Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
varaD's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


varaD's Content

There have been 73 items by varaD (Search limited from 15-December 07)



Sort by                Order  

#193071 Contabilitate PFA

Postat de varaD on 03 February 2009 - 12:36 PM in Contabilitate PFA

Vezi postareaLyvyoo, la Jan 3 2009, 03:26 PM, a spus:

Cu alte cuvinte, banii acestia ii vom trece in declaratia de venit pe 2008/decont tva decembrie sau sumele apartin anului 2009?
Parerea mea, conform art.49 coroborat cu art.51 din Norma metodologica din 08.07.2004 - ar insemna ca in RJIP se inregistreaza incasarile si platile "in numerar sau prin banca", adica numai chitantele emise si cele achitate in anul fiscal.



#195726 Contabilitate PFA

Postat de varaD on 04 March 2009 - 09:25 AM in Contabilitate PFA

Nu. Doar daca ai angajati.



#195867 Contabilitate PFA

Postat de varaD on 05 March 2009 - 10:17 AM in Contabilitate PFA

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Mar 4 2009, 12:32 PM, a spus:

ba da, trebuie sa faceti declaratie pana in data de 15 martie pentru sanatate ca pfa...
Curios, am intrebat la casa de sanatate si au spus ca nu trebuie. Ideea este ca nici chitantele care le emit nu sunt pe PFA... ca sa nu mai spun de concedii medicale..
Ne poti spune si baza legala sa le primeasca?



#12329 conditii speciale

Postat de varaD on 04 March 2005 - 05:10 PM in Arhiva

Hotarâre nr. 2280 din 09/12/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1251 din 24/12/2004
Articol unic. - Hotãrârea Guvernului nr. 1.025/2003 privind metodologia ºi criteriile de încadrare a persoanelor în locuri de muncã în condiþii speciale, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 645 din 10 septembrie 2003, se modificã ºi se completeazã dupã cum urmeazã:
1. Articolul 16 va avea urmãtorul cuprins:
"Art. 16. - Angajatorii, împreunã cu sindicatele reprezentative potrivit legii, dupã caz, cu reprezentanþii angajaþilor în cadrul comitetului de securitate ºi sãnãtate în muncã ori cu responsabilul cu protecþia muncii, pot solicita reevaluarea locurilor de muncã, respectând dispoziþiile prezentei hotãrâri, pânã la data de 30 iunie 2005."
2. La anexa nr. 1 "Lista locurilor de muncã în care se desfãºoarã activitãþi ce pot fi încadrate în condiþii speciale" se introduce poziþia nr. 51 cu urmãtorul cuprins:
"51. Fabricarea ferodourilor - toate operaþiile. Fabricarea ºi prelucrarea plãcilor de marsit pe bazã de azbest - toate operaþiile."



cam asta ar fi!!!!



#12317 concediu de odihna

Postat de varaD on 04 March 2005 - 04:27 PM in Arhiva

Conform codului muncii CO se acorda in mai multe transe din care una de cel putin 15 zile consecutiv... se mai precizeaza si faptul ca nu mai este obligatoriu ca persoana sa fii lucrat cel putin o anumita perioada in firma ptr a putea beneficia de el... so atunci cand ii dai CO stii inainte daca ea va pleca ??? daca nu stii este normal sa-i calculezi CO la perioada inscrisa in contractul de munca adica pana la incetare...



#12452 concediu de odihna

Postat de varaD on 07 March 2005 - 10:26 AM in Arhiva

daca este suspendat contractu de munca incepand cu 01.03 va trebui sa returneze banii aferenti CO ptr 10 luni



#12297 concediu de odihna

Postat de varaD on 04 March 2005 - 02:26 PM in Arhiva

HERA a spus:

Depinde de cate zile de concediu de odihna are dreptul .
Daca are dreptul la 21 de zile atunci :
21zile/12luni =1,75zile pe luna(rotunjit 2 zile)
Avand in vedere faptul ca angajatul a lucrat doar 15zile din luna ianuarie are dreptul doar la 1zi Co si trebuie sa restituie contravaloarea a 20 zile de concediu .
Eu spun sa-i luam in calcul cele 2 luni pline pana la 1 martie .... daca a fost suspendat contractul de munca incepand cu acea data, daca a urmat si o perioada de preaviz de 15 zile deja mai adaugam..



#193045 Completare RJIP

Postat de varaD on 03 February 2009 - 10:33 AM in Contabilitate PFA

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Feb 3 2009, 09:18 AM, a spus:

1. Suma se trece o singura data la data cand a fost incasata de la client;

Nu se reflecta miscarile de numerar ca in registru de casa si jurnalul de banca la societati comerciale. Daca doresti sa urmaresti aceste sume intocmesti aceste registre auxiliare.



#188653 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de varaD on 01 December 2008 - 03:35 PM in Arhiva

Vezi postarearbogdan, la Nov 30 2008, 03:37 AM, a spus:

Referitor la decontarea cheltuielilor de intretinere pentru sediu (
Mergi la asociatia de proprietari, inchei o conventie de plata pentru spatiul unde-ti desfasori activitatea (1camera sau 2 camere, 1 persoana sau 2 - in functie de locul in care iti desfasori efectiv activitatea) in baza acestei conventii, cand se va intocmi lista de plata iti va da un desfasurator ce va cuprinde modul de repartitie, o factura si cam atat. Iti atasez un model de conventie in cazul in care administratora de la bloc va spune ca nu stie.

Fisiere atasate




#18441 compensare intre 2 societati

Postat de varaD on 27 April 2005 - 11:44 AM in Arhiva

nu



#12298 CIC, din nou

Postat de varaD on 04 March 2005 - 02:29 PM in Arhiva

daca vizualizezi "concediu creste copil 2 ani" ai raspunsul de la arret...
iar despre asociat... tot angajat care beneficiaza de prevederile codului muncii este :)



#188071 Capital social societate civila profesionala

Postat de varaD on 24 November 2008 - 03:23 PM in Arhiva

Vezi postareaDaiana, la Nov 3 2008, 03:19 PM, a spus:

Am sa ajung sa-mi cer singura monografia :))
Daca aveti alte intrebari, si nu s-a raspuns la ele, atunci apelati-ma....daca vreti monografie........ nuuuuuuuuuuu aaaaaaaaaaaaaaam
Am si eu o intrebare referitoare la inregistrarea capitalului social la o societate civila profesionala de psihologie: 700lei numerar si 9300lei aport in natura. Aportul in numerar la constituire nu a trebuit decat sa faca dovada existentei, trebuie inregistrat in registrul de casa cu "chitanta"? Aportul in natura a fost facut pe baza documentelor justificative (facturi, chitante), se poate amortiza?



#188496 Capital social societate civila profesionala

Postat de varaD on 28 November 2008 - 03:23 PM in Arhiva

Am studiat mai multe topic-uri si gata!
M-am lamurit in final!
Va multumesc celor care au raspuns la intrebari, in special domnului sau doamnei "PFA" si nu numai.



#18447 Calcul penalitati - clienti

Postat de varaD on 27 April 2005 - 12:11 PM in Arhiva

s-a mai raspuns :arrow: vezi pe site



#12326 Asociatii de proprietari

Postat de varaD on 04 March 2005 - 04:52 PM in Arhiva

apropo de ce a spus tony "sa invatam scoala ..."
de ce unui cenzor cand se i se intocmeste "statul de plata" trebuie retinut 6,5% sanatatea si 16% impozit ... si cam atat???
inca nu a aparut noul cod al muncii, este posibil sa revina vechile conventii, dar... baza legala ???



#188652 angajat - abuz de concedii medicale

Postat de varaD on 01 December 2008 - 03:21 PM in Arhiva

Vezi postarealicamirela, la Nov 28 2008, 04:25 PM, a spus:

Firma are medic de medicina muncii dar nu stiu cum trebuie procedat sa nu-l platesc, angajatul a intrat in c.m. de la 01. oct. si s-a prelungit pina la sfarsitul lui noiembrie si poate mai departe. Ce ma sfatuiti, multumesc pentru timpul acordat!
Avand medic de medicina muncii poti sa ceri viza de la acesta pe concediu medical, adica domnul bolnav sa faca o vizita medicului si se va vedea daca are ce e scris pe concediu sau nu (presupun ca el ti-a adus concediul).
Asa procedau firmele mai mari atunci cand era "sezonul de cules"... toti angajatii erau bolnavi... si in final nici nu stiau ce ar fi trebuit sa-i doara (de ex.: aveau trecut pe CM o boala de rinichi si pe ei ii durea in gat).



#188499 angajat - abuz de concedii medicale

Postat de varaD on 28 November 2008 - 03:35 PM in Arhiva

Casa de asigurari de sanatate este in masura sa verifice concediul medical, asta daca ai dubii referitor la boala, in principiu nu prea castigi ca angajator (adica nu scapi fara sa-l platesti). Pe aceasta perioada se poate angaja pe AS (perioada determinata) o alta persoana. Cred ca are concediile in continuare si atunci te-ai scos. Oricum vine intrebarea: chiar vrei sa dai afara un om bolnav?
Daca ai fi avut contract cu un medic de (intreprindere) medicina muncii pentru vizare concedii medicale... cred ca ai fi avut sanse sa nu-l platesti.



#18523 Angajare student

Postat de varaD on 27 April 2005 - 04:50 PM in Arhiva

ei, dupa cate stiu eu trebuie sa fie somer indemnizabil si ... nu scrie clar student



#18584 Angajare student

Postat de varaD on 28 April 2005 - 11:32 AM in Arhiva

oki
tks
diferenta de raspuns se vede!!!!!!
precizarile lipseau si din intrebare si din raspuns http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif


trebuie specificat si faptul ca perioada contractului trebuie sa fie nedeterminata, iar norma de lucru 8 ore/zi, norma intreaga!



#18456 Angajare student

Postat de varaD on 27 April 2005 - 01:10 PM in Arhiva

nu



#18507 Angajare student

Postat de varaD on 27 April 2005 - 04:01 PM in Arhiva

o baza legala pls



#18455 adeverinta de la medicina muncii

Postat de varaD on 27 April 2005 - 01:07 PM in Arhiva

normele de protectia muncii!!!

in mod normal este obligata sa efectueze controlul medical periodic, la angajare, la reluarea activitatii... iar in baza controlului medical se elibereaza fisa de aptitudini.

so.. implicit la angajare, dar...



#18511 A iesit soarele! URAAAAAAAAAAA

Postat de varaD on 27 April 2005 - 04:14 PM in Arhiva

soare afara spuneti!!! :shock:

eveniment pentru cine-l mai prinde la sfarsit de luna ... fericitilor :D




Cometa SQL