Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihaci's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


mihaci's Content

There have been 387 items by mihaci (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#109343 inregistrare impozit la consum cu reducere

Postat de mihaci on 24 November 2006 - 08:28 PM in Arhiva

Buna ziua, ma confrunt cu o problema pe care nu am mai intalnit-o, pe o factura de la Electrica este mentionata o pozitie "impozit la consumul cu reducere", suma nu are calculata TVA si reprezinta cea mai mare parte a facturii, ca valoare. Va rog sa imi spuneti in ce cont trebuie sa inregistrez, tot 605? multumesc



#109112 facturi in Euro emise de firma romaneasca?

Postat de mihaci on 23 November 2006 - 07:49 PM in Arhiva

Buna ziua, va rog, imi poate spune cineva daca o firma romaneasca emite facturi in euro intr-o zona libera? Am o firma noua si patronul a spus ca asa a emis facturi mereu, in euro pentru zone libere.
incasarea s`a facut prin chitanta in lei.Multumesc



#109074 plata impozitului -cheltuiala deductibila

Postat de mihaci on 23 November 2006 - 05:41 PM in Arhiva

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca in cazul unui cabinet medical individual PFA, plata impozitului corespunzatoare profitului de anul trecut cat si plata partiala a impozitului conform estimativei pe anul acesta, sunt cheltuieli deductibile? le trec in registrul de plati si incasari? multumesc



#109073 marfuri si materii nefolosite-scadere gestiune

Postat de mihaci on 23 November 2006 - 05:34 PM in Arhiva

Buna ziua, cum trebuie sa procedez in contabilitatea unei firme care are un stoc de materii prime (val 500 ron in contul 301) si marfuri (stoc de 500 ron in contul 371) si care nu va mai folosi materiile prime (stare deteriorata) si nici nu va mai vinde marfurile , vreau sa raman cu sold 0 la ambele conturi.Multumesc



#108345 registrul de evidenta fiscala

Postat de mihaci on 19 November 2006 - 10:44 AM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Buna ziua, va rog sa imi spuneti, in registru de evidenta fiscala, pierderea se trece intre paranteze, sau se trece cu semnul - sau doar se scrie pierdere si suma, multumesc



#108344 obiecte de inventar amortizare

Postat de mihaci on 19 November 2006 - 10:39 AM in Arhiva

Buna ziua, o societate comerciala platitoare de impozit pe profit si neplatitoare de TVA a cumparat in octombrie un frigider si mobilier, in valaore de 3000 ron. CUm este corect, sa le dau in folosinta tot in octombrie cu suma integrala, sau pe o perioada de 6-12 luni? Multumesc



#105431 impozit venit agentie imobiliara

Postat de mihaci on 31 October 2006 - 11:18 AM in Arhiva

buna ziua, o agentie imobiliara microintreprindere doreste sa inchirieze in regim hotelier unui client, va rog sa imi spuneti cum trebuie procedat, daca se factureaza clientului suma totala, atunci agentia va plati impozit 3% pe toata suma, dar de fapt venitul este este doar comisionul, iar clientul nu vrea factura doar pe comision.Inchirierea se face de la un particular.Multumesc



#105378 inregistrare factura avans si chitanta avans

Postat de mihaci on 30 October 2006 - 10:04 PM in Arhiva

Buna ziua, am urmatoaea situatie: in luna septembrie un srl are de la un furnizor o factura pentru abonament internet pentru luna octombrie si chitanta corespunzatore acestei facturi, adica a si platit in ziua emiterii facturii. Firma e neplatitoare de TVA. Am facut inregistrarile : factura: 471=401 chitanta 4092=5311,
in octombrie voi face 626=471 si 401=409. Este corect ? Multumesc



#104837 dispozitie de incasare de 10.000 euro?

Postat de mihaci on 26 October 2006 - 09:41 AM in Arhiva

Buna ziua, va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie: un SRL cu asociati straini avand ca activitate tranzactii imobiliare, a cumparat o casa in vederea renovarii. Care sunt documentele in baza carora fac inregistrarile contabile? contract de vanzare-cumparare, daca acesta nu exista, ci doar chitanta de la proprietar? pentru plata imobilului, voi face o dispozitie de incasare de la administrator, dar nu stiu daca se poate face pe o suma mare, ex. 10.000 euro? Multumesc



#104665 plata avans abonament cu chitanta fara factura

Postat de mihaci on 24 October 2006 - 08:29 PM in Arhiva

Buna ziua, va rog sa imi spuneti cum inregistrez corect plata unui abonament RDS efectuata in avans? Chitanta a fost emisa in 30.08, factura nu a sosit nici in septembrie, firma este platitoare de TVA. Inregistrez
409=5311? iar la emiterea facturii 4426,626=401 si 401=409? Ce fac daca factura s-a pierdut?Multumesc



#97476 amortizare program informatic

Postat de mihaci on 16 August 2006 - 12:58 PM in Arhiva

va multumesc pt raspunsuri, dar nu stiu pe care sa il consider corect? 3 ani sau amortizare la data achizitiei?



#97443 amortizare program informatic

Postat de mihaci on 16 August 2006 - 08:03 AM in Arhiva

Buna ziua, va rog, imi poate spune cineva daca un soft pentru o agentie imobiliara pe care l`am inregistrat in contul 208 se amortizeaza in 3 ani sau pot sa il amortizez si intr-o perioada mai mica tinand cont ca are o valoare mica de achizitie, doar 123 ron? Multumesc




Cometa SQL