Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Andreea`'s Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Andreea`'s Content

There have been 1000 items by Andreea` (Search limited from 02-January 08)



Sort by                Order  

#16789 "Echipament" pt personal

Postat de Andreea` on 13 April 2005 - 05:03 PM in Arhiva

Nu legea spune sa completam toate datele intr-o factura inclusiv nr de bucati?
tu in contabilitate cum le inroduci?
servicii cu valoare totala?

si dc ai nr de produse? tot cu valoare totala le inregistrezi?

si dragi colegi..rochitele alea fizice si e normal sa le treci pe obiecte de inventar..le dai pe semnatura..ei sunt obligati sa le poarte..dc intr-o zi vine si zice "am rupt fusta" patronul plateste de buna voie si cu zambetul pe buze o noua fusta? sunt convinsa ca nu !!!!!

e acelasi lucru cu biroul la care lucrezi..au valoare mica ..deci obiecte de inventar..daca dispare nu esti prima persoana avizata care trebuie sa justifice unde este?

oricum tonul sarcastic n-ar trebui sa existe pe acest forum..mai ales cand provine de la un moderator !!!! :evil:



#16792 "Echipament" pt personal

Postat de Andreea` on 13 April 2005 - 05:04 PM in Arhiva

erata:

rochitele alea sunt fizice



#16693 "Echipament" pt personal

Postat de Andreea` on 13 April 2005 - 09:48 AM in Arhiva

oricum te-ai decis....asa ca dai bataie..eu insa imi mentin parerea 303



#16679 "Echipament" pt personal

Postat de Andreea` on 13 April 2005 - 08:46 AM in Arhiva

in cel mai rau caz scrie pe factura material...x lei manopera ....y lei

eu imi sustin parerea: obiect de inventar..



#16630 "Echipament" pt personal

Postat de Andreea` on 12 April 2005 - 04:18 PM in Arhiva

n-ar trebui sa fie considerate obiecte de inventar 303 ?

cand se consuma se bag pe cheltuiala...insa pana se strica sau se pateaza mai este,nu?
i se face bon de consum cand se scot din folosinta si atunci oricum cumperi altele..eu stiu ca echipamentul de lucru se da pe semnatura..



#130550 -1 mesaje noi

Postat de Andreea` on 07 May 2007 - 10:19 PM in Arhiva

acum mai apare?



#130950 -1 mesaje noi

Postat de Andreea` on 11 May 2007 - 12:53 PM in Arhiva

Este un bug aparut la ultimul update.
Am modificat ceva sa-mi spuneti daca s-a remediat situatia sau nu.



#132765 -1 mesaje noi

Postat de Andreea` on 01 June 2007 - 09:33 AM in Arhiva

Am facut un update.
Va rog sa-mi spuneti daca s-a remediat situatia sau nu.



#41420 ... Profil

Postat de Andreea` on 28 September 2005 - 09:52 AM in Arhiva

sper ca membrii forumului sa citeasca postul lui coconut ca un indemn la studiu imbracat intr-un iz de umor caracteristic ei :D :smt058



#41352 ... Profil

Postat de Andreea` on 28 September 2005 - 08:35 AM in Arhiva

incep sa-mi pun intrebarea despre directia in care merge acest forum :cry:



#41363 ... Profil

Postat de Andreea` on 28 September 2005 - 08:51 AM in Arhiva

sectiune din Regulament
3.Nu dati raspunsuri doar pentru a scrie ceva! Daca nu stiti sau nu aveti ce spune, lasati pe altii sa raspunda. Postati un mesaj doar daca ceea ce aveti de spus are legatura cu topicul. Incearcati sa pastrati firul discutiei In special pentru subiectele de stricta actualitate. Evitati glumele si ghionturile amicale ce provoaca o multime de mesaje offtopic.

4. Forum-ul nu este chat. Nu folositi exagerat smile-urile (pictograme emotive). De asemenea, pentru discutia strict personala intre doi utilizatori, folositi mesageria privata.

5. Nu scrieti cu sh, tz, k etc. Nu folositi un limbaj "mirc" (daka, k, lol etc.) sau posturi monosilabice de genul "- cool!", "- beton!", "- de acord!", etc..



#41426 ... Profil

Postat de Andreea` on 28 September 2005 - 09:59 AM in Arhiva

in Amzei



#41575 ... Profil

Postat de Andreea` on 28 September 2005 - 02:47 PM in Arhiva

Tzontonel a spus:

aha vad ca in sfarsit dupa ceva` posticele`  am primit si raspunsu ... mdeah  `Ordin de plata.. a zis  `oficiu postal`  =))  tare de tot ...  

P.S>  si voi vb cika e chat... poi vad ca dati in diferite subiecte...  oricum  in final  am primit un raspuns ironic la  intrebarea mea ...  nevermind :-j a si  apropo ... e topic cu numele Diverse subiecte...  oriunde pe orice  forum gasesti asa ceva si mi se pare normal sa poti vb despre orice.. chiar si un fel de chat` ceea ce cu toti facem :P .. oricum  "daca nu ar` fi nu s`ar povesti" asa ca .. :D nu vad unde e greseala

Andreea` a spus:

[b]sectiune din Regulament
5. Nu scrieti cu sh, tz, k etc. Nu folositi un limbaj "mirc" (daka, k, lol etc.) sau posturi monosilabice de genul "- cool!", "- beton!", "- de acord!", etc..



#28025 010

Postat de Andreea` on 12 July 2005 - 07:03 PM in Arhiva

lieh reltih a spus:

nu am inteles nimic, mi-am infiintat o firma in data de 24-04-05, si nu stiu ce sa fac cu declaratia 010 ???trebuie depusa sau nu ? daca da in cat timp de la infiintare ?
si daca nu decat daca aduci modificari atunci angajarea unei persoane reprezinta o modificare ? va multumesc anticipat
raspuns :
1. nu
2. da



#11988 1 martie

Postat de Andreea` on 01 March 2005 - 07:01 PM in Arhiva

multumim pentru urari ! o primavara frumoasa tuturor !



#70566 1 MARTIE MARTISOR

Postat de Andreea` on 28 February 2006 - 08:44 PM in Arhiva

Mărțișorul (1 martie) - sărbătoare tradițională românească a primăverii, a prospețimii, a bucuriei, a victoriei binelui împotriva răului. Cu această ocazie persoanele de sex feminin primesc mici cadouri, obiecte decorative (mărțișoare), legate cu un șnur alb-roșu, ca simboluri aducătoare de noroc și bunăstare. Roșul este considerat culoarea primăverii, iar albul culoarea iernii. Se asociază de obicei flori timpurii de primăvară, cea mai reprezentativă fiind ghiocelul.

Tradiția sărbătorii are o vechime de mii de ani, primele dovezi arheologice datând din vremea Geților. Originile obiceiului se găsesc și în sărbătorile romane în cinstea zeului Marte zeu al fertilității și al vegetației sau în echivalentul acestora din Tracia, sărbătorile în cinstea zeului Marsyas Silen. Femeile dace purtau monezi sau pietricele asociate cu fire de lână roșii si albe pentru a avea noroc și un an productiv.

Obiceiuri asemănătoare se pot întâlni în zona Balcanilor, în Bulgaria, Macedonia, Albania.

si unmartisor sa va aduca noroc.. pentru ca nu se pot uploada inca imagini atasez un link http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/3...33/Martisor.jpg



#17803 1% din impozitul pe venitul anual datorat pentru sponsorizar

Postat de Andreea` on 21 April 2005 - 01:07 PM in Arhiva

poti sa le trimiti prin posta cu confirmare de primire..asa nu te mai certi cu nimeni !



#17737 1% din impozitul pe venitul anual datorat pentru sponsorizar

Postat de Andreea` on 21 April 2005 - 09:23 AM in Arhiva

Nicole...2) Contribuabilii pot dispune asupra destinatiei unei sume reprezentand pana la 1% din impozitul pe venitul anual datorat pentru sponsorizarea entitatilor nonprofit .

tradus..doar daca vrei tu! :D



#17691 1% din impozitul pe venitul anual datorat pentru sponsorizar

Postat de Andreea` on 20 April 2005 - 05:41 PM in Arhiva

Codul Fiscal
Stabilirea si plata impozitului pe venitul anual global

Art. 90.
(1) Impozitul pe venitul anual global datorat este calculat de organul fiscal competent, pe baza declaratiei de venit global, prin aplicarea baremului anual de impunere prevazut la art. 43 alin. (2), respectiv alin. (4), asupra venitului anual global impozabil din anul fiscal respectiv.
(2) Contribuabilii pot dispune asupra destinatiei unei sume reprezentand pana la 1% din impozitul pe venitul anual datorat pentru sponsorizarea entitatilor nonprofit care functioneaza in conditiile Ordonantei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, cu modificarile si completarile ulterioare.
(3) Obligatia calcularii, retinerii si virarii sumei reprezentand pana la 1% din impozitul pe venitul anual datorat revine angajatorului sau organului fiscal competent, dupa caz.
(4) Procedura de aplicare a prevederilor alin. (2) si (3) se stabileste prin ordin al ministrului finantelor publice.
(5) Organul fiscal stabileste impozitul anual datorat pentru anul precedent si emite o decizie de impunere, in intervalul si in forma stabilite prin ordin al ministrului finantelor publice.
(6) Diferentele de impozit ramase de achitat conform deciziei de impunere anuala se platesc in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei de impunere, perioada pentru care nu se calculeaza si nu se datoreaza sumele stabilite potrivit reglementarilor in materie, privind colectarea creantelor bugetare.



stie cineva daca s-a reglementat cumva aceasta facilitate?



#17738 1% din impozitul pe venitul anual datorat pentru sponsorizar

Postat de Andreea` on 21 April 2005 - 09:25 AM in Arhiva

fisa fiscala n-are nici o legatura aici..optiunea de a sponsoriza cu 1% din valoarea impozitului pe venitul anual o treci asa cum a spus DanL in declaratia de Venit Global formularul 200.



#17745 1% din impozitul pe venitul anual datorat pentru sponsorizar

Postat de Andreea` on 21 April 2005 - 09:46 AM in Arhiva

Cred ca DanL tocmai ti-a raspuns :D

o zi buna!



#17766 1% din impozitul pe venitul anual datorat pentru sponsorizar

Postat de Andreea` on 21 April 2005 - 11:29 AM in Arhiva

sau printezi unul din formularele in pdf care circula pe internet :D



#17761 1% din impozitul pe venitul anual datorat pentru sponsorizar

Postat de Andreea` on 21 April 2005 - 11:11 AM in Arhiva

exista programul pe site-ul ministerului de finante..poti printa de acolo formulare goale sau completa direct in program



#19767 1% din impozitul pe venitul anual datorat pentru sponsorizar

Postat de Andreea` on 12 May 2005 - 10:10 AM in Arhiva

eu am trimis exemplarul alb negru..ce economa sunt :oops:



#121913 100 Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat general consol...

Postat de Andreea` on 20 February 2007 - 07:04 PM in Arhiva

100 Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat general consolidat (OMFP 1521/2005)

Se completează de plătitorii de impozite, taxe și contribuții sociale cărora le revin obligațiile de plată la bugetul general consolidat. Declarația include date referitoare la obligații ca, de exemplu: impozit pe profit; accize; impozit privind venitul persoanelor fizice; taxa de timbru social asupra jocurilor de noroc; contribuții sociale; impozit pe veniturile microîntreprinderilor; taxa din veniturile instituțiilor de învățământ superior și altele. Declarația se depune în format electronic sau pe hârtie prin codificarea informațiilor sub formă de cod de bare (vezi OMFP 409/2006 cu modificările ulterioare). Se folosesc programele respective, puse la dispoziție gratuit de Ministerul Finanțelor Publice.


PROGRAM




Cometa SQL