Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fivefell's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


fivefell's Content

There have been 153 items by fivefell (Search limited from 13-January 08)



Sort by                Order  

#27980 Deductibilitatea cheltuielilor cu transportul personalului

Postat de fivefell on 12 July 2005 - 03:10 PM in Arhiva

In acest articole este vorba despre c/val. transportului dus-intors in legatura cu destinatia biletului de tratament si odihna.



#24055 Mijloc fix, de la ce valoare?

Postat de fivefell on 16 June 2005 - 11:34 AM in Arhiva

Obiectele de inventar se inregistreaza direct pe cheltuieli( cont 603) si se tine evidenta lor extracontabil. Pe masura ce se uzeaza se fac procese verbale de casare.Nu se fac inregistrari in contabilitate pentru casarea lor.In functie de utilizarea acestora, eu le folosesc maxim 3 ani de la data darii lor in folosinta.



#23859 cheltuieli sociale

Postat de fivefell on 14 June 2005 - 01:25 PM in Arhiva

sucurile le inregistrezi la protocol, nu la chelt sociale.



#23372 bonuri de masa

Postat de fivefell on 09 June 2005 - 01:42 PM in Arhiva

se pot da bonuri de masa dar nu sunt dedctibile fiscal, sigur. am aceeasi situatie si am fost la adm fin si am intrebat. raspunsul e cel pe carre l-am scris



#23140 marfa neasigurata, distrusa in incendiu

Postat de fivefell on 08 June 2005 - 02:37 PM in Arhiva

am de la pompieri un document in care se mentioneaza valoarea marfii distruse si faptul ca nu se incepe urmarirea penala ptr un eventual vinovat



#23139 marfa neasigurata, distrusa in incendiu

Postat de fivefell on 08 June 2005 - 02:37 PM in Arhiva

am de la pompieri un document in care se mentioneaza valoarea marfii distruse si faptul ca nu se incepe urmarirea penala ptr un eventual vinovat



#23138 casare marfuri?

Postat de fivefell on 08 June 2005 - 02:32 PM in Arhiva

in societatea mea marfa a fost distrusa intr-un incendiu( nu a fost asigurata), mai calculez tva? Pompierii nu au gasit pe cineva vinovat de incendiu.



#23100 marfa neasigurata, distrusa in incendiu

Postat de fivefell on 08 June 2005 - 12:29 PM in Arhiva

Am si eu o problema: intr-un incendiu au fost distruse marfuri in valoare de 500 mil lei, la pret de achizitie fara tva. din toata aceasta valoare am recuperat deseuri feroase care au fost facturate la o societate de colectare fier vechi, sa zicem de 10 mil lei (tva in regim de taxare inversa). Nu stiu cum sa fac mai departe. Se calculeaza tva la marfa distrusa( la 500 mil lei) si ambele valori , adica valoare marfa +tva aferent , se inregistreaza pe costuri dar sunt nedeductibile fiscal ? sau doar marfa e nedeductibila fiscal iar tva-ul nu se colecteaza fiind distrugere din cauza majora? Chiar nu mai stiu cum sa fac! Va rog sa ajutati o " incurcata rau"!



#22123 marfa distrusa in incendiu

Postat de fivefell on 31 May 2005 - 11:24 AM in Arhiva

PS Marfa nu e asigurata!!!!



#22122 marfa distrusa in incendiu

Postat de fivefell on 31 May 2005 - 11:23 AM in Arhiva

Ce parere aveti de marfa distrusa intr-un incendiu? Conform CF , atat valoarea ei cat si TVA-ul aferent sunt nedeductibile fiscal! Ce as putea sa fac astfel incat societatea sa nu intre in faliment?(cantitatea de marfa distrusa in proportie de 90%)? Va rog, o idee!!!



#21578 primele de Paste si de Craciun

Postat de fivefell on 26 May 2005 - 09:53 AM in Arhiva

Am si eu o intrebare: primele de Paste si de Craciun se includ in calculul indemnizatiei de concediu de odihna anual?



#20864 Penalitati

Postat de fivefell on 20 May 2005 - 10:39 AM in Arhiva

eu am avut controlul de fond toata luna aug.2004 si mi-au calculat si aceste penaltati de 10%!!!!!!



#20365 concediu neefectuat an precedent

Postat de fivefell on 17 May 2005 - 08:27 AM in Arhiva

Va multumesc! Asa o sa fac!



#20364 Penalitati

Postat de fivefell on 17 May 2005 - 08:26 AM in Arhiva

Am avut si eu control de fond pe 3 ani si am avut restanta la impozitul pe venitul din salarii si mi-au calculat penalit. de 10%



#20363 Penalitati

Postat de fivefell on 17 May 2005 - 08:24 AM in Arhiva

este vorba de ordonanta nr 61/29.08.2002 art 17 pct.1
"Nevirarea, in termen de 30zile de la scadenta, a sumelor datorate cu tutlu de obligatii bugetare calculate si retinute la sursa atrage sanctionarea cu o penalitate de 10% din aceste sume a celui obligat sa faca, potrivit legii, retinerea si virarea sumelor."



#19768 Penalitati

Postat de fivefell on 12 May 2005 - 10:12 AM in Arhiva

e penalizare pentru nevirare a tuturor contributiilor si impozitelor retinute din salarii si nevirate la termen



#19660 Lei noi pe factura?

Postat de fivefell on 11 May 2005 - 01:50 PM in Arhiva

bravo!
"cuconita"



#19651 Penalitati

Postat de fivefell on 11 May 2005 - 01:38 PM in Arhiva

-dobanda 0.5% pe fiecare luna sau fractiune de luna incepand cu data 01 a lunii scadente
-majorari de intarziere 0.06% pe zi
-10% penalitati stopaj retinere la sursa



#19650 Lei noi pe factura?

Postat de fivefell on 11 May 2005 - 01:26 PM in Arhiva

obligatoriu pe facturile de servicii



#19606 concediu neefectuat an precedent

Postat de fivefell on 11 May 2005 - 09:36 AM in Arhiva

Am urmatoarea situatie: un salariat este concediat incepand cu 15 mai.Are 4 zile de concediu de odihan neefectuate pe anul trecut pe care societatea o sa le plateasca ( brutul aferent este de 2.348.827 lei) si cateva zile aferente anului acesta. Stiu ca pentru zilele de co din 2004 trebuie sa fac stat de plata separat dar nu stiu ce contributii se opresc din salariu ,daca mai beneficiaza de deducerea pesonala si de cheltuieli profesionale (asa cum se calcula anul trecut). Poate cineva sa-mi spuna cum se calculeaza? multumesc mult!



#19439 factura Electrica

Postat de fivefell on 09 May 2005 - 04:22 PM in Arhiva

e vorba doar de instalarea electricitatii. Imobilul nu a avut racordare electrica si s-a efectuat aceasta racordare de putere mare cu materiale de la Electrica , noi le platim cu aceasta factura dar nu sunt ale noastre.E o simpla racordare la curent dar de putere mare



#19393 Program CAS dupa modificarea salariului minim pe economie

Postat de fivefell on 09 May 2005 - 01:09 PM in Arhiva

este valabil acelasi program



#19390 factura Electrica

Postat de fivefell on 09 May 2005 - 12:54 PM in Arhiva

Am urmatoarea dilema:firma a cumparat un imobil pe care il modernizeaza .In acest timp am primit o factura de la FDFEE ELECTRICA cu urmatoarele pozitii:
-tarif racordare componenta A = 89.838.000 lei
-tarif racordare componenta B = 87.722.483 lei
-tarif racordare componenta C = 1.012.521 lei
Toate acestea insemnand diverse taxe si materiale pentru racordare la o putere electrica mai mare. Cum sa inregistrez in contabilitate aceste valori? Ca modernizare in curs a sediului (in contul 231) sau direct pe cheltuiala in 628? Initial,am crezut ca o parte din sume ar fi un activ imobilizat,dar dupa ce am vb cu ei am constatat ca nu e. Va rog sa ma ajutati ca nu stiu sigur cum sa fac.Va multumesc!



#18784 impozit dividende ani precedenti

Postat de fivefell on 03 May 2005 - 01:49 PM in Arhiva

Va rog mult sa ma ajutati la urmatoarea problema:am in contul 117 profit nerepartizat din anul 2000 si 2001.Am hotarat ca parte din aceste sume sa fie repatizate si achitate ptr dividende( bineinteles ca e hotarare AGA) acum in aprilie.Ce procent sa folosesc la calculul impozitului pe dividende ptr 2000 si 2001? 5% sau 10% ? Multumesc mult!



#17100 Bonuri de masa

Postat de fivefell on 15 April 2005 - 02:04 PM in Arhiva

M-am intersat la Adm.Financiara si am primit urmatoarele clarificari: daca societatea are datorii la bugete atat provenite din datoratul din declaratii cat si din dobanzi si penalizari, cheltuielile cu bonurile de masa vor fi nedeductibile la calculul impz pe profit.Eu am intrebat acolo ptr ca in lege era stipulat doar datorii neachitate la scadenta si credeam ca pot acorna bonuri de masa fara probleme avand doar dobanzii si penalitati.Dar, mi-au spus ca si acestea au termen 15 zile de la constituire. :cry:




Cometa SQL