Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihaela_cva's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


mihaela_cva's Content

There have been 1000 items by mihaela_cva (Search limited from 14-November 07)



Sort by                Order  

#250652 tva declarat gresit

Postat de mihaela_cva on 23 October 2012 - 11:07 PM in Arhiva

sau corectie materiala (solutie corecta dar prea birocratica) sau in decontul urmator la regularizari



#250603 Drepturi salariale stabilite prin Sentinta

Postat de mihaela_cva on 19 October 2012 - 12:00 AM in SALARII

ART. 296^4 Baza de calcul al contribuţiilor sociale individuale
(1) Baza lunară de calcul al contribuţiilor sociale individuale obligatorii, în cazul persoanelor prevăzute la art. 296^3 lit. a) şi b), reprezintă câştigul brut realizat din activităţi dependente, în ţară şi în străinătate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaţionale la care România este parte, care include:
... k) sumele reprezentând salarii sau diferenţe de salarii stabilite în baza unor hotărâri judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile, precum şi actualizarea acestora cu indicele de inflaţie;


ART. 296^18 Calculul, reţinerea şi virarea contribuţiilor sociale
(5^1) În cazul în care au fost acordate sume reprezentând salarii sau diferenţe de salarii stabilite în baza unor hotărâri judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile, actualizate cu indicele de inflaţie la data plăţii acestora, contribuţiile sociale datorate potrivit legii se calculează şi se reţin la data efectuării plăţii şi se virează până la data de 25 a lunii următoare celei în care au fost plătite aceste sume.

ART. 55 Definirea veniturilor din salarii
(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică şi următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
j^1) sume reprezentând salarii sau diferenţe de salarii stabilite în baza unor hotărâri judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile, precum şi actualizarea acestora cu indicele de inflaţie;

111. Pentru calculul impozitului lunar aferent venitului realizat, cota de impozit de 16% se aplică asupra bazei de calcul determinate astfel:
b) pentru veniturile obţinute în celelalte cazuri, ca diferenţă între venitul brut şi contribuţiile obligatorii pe fiecare loc de realizare a acestora.
Această regulă se aplică şi în cazul veniturilor sub forma:
- indemnizaţiei lunare a asociatului unic;
- drepturilor de natură salarială acordate de angajator persoanelor fizice ulterior încetării raporturilor de muncă;
- salariilor sau diferenţelor de salarii stabilite în baza unor hotărâri judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile;
— sumelor reprezentând drepturile prevăzute la pct. 68 lit. c^1) și l^1) din Codul fiscal.



#250602 executare stocuri pt recuperare sume asociat

Postat de mihaela_cva on 18 October 2012 - 11:49 PM in Arhiva

sunt purtatoare de tva, nu sunt dividende, iar impozit pe profit clasic



#250601 declaratia 600

Postat de mihaela_cva on 18 October 2012 - 11:39 PM in Declaratii PFA

a aparut declaratia 601 pe care o depui la fisc



#250551 tva achizitie autoturism

Postat de mihaela_cva on 14 October 2012 - 07:05 PM in Arhiva

este vanzare exceptionala, nu asta e ocupatia firmei ca sa necesita inscrierea in obiectul de activitate, deduci 100%tva



#250160 tva la incasare prin card

Postat de mihaela_cva on 08 September 2012 - 11:10 PM in Arhiva

da "Daca imi vireaza de exemplu 1000 RON (fara a cere factura, dupa cum am explicat) eu acesti 1000 RON ii bag ca 806.45 RON + TVA", nu e alta modalitate



#250159 SRL contracteaza firma straina

Postat de mihaela_cva on 08 September 2012 - 11:01 PM in CONTRACTE comerciale

asa este, si cam tarziu raspunsul meu. In contract prevedeti clar ca pretul contractului este format din pretul serviciilor si cval cheltuieli (adica primiti 10 lei oentru servicii si 5 lei pentru chelt cu diurne, combustibil, cazare) ; astfel toate aceste chelt sunt deductibile pentru firma dvs. fara sa va bateti capul chiar si daca se schimba legea. In factura treceti la fel: poz.1 servicii; poz.2 cval deplasari.



#250158 Incadrare mijloc fix

Postat de mihaela_cva on 08 September 2012 - 10:39 PM in IMOBILIZARI

cereti evaluare-raport facut de evaluator



#250053 SRL contracteaza firma straina

Postat de mihaela_cva on 26 August 2012 - 08:46 PM in CONTRACTE comerciale

da, treceti in contract ca fata de pretul pentru servicii va obligati la plata deplasarii,cazarii si combustibilului, acesta fiind pretul total al contractului.



#250052 plata factura facuta de o persoana fizica in numele firmei

Postat de mihaela_cva on 26 August 2012 - 08:38 PM in Arhiva

multumesc lexiroxi



#250051 Semnare stat de plata?

Postat de mihaela_cva on 26 August 2012 - 08:32 PM in Arhiva

pai sunt voluntari sau zilieri? revedeti termenul "voluntar"



#249995 Zambiti, va rog !

Postat de mihaela_cva on 21 August 2012 - 02:57 PM in Diverse subiecte

Cică domnul prim ministru plecase să taie panglica la câţiva kilometri de autostradă. Uitându-se pe geamul maşinii, vede la marginea drumului doi amărâţi care frământau chirpici cu picioarele goale.Intrigat de ceea ce vede, domnul prim ministru opreşte maşina şi îi întreabă pe cei doi:

- Măi, oameni buni, nu vă este ruşine de faceţi nenorocirea asta de chirpici, într-o ţară membră a Uniunii Europene, care tocmai a reuşit, sub îndrumarea FMI, să se macrostabilizeze? Ce-i înapoierea asta? Ce faceţi cu amestecul ăsta oribil de bălegar, paie şi noroi?

- Domnule prim ministru, răspunde unul dintre indivizi, nu-l facem pentru noi. Îl exportăm în Federaţia Rusă.

- Îl exportaţi în Rusia?!! Extraordinar! Ce luaţi pe el?

- Ştiţi, ruşii nu prea au rezervă valutară, aşa că ne plătesc în natură. Ne dau o mie de AK-47 pe tona de chirpici.

- Sunteţi nebuni?! Introduceţi ilegal armament în ţară !

- Nuuu! Nu intră neam de AK-47 în România. Le reexportăm imediat în Iran .

- În Iran?! La teroriştii ăia? Ce luaţi de la ei?

- Petrol, domnule prim ministru. Pentru fiecare AK-47, câte o tonă de petrol, dar să ştiţi că nu îl aducem ilegal în ţară . Din Iran , pleacă direct în Japonia, că ăia, or fi ei deştepţi, dar n-au petrol.

- Ce luaţi din Japonia, ce vă dau pe petrol?

- Ehh! Nişte rahaturi de microcipuri, de încap o mie într-un portofel, dar le vindem americanilor, că au nevoie de fleacurile astea, ca să facă nişte rachete. Să ştiţi că plă-tesc bine. Pentru fiecare flecuşteţ din ăla, ne dau zece mii de dolari.

- Zece mii de dolari?!! Şi ce faceţi cu ei?

- Păi acum devine complicat, că trebuie să schimbăm la bancă dolarii pe euro.

- De ce?- Pentru că bulgarii nu vor decât euro.

- Dar ce treabă aveţi voi cu bulgarii?

- Păi, domnule prim ministru, noi, cu tranziţia şi cu austeritatea, am sărăcit de tot. Nu mai avem animale. Cum să facem chirpici, dacă nu importăm bălegar de la bulgari?!



#249955 Declaratii pt. societati in lichidare, radiere

Postat de mihaela_cva on 17 August 2012 - 06:15 PM in Arhiva

amenda se da proportional cu gravitatea faptei, intre care si repetabilitatea, efectul acesteia (OG2)...incercati asa, dar slabe sanse



#249922 achizitie auto

Postat de mihaela_cva on 16 August 2012 - 10:38 AM in Arhiva

da, 3000euro/4/12



#249907 plata factura facuta de o persoana fizica in numele firmei

Postat de mihaela_cva on 14 August 2012 - 03:15 PM in Arhiva

constructor 411 = %704;4427-ii iei comision ca ai luat avize in numele lui? ce fel de venituri sunt?
te intereseaza si la beneficiar? este operatia in oglinda.
1 primeste de la tine factura de decontare si originalul facturilor:231, 4426=401 (CEZ etc)+401=461 (decontare)
2 iti achita tie 461=5121 sau 5311
Am folosit 461 ca sa evidentiez soc.ta dferit. poti folosi 401analitic.
imi pare rau pt tine, cred ca nu esti multumita de faptul ca sunt singura care iti raspunde. sorry



#249906 donare bun

Postat de mihaela_cva on 14 August 2012 - 03:10 PM in CONTABILITATE STOCURI

contract de donatie, la valoarea de inventar. Profit zero. TVA, daca sunteti platitor, il platiti (din ceea ce ati dedus la momentul achizitiei)



#249905 reincepere activitate firma suspendata

Postat de mihaela_cva on 14 August 2012 - 03:02 PM in Arhiva

onrc-cu hota aga, dovada spatiu, contract+incetare suspendare,statut refacut
apoi ANAF-anunti deschidere punct lucru+incetare suspendare
vezi ROI daca ai AIC nu import



#249904 achizitie auto

Postat de mihaela_cva on 14 August 2012 - 03:00 PM in Arhiva

contract vanzare cumparare, nu neaparat la notar, ar fi bine sa ai evaluare pentru a demonstra pretul pietei dar, intrucat costa, eu cred ca e suficient ca valoarea sa fie de bun-simt si sa ai trei-patru oferte de pret din luna vanzarii din ziar, internet etc.
Inregistrare contabila clasica, nu e dontie, 2133=462, amortizare normala pe baza valorii de inventar care include deprecierea din 2006 la 2012 (adica masina in 2006 avea valoare de 10.000eur, in 2012 are 3.000eur, amortizezi cei 3000)681=281



#249866 credit revolving, sold banca creditor la bilant

Postat de mihaela_cva on 10 August 2012 - 05:50 PM in Arhiva

da
cu placere si alta data!



#249865 plata factura facuta de o persoana fizica in numele firmei

Postat de mihaela_cva on 10 August 2012 - 05:49 PM in Arhiva

1.faci factura de decontare conf contract, la care atasezi avize+facturi emise de furnizori pt beneficiari, inreg ctb 4111=462,
2. achiti facturile emise de furnizori pt beneficiari 462=5311
3.incasezi de la beneficiar 5311=4111



#249857 Impozit venit micro de recuperat

Postat de mihaela_cva on 10 August 2012 - 12:00 AM in Arhiva

da, si fisa de platitor o corectezi prin depunere decl rectificative la T1, 2 si 3; nu e ortodox dar altfel nu ai cum



#249856 Zambiti, va rog !

Postat de mihaela_cva on 09 August 2012 - 11:43 PM in Diverse subiecte

Sotia catre sot:
- Draga, trebuie sa-i spui fiului nostru sa nu se insoare cu proasta aceea!
- Asta-i culmea, de parca pe mine m-a atentionat cineva…

- Ce ti-a zis nevasta cand te-ai intors tarziu de la chef?
- Nimic, oricum trebuia sa-mi scot dintii din fata...

Ion şi Maria în noaptea nunţii. Maria stătea în pat, într-o ţinută sexy, şi îl aştepta pe Ion, care se uita pe fereastră. Aşteaptă ea o jumătate de oră, după care îi spune:
- Hai, mă Ioane, ce faci acolo?
- Stai, fă, că vin acu!
Încă o jumate de oră şi Maria zice:
- Hai, mă Ioane, că te aştept! Sînt numai a ta! Ia-mă!
- Ho, fă, că vin acu, ce te grăbeşti aşa?
Peste înca o jumate de oră, Maria se duce la Ion, supărată:
- Hai, mă, ce naiba faci acolo?
Ion, îngîndurat, uitîndu-se în continuare pe fereastră, spune:
- Fă, Mario, avea dreptate tata că-i frumoasă noaptea nunţii!

- Dragul meu, îţi aminteşti, toamna ai fost la pescuit?
- Da, şi?
- A sunat ştiuca să-ţi spună că e însărcinată.

Indexarea salariilor în funcţie de studii
Ceauşescu se hotărăşte să mărească salariile. La cei cu facultate, le măreşte cu 15%, la cei cu liceul le dă 10%, iar la cei care au doar şcoala generală le dă 5%.
- Cum îţi dai seama ce studii are fiecare? întreabă Leana.
- Dacă întreb "Eşti român?" atunci cel cu facultate răspunde "Yes", cel cu liceul răspunde "Da", iar cel cu 4 clase răspunde "Îhî." Ai înţeles?
- Îhî.

Un tip se plimba prin Tel Aviv, cand vede in vitrina unui magazin un ceas expus. Intra in magazin si spune:
- Buna ziua, as vrea sa cumpar ceasul acela.
- Stiti.. nu e de vanzare.. dar daca vreti, va putem face o circumcizie!
- Nu, multumesc... as vrea sa cumpar ceasul acela din vitrina.. e un ceas foarte frumos..
- V-am spus ca nu e de vanzare.. dar daca veniti cu un prieten, va facem 2 circumcizii la pret de una!
Tipul se enerveaza si izbucneste:
- Dar mai lasati-ma in pace cu circumciziile! Eu vreau ceasul!!
Vanzatorul ofteaza si spune:
- Stiti.. noi aici nu vindem ceasuri.. Aici facem circumcizii.
Tipul intreaba:
- Pai atunci de ce ati pus ceasul in vitrina?
Vanzatorul:
- Pai... ce era sa punem?!

Ion il intreaba pe Gheroghe:
- Gheorghe, cate camasi aveai pe timpul lui Ceausescu?
- Doua.
- Din ce?
- Din matase.
- Si acum cate ai?
- Una.
- Din ce?
- Din alea doua...

Unu intra intr-un bar deschis recent in centrul Bucurestiului. La bar – un robot! Robotul ii serveste un cocktail si-l intreaba:
- Ce IQ aveti?
Omul raspunde:
- 150.
Robotul incepe sa faca o conversatie cat se poate de agreabila despre factorii incalzirii globale, fizica cuantica si spiritualitate, biochimie, Constitutia europeana, nano-tehnologii si sexualitate orientala.
Clientul este impresionat si se decide sa faca un test. Iese din bar si se intoarce pentru o noua comanda.
Din nou, primeste un cocktail si intrebarea despre IQ.
Omul raspunde:
- 100.
De data aceasta, robotul vorbeste despre fotbal, Formula 1, vedete TV, diete alimentare, scandalurile din PSD si Alianta USL.
Cu totul impresionat, tipul iese din bar si se intoarce pentru un test final. Robotul il serveste impecabil si pune intrebarea standard.
Omul raspunde:
- Aaaa… cred ca… aaa… 50.
La care robotul il intreaba:
- Nu-i asa ca la urmatoarele alegeri votezi cu Diaconescu ,Vadim sau Gigi Becali? Astia patrioti adevarati!…



#249855 Zambiti, va rog !

Postat de mihaela_cva on 09 August 2012 - 11:38 PM in Diverse subiecte

O doamna și-a pierdut poșeta în agitația cu cumpărăturile. A fost găsită de către un băiețel cinstit care i-a returnat-o. Uitându-se în poșetă, a observat:
- “Hm… când mi-am pierdut poșeta aveam o bancnota de 20 dolari. Acum am 20 bancnote de un dolar.”
Băiețelul a răspuns repede:
- “Aveți dreptate doamna. Ultima data când am găsit poșeta unei doamne nu avea mărunțiș pentru recompensa.”

Doi ciobani merg la un restaurant mediteranean. Dupa ce citesc meniul il intreaba pe chelner
- Dom'le draga, ce is acelea fructe de mare?
- Caracatita, calamar, rac, creveti, raspunde chelnerul.
- Apoi bag de seama, zice unul dintre ciobani, dupa cum zici dumieata, vulpea, ursul si lupu' is fructe de padure!


John avea o colegă de birou bună rău, dar din păcate nedisponibilă. O sorbea din priviri în fiecare zi şi crăpa de necaz că nu-i poate face nimic.
Într-o zi ajunge atât de frustrat, încât se duce direct la ea şi îi spune deschis, în faţă:
- Eşti o femeie superbă şi îmi doresc foarte mult să te am, măcar o dată. Uite, dacă mă laşi o singură dată, iţi dau 500 EUR.
Tipa refuză fără să stea pe gânduri. John insistă, explicându-i că totul se va termina repede:
- Eu stau în spatele tău, arunc banii pe podea, tu te apleci să-i iei şi până i-ai ridicat eu am şi terminat treaba.
Tipa stă şi se gândeşte o secundă, după care spune că trebuie să se consulte cu prietenul ei şi îl sună.
El, auzind despre ce e vorba, are o idee:
- Cere-i 1000 EUR şi ridică rapid banii de jos, aşa nu va avea timp nici măcar să-şi dea pantalonii jos.
Tipa e asadar de acord şi acceptă propunerea.
După vreo jumătate de oră, prietenul ei îngrijorat ca nu are nici o veste, o sună s-o întrebe ce s-a întâmplat.
Gâfâind şi, printre gemete, iubita îi raspunde: "Nemernicul, a folosit monede..."

MORALA: O propunere de afaceri trebuie analizată întotdeauna în profunzime, înainte de a bate palma şi de a te trezi f...t.



#249854 lichidare/dizolvare/radiere SRL

Postat de mihaela_cva on 09 August 2012 - 11:18 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

pai daca i-ati deranjat.....nu vreti ca isi doresc liniste?! :laugh:



#249853 Monografie discount

Postat de mihaela_cva on 09 August 2012 - 11:16 PM in MONOGRAFII CONTABILE

daca vreti, faceti alt document in care sa stabiliti pretul de vanzare pentru toate trei produsele odata:
"In conditiile in care nu se inscriu datele valorice in Nota de receptie si constatare de diferente, este obligatoriu ca aceste date sa se regaseasca intr-un alt document justificativ care sta la baza inregistrarii in contabilitate a valorii bunurilor. " (ordin 3512, NIR, punctul 5)
eu nu m-as complica si as face asa cum ati spus




Cometa SQL