Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fivefell's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


fivefell's Content

There have been 153 items by fivefell (Search limited from 13-January 08)



Sort by                Order  

#2554 achizitie imobilizare corporala

Postat de fivefell on 12 October 2004 - 09:26 AM in Arhiva

Imobilul si terenul sunt achiz. de la o persoana fizica, in baza unui contr de vanzare - cumparare.



#2550 achizitie imobilizare corporala

Postat de fivefell on 12 October 2004 - 09:10 AM in Arhiva

Va rog, un pic de ajutor!
O societate achizitioneaza de la o persoana fizica, in baza unui contract de vanzare-cumparare, un teren si imobilul situat pe acesta. Valoarea din contract este de 1.100 mld lei, fara a se specifica valoarea separata a celor 2 imobilizari corporale. La ce valoare inregistrez in contb.terenul si la ce valoare imobilul? Va multumesc!



#2549 amortizare investitie imobilizare corporala in curs

Postat de fivefell on 12 October 2004 - 09:04 AM in Arhiva

Am si eu o problema pe care nu stiu cum e mai corect sa o rezolv, va rog sa ma ajutati :cry:

Tema: Imobilizare corporala in curs, realizata in regie proprie, asupra unei imobilizari corporale inchiriate dar nereceptionata desi a fost incheiata in dec.2003. Inregistrarile contabile efectuate in 2002 si 2003 au fost (eronat): 231=3028 sau 231=401 fara a fi afectate cheltuielile aferente acestor ani. Pot face receptia lucrarii retroactiv de la 01.ian.2004 cu corectia inregistrarilor eronate si astfel sa pot inregistra chelt cu amortizarea aferenta de la inceputul anului? Contractul de inchiriere este pe o perioada de 3 ani (2002-2004) cu posibilitatea de prelungire.Nu mi-ar strica niste cheltuieli in plus! :oops:




Cometa SQL