Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ctanela's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


ctanela's Content

There have been 1000 items by ctanela (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#40218 sa ne jucam - continuati povestea ....

Postat de ctanela on 22 September 2005 - 11:41 PM in Arhiva

Nu vreau Plugusor, NU INCA. La noi vine cu inventare, modificari de declaratii tampite de inceput de an si alte "noutati". =;



#40680 sa ne jucam - continuati povestea ....

Postat de ctanela on 25 September 2005 - 09:27 PM in Arhiva

[-X



#40686 HOW MUCH?

Postat de ctanela on 25 September 2005 - 09:59 PM in Arhiva

Nu trebuie sa te mire! Iata cateva motive care-mi vin in minte:
Unii sunt liber-profesionisti si
- tot ce incaseaza inseamna venituri, iar cheltuielile difera de la o luna la alta
sau
- au venituri variabile, in functie de lucrarile pe care le executa in afara contractelor de servicii de contabilitate.
sau
Unii considera informatia strict confidentiala
sau
Unii sunt la inceput de activitate si nu considera relevant castigul actual

(mai am! :lol: )



#42445 HOW MUCH?

Postat de ctanela on 02 October 2005 - 09:40 PM in Arhiva

Mai mult de "peste 4000" :shock:



#76394 obiecte inventar

Postat de ctanela on 25 March 2006 - 04:37 PM in Arhiva

Daca nu te "intereseaza" evidenta analitica a furnizorilor, a obiectelor de inventar, etc... Ce Dumnezeu, la urma urmei, majoritatea ajung pe cheltuieli, intr-un fel sau altul :lol:



#53727 obiecte inventar

Postat de ctanela on 30 November 2005 - 11:46 PM in Arhiva

Obiectele de inventar NU sunt consumabile. :cry:
Soba nu este obiect de inventar, are durata de folosinta mai mare de un an. :wink:



#32468 obiecte inventar

Postat de ctanela on 13 August 2005 - 04:15 PM in Arhiva

Am zis o prostie (303=758, 4427 :roll: )
Corectez:
411 = 758, 4227



#32467 obiecte inventar

Postat de ctanela on 13 August 2005 - 04:12 PM in Arhiva

lilianarodica a spus:

art contabile pt vanzare mat de natura ob de inventar:
371-303  cu val la pret de inregistrare a mat de natura ob de inventar vandute ca atare
411=707
411=4427- daca esti platitor de tva
extracontabil 8039(credit) cu val ob de inv vandute

Nu poate face aceste inregistrari, pentru ca ii ramane 303 cu sold creditor in balanta.

Eu fac in felul urmator:
Daca OI a fost achizitionat in anul fiscal in care se face vanzarea:
371 = 303 10 lei
603 = 303 -10 lei
mai departe e vanzare de marfa, cu inregistrarile aferente.
Daca OI a fost achizitionat in anii precedenti, nu mai pot face stornarea cheltuielii cu uzura, asa ca inregistrez:
303 = 7588, 4427

Asta e solutia pe care am gasit-o eu. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#56576 Nu mai sunt deductibile bonurile fiscale Ordin nr. 1714/2005

Postat de ctanela on 17 December 2005 - 11:03 PM in Arhiva

goreXP a spus:

Nu orice cheltuiala care nu este deductibila este nedeductibila !!!

:shock: Ce vrei sa spui? :(



#28698 repartizare profit

Postat de ctanela on 17 July 2005 - 09:33 PM in Arhiva

dana77 a spus:

La administr financiara cand depui bilantul nu iti cere PV AGA dacat daca din rap de gest rezulta ca  ai repartiz pf, ca sa vada cum l-ai repartiz ..
Daca nu ai gasit o hot AGA privind repartiz pf ,inseamna ca ac a ramas nerepartizat si ramane deci in contul 117 pana cand se va intruni AGA sa il repartizeze

Dana, raportul de gestiune il intocmeste administratorul. El nu are dreptul sa decida ce destinatie capata profitul. Iar bilantul trebuie sa fie insotit de proces verbal AGA.



#28694 repartizare profit

Postat de ctanela on 17 July 2005 - 08:26 PM in Arhiva

Asa ar trebui. Iar hotararea trebuie sa fie: "profitul aferent anului 2004 ramane nerepartizat". Nu trebuie sa scrii ca se repartizeaza in 117. Profitul se regaseste in acest cont, pentru ca asa se interpreteaza contabil hotararea de nerepartizare.



#28703 repartizare profit

Postat de ctanela on 17 July 2005 - 10:18 PM in Arhiva

Eu inteleg ce zici, dar bilantul ala trebuie sa fie aprobat de AGA, ca daca e vreo problema candva, vor zice ca ei nu au stiut!
De altfel, legea prevede ca asa se procedeaza (incepand cu legea 31/90)



#28604 repartizare profit

Postat de ctanela on 15 July 2005 - 11:15 PM in Arhiva

Trebuie sa citesti ce scrie in Procesul Verbal AGA de la aprobarea bilantului la 31.12.2004. Din el afli ce decizie au luat asociatii/actionarii cu privire la repartizarea profitului. Daca au hotarat sa ramana nerepartizat, atunci este normal sa ramana in 117, pana in momentul in care vor hatara altceva.



#31877 repartizare profit

Postat de ctanela on 09 August 2005 - 11:02 PM in Arhiva

S-a discutat ceva pe tema asta. Unde scrie ca sunt obligati actionarii sa repartizeze profitul intr-un anumit termen?



#28668 repartizare profit

Postat de ctanela on 16 July 2005 - 10:25 PM in Arhiva

Nu putea sa nu aiba PV AGA. Nu-i primea bilantul la Administratie. Nu are nici Raportul administratorului?
Poate ca l-au pierdut. Sa mai redacteze unul, in care sa se specifice ca profitul ramane nerepartizat.



#83475 tichete masa - deductibilitate cheltuiala

Postat de ctanela on 14 May 2006 - 10:46 PM in Arhiva

Probabil ca despre asta este vorba:
Legea nr. 142 privind acordarea tichetelor de masa, publicata in Monitorul Oficial nr. 260 din 13.07.1998
...
Art. 8 - (1) Sumele corespunzatoare tichetelor de masa acordate de angajator, in limitele valorii nominale prevazute la art. 3, sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, iar pentru salariat sunt scutite de plata impozitului pe venitul sub forma de salariu.
(2) Sumele prevazute la alin. (1) nu se iau in calcul, nici pentru angajator, nici pentru salariat la stabilirea drepturilor si obligatiilor care se determina in raport cu venitul salarial.

Unde apare conditionarea?



#83438 tichete masa - deductibilitate cheltuiala

Postat de ctanela on 14 May 2006 - 11:45 AM in Arhiva

Mama... ce incurcatura :shock:
Nu are nici o legatura rezultatul (profit/pierdere) cu deductibilitatea chelt. cu tichetele de masa. :roll:



#83463 tichete masa - deductibilitate cheltuiala

Postat de ctanela on 14 May 2006 - 06:15 PM in Arhiva

Unde scrie? :shock:



#30676 REGISTRUL DE CASA

Postat de ctanela on 03 August 2005 - 09:59 AM in Arhiva

Plafonul de 100.000.000 se refera la plati, nu la incasari.
Cealalta conditie este valabila.



#50756 REGISTRUL DE CASA

Postat de ctanela on 12 November 2005 - 03:58 PM in Arhiva

IngeMihalik are dreptate. De ce tineti mortis sa aplicati o legislatie abrogata? :roll:



#35267 REMUNERARE ADMINISTRATOR

Postat de ctanela on 30 August 2005 - 03:39 PM in Arhiva

Citeste Lg. 31/90, varianta actualizata.
Ce spui tu este mentionat la art.153, care face parte din Cap.IV - Societati pe Actiuni http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#35264 REMUNERARE ADMINISTRATOR

Postat de ctanela on 30 August 2005 - 03:25 PM in Arhiva

andreea a spus:

se acorda salariatilor, exact. nu administratorilor unici. asa pot sa-i acord orice suma in limita celor max 5000 Euro anual, sa-i spun diurna, dividend sau cum vrea muschiul lui, cu conditia ca suma respectiva sa o scad la sf. anului din dividendele care i se cuvin, sa platesc impozitul aferent dividendelor, asta daca obtine profit. daca are pierdere, nu-i mai dau 1 sfant si ii recuperez suma in anul in care obtine profit si repartizez dividende. asta este litera legii. intrebati la DGFPMB - Contribuabili.

Sper ca esti SA, ca altfel nu e valabil. (Lg. 31/90)



#30105 Foi de parcurs

Postat de ctanela on 28 July 2005 - 05:03 PM in Arhiva

Cristian Manea a spus:

Foaia de parcurs nu e formular cu regim special ?
Eu am un bloc care e numerotat si cred ca trebuie sa-i deschid si fisa pentru formularele cu regim special.
:?:



#32059 registru de evid fiscala a imp pe profit

Postat de ctanela on 10 August 2005 - 06:26 PM in Arhiva

Hai ca am cumparat si eu. Mama, ce mandra sunt de mine!

Pentru cei care nu stiu, e bine sa va asigurati ca nu aveti probleme cu vectorul fiscal (vreo decl. 010 nedepusa cu mentiunea ca sunteti platitori de imp. pe profit), ca nu vi-l da.

Cred ca au gasit metoda de incasa amenzile la decl.010.



#38926 MONOGRAFIE INCASARE BANI DE LA ASIGURARI.

Postat de ctanela on 17 September 2005 - 11:40 AM in Arhiva

Este OK, dar nu trebuie sa colectezi TVA la incasarea despagubirii.
CAPITOLUL IX
Operaþiuni scutite

Scutiri pentru operaþiunile din interiorul þãrii

Art. 141. - (1) Urmãtoarele operaþiuni de interes general sunt scutite de taxa pe valoarea adãugatã:
.............................
d) operaþiunile de asigurare ºi/sau reasigurare, precum ºi prestãrile de servicii în legãturã cu operaþiunile de asigurare ºi/sau de reasigurare efectuate de persoanele care intermediazã astfel de operaþiuni;

Daca la plata asigurarii nu dedeuci TVA, de ce sa colectezi cand incasezi despagubirea?!

Trebuie sa colectezi TVA numai daca valorifici ce a mai ramas din masina (fierul vechi, de ex.).




Cometa SQL