Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mgabi's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


mgabi's Content

There have been 1000 items by mgabi (Search limited from 14-November 07)



Sort by                Order  

#288438 Declaratia 112 - topic 2020

Postat de mgabi on 01 February 2020 - 11:52 AM in Alte declaratii si raportari

Se retin toate cele. Ca la o prima.



#288433 Declaratia 112 - topic 2020

Postat de mgabi on 31 January 2020 - 09:57 AM in Alte declaratii si raportari

Daca nu este toata luna "ocupata", incearca sa-i pui 1 zi suspendare/intrerupere.
Daca nu mai ai zile, suna la anaf si intreaba-i (chiar daca nu ei sunt cauza)!

Problema este de foarte multi ani, sunt cateva validari care vin de la somaj si de la CAS care sifdeaza realitatile din teren ... iar onor institutiile cu pricina refuza sa le corecteze.

PS: Poti sa ii mai declari un contract (FF2) si sa manaresti sectiuneile E ca sa iasa cifrele din stat.



#288422 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de mgabi on 28 January 2020 - 06:45 PM in Alte declaratii si raportari

Cu 4-5 posturi mai sus ai sa vezi ca am venit cu noutati:
Adica am validat, semnat,trimis.
Totul ok, fara erori. Am primit recipisa si am terminat cu tarasenia.

Nu stiu in ce limba sa scriu ca sa se inteleaga ce am spus, asa ca incerc din nou in romana:

Declaratia exista, actualizata 2020.
Se poate transmite, primesti recipisa ok.
Pragul este de 300000 in declaratie.
Nu s-a publicat insa ordonanta pentru modificarea pragului ... asta-i singura problema!

PS: Conform legilor in vigoare astazi, declaratia trebuie depusa. Ce va fi maine, n-am idee :biggrin:



#288413 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de mgabi on 27 January 2020 - 02:11 PM in Alte declaratii si raportari

Parerea mea:
Daca este PFA (are cod fiscal), este persoana impozabila care desfasoara doar activitati scutite si este neinregistrata TVA.

Adica, depune 392.



#288409 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de mgabi on 27 January 2020 - 09:18 AM in Alte declaratii si raportari

Pana la noi ordine (OUG,HG ... :biggrin: ) se depune.

Pe legea in vigoare astazi, depun cei cu cifra sub 220000 si nu se depune daca n-ai avut activitate (cifra 0).
Doar ca pragul se va modifica (asteptam cu interes textul de lege), pentru ca in noua declaratie limita este de 300000.

Dupa cum am spus, eu am si depus iar serverele ANAF au primit, au validat si am primit recipisa OK.

PS: In afara de prag, nu este nimic modificat in D392



#288403 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de mgabi on 23 January 2020 - 01:35 PM in Alte declaratii si raportari

Cand vorbesti de lup ...

Gata, rezolvat!
Este versiunea noua pusa la descarcat ... primeste, da recipisa!

PS: Pragul ar fi de 300.000 (logic, nu?) ... doar ca n-am vazut inca modificarea legislativa in acest sens.



#288396 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de mgabi on 21 January 2020 - 05:11 PM in Alte declaratii si raportari

M-am "jucat" putin ...
Eu am facut declaratia pt. anul 2019 (se poate face/valida fara probleme) si am transmis-o ... asa, ca sa vad ce zice server-ul :laugh:

Va dati si voi seama ca mi-a trantit o eroare de perioada ... dar mi-am facut damblaua si m-am linistit!
Si am pastrat si recipisa :angry2:

Concluzie: Nu primesc inca D392 ...
Concluzie2: Iar raman cu o hartie "agatata" ... de ce sa putem termina si inchide dosarele ???



#288380 21 ian. 2020 - data intrarii in vigoare a noii legi pt prevenirea și com...

Postat de mgabi on 17 January 2020 - 10:48 AM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Nu, nu ai aceasta obligatie si nu trebuie sa te inregistrezi acum, pentru ca nu esti entitate raportoare.
Doar daca ai clienti externi de ex. care iti platesc 20.000 euro in numerar (iti doresc sa ai multi :laugh: de genul!).

Mie personal legea mi se pare destul de clara, nu stiu de ce a inceput toata nebunia asta.
La platile/incasarile din exterior nu se aplica plafonul de numerar, nici la vanzarile in rate , dupa cate stiu eu ... asa ca pot exista si comercianti care se incadreaza la i).
PS: Daca iti apar asemenea situatii, va trebui sa te inregistrezi intai si abia apoi sa efectuezi tranzactia numerar.



#288365 21 ian. 2020 - data intrarii in vigoare a noii legi pt prevenirea și com...

Postat de mgabi on 14 January 2020 - 02:31 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Pai cel de la oficiu cam avea dreptate :)))

Entitatile raportoare sunt, potrivit legii
....
i) alte entitati si persoane fizice care comercializeaza, in calitate de profesionisti, bunuri sau presteaza servicii, in masura in care efectueaza tranzactii in numerar a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 10.000 euro, indiferent daca tranzactia se executa printr-o singura operatiune sau prin mai multe operatiuni care au o legatura intre ele.

Fara suparare, dar care "comerciant" poate efectua tranzactii in numerar peste 10.000 euro (adica 477000 lei per tranzactie!!!) .... atata timp cat platile/incasarile numerar pe fiecare tranzactie nu pot depasi 10000 lei ???

Sincer, nu stiu cine s-ar incadra la litera i). Poate doar cei care incaseaza/platesc (numerar!) sume mari in relatie cu entitati din afara tarii, unde nu se aplica aceast plafon de numerar.



#288298 Despre factura în format electronic

Postat de mgabi on 11 December 2019 - 04:05 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Facturile nu au regim special (a disparut din 2007) !

Le faci si le numerotezi cum te taie capul, poti sa le scrii de mana daca ai chef (eventual cu indigo!) :biggrin2:



#288268 Fise de Magazie Gresite - rezolvare

Postat de mgabi on 05 December 2019 - 01:36 PM in CONTABILITATE STOCURI

Daca ai si tu o evidenta a stocurilor (o aplicatie prin care operati intrari si vanzari) ar trebui sa compari situatia ta (intrari/vanzari) cu situatia din contabilitate pe fiecare luna, sa vezi de unde au aparut diferentele.

La ce nebunie zici ca ai acolo, parerea mea este similara cu a Otiliei, adica ar trebui identificate erorile si corectate.
Este grav daca nu ai vanzari inregistrate ... la fel cum este grav daca ai achizitii dublate (inseamna ca si soldul furnizorilor este gresit).



#288083 Facilitati fiscale in domeniul constructiilor

Postat de mgabi on 08 October 2019 - 08:35 AM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Cateva adaugari (deocamdata):

1.Pentru partea din venit care depaseste 30.000 nu se aplica scutirile.
2.Asimilatii fara CIM nu au scutire decat la impozit (cenzori, administratori, CA ... etc)



#288082 In 2019 se poate sa primeasca angajatul 2200 de lei la un brut de 3200 lei?

Postat de mgabi on 08 October 2019 - 08:11 AM in SALARII

Atentie, valoarea MAXIMA este de 15,18 lei.
Poti sa dai si bonuri de 5 lei daca asa s-a hotarat/negociat! (chiar daca nu-i rentabil dpdv fiscal :biggrin: )

PS: Mai este posibil sa fie intr-un domeniu cu scutiri la impozit (de ex horeca sezoniere)



#287965 Declaratia 112 - topic 2019

Postat de mgabi on 23 August 2019 - 11:18 AM in Arhiva

Si eu injur cam la fel de ieri ... de cand am vazut idiotenia de proiect pentru D112 si pt. calculul salariilor pe iulie.

Astia sunt nebuni (la propriu, nu la figurat!)!

Cum adica sa platesc omul cu doua metode de calcul in aceeasi luna?
Sa-i fac un fluturas cu doua perioade??? Ce sa inteleaga omul ala din el?

Si orele suplimentare unde le pun? La perioada 1 sau la perioada 2? Si diurnele, si alte venituri de tip avantaje, si CO neefectuat ... si liberele date in compensare si....

Insista cu incapatanare cu aplicarea aia aberanta de pe 21 iulie, in loc sa vina cu o modificare si sa aplice de la 1 august!

Eu o sa le trimit observatii la proiect, sa modifice naibii data de aplicare!



#287881 Transfer bani intre contul PFA si contul personal al titularului PFA

Postat de mgabi on 01 August 2019 - 09:57 PM in Contabilitate PFA

De ce sa iei amenda?

Treci transfer venit pfa catre titular, sau ceva de acest gen.



#287787 decont jocuri de noroc in participatiune

Postat de mgabi on 05 July 2019 - 08:44 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Clientul iti plateste o suma ca sa beneficieze de "prestatiile" tale. Toata suma aceea este venit dupa parerea mea.
Ceea ce "platesti" jucatorilor reprezinta cheltuiala pe care o faci tu in vederea obtinerii unui profit.

Asa ca eu zic ca ai inregistrat ok pana acum.



#287785 decont jocuri de noroc in participatiune

Postat de mgabi on 04 July 2019 - 04:34 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Otilia ti-a scris exact cum functioneaza 458. Citeste cu atentie!

De ex:
...În creditul contului 458 „Decontari din operatii in participatie” se inregistreaza:
veniturile realizate din operatii in participatie transferate coparticipantilor, conform contractului de asociere (701 la 781);...


Prima varianta scrisa de tine este aproape ok, doar ca le-ai inregistrat invers (adica veniturile intra in credit si cheltuielile in debit!).Rezultatul insa este acelasi, asa ca nu-i bai!

Corect este:
708 = 458 cu 13100lei
708 = 708 cu -13100lei (corectarea rulajului)

458 = 6588 cu 8725lei
6588 = 6588 cu -8725lei (corectarea rulajului)

etc...

La final, in 458 ramane exact cat ai sa-i dai (sau sa-i iei :biggrin: )
La tine in balanta ramane in solduri/rulaje exact activitatea care revine societatii tale, pe baza careia calculezi taxe, cifre de afaceri pentru diverse plafoane, bilanturile ...



#287784 Salariile in constructii - 2019 !

Postat de mgabi on 04 July 2019 - 03:57 PM in SALARII

Atentie, este vorba despre salariul brut de incadrare pentru 8 ore ... nu spune ca omul trebuie sa aiba norma intreaga (exista si norma intreaga de 6 ore, sic!)

Parerea mea referitor la ceea ce ar fi vrut sa spuna (dar n-au fost in stare!):
Daca el are salariul de incadrare (recalculat la norma intreaga, zic eu ca ar fi corect, dar ...) cel putin egal cu minimul (de parca ar fi fost legal altfel!), atunci ar putea avea scutire.

Asa n-ar mai fi probleme cu cei in CM care intrau sub 3000 si se trezeau cu netul la jumatate.
Sau cei veniti/plecati care iar realizau sub 3000 brut ... etc.

Din pacate unele salarii trebuie deja date (pt. cei care se lichideaza) si nu stie nimeni cum trebuie calculate.

PS: Legea intra in vigoare la 21.07 teoretic ... daca maine se lichideaza un om, cum ii calculez???
PS2: Nu stiu de ce nu se face referire in legile astea la salariul minim pe ora, ca ar fi fost mult mai clare lucrurile! Daca ei au salarii fixe pe luna (indiferent de luna, de zile lucratoare etc ...ca oricum nu muncesc nici un sfert majoritatea!) isi inchipuie ca toti au la fel! In unitatile mari productive se lucreaza in acord si au stabilit prin contract un tarif pe ora in functie de operatiunile executate (de ex: nitueste astazi, are 30lei/ora ... sableaza maine, are 40 lei/ora)



#287723 Composesorat

Postat de mgabi on 27 June 2019 - 04:59 PM in ONG

Pai dupa cum arata statutul tau este mai degraba o asociatie agricola sau o cooperativa!
Composesoratul are scop patrimonial, asta-i clar ... deci n-ai legatura cu ONG-urile, functionezi ca orice "comerciant", si platiti impozit micro sau pe profit.

Parerea mea :) ... daca are cineva idee despre asa ceva ... ar prinde bine o opinie in plus.



#287691 Composesorat

Postat de mgabi on 25 June 2019 - 05:14 PM in ONG

ONG-urile nu distribuie profitul. :blink2:
De fapt nu se numesc ONG ci AFSP, adica Asociatii FARA Scop Patrimonial (adica fara scop de a obtine beneficii personale/ castiguri).

Daca un membru intr-o asociatie de acest gen isi ia "partea" pe persoana fizica ... se poate alege cu dosar penal!

Nu stiu daca un composesorat este mai apropiat de o asociatie de proprietari (de bloc :biggrin: ) sau de o asociatie agricola.
Nu m-am lovit de acest domeniu si nu stiu cum este corect, dar eu personal le vad ca pe niste asociatii agricole (chiar daca "juristii" le interpreteaza invers!).

Asocierea (composesoratul) in cazul tau exploateaza proprietatile in scop lucrativ, in vederea obtinerii de venituri personale (nu poti spune ca doar le intretine ca sa nu se "strice"!), deci sunt mai degraba cooperative dupa parerea mea!



#287493 concediu medical - stagiu la aceasta societate < 6 luni

Postat de mgabi on 03 June 2019 - 12:12 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Cat a fost la pensie (fara angajare) nu a fost asigurat la CCI. Daca nu aduna stagiu de 6 luni, nu are dreptul la CM platit.



#287477 Decont TVA pentru PFA care lucreaza doar cu cod intracomunitar.

Postat de mgabi on 30 May 2019 - 10:11 PM in Impozitare - TVA

Pai daca a devenit platitor inseamna ca este inregistrat normal, nu ai cod de tva "special".
In acest caz ai activitate "normala" si depui ca orice firma platitoare: D300 si D390 (pt. op. intracomunitare) si D394 (pt.op.in tara - achizitiile de ex.).

PS: Codul de inregistrare TVA este valabil si in tara si in afara ei.
Nu exista un cod special "intracomunitar" decat la neplatitorii care fac achizitii din UE.



#287461 brat excavator

Postat de mgabi on 30 May 2019 - 10:20 AM in IMOBILIZARI

Au as face analogie cu o imprimanta:

O imprimanta mai profi (mai scumpa adica!): o inregistrezi ca mijloc fix separat, cu toate ca ea nu face nimic de una singura (este un echipament periferic) si daca nu o "legi" la un calculator, nu o poti folosi.

La fel si bratul tau poate fi considerat "echipament periferic".
Daca nu-ti convine sa faci majorare, eu zic ca asa s-ar putea prinde.



#287455 Problema CIC

Postat de mgabi on 29 May 2019 - 12:33 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

OUG111/2010
Art.16:
(3) Prin excepție de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizației pentru creșterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptățită se află în una sau mai multe dintre următoarele situații:
...
c) realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației stabilit la art. 2 alin. (2).

PS: Nu inteleg chestia cu desfasurarea efectiva ... eu nu consider ca inchirierea este o activitate "desfasurata efectiv" :biggrin:
Nu stiu cum interpreteaza ei insa ... pentru ca in alin.anterior scrie ca se suspenda plata pe perioada in care:
i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului și copilul nu a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;

Asa ca, in virtutea obiceiului devenit regula, spiritul legii il cam intelegem toti, dar "litera legii" sfideaza logica.



#287231 Declaratia 112 - topic 2019

Postat de mgabi on 22 April 2019 - 10:24 PM in Arhiva

Pai ar fi trebuit sa pregateasca pana la intrarea in vigoare.
in OUG114 scrie cam asa:
ART. 67
(1) Prin derogare de la prevederile art. 4 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, prevederile art. 66 intră în vigoare la data publicării prezentei ordonanțe de urgență în Monitorul Oficial al României, Partea I, cu excepția:
a) pct. 23 - 27, care intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2019;
b) pct. 1, 2, 4, 5, 10, 12 - 16, 18, 20 și 22, care se aplică începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2019.


tot acolo, la alt articol (in aceeasi ordonanta!!!):
ART. 91
Aplicarea prevederilor capitolului I, art. 66, art. 68, art. 69 și art. 81 se realizează cu respectarea prevederilor în domeniul ajutorului de stat.


Iar in ordinul cu normele din februarie mai apar cateva cuvinte ... si se schimba de nu mai intelege nimeni nimic:
Facilitățile ce vizează obligațiile fiscale datorate de angajatori se aplică cu respectarea prevederilor în domeniul ajutorului de stat, după aprobarea schemei de ajutor.

Iar schema ... este sublima dar lipseste cu desavarsire! Si probabil mai trebuie s-o si negocieze cu UE.

Si uite asa, n-au avut curaj sa anunte ca au gresit, au impus un minim de 3000 ... dar adio facilitati pt. ca trebuie sa amane aplicarea pana rezolva cu ajutorul de stat ... si au tepuit pe cei din constructii!

Radio Erevan este o gluma pe langa MF-ul nostru :)))




Cometa SQL