Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ggf's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


ggf's Content

There have been 388 items by ggf (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#71579 contabilitatea persoanelor juridice fara scop lucrativ

Postat de ggf on 05 March 2006 - 10:35 AM in Arhiva

In MO 66 din 27 ian 2004 , a fost publicata Anexa la OMF nr. 1829/2003 privind aprobarea Reglementarilor contabile pentru persoanele juridice fara scop patrimonial .



#71536 sponsorizare

Postat de ggf on 04 March 2006 - 06:00 PM in Arhiva

Sunt curioasa : ce fel de inregistrari faci in cazul acesta ?
Inregistrezi clienti la un cont de venit (?!) si scazi gestiunea la 607 ?



#71329 formular 30 bilant

Postat de ggf on 03 March 2006 - 07:36 PM in Arhiva

Soldul creditor al conturilor de furnizori nu reprezinta neaparat o datorie restanta , este mai degraba o datorie curenta . Datoria catre furnizor e considerata restanta numai daca ai un contract cu termen de plata specifiocat , pe care l-ai depasit . De-aia trec toti contabilii 0 acolo : :D



#71326 taxare inversa + fond de mediu

Postat de ggf on 03 March 2006 - 07:06 PM in Arhiva

Monografia e corecta , insa nu tine cont de TVA cu taxare inversa .
Mai trebuie scris si articolul 4426 = 4427



#71323 Amenajare teren

Postat de ggf on 03 March 2006 - 06:54 PM in Arhiva

chiar daca e vorba de o constructie cu destinatie industriala ?!



#71157 Amenajare teren

Postat de ggf on 02 March 2006 - 11:21 PM in Arhiva

O societate , doreste sa construiasca o imprejmuire a unei zone din interiorul halei de productie , zona in care se efectueaza lucrari de sudura . Imprejmuirea ar avea drept scop protejarea lucratorilor de pe celelalte masini de scantei si celelate efecte ale activitatii de sudura .
Imprejmuirea cu pricina costa destul de mult , presupunand consum destul de mare de materiale si manopera .
Se doreste amortizarea acestei investitii , motiv pentru care ( pe langa cost ) ma gandesc sa o inregistrez pe un cont de imobilizari . Intrebarea mea : ce cont ?
Baraca nu-i ,nefiind acoperita - si chiar daca ar fi , nu-mi convine contul pentru baracamente , deoarece ar presupune sa declar constructia la taxe si sa platesc impozit , ori , platesc deja impozit pe cladirea in interiorul careia va fi construita .
M-am gandit la " amenajari de terenuri " .
O fi bine ?
Daca e , ce perioada de amortizare aplic ?



#71142 taxare inversa + fond de mediu

Postat de ggf on 02 March 2006 - 10:33 PM in Arhiva

pentru deseurile vandute la remat , fac factura cu valoarea deseurilor , inclusiv TVA si inregistrez :
411 = 703 100 lei
4426 = 4427 19 lei
pentru fondul de mediu , fac o alta factura , in rosu

411 = 446 -3 lei
635 = 446 3 lei
( sau 635 = 411 3 lei )

in felul acesta . in sold la clientul " remat " imi ramane doar suma pe care acesta trebuie sa mi-o plateasca ( 97 lei )



#71138 de la neplatitor la platitor???

Postat de ggf on 02 March 2006 - 10:20 PM in Arhiva

Cod Fiscal
Art. 152. - (1) Sunt scutite de taxa pe valoarea adaugata persoanele impozabile a caror cifra de afaceri anuala, declarata sau realizata, este inferioara plafonului de 2 miliarde lei, denumit in continuare plafon de scutire, dar acestea pot opta pentru aplicarea regimului normal de taxa pe valoarea adaugata.

3) Persoanele impozabile, care depasesc in cursul unui an fiscal plafonul de scutire, sunt obligate sa solicite inregistrarea ca platitor de taxa pe valoarea adaugata in regim normal, in termen de 10 zile de la data constatarii depasirii. Pentru persoanele nou-infiintate, anul fiscal reprezinta perioada din anul calendaristic, reprezentata prin luni calendaristice scurse de la data inregistrarii pana la finele anului. Fractiunile de luna vor fi considerate o luna calendaristica intreaga. Persoanele care se afla in regim special de scutire trebuie sa tina evidenta livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii, care intra sub incidenta prezentului articol, cu ajutorul jurnalului pentru vanzari. Data depasirii plafonului este considerata sfarsitul lunii calendaristice in care a avut loc depasirea de plafon. Pana la data inregistrarii ca platitor de taxa pe valoarea adaugata in regim normal se va aplica regimul de scutire de taxa pe valoarea adaugata. In situatia in care se constata ca persoana in cauza a solicitat cu intarziere atribuirea calitatii de platitor de taxa pe valoarea adaugata in regim normal, autoritatea fiscala este indreptatita sa solicite plata taxei pe valoarea adaugata pe perioada scursa intre data la care persoana in cauza avea obligatia sa solicite inregistrarea ca platitor de taxa pe valoarea adaugata in regim normal si data de la care inregistrarea a devenit efectiva, conform procedurii prevazute prin norme.


Norme

(4) In cazul persoanelor impozabile care au depasit plafonul de scutire, dar nu au solicitat inregistrarea ca platitori de taxa pe valoarea adaugata in regim normal, conform prevederilor art. 152 alin. (3) din Codul fiscal, organele fiscale vor proceda astfel:
a) in situatia in care abaterea de la prevederile legale se constata inainte de inregistrarea persoanelor impozabile ca platitori de taxa pe valoarea adaugata, organul fiscal va solicita plata taxei pe valoarea adaugata pe care persoana impozabila ar fi trebuit sa o colecteze pe perioada scursa intre data la care avea obligatia sa solicite inregistrarea ca platitor de taxa pe valoarea adaugata in regim normal si data constatarii abaterii. Pe perioada cuprinsa intre data constatarii de catre organele fiscale a nerespectarii obligatiei de a solicita inregistrarea ca platitor de taxa pe valoarea adaugata si data inregistrarii efective, persoana impozabila aplica regimul special de scutire prevazut de art. 152 din Codul fiscal, insa are obligatia de a plati la buget taxa pe care ar fi trebuit sa o colecteze pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in aceasta perioada;
B) in situatia in care abaterea de la prevederile legale se constata ulterior inregistrarii ca platitor de taxa pe valoarea adaugata a persoanei impozabile, organele fiscale vor solicita plata la buget a taxei pe valoarea adaugata pe care persoana impozabila ar fi avut obligatia sa o colecteze pe perioada scursa intre data la care avea obligatia sa solicite inregistrarea ca platitor de taxa pe valoarea adaugata in regim normal si data la care inregistrarea a devenit efectiva.
(5) In ambele situatii prevazute la alin. (4), la data inregistrarii ca platitor de taxa pe valoarea adaugata, persoana impozabila beneficiaza de dreptul de deducere aferent bunurilor achizitionate, conform art. 145 alin. (11) si (12) din Codul fiscal. Taxa pe valoarea adaugata dedusa se inscrie in primul decont de taxa pe valoarea adaugata depus la organul fiscal.



#71110 Facturi cu data ulterioara platii... in SAGA

Postat de ggf on 02 March 2006 - 09:27 PM in Arhiva

409 = 5121 cand faci plata
626 = 401 cand vine factura ( banuiesc ca nu esti platitor de TVA )
si tot atunci , 401 = 409
:wink:
.... asta pana iti gasesti contabil :wink:



#71109 registre vizate la finante

Postat de ggf on 02 March 2006 - 09:18 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

" inregistrat in evidenta unitatii " inseamna inregistrarea lui in fisa documentelor cu regim special . asa mi-a zis mie nenea inspectoru' de garda financiara care mi-a dat amenda pt ca n-am facut-o :?



#71105 Cont pentru comision ITM: 635 sau 628

Postat de ggf on 02 March 2006 - 09:12 PM in Arhiva

dupa noile reglementari legislative , vad ca acest " comision " este tratat ca o taxa fiscala : cu declaratie inventar , declaratie lunara cu termen de depunere , termen de plata , penalitati pentru neplata in termen , bla bla bla .......
eu il inregistram in 628 , dar m-am hortarat sa-l pun in 635 ....



#71102 ordin 293/22.02.2006 privind bonurile fiscale

Postat de ggf on 02 March 2006 - 09:05 PM in Arhiva

Mie mi-e destul de clar , 658 = 5311 , nu-l mai trec prin 401 . neclar imi este : pentru bonurile pana la 100 RON am , sau nu am drept de deducere al TVA ?



#71060 Cititi si va distrati===Directivele europene

Postat de ggf on 02 March 2006 - 06:38 PM in Arhiva

e globalizare , nu ?
trebuie sa ne aliniem si legislatia si metoda , indiferent daca intram sau nu in UE ..... parerea mea ...




Cometa SQL