Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Andreea`'s Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 40

Salt la continut


Andreea`'s Content

There have been 1000 items by Andreea` (Search limited from 02-January 08)



Sort by                Order  

#51490 incasare cu pos

Postat de Andreea` on 17 November 2005 - 10:04 AM in Arhiva

da addina..pt ca tu ai o casa de marcat desteapta..care te lasa sa departajezi felul de incasare : numerar sau card(cec) :)

pe bonul de casa de la Carrefour scrie clar modalitatea de plata x% in numerar Y% in bonuri de masa Z% card :)

ei prin bon isi descarca gestiunea !! prin ce scrie in partea de jos a bonului efectueaza incasare :wink:

casele de marcat noi stiu sa faca asa ceva..cele vechi nu..moment in care POSul e conectat direct la linia de telefon si incasarea o faci numai prin banca(obligatoriu ii dai si factura).
Daca bati pe casa nu inseamna ca incasezi aceasi suma de 2 ori? si implicit scazi produsul vandut de 2 ori? :wink:



#51496 incasare cu pos

Postat de Andreea` on 17 November 2005 - 10:26 AM in Arhiva

legal..da! ar trebui sa-l satisfaca :)



#51763 import

Postat de Andreea` on 18 November 2005 - 12:07 PM in Arhiva

Tarifarul vamal se tipareste in fiecare an la inceputul anului..costa in jur de 150 RON si consta in 2 carticele groase cat cartea de telefone fiecare :D

pe internet gasesti versiunile mai vechi (ele se actualizeaza in fiecare an)



#51768 Ma gandesc sa-mi dau demisia !!!

Postat de Andreea` on 18 November 2005 - 12:12 PM in Arhiva

ce stii sa faci? ca sa am si eu un raspuns pt chestionarul tau :wink:



#51790 Ma gandesc sa-mi dau demisia !!!

Postat de Andreea` on 18 November 2005 - 12:46 PM in Arhiva

dpdv al unui patron:
1. faptul ca n-ai licenta luata e un dezavantaj
2. experienta cumulata e un avantaj
3. ca te preocupa legislatia e un avantaj
4. ca petreci mult timp pe internet este un dezavantaj (chiar dc iti faci treaba la timp-e probata in cca 85% din cazuri si implica doar ca ai prea mult timp si ti se acorda prea multi bani :lol: )


acum sfatul meu :wink:
1. o firma de conta nu merita facuta decat dc iti doresti asta si urmaresti partea de expertiza etc etc
2. asocierea cu un expert e complicata (o sa-ti ceara procente din profit doar pt ca numele lui este in acte :evil: )
3. la o firma de conta inveti orice-ceea ce e bine pt experienta ta insa muncesti de multe ori peste program, ti se schimba firmele des, faci exact ce ti se spune etc..dc nu-ti place responsabilitatea..asta e jobul bun!
4. la o firma mica o sa ti se ceara sa te implici - face rau la suflet :roll:
5. la o firma mare muncesti bucatica ta si in retsul timpului te feresti de relatiile si invidiile colegilor care abia asteapta sa te muste de fund :D

muncesti ca sa te intretii sau de placere?
in primul caz iti recomand firma mare si un colc de salvare pt fundul tau pt zilele negre
in cazul doi iti recomand o firma mica sau o firma de conta..in ambele cazuri te implici fie emotional fie fizic :wink:

si nu in ultimul rand iti recomand sa-ti vezi de scoala si sa iti ei licenta inainte de toate :wink: de munca...o sa ai toata viata la dispozitie :lol:



#51804 import

Postat de Andreea` on 18 November 2005 - 01:28 PM in Arhiva

cred ca se incadreaza la codul 9015.80.91 (sper ca nu ma prea pricep la astfel de aparate)
caz in care dc nu ti se da origine elvetiana ai 10% taxe vamale dc ti se da originea elevtiana nu ai taxe..

cred ca o sa ai nevoie si de o hartie de la BRML :roll:



#51952 Ma gandesc sa-mi dau demisia !!!

Postat de Andreea` on 19 November 2005 - 07:02 PM in Arhiva

Eu stiam ca certificarea de bilant o realizeaza numai experti contabili, contabili autorizati cu studii superioare si societatile comerciale de expertiza contabila sua cenzorii numiti. 8)



#52323 tichete cadou?

Postat de Andreea` on 21 November 2005 - 10:31 PM in Arhiva

motivul pt care multe firme nu dau tichete de masa o constituie neplata la zi a datoriilor bugetare 8)



#52605 cursul zilei - curs BNR

Postat de Andreea` on 23 November 2005 - 03:04 PM in Arhiva

problema a fost chiar amplu discutata.

vezi : http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?p=...=curs+bnr#22617

citeste raspunsul lui lorenzo



#52952 cum tin raportul de gestiune???????

Postat de Andreea` on 25 November 2005 - 03:34 PM in Arhiva

[quote=COSTA]Este normal sa-i dea sold negativ deoarece la intrarea in gestiune stocurile sunt evaluate la costul de achizitie iar la iesire la pret de vanzare ( care este format din pretul de cost , tva si adaos comercial ) .
Conform ,, Normei Metodologice de intocmire si utilizare a registrelor si formularelor comune pe economie privind activitatea financiar contabila " publicata in M.O.nr 23 bis din 07.01.2005 lit.D alin.23 , raportul de gestiune se foloseste atunci cand pentru conducerea contabilitatii analitice a bunurilor se foloseste metoda global valorica .
Daca pentru contabilizarea stocurilor optezi pentru ,, metoda pretului de vanzare cu amanuntul " atunci atat la intrare cat si la iesire evaluezi stocurile la pretul de vanzare . Daca nu optezi pentru aceata metoda si intrarea in gestiune o faci la pret de cost si iesirea o faci tot la pret de cost , dar in acest caz [u]nu mai folosesti raport de gestiune ci fise de magazie [/u]



#52960 cum tin raportul de gestiune???????

Postat de Andreea` on 25 November 2005 - 03:53 PM in Arhiva

da..scade din pretul de intrare pretul de vanzare :shock:
ce lagatura au ..inca nu m-am dumirit..la pret de vanzare se tine raportul de gestiune, la pretul de intrare se fac fise de magazie.



#53000 16%+16%=32%?!

Postat de Andreea` on 25 November 2005 - 09:50 PM in Arhiva

referitor la declaratia estimativa de la inceputul anului..venitul anticipat nu va fi niciodata mai mic decat cel deja obtinut pe anul precedent in ochii inspectorului...

concluzia..o "buna" colaborare cu inspectorului pentru o relatie fara bete in roate si cat mai "fructuoasa" :lol:



#53174 Factura sau Bon Fiscal

Postat de Andreea` on 28 November 2005 - 09:16 AM in Arhiva

informatia este corecta..pt textul de lege foloseste butonul Cautare



#53176 program non stop

Postat de Andreea` on 28 November 2005 - 09:19 AM in Arhiva

ideea este ca dc scoti Z-tul dupa 12 noaptea ti se inregistreaza pe noua zi si este posibil sa ai 2 bonul Z pt o zi :wink:



#53251 Factura furnizor pe care scrie SDD la rubrica TVA

Postat de Andreea` on 28 November 2005 - 04:17 PM in Arhiva

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?p=...ght=avion#38825

citeste raspunsul lorenei



#53257 Factura furnizor pe care scrie SDD la rubrica TVA

Postat de Andreea` on 28 November 2005 - 04:36 PM in Arhiva

inregistrezi factura ca atare.. 625=401 cu intreaga valoare



#53373 formulare comune privind activitatea financiarã ºi contab

Postat de Andreea` on 29 November 2005 - 10:18 AM in Arhiva

da si cele de la posta sunt ok..mai nou posta elibereaza factura la cerere :wink:



#53612 AUDIT FINANCIAR CONTABIL

Postat de Andreea` on 30 November 2005 - 01:44 PM in Arhiva

o sa-l atasez aici diseara..sa fie accesibil pt toata lumea :D

Va multumesc mult mult pt urari! :smt008


atentie: acest proiect este facut acum 5 ani!!!!



#53705 AUDIT FINANCIAR CONTABIL

Postat de Andreea` on 30 November 2005 - 10:58 PM in Arhiva

am deschis o foaie de lucru azi si mi se pare un pic infantil vechiul proiect :lol: :lol: :lol:

adaptati-l la legislatia de acum! sper sa va foloseasca macar bucatele din el!
sa nu ma bodoganiti daca nu va ajuta sau este "expirat" :oops:

Fisiere atasate




#53709 LA MULTI ANI DE SFANTUL ANDREI!!

Postat de Andreea` on 30 November 2005 - 11:04 PM in Arhiva

Eu va multumesc pt gand si pt urari!



#53710 Legislatie "la zi"

Postat de Andreea` on 30 November 2005 - 11:06 PM in Arhiva

ai licenta pt distributie de legislatie?



#53854 LA MULTI ANI DE SFANTUL ANDREI!!

Postat de Andreea` on 01 December 2005 - 09:02 PM in Arhiva

va multumesc pt ganduri si urari! :smt058 :smt060 :smt057



#54015 pot emite chitante fara factura?

Postat de Andreea` on 02 December 2005 - 11:05 PM in Arhiva

se fac chitanta si factura..firmele de cablu le fac pe amandoua iar marea majoritate le printeaza pe imprimanta casei de marcat..
pt facturi "personalizate" s-a discutat recent cum trebuie procedat..
incearca sa cauti sau roag-o pe Luiza sa te ajute 8)



#54128 nou site de informare legilativa

Postat de Andreea` on 04 December 2005 - 03:03 PM in Arhiva

mai precis ... http://legislatie.just.ro/



#54271 cesiune/concesiune cladire

Postat de Andreea` on 05 December 2005 - 05:20 PM in Arhiva

Doua firme A si B.
Firma A are o datorie fata de firma B.
Firma A detine un mijloc fix(o cladire) pe care doreste sa o cesioneze(sau sa o concesioneze) firmei B in contravaloarea datoriei si eventual un profit(inca nu s-au hotarat daca vor profit sau nu :shock: ).

Juridic se poate face..cum n-am mai facut niciodata asa ceva vreau orice informatie pe care mi-o puteti da..acum ma documentez care e diferenta intre cesiune si concesiune si ce implicatii fiscale pot aparea in urma unor astfel de contracte..

orice sfat este binevenit.

multumesc anticipat!




Cometa SQL