Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihaela_cva's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 40

Salt la continut


mihaela_cva's Content

There have been 1000 items by mihaela_cva (Search limited from 14-November 07)



Sort by                Order  

#228899 rege

Postat de mihaela_cva on 26 July 2010 - 11:23 PM in Arhiva

4



#228858 Oale sparte de contabil

Postat de mihaela_cva on 25 July 2010 - 08:39 PM in Arhiva

o dati in judecata pentru recuperarea prejudiciului. Intre timp refaceti actele in baza expertizei si cereti recuperarea impozitelor platite in plus.



#228852 bani platiti in cont gresit!

Postat de mihaela_cva on 25 July 2010 - 11:29 AM in Arhiva

depun



#228839 TVA pentru o firma "ASISTENT IN BROKERAJ SRL"

Postat de mihaela_cva on 24 July 2010 - 03:01 PM in Arhiva

da



#228838 bani platiti in cont gresit!

Postat de mihaela_cva on 24 July 2010 - 03:00 PM in Arhiva

da, mi s-a intamplat. Depinde de persoana care face operatiile, cca 10 zile daca pers e ok, dar in timpul asta nu aveti nici o problema. Cand faceti aceasta adresa puteti sa depuneti o copie si la persoana care face titlurile executorii pt firma dvs, ca nu cumva din greseala sa va trimita poprire.
adresa e simpla, ceva de genul: prin prezenta va comunicam ca eronat am virat in contul... suma ... care treb virata in contul... si va solicitam sa ..... Anexam copie op eronat. Multumim.



#228830 bani platiti in cont gresit!

Postat de mihaela_cva on 24 July 2010 - 01:43 PM in Arhiva

faceti cerere de corectare a erorilor din documentele de plata. Se rezolva si nu se calculeaza majorari



#228817 normele metodologice de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 54/...

Postat de mihaela_cva on 23 July 2010 - 11:04 PM in Arhiva

În ședința de guvern de astăzi au fost aprobate normele metodologice de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 54/2010 privind unele măsuri pentru combaterea evaziunii fiscale



La finalul ședinței de guvern, ministrul Finanțelor Publice, dl. Sebastian Vlădescu, a declarat: „Câteodată sunt bucuros pentru că văd că se arată unele rezultate ale acestei lupte. Sper ca veniturile din accize ale lunii iulie să arate că avem deja rezultate în această direcție și că nu este doar o discuție teoretică. Producătorii de țigarete au făcut o evaluare pe piața țigaretelor și au constatat o reducere consistentă de când am început acțiunile de combatere a evaziunii fiscale.”

Astfel, în materia TVA, Hotărârea pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, prevede:

- introducerea unor prevederi de natură să clarifice persoanele care trebuie să prezinte certificatul de cazier judiciar în vederea înscrierii în Registrul operatorilor intracomunitari, respectiv numai asociații și administratorii societăților comerciale;

- introducerea de prevederi privind cota aplicabilă pentru ajustarea bazei de impozitare în cazul în care intervin anumite evenimente precum anularea operațiunii, refuzuri, retururi, acordarea de reduceri de preț ș.a.;

- reglementarea unor prevederi referitoare la efectuarea de regularizări privind facturile emise de către furnizori/prestatori pentru avansurile parțiale sau integrale încasate, precum și privind facturile emise înainte de livrare/prestare pentru contravaloarea parțială sau integrală a bunurilor livrate/serviciilor prestate, pentru a se aplica cota în vigoare la data faptului generator de taxă;

- înlocuirea referirilor la cota de TVA de 19%, unde este cazul, cu referiri la cota de TVA de 24%.

În materia accizelor, se are în vedere:

- introducerea precizărilor aferente aplicării noilor prevederi cu privire la posibilitatea depozitării produselor accizabile în regim suspensiv de accize, în alte locuri decât cele autorizate ca antrepozite fiscale de producție;

- precizarea locurilor unde pot avea loc operațiunile de aditivare sau amestecuri cu biomasă a produselor energetice;

- introducerea precizărilor cu privire la calculul garanțiilor în cazul antrepozitelor fiscale de producție și a expeditorilor înregistrați;

- introducerea precizărilor cu privire la documentele necesare reautorizării antrepozitarilor autorizați;

- introducerea precizărilor necesare aplicării dispozițiilor tranzitorii, în cazul antrepozitelor fiscale de depozitare a căror autorizație își încetează valabilitatea la 1 septembrie 2010;

- introducerea unor precizări cu privire la situațiile de restituire a accizelor în cazul produselor accizabile livrate la export, ca urmare desființării antrepozitelor fiscale de depozitare;

- precizarea documentelor necesare a fi prezentate Comisiei de autorizare pentru încadrarea altor produse în grupa produselor energetice, în funcție de destinația produselor respective;

- revizuirea precizărilor cu privire la acordarea exceptării de la plata accizelor în cazul produselor energetice care sunt utilizate într-un alt scop decât drept combustibil sau carburant ori în domenii de utilizare specifice;

- revizuirea documentațiilor necesare autorizării operatorilor economici în calitate de destinatari înregistrați, expeditori înregistrați, importatori autorizați sau utilizatori finali de produse accizabile;

- explicitarea cazurilor de revocare a autorizațiilor în cazul expeditorilor înregistrați și a importatorilor autorizați;

- clarificarea regimului documentelor fiscale aferente produselor accizabile eliberate pentru consum.

mfinante.ro noutati



#228814 rege

Postat de mihaela_cva on 23 July 2010 - 09:31 PM in Arhiva

7



#228786 descarcare gestiune firma neplatitoare de tva

Postat de mihaela_cva on 23 July 2010 - 12:10 PM in MONOGRAFII CONTABILE

fara tva, evident, nu are ce cauta aici 4428.
Cumperi marfa si faci 371=401., 371=378; descarci gestiune marfa 607=371, 378=371 odata cu vanzarea 4111=707



#228785 declaratii cu cod fiscal eronat

Postat de mihaela_cva on 23 July 2010 - 12:04 PM in Arhiva

mai depuneti cu codul fiscal corect. Cealalalta nu ar fi trebuit sa o primeasca, doar nu mai e activa.



#228780 DECL. 390 / 2010

Postat de mihaela_cva on 23 July 2010 - 10:51 AM in Arhiva

da



#228777 calcul impozit profit / topic 2009 si 2010

Postat de mihaela_cva on 23 July 2010 - 10:45 AM in Arhiva

este corect pt ca in calculul imp pe profit avem in vedere ca pierderea fiscala se recupereaza din profitul urmatorilor 7 ani-Cod fiscal.
Nu trebuie sa soldati nimic. 117 trebuie sa ramana asa pana la sf.anului.



#228726 calcul impozit profit / topic 2009 si 2010

Postat de mihaela_cva on 22 July 2010 - 08:21 AM in Arhiva

Pamfilia, nu am spus ca o ofensa, am vrut sa te ajut sa iti dai seama de logica. Noi toti suntem bulversati, nu numai de faptul ca altcineva ne spune invers, ci in primul rand de legislatia asta stupida. Sa ajungem sa comentam valoarea virgulei sau a cuvantului "si" ca sa vedem ce a vrut sa spuna legiuitorul. Si capac la totae, tuturor ne merge mai rau, fara o perspectiva clara de viitor, ceea ce, indiferent de doza de optimism pe care o avem, tot ne afecteaza judecata. Cel putin asa gandesc eu.

Te inteleg perfect si inca o data, nu a fost o jignire, nu ma interpreta gresit :lnr (1):



#228721 contabilitate I.I. - magazin second hand

Postat de mihaela_cva on 22 July 2010 - 01:00 AM in Contabilitate I.I.

faceti nota de receptie (NIR) in bucati. Adica ati primit 3 kg haine=20 bucati=20lei pret cumparare=25 lei pret vanzare.



#228698 contract de munca obligatoriu in cazul II ?

Postat de mihaela_cva on 21 July 2010 - 07:24 PM in Legislatie specifica I.I.

tot atat se plateste. Tre4buie sa citesti Legea 19-pensii, 76-somaj, sanatate, etc sa te convingi.



#228693 rege

Postat de mihaela_cva on 21 July 2010 - 06:31 PM in Arhiva

10 :biggrin:



#228679 rege

Postat de mihaela_cva on 21 July 2010 - 03:24 PM in Arhiva

7



#228678 calcul impozit profit / topic 2009 si 2010

Postat de mihaela_cva on 21 July 2010 - 03:23 PM in Arhiva

"TRim 2 am profit- impozit pe profit 5210(april mai iunie)"

Eu cred ca aici gresesti in logica. La 30.06.2010 tu calculezi impozitul pe profit pentru perioada 01.01.2010-30.06.2010 nu pentru apr-iun, chiar daca tu profitul l-ai obtinut in aceasta perioada.



#228620 vanzare auto

Postat de mihaela_cva on 20 July 2010 - 12:31 PM in Arhiva

iti citez dintr-un raspuns de aici de pe forum al lui Lexiroxi cred.

Pentru societatile aflate in inactivitate temporara inscrisa la Reg. Com., anularea inregistrarii in scopuri de TVA se face de catre adm financiara prin notificare, iar vectorul fiscal se modifica din oficiu conform Ordinului 1786/2010 - pentru aprobarea Procedurii de modificare, din oficiu, a vectorului fiscal cu privire la TVA, precum si a modelului si continutului unor formulare, publicat in MO 292/5.05.2010.
In ultimul Decont pe care trebuie sa-l depui trebuie sa inscrii si ajustarea TVA-ului cf. art.148 si 149 Cod fiscal.

Norme Codul fiscal:
53. (1) Potrivit prevederilor art. 148 din Codul fiscal, se ajusteaza taxa pe valoarea adaugata deductibila aferenta serviciilor neutilizate, bunurilor de natura stocurilor si activelor corporale fixe, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital conform art. 149 din Codul fiscal.
Ajustarea taxei deductibile se efectueaza numai in situatia in care nu are loc o livrare/prestare catre sine efectuata de persoana impozabila, prevazuta la art. 128 alin. (4) sau art. 129 alin. (4) din Codul fiscal.

(2) In baza prevederilor art. 148 lit. a) din Codul fiscal, persoana impozabila poate sa ajusteze taxa deductibila aferenta serviciilor neutilizate, bunurilor de natura stocurilor si activelor corporale fixe, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital conform art. 149 din Codul fiscal, constatate pe baza de inventariere:
b) in situatia in care persoana impozabila a alocat direct un anumit bun/serviciu pentru operatiuni care nu dau drept de deducere si ulterior bunul/serviciul respectiv este utilizat pentru realizarea de operatiuni care dau drept de deducere.
Ajustarea in acest caz reprezinta exercitarea dreptului de deducere.

(7) In cazul persoanelor impozabile care figureaza in lista contribuabililor inactivi conform art. 11 din Codul fiscal, precum si al persoanelor in inactivitate temporara, inscrisa in Registrul Comertului, a caror inregistrare in scopuri de TVA a fost anulata de catre organele fiscale competente, conform art. 153 alin. (9) din Codul fiscal, se considera ca activele corporale fixe, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital conform art. 149 din Codul fiscal, care nu sunt amortizate integral, sunt alocate pe perioada de inactivitate unei activitati fara drept de deducere, fiind obligatorie ajustarea taxei conform art. 148 lit. c) din Codul fiscal pentru valoarea ramasa neamortizata.
Ajustarea va fi reflectata in ultimul decont de taxa depus inainte de anularea inregistrarii in scopuri de TVA a persoanei impozabile.
Daca persoanele impozabile solicita inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, atunci cand inceteaza situatia care a condus la scoaterea din evidenta, pot ajusta conform alin. (2) lit. b) taxa aferenta activelor corporale fixe, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital potrivit art. 149 din Codul fiscal pentru valoarea ramasa neamortizata.
Ajustarea va fi reflectata in primul decont de taxa depus dupa inregistrarea in scopuri de TVA a persoanei impozabile sau, dupa caz, intr-un decont ulterior.

54. (4) In cazul persoanelor impozabile care figureaza in lista contribuabililor inactivi conform art. 11 din Codul fiscal, precum si al persoanelor in inactivitate temporara, inscrisa in registrul comertului, a caror inregistrare in scopuri de TVA a fost anulata de catre organele fiscale competente, conform art. 153 alin. (9) din Codul fiscal, se considera ca bunurile de capital sunt alocate pe perioada de inactivitate unei activitati fara drept de deducere, fiind obligatorie ajustarea taxei conform art. 149 alin. (4) lit. a) pct. 1 din Codul fiscal. Ajustarea va fi reflectata in ultimul decont de taxa depus inainte de anularea inregistrarii in scopuri de TVA a persoanei impozabile. Daca persoanele impozabile solicita inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, atunci cand inceteaza situatia care a condus la scoaterea din evidenta, pot ajusta taxa aferenta bunurilor de capital proportional cu perioada ramasa din perioada de ajustare, conform art. 149 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal. Ajustarea va fi reflectata in primul decont de taxa depus dupa inregistrarea in scopuri de TVA a persoanei impozabile sau, dupa caz, intr-un decont ulterior.



#228618 calcul impozit profit / topic 2009 si 2010

Postat de mihaela_cva on 20 July 2010 - 12:26 PM in Arhiva

Vezi postareamariamarin, la Jul 20 2010, 01:00 PM, a spus:

Acest impozit minim il inregistrez in contul 691. Nu este corect ?
da, si este ch.neded.



#228613 vanzare auto

Postat de mihaela_cva on 20 July 2010 - 11:49 AM in Arhiva

sa vindeti masina catre pers fizica si sa rambursati ce mai ramane de la tva, sau cel putin sa compensati cu imp de plata, altfel se anuleaza TVA de rambursat in urma suspendarii si pierdeti



#228612 calcul impozit profit / topic 2009 si 2010

Postat de mihaela_cva on 20 July 2010 - 11:39 AM in Arhiva

Pentru calculul impozitului pe profit sa analizeaza datele de la 30.06.2010 (Venit-ch+ch.neded-venit neimpozabile=profit fiscal). Profit fiscal*16/100=impozit profit la 30.06.2010
Pentru inregistrarea in ctb si declararea in 100 a impozitului pe profit aferent T2:
*imp.profit T2=imp.profit la 30.06.2010 (calculat cum am spus anterior)-imp.profit calculat si declarat la T1.

Fiecare impozit trimestrial calculat astfel se compara cu impozitul minim forfetar si se plateste cel mai mare.



#228547 rege

Postat de mihaela_cva on 19 July 2010 - 10:47 AM in Arhiva

3



#228546 RETUR MARFA VANDUTA PRIN CASA DE MARCAT

Postat de mihaela_cva on 19 July 2010 - 10:39 AM in CASA DE MARCAT

cititi in acest topic mesajele anterioare. Cred ca sunt lamuritoare. Daca nu, intrebati exact ce nu intelegeti, altfel nu stim ce raspuns sa va dam.



#228515 Storno la toata factura

Postat de mihaela_cva on 18 July 2010 - 02:04 PM in Arhiva

da




Cometa SQL