Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
georgi30's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


georgi30's Content

There have been 117 items by georgi30 (Search limited from 16-December 07)



Sort by                Order  

#133732 Lucrare licenta "SITUATIILE FINANCIARE ANUALE IN CAZUL PERSOANELOR JURI...

Postat de georgi30 on 11 June 2007 - 08:41 PM in Arhiva

OMFP 1829/2003 reglementeaza ceva despre aceste chestii. Uite linkul aici
succes



#133578 Intrebare legata de contabilitate bancara

Postat de georgi30 on 10 June 2007 - 06:09 AM in Arhiva

ce eroare iti da? Ca mie nu mi se intimpla...Adica nu poti deschide deloc niciun capitol, practic nu poti consulta cartea? Atunci incearca si intra singur la biblioteca digitala (search pe google) si sper sa gasesti, ai in stiga indec alfabetic, dai click pe "c"... Mai incerc sa pun linkul odata.
bafta

http://www.ase.ro/bi...asp?id=111&idb=



#133575 Intrebare legata de contabilitate bancara

Postat de georgi30 on 09 June 2007 - 09:16 PM in Arhiva

Ia incearca aici poate gasesti ceva



#133518 REGISTRU CASA - PRIMARII-

Postat de georgi30 on 08 June 2007 - 05:33 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi postareaLUMINITA G., la Jun 8 2007, 03:58 PM, a spus:

insa in unele zile am observat ca imi face depunere la un impozit care cu o zi inainte nu a fost incasat.


Nu am inteles foarte bine. Vrei sa fii mai explicita. Cum adica depune un impozit care n-a fost incasat? In mod normal, foaia de varsamint este aproximativ egala cu soldul din ziua precedenta. Sunt si exceptii, nu intram in ele...dar ai intrebat casiera ce se intimpla?

Incerc sa aflu legislatia si revin.



#133511 cine este student la ASE?

Postat de georgi30 on 08 June 2007 - 02:30 PM in Arhiva

Ramona, multumesc din tot sulfetu. m-ai salvat...desi este pe conta veche, totusi am gasit ceva ce pot adapta la situatia mea... Doamneee...cit iti multumesc....Fac cinste! :smile: :tongue:



#133510 REGISTRU CASA - PRIMARII-

Postat de georgi30 on 08 June 2007 - 02:18 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Indiferent de natura incasarilor, casiera are obligatua de a le depune in trezorerie. Platile numerar se efectuueaza in limita de 3000 lei cheltuieli materiale care se ridica din trezorerie pe baza filei de CEC. Nu am legislatia exacta care reglementeaza aceste lucruri, insa daca ai nevoie neaparat, in limita timpului, o sa caut. In cazul unui control, printre primele lucruri pe care le verifica in situatiile financiare, este aceasta corelstie care este vizibila , intre debitul contului de disponibil si creditul contului de venituri...sper sa nu vb prostii...sunt cam obosita la ora asta...

Deci absolut interzis sa faca plati din incasari, indiferent de natura lor.



#133452 lucrare licenta

Postat de georgi30 on 08 June 2007 - 08:05 AM in Arhiva

Maria, nu ai dat nici un raspuns...daca vrei ceva pentru partea practica a lucrarii unde trebuie pe un exemplu concret sa intocmesti un cont de rexultat si sa-l analizezi, gasesti niste indicatori interesanti in revista " Finante publice si contabilitate" nr 2/2006,. Le-am gasit la Biblioteca Nationala unde te poti inscrie gratuit doar cu bulteinul si o poza. Urci la etajul 3 ( te indruma) la sala "Virgil Madjearu" si le gasesti frumos intr-un raft la vedere. Nu am scaner, ca ti le dadeam pe mail, eu am facut copii.
Pentru analiza rezultatului in institutiile publice se poate folosi "analiza rentabilitatii" pe baza execedentului bugetar. Si ai mai multe : analiza factoriala a rezultatului, analiza ratelor de rentabilitate...etc

Culmea culmilor ca, dupa ce am cautat de am innebunit si am gasit in sfirsit... :smile: ...nu le pot folosi pentru ca institutia din exemplul meu practic are deficit, adica pierdere... :tongue:



#133451 lucrare de licenta

Postat de georgi30 on 08 June 2007 - 07:55 AM in Arhiva

Irina, Nu stiu exact ce presupune asta, dar cred ca o iei usor la partea teoretica si vorbesti despre institutii publice, sursele lor de finanatare, de operatii specifice privind contabilitatea bugetelor speciale ( monografie) gasesti in Ord 1917/2005, la partea practica sigur o sa ai nevoie de o ilustrare a operatiunilor economico-financiare efectuate din acest buget...Despre colectarea de fonduri la acest buget....incearca si intra pe site=ul lor sigur gasesti ceva pe acolo. Pentru partea teoretica cred ca am ceva, nu cine stie ce, dar poate ti-e de ajutor, da-mi pe PM daca vrei

bafta



#133448 tema licenta "situatii financiare anuale"

Postat de georgi30 on 08 June 2007 - 07:49 AM in Arhiva

cauta bine pe aici, vezi ca s-a discutat mult despre tema asta. Daca este vorba de situatii financiare privind societatile comerciale, cauta Ord 1752/2005, Contabilitatea financiara - M Ristea sau oricare alt autor, Ias-urile in special IAS 1 - Prezentarea situatiilor financiare ", iar pentru lichidari vezi in contabilitatea aprofundata ca gasesti tot ce ai nevoie. Urmareste subiectele de la acest topic, gasesti link-uri si alte detalii.

succes



#133361 Cum corectam o greseala de anul trecut?

Postat de georgi30 on 07 June 2007 - 12:32 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Mah..creierul meu e mai greoi defel... va rog explicati-mi si mie cum se face o coerctura de anul trecut a unei inregistrari privind amortizarea?Adica:

in anul 2006 - cheluieli cu amortizarea 10.000

Mah..creierul meu e mai greoi defel... va rog explicati-mi si mie cum se face o coerctura de anul trecut a unei inregistrari privind amortizarea?Adica:

in anul 2006 - cheluieli cu amortizarea 10.000 681 = 281 10.000 lei

S-a constata in 2007 ca s-a produs o eroare, inregistrarea corecta fiind de numai 5.000 lei

Care-i inregsitrarea?????

multumesc



#133310 tema licenta "situatii financiare anuale"

Postat de georgi30 on 07 June 2007 - 07:14 AM in Arhiva

Pina la urma a primit cineva lucrarea??? Sau a fost doar o gluma? :smile:



#133308 regularizarea TVA-ului

Postat de georgi30 on 07 June 2007 - 07:10 AM in Arhiva

Exemple de operatiuni contabile gasesti in "Contabilitatea societatilor comerciale" - M Ristea sau a oricarui alt autor. Cred ca pe la contabilitatea tertilor gasesti tot felul de operatiuni care-ti pot fi utile. O gasesti aici in format digital sau daca intri la biblioteca digitala poti gasi mai multe feluri de contabilitati ,,, Succes



#133306 lucrare licenta :calculatia costurilor

Postat de georgi30 on 07 June 2007 - 06:56 AM in Arhiva

Pai nu cred ca poti face mare lucru cu firma de prestari servicii...Ai nevoie de una cu productie...



#133188 contul de rezultate

Postat de georgi30 on 06 June 2007 - 11:31 AM in Arhiva

OOOOooo...pai iubita mea ia cauta tu in manualul si cursurile de gestiunea financiara aintreprinderii si vezi cite feluri de analiza poti face pe baza datelor din contul de rezultate.... Tabloul soldurilor intermediare de gestiune..suna cunoscut? Capacitatea de autofinantare...rate de rentabilitate pe baza profitului muuuuulte si marunte...

succes :smile:



#133185 cine este student la ASE?

Postat de georgi30 on 06 June 2007 - 11:26 AM in Arhiva

Ramona, multumesc frumos...incearca la georgecionescu@gmail.com sau giony2406@yahoo.com



#133168 Dreptul / obligatia de semnatura

Postat de georgi30 on 06 June 2007 - 10:15 AM in Important in meseria de contabil

Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la intrebarea: daca un contabil are studii medii, poate semna situatii financiare? Stiam ceva de raspunderea administratorului pina la o anumita cifra de afaceri...ceva in genul asta darce prevede concret legislatia nu stiu.. De asemena in cazul studiilor superioare...

va multumesc



#133163 Cum corectam o greseala de anul trecut?

Postat de georgi30 on 06 June 2007 - 10:00 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Da...dar in ord 1917 nu scrie nimic despre functionarea contului 117 cu cheltuielile sau veniturile si nici n-am gasit undeva sa se speicfice cum trebuie facute aceste corecturi. Suna logic cum spuneti dar contul 117 nu funtioneaza cu nici un cont de cheltuieli...... :smile:



#133083 Analiza si interpretarea situatiilor financiare.Tratamente contabile

Postat de georgi30 on 05 June 2007 - 02:35 PM in Arhiva

Monika...gasesti materiale la biblioteca digitala a ASE-ului...sau da un search pe google



#132752 lucrare licenta

Postat de georgi30 on 01 June 2007 - 06:40 AM in Arhiva

Gasesti monografii girla in Ord 1917/2005. Adica operatii contabile pe "caprarii"- contabilitatea stocurilor, a salariiloor, a tertilor etc, uite linkul aici, vezi dupa pagina 384.
Spor la treaba...

Ce m-oi face io...nu stiu.... :smile:



#132717 Analiza si interpretarea situatiilor financiare.Tratamente contabile

Postat de georgi30 on 31 May 2007 - 06:44 PM in Arhiva

Ia vezi si aici ceva



#132655 lucrare licenta

Postat de georgi30 on 31 May 2007 - 09:36 AM in Arhiva

He, he, he....as vrea si eu, crede-ma...ma zbat de 1 luna sa caut materiale sa o fac eu singurica si...tot nu gasesc, daramite gata facuta si moca...Contabilitatea publica conform normelor IPSASB este implementata de relativ putina vreme si nu prea gasesti lucrari ...Dar cine stie...poate ai mai mult noroc...Doamne ajuta. N-ai spus insa pe ce tema vrei aplicatia practica..



#132619 cine este student la ASE?

Postat de georgi30 on 30 May 2007 - 07:35 PM in Arhiva

Este o teza de doctorat Ella, si cind am dat click mi-a dat mesajul acesta "accesul la aceste informatii poate fi facut numai din interiorul campusului". daca m-ai putea ajuta sunt profund recunoscatoare :smile: ...in ultima luna am innebunit ( si pe altii !! :biggrin: ) cautind... uite chiar aici linkul cu cuprinsul lucrarii


mulrumesc mult



#132610 cine este student la ASE?

Postat de georgi30 on 30 May 2007 - 07:13 PM in Arhiva

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Am nevoie de o lucrare de la biblioteca digitala si nu poate fi accesata decit din interiorul campusului...Se numeste :Bilant si analiza pe baza de bilant in institutiile publuce" -Miahela Burlacu ( Bologa)...
va multumesc

georgecionescu@yahoo.co.uk



#132393 contabilitate fin. problema

Postat de georgi30 on 28 May 2007 - 08:28 PM in Arhiva

Nu specifica metoda prin care se calculeaza costul marfurilor la iesire...FIFO, LIFO, CMP...Sau poate nu inteleg eu ceva...La sfirsitul perioadei le vinde pe toate?? Nu specifica cantitatea..



#132304 informatii contabile

Postat de georgi30 on 28 May 2007 - 10:08 AM in Arhiva

Incercati pe Rasdaq.




Cometa SQL