pe platformele din terminalele de manipulare a containerelor
f) prin observare sau sondare, dar numai pentru marfurile aflate pe platformele din terminalele de manipulare a containerelor
Sunt eu obosita sau c) si e) sunt identice?
la c e prin sondaj
c) prin observare sau prin sondaj, pe mijloacele de transport pe care se afla, pe rampe sau cheiuri, ori pe platformele din terminalele de manipulare a containerelor


la e prin sondare
prin observare sau prin sondare, pe mijloacele de transport pe care se afla, pe rampe sau cheiuri, ori pe platformele din terminalele de manipulare a containerelor



#109727 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 10:33 PM in Arhiva

Din pacate nici eu nu pot descifra. Ce mai imi aduc aminte:
20 este cu buletinul de expediere TR in cate exemplare se intocmeste

21 Prin marfuri de ocazie in regim de admitere temporara se intelege: animale vii, ...., mostre, fibra de sticla...

22 cred ca era intrebarea cu persoana fizica ce vinde un autoturism care are obligatia sa declare in termen de ... zile

23 era chestia cu preambulul, analiza, dispozitiv...

24 constituirea unei garantii pentru a asigura plata unei datorii vamale trebuie sa se efectueze in conditiile prevazute de lege de catre:
a) numai e debitor prin depunerea unei garantii
b) garant inmoreuna cu debitorul
c) garant.....

25 in cazul amortizarii accelerate...
Cine stie sa completeze, va rog.



#109718 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 09:45 PM in Arhiva

Mai poti Ariell?
A sosit Cris. Ce parere ai Cris de examenul de azi? Sa te felicitam?



#109717 repartizare pe zile examen consultant fiscal

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 09:42 PM in Arhiva

Vezi postareaprely, la Nov 26 2006, 07:36 PM, a spus:

la realitatea s-a spus ca numai 24 din 9004 au luat examenul de consultant....e clar ca subiectele au fost din cele mai grele..in special cele la vama
nici nu se poate constitui camera consukltantilor fiscali cu atatea persoane

Nici nu era de mirare sa promoveze mai multi, la cum au fost subiectele. Nu atat de grele incat sa nu promoveze nimeni, asta e adevarat. Dar oare asa de nepregatiti in acest domeniu suntem cei cca 8500 economisti din toata tara? Caci probabil cei 504 cred ca au renuntat azi, daca nu cumva mai multi.



#109713 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 09:33 PM in Arhiva

Nu am stiut ca il scrii si pe 6. Oricum esti mult mai iute de mana.
Inca o data felicitari. Si esti si ambitioasa :thumbup:



#109711 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 09:29 PM in Arhiva

Vezi postareacruceruniki, la Nov 26 2006, 07:22 PM, a spus:

Vezi postareaAriell, la Nov 26 2006, 07:19 PM, a spus:

Am sa continui sa le scriu asa pana obosesc.

BRAVO!
hai ca scrieu eu pe 6 in stilul tau, ca macar sa fie integral intrebari cu raspunsuri pana la 12.

M-am razgandit, scriu doar intrebarea si raspunsul ca e una din intrebarile simple:
6. persoanele juridice romane sunt obligate la plata impozitului pe profit pentru :
profitul impozabil obtinut din orice sursa atat in Romania cat si din strainatate.



#109709 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 09:22 PM in Arhiva

Vezi postareaAriell, la Nov 26 2006, 07:19 PM, a spus:

Am sa continui sa le scriu asa pana obosesc.

BRAVO!
hai ca scrieu eu pe 6 in stilul tau, ca macar sa fie integral intrebari cu raspunsuri pana la 12.



#109707 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 09:19 PM in Arhiva

Vezi postareasimonik, la Nov 26 2006, 07:16 PM, a spus:

de ce primesc avertisment?
Dar 150 hl sunt mai putin de 200 hl.
:good:



#109704 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 09:15 PM in Arhiva

Asadar lipsesc 6, 10-14, 20-25 si 36-40.
Pe care le mai scrii tu Ariell?
Eu m-am grabit un pic si am scris doar intrebarea, crezand ca aici sunt intersati majoritatea celor care au fost azi la examen.


Vezi postareasimonik, la Nov 26 2006, 07:14 PM, a spus:

La intrebarea cu vinul linistit ce poate fi produs in afara antrepozitului fiscal am gasit urm. art. CF


Art. 178. - (1) Productia si/sau depozitarea produselor accizabile, acolo unde acciza nu a fost platita, pot avea loc numai intr-un antrepozit fiscal.
(2) Un antrepozit fiscal poate fi folosit numai pentru producerea si/sau depozitarea de produse accizabile.
(3) Antrepozitul fiscal nu poate fi folosit pentru vanzarea cu amanuntul a produselor accizabile.
(4) Detinerea de produse accizabile in afara antrepozitului fiscal, pentru care nu se poate face dovada platii accizelor, atrage plata acestora.
(5) Fac exceptie de la prevederile alin. (3) antrepozitele fiscale care livreaza produse energetice catre avioane si nave sau furnizeaza produse accizabile din magazinele duty free, in conditiile prevazute in norme.
(6) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) micii producatori de vinuri linistite care produc in medie mai putin de 200 hl de vin pe an.*


Da, raspuns corect 150 hl.



#109701 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 09:05 PM in Arhiva

31. La inceperea inspectiei fiscale, inspectorul este obligat....
32. Scutirea de la plata TVA pt importul de bunuri finantate direct din imprumuturi nerambursabile, in anul 2006 se acorda de catre ...
33. Controlul fizic al marfurilor vrac se efectueaza...
34. Executorul fiscal este imputernicit in fata debitorului si a tertilor prin ....
35. In ce conditii declaratia fiscala produce efectele unei instiintari de plata ...



15. Cate operatiuni de tranzit acopera garantia izolata....
16. Solicitarea la rambursare a sumei negative de TVA se relizeaza prin depunerea ...
17. In anul 2006, cota redusa de 9% nu se aplica pentru....
18. Pentru care din urmatoarele servicii locul prestarii, stabilit cf legislatiei din domeniul TVA, in vigoare pana la data aderarii, este considerat a fi locul unde sunt prestate serviciile....
19. Incepand cu 1 ian 2007, cf Lg 343/2006 constituie venit impozabil obtinut din Romania de nerezidenti...



#109700 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 08:50 PM in Arhiva

Esti tare Ariell.
Eu mai scriu 32, 33, 34 35, 15-19.



#109697 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 08:44 PM in Arhiva

Ariell banuiesc ca tu nu le-ai scris cum am facut eu. Sau poate esti mai iute de mana :)
Daca e asa, atunci te las pe tine si nu mai ma chinui eu, incercam doar sa le discutam si sa aflam raspunsul corect. De acord?



#109694 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 08:30 PM in Arhiva

Continui cu intrebarile, scuzati ordinea :thumbup:
26. In cf cu prevederile reglem ctb. cf cu Dir a IV a CEE aprobate prin OMF 1752/2005, provizionul este....

27. De la data inmanarii sau comunicarii PV de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii, impotriva acestuia se poate face plangere in termen de....

28. Cotrolul incrucisat consta in:

29. Este obligatorie completarea casetei 3 - Destinatar din certificatul de circulatie a mf EUR 1..?

30. Incepand cu 01 ian 2007, recuperarea creantei se transfera tarii solicitante .....



#109684 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 07:33 PM in Arhiva

Vezi postareacubbusiness, la Nov 26 2006, 05:04 PM, a spus:

Raspuns preluat de pe reclama sectiunea Forum.

Propun recorectarea tezelor deoarece au fost subiecte la care raspunsul corect avea doua variante. unul este cel cu active contigente la care eu am bifat note explicative si nu mi-a fost luat in considerare( am inteles ca era "nu se cuprind in sit fin" , de asemenea la fapte de comert am bifat raspuynsul bun dar am vazut ca nu mi-a fost luat in considerare. astept postarea intrebarilor si a rasp corecte pe site-ul min finantelor pt a ma putea verifica deoarece nu mi-au dat voie pe loc desi am semnat pe ea si mi-am asumat punctajul obtinut. O alta varianta ar fi sa coboare nota de intrare la 5 sau la 6 , nu stiu la cit. In fine, nu in ultmul rind refuzul nostru de a ne prezenta in continuare la examen pina nu stabilesc si subiecte de examen.

Ce vrei sa spui Bogdan? Ca eu am preluat raspunsul de pe site-ul reclama?



#109682 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 06:58 PM in Arhiva

Intrebarea 10
Neprezentarea la termenul stabilit de organul fiscal a documentatiei pentru analiza cererii de rambursare TVA...
Intrebarea 12
In cazul marfurilor supuse masurilor de politica agricola, a drepturilor antidumping sau a drepturilor compensatorii al regimul de transformare sub control vamal, verificarea conditiilor economice trebuie efectuata de ....
Intrebarea 13
Incepand cu 01.01.2007 datele inscrise incorect intr-un decont de tva ...



#109670 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 06:33 PM in Arhiva

Raspunsuri corecte la grila B:
1.F
2.E
3.C
4. A
5.E
6.A
7.A
8. F
9. E
10.
11.E
12.
13.
14.
15. F
16. A

MAi departe dezbatem aici daca sunteti de acord.



#109665 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 06:24 PM in Arhiva

Bun gasit tuturor.
Cu parere de rau umplu si eu lista cu cei picati astazi.
Examenul a fost foarte greu pentru ca din pacate, desi in tematica se spunea 90% din cod fiscal, vamal si de procedura fiscala nu am pus baza mai mult pe cod vamal ci pe cel fiscal.
Probabil astazi vor fi mai multi care au promovat decat ieri.
Din cei cca 60 prezenti la mine in sala nu a trecut nimeni, in plus vreo 18 au absentat.
Initial asa cum am spus pe aici nu am vrut sa fiu bataia lor de joc si sa ma prezint nici eu, dar cum tot am trecut prin materie( asa cum am considerat eu de cuviinta sa pun bazele pe altceva decat pe codul vamal), intrucat examenul mi s-a parut ca ar fi de consultant fiscal si nu consultant vamal, am spus ca e bine sa am si o astfel de experienta in plus, desi recunosc cu un gust amar.
Am observat ca cineva a postat grilele, felicitari pentru idee si curaj. La noi in sala cei 5 supraveghetori nu ne-au slabit cu privirea si cu atentionari de genul - fara telefoane, fara gandit cu voce tare, etc.
Dragii mei propun rezolvarea testelor care au fost postate aici. Intamplator am avut si eu grila B si stiu ca pana la nr 10 nu am avut greseli. Mai departe le dezbatem aici daca doriti. Poate ca nu mai are sens, din moment ce am picat, dar eu zic ca merita macar sa stim unde am gresit.
Felicitari celor ce au avut curajul sa mearga azi si daca e cazul sa felicitam pe cineva si pentru succes dintre cei ce posteaza aici, sa se "arate" si sa ne dezvaluie si noua secretul.



#109585 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de cruceruniki on 26 November 2006 - 07:23 AM in Arhiva

Mult succes si bafta azi!
Si mare atentie la citirea subiectelor!
Banul o sa ne trebuiasca atunci cand ne raman 2 variante si nu stim pe care sa o mai eliminam din cele 6 :thumbup:




Cometa SQL