Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tix's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


tix's Content

There have been 57 items by tix (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#138668 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de tix on 01 August 2007 - 03:31 PM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareacristy_botezatu, la Jul 26 2007, 11:13 AM, a spus:

daca vrea cineva grilele din iunie de la consultanti rezolvate sau una din variantele date la examenul de experti tot din iunie 2007.............
te rog sa mi le trimiti si mie pe tix_0@yahoo.com. Multumesc mult!



#138518 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de tix on 31 July 2007 - 09:53 AM in Arhiva

Din ce-am citit am inteles ca de-acum ptr evidentele contabile o societate comerciala trebuie musai sa aiba angajata o persoana cu studii superioare economice, sau sa aibe contract incheiat cu societati membre CECCAR - indiferent de marimea CA a societatii. Asa este?, voi ce-ati inteles?



#136553 2007 - examen expert contabil

Postat de tix on 07 July 2007 - 01:20 PM in Arhiva

Vezi postareanetfeli, la Jun 27 2007, 07:42 PM, a spus:

Ati rezolvat subiectele de pe WWW.ceccarbuc.ro?
Cum vi se par?
S-ar parea ca de acolo se dau.
Poate ar fi bine sa incepem se le rezolvam pe cele cre nu au rezolvari.
De acord? :lostit (13):
Eu nu le gasesc, poti sa-mi dai un link catre ele?



#132901 DECLARATIE SANATATE SI FUS

Postat de tix on 03 June 2007 - 10:18 PM in Arhiva

in declaratia 100 trebuie raportati acesti 6.5%?
multumesc



#132883 Lucrare de licenta

Postat de tix on 03 June 2007 - 01:00 PM in Arhiva

Vezi postareaBica Rodica, la Jun 2 2007, 09:22 PM, a spus:

Am renuntat la partea de gestiune a trezoreriei dupa o discutie cu profesorul coordonator, iar acum am ajuns la Studiu de caz privind operatiunile de trezorerie la Sc.....Aveti idee cum ar trebui sa arate acest studiu de caz?? CA ma gandesc ca nu o sa incep sa insir operatii ca la o monografie contabila?!; sau asa trebuie ??
Multumesc pentru orice sfat !!
Un studiu de caz presupune insiruirea de operatiuni exact ca la o monografie, dar trebuie sa mai pui la inceput ceva date de prezentare a societatii pt care faci studiul si bineinteles monografia sa aibe si valori



#132882 Depasire plafon 100.000 euro

Postat de tix on 03 June 2007 - 12:33 PM in Arhiva

Vezi postareamadalinab, la Jun 2 2007, 11:28 AM, a spus:

de ce sa faci rectificativa daca la trim I erai platitor de venit?...
art 107(1)[...]calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare din limitele prevazute[...]
mai sus a fost postat articolul din codul fiscal, incl. normele.
Multumesc; nu citisem normele in care se specifica "Impozitul pe profit datorat de contribuabil, incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita prevazuta la art. 1071 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv" si credeam ca se dubleaza impozitarea din trim 1 (venit si profit). Multumesc inca o data.



#131562 Depasire plafon 100.000 euro

Postat de tix on 18 May 2007 - 08:59 AM in Arhiva

Vezi postareaVioleta Tihon, la Mar 24 2007, 12:29 PM, a spus:

Vezi postareaclaudiaionela, la Mar 21 2007, 02:21 PM, a spus:

Nu se marise suma la vreo 2 mil. de euro?!?!?


2 milioane euro este un criteriu de a incadra o societate ca microintreprindere (si nr. sal >9) cf. L346, privind infiintarea si dezv. intr. mici si mijlocii. Pragul de 100000 euro este un criteriu de a fi incadrat ca microintreprindere platitoare de impozit pe venit.
Daca microintreprinderea depaseste CA de 100.000 de euro in trimestrul 2 trece la sistemul de impozitare pe profit; atunci trebuie sa fac rectificativa la decl. 100 - la impozitul pe venit declarat in trim 1 si cerere de compensare a impozitului pe venit care l-am platit atunci si impozitul pe profit datorat in trim 2? Asa consider ca e logic, dar este si corect?




Cometa SQL