Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nopris's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


nopris's Content

There have been 1000 items by nopris (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#245206 program saga

Postat de nopris on 16 October 2011 - 01:23 PM in Arhiva

Firma Sagasoft mai are un program, numit "Pub-line", extensie a programului "SAGA C", destinat folosirii in baruri, restaurante, cafenele pentru administrarea comenzilor. Vezi daca nu te ajuta sa inlocuiesti vechiul program de eliberare note de plata in restaurant.



#245099 deductibilitate cheltuieli de scolarizare

Postat de nopris on 11 October 2011 - 01:19 PM in Arhiva

Daca e un curs pentru pregatire in domeniul protectiei muncii, atunci cheltuiala e deductibila.
In alte cazuri, in Codul fiscal este mentionata ca deductibila doar pregatirea personala a angajatilor. Art.21, alin.1) lit.(h)) mentioneaza ca deductibile:
"cheltuielile pentru formarea și perfecționarea profesionala a personalului angajat".



#245098 factura utilitati

Postat de nopris on 11 October 2011 - 01:01 PM in Arhiva

Daca factura are valoare negativa atunci acea valoare negativa o inregistrezi (pe 605 in cazul gazului).
Daca storneaza o valoare mai mare din anul 2010 atunci poate ar trebui folosit contul 1174.



#244922 program saga

Postat de nopris on 04 October 2011 - 09:03 AM in Arhiva

La fiecare intrare se genereaza automat nota contabila doar daca s-a dat click pe Validare. Trebuie vazuta nota contabila de la intrari si comparata cu cea de la plata.
Nota de la intrari se poate vedea in trei locuri:
1) Mergi pe meniul Operatii-Intrari. Click-stanga pe intrarea cu probleme, intrarea sa fie validata altfel nu genereaza nota contabila. Click-stanga pe butonul de jos N.C.... si de vazut nota.
2) Notati firma, data facturii si sumele (baza TVA+val.TVA).
mergeti pe meniul Operatii - %Articole contabile, mergeti la data facturii si cautati contarea pentru acea factura si comparati cu contarea platii de la data platii.
3) Poate intrarea sau plata apare de mai multe ori. Cel mai bine se vede asta in meniul Situatii-listari - Fise conturi, selectati contul care nu se inchide si perioada de la o data mult anterioara pana la sfarsitul lunii curente. Verificati evolutia soldului.



#244896 conventie somaj

Postat de nopris on 03 October 2011 - 12:41 PM in SOMAJ

Cred ca va referiti la art.80 din Legea 76/2002.
Termenul de absolvent este explicat la ART. 82:
"In sensul prezentei legi, prin absolvent al unei instituții de învațamânt se înțelege persoana care a obținut o diploma sau un certificat de studii, in condițiile legii, in una dintre instituțiile de învațamânt gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat in condițiile legii."
Se pare ca e suficient un certificat de absolvire, nu neaparat o diploma de licenta.



#244889 Noile coduri CAEN

Postat de nopris on 03 October 2011 - 08:33 AM in Arhiva

Depinde daca e un magazin specializat pe vanzare Pizza si similare sau e cu de toate alimentare.
Depinde si daca pizza e considerat produs de patiserie sau nu.
Depinde daca se vinde prin magazin sau la chiosc sau prin piete.
Depinde daca se vinde prin case de comenzi sau direct catre cumparatori.

Alegeti:
4711 Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun;
4724 Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase, în magazine specializate;
4729 Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate;
4781 Comerț cu amănuntul al produselor alimentare, băuturilor și produselor din tutun efectuat prin standuri, chioșcuri și piețe;
4791 Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet;
4799 Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor.



#244751 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de nopris on 26 September 2011 - 01:55 PM in Important in meseria de contabil

La firme cu miscari de personal lunare sau aproape lunare se poate face contractul cu plata lunara, gen abonament, indiferent ca sunt luni cu miscare sau fara miscare de personal.
La firme cu 1-5 angajati stabili, cu modificari rare de Revisal, se poate face contractul cu plata doar in lunile in care se vor face modificari in Revisal, atunci putand cere 50-100 lei pe modificare (depinde si de cat de bine merge firma).



#244748 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de nopris on 26 September 2011 - 01:20 PM in Important in meseria de contabil

Depinde de mai multe, cum ar fi:
- numarul de angajati ai firmei;
- miscarea de personal (mare, mica);
- daca aveti si alte atriburii de evidenta personalului: adeverinte, CIM-uri, decizii de incetare contract;
- daca faceti si salariile lunare.
Daca e doar Revisal, sa zicem aproximativ 10 lei/luna/angajat. Cine poate mai mult sa fie sanatos.



#244544 concediu fara plata si absente nemotivate in revisal

Postat de nopris on 16 September 2011 - 08:26 PM in REVISAL

Am spus ca doar modificarile de contract duc la modificarea Revisalului (sau detasarile, suspendarile) nu si pentru CFP mai mici de 31 de zile.
Suspendari nu se fac decat pentru absente mai mari de 30 de zile si chiar si atunci in caz de CFP mai mare de 30 de zile suspendarea se face doar daca partile sunt de acord, deci nu e obligatorie.
Pur si simplu il pontezi mai putine zile in loc de 21, restul pana la 21 il treci in CO sau CFP sau zile nemotivate, si-i dai un venit brut mai mic (salariul de baza ramanand acelasi). Dar pentru CO sau CFP trebuie cerere a angajatului.
Nici pentru absente nemotivate nu se modifica Revisal. Daca patronul nu vrea sa-l treaca nemotivat sau CFP sau CO sa-i plateasca integral salariul.
Ar mai fi o cale, aceea de a fi platit la norma, caz in care nu zilele lucrate conteaza ci norma realizata, dar acest caz e mai dificil: trebuie contract adecvat, norme, urmarire realizari, CTC.



#244537 concediu fara plata si absente nemotivate in revisal

Postat de nopris on 16 September 2011 - 03:02 PM in REVISAL

2 ore pe zi x 21 zile pe luna = 42 ore pe luna care e cam 6 zile pe luna, exact cat lucreaza omul. Deci omul nu are absente nemotivate sau concediu fara plata. El a lucrat corect cele 2 ore pe zi dar cumulate pe 5-7 zile.
Nu se trimite Revisal lunar pentru variatiile de salariu brut sau de zile luctare. Se trimite doar daca lipseste se suspenda contractul sau daca se modifica ceva din contractul individual de munca (salariul de baza, functia).
Daca vreti sa-i dati un salariu mai mic decat cel din contract puteti sa-l treceti cateva zile in CO sau in CFP, fara sa modificati Revisal.
Daca vreti sa-i dati o suma lunara mai mare decat cea din contract, ii puneti o prima, fara sa modificati Revisal.
Nu confundati salariul de baza din contract (care nu se schimba cu anii) cu venitul lunar brut (variabil adesea lunar).



#244535 administrator firma, diverse aspecte

Postat de nopris on 16 September 2011 - 02:42 PM in Arhiva

AGA trebuie sa numeasca alt administrator simultan cu revocarea, altfel AGA raspunde.
In principiu nu se poate revoca un administrator fara numirea altuia. La Registrul Comertului nu cred se va accepta revocarea fara alta numire. Administratorul este numit in statut, care nu se poate schimba decat prin AGA+Registrul Comertului.
Desigur ca administratorul poate sa-si dea demisia cu un preaviz de 90 zile (sau cum e convenit in statut sau in contractul de mandat), perioada dupa care nu mai raspunde.
Netrecerea in insolventa a unei firme care e in stare de insolventa se penalizeaza (banesc) asa ca nefinantarea insolventei s-ar putea sa-i coste mai mult decat i-ar fi costat insolventa.



#244351 Contabilitate primara

Postat de nopris on 09 September 2011 - 03:35 PM in Arhiva

Contabilitatea primara presupune introducerea in calculator a documentelor primare ale lunii curente (neinchise).
Dar nu trebuie sa fiti rupt de cel ce face balanta si inchiderile lunare, de responsabilul cu contabilitatea.
Vedeti cine raspunde de contabilitate (dupa functie sau contract sau fisa-postului sau adresa de numire).
Vedeti ce zice ca ar trebui sa faceti, cum cand, unde.
In nici un caz nu va asumati raspunderi cu privire la inchideri de luna, balanta de verificare, bilant, declaratii fiscale.
Daca va impune seful sa faceti asa ceva, atunci faceti pe raspunderea lui (in caz ca stiti ce aveti de facut).



#244092 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de nopris on 30 August 2011 - 08:44 AM in Arhiva

Cred ca te referi la prima inregistrare a angajatorului la ITM.
Exista ceva pe forum, dar e mai vechi. Intre timp e posibil ca procedura sa se fi modificat (partial):
Vezi http://www.conta.ro/...e-firma-la-itm/



#244091 Bonuri de taxi

Postat de nopris on 30 August 2011 - 08:19 AM in Arhiva

Da, dar nu direct cu casa ci prin intermediul avansului de trezorerie, daca s-a atasat la decont.
Poate ar fi mai corect sa folositi 624, iar 625 sa ramana pentru caz de diurna.



#244078 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de nopris on 29 August 2011 - 03:10 PM in Arhiva

Chiar asa se numeste: bonus?
Nu! Nu se trece in Revisal daca nu apare in contractul individual de munca sau in contractul colectiv de munca.



#244077 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de nopris on 29 August 2011 - 03:05 PM in Arhiva

Vezi postareadanaedanae, la 29 August 2011 - 12:16 PM, a spus:

Ma opreste cineva sa-l tin in CFS cat cere el?
Concediul fara plata (CFP) se acorda de angajator la cererea angajatului. Angajatotul nu e obligat sa acorde CFP decat 30 zile pe an angajatilor care sunt si elevi sau studenti, in perioada de pregatire a examenelor. In rest angajatorul poate acorda CFP (la cererea angajatului) oricat de multe zile, doar daca doreste si doar daca e de acord si cu perioadele solicitate.



#243990 Certificat digital/semnătură electronică

Postat de nopris on 24 August 2011 - 08:49 AM in Contabilitate I.I.

Nu trebuie sa aiba semnatura electronica fiecare contrabuabil. Poate imputernici pe cineva care are. Un imputernicit (notarial) poate trimite prin semnatura electronica pentru sute de contribuabili.
Doar pentru decl.112 este obligatorie trimiterea prin semnatura electronica. Pentru Decl.390 sau alte declaratii eu stiu ca nu e obligatorie trimiterea prin semnatura electronica (cel putin pentru micii contribuabili).



#243979 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de nopris on 23 August 2011 - 03:03 PM in Arhiva

Sunt de aceeasi parere: se se foloseasca numerotarea interna a contractelor pentru a exista continuitate si unicitate.



#243839 MaterialeConsumabile

Postat de nopris on 18 August 2011 - 08:50 AM in CONTABILITATE STOCURI

Da; pastrati metoda cu care ati inceput anul cel putin pana la sfarsitul anului si cel putin pentru materialele/produsele/obiectele pentru care exista gestiune. In functie de gestiunile existente si de politicile contabile aprobate se pot totusi folosi intr-un an metode diferite pentru grupuri diferite de materiale stocabile.



#243802 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de nopris on 17 August 2011 - 08:50 AM in Arhiva

Pentru noua versiune de Revisal formatul fisierului trebuie sa fie RVS si nu XML. RVS este de fapt un XML comprimat (si validat).



#243749 sold creditor 5121

Postat de nopris on 14 August 2011 - 10:52 AM in Arhiva

Soldul la 5121 poate ajunge negativ (si ordinul 3055 permite asta) dar in ceast caz nu mai putem spune ca avem "disponibilitati banesti" negative. Suma respectiva a devenit o datorie a firmei fata de banca. Daca nu se accepta sold negativ in bilant eu recomand ca la data bilantului acea suma negativa sa o anulati printr-un cont de creditori diversi iar banca sa devina zero. E ceva asemanator cu avansurile de trezorerie nereturnate pana la data bilantului.



#243700 Memoriu justificativ privind inregistrarea in scopuri de tva

Postat de nopris on 11 August 2011 - 12:00 PM in Arhiva

Expresia "memoriu justificativ" nu apare in lege.
Si eu cred ca e vorba de Anexa 1 la declaratia de mentiuni care apare in OMFP 1984 din 2011.
Citez din ART. 2:
(1) Persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 alin. (1) lit. a) și c) din Codul fiscal și care sunt supuse înmatriculării la registrul comerțului trebuie să depună la organele fiscale competente o anexă la declarația de mențiuni, conform modelului stabilit în anexa nr. 1...



#243669 CONT SINTETIC SI ANALITIC

Postat de nopris on 10 August 2011 - 12:02 PM in PLAN DE CONTURI

Depinde de posibilitatile softului folosit:
1) La unele programe de contabilitate exista (pe Administrare) posibilitatea de a transforma orice cont in alt cont (de exemplu contul 2133 in 2133.1); atentie ca noul cont sa fie nefolosit anterior.
2) La alte progame exista o solutie mai buna: posibilitatea defalcarii soldurilor initiale si a rulajelor precedente ale unui cont sintetic (de exemplu 2133) in solduri initiale si rulaje precedente ale conturilor analitice analitice nou infiintate (de exemplu 2133.1, 2133.2 etc.).



#243616 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de nopris on 07 August 2011 - 12:21 AM in Arhiva

Vezi postareaVIVI1968, la 05 August 2011 - 03:10 PM, a spus:

Nu inteleg eu bine sau sunt prea obosita...
La sectiunea sporuri trebuie sa trecem suma efectiva pe care am dat-o.
Se trec doar sporurile fixe in timp, sporurile care sunt trecute in CIM sau in contractul colectiv de munca.
Acelea care ar fi fost trecute in cartea de munca daca ar mai fi existat.
Acelea care au fost promise angajatului in CIM sau in acte aditionale sau in contracte colective de munca. Nu cele efectiv realizate.



#243608 MaterialeConsumabile

Postat de nopris on 05 August 2011 - 10:19 PM in CONTABILITATE STOCURI

Nu, nu e voie sa schimbi metoda in cursul anului. Ba, chiar mai mult, o data metoda stabilita (prin politicile contabile) ea nu mai poate fi schimbata aproape niciodata (decat in cazuri deosebite). Schimbarea metodei in politicile contabile se face justificand argumentat motivul schimbarii in notele explicative la bilant (motiv care de regula trebuie sa fie o mai buna reflectare a situatiei economice a firmei).
Daca se aplica reglementarea IFRS, in cazul schimbarii metodei, bilanturile din doi ani anteriori trebuie refacuti cu metoda schimbata, din motive de comparabilitate intre ani.
Eu recomand metoda inventarului intermitent firmelor care au stoc de marfuri (sau altceva), la sub 50 de produse, dar nu au un gestionar care sa tina evidenta stocurilor. Din pacate, cu toate ca mie mi se pare o simplificare a gestiunii stocurilor, patronii nu catadicsec sa faca un minim de inventar lunar.




Cometa SQL