Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mgabi's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 40

Salt la continut


mgabi's Content

There have been 1000 items by mgabi (Search limited from 20-November 07)



Sort by                Order  

#257253 Tva 9 % panificatie

Postat de mgabi on 03 September 2013 - 10:26 AM in Arhiva

Inginereste vorbind, o teava este facuta (preparata) din teava ???
O teava este facuta din metal/pvc ... etc.

Si este normal ca aluatul congelat sa nu fie cu 9% pentru ca acest aluat congelat este un produs intermediar care poate fi folosit in multe preparate, iar majoritatea nu se incadreaza la painea cea de toate zilele.
Cat despre tva-ul materialelor, nu este nici o problema pentru ca (asa cum ti-am spus) il recuperezi cand faci decontul (il deduci).

PS: si faina si drojdia sunt tot produse intermediare de fapt, ele se obtin in urma unui proces de preparare industrial. Iar drojdia are 24%



#257251 oug 55/2013

Postat de mgabi on 03 September 2013 - 10:07 AM in SALARII

Salariul pentru perioada lucrata pana la concediere NU este acordat "cu ocazia incetarii contractului" , ci este acordat pentru munca prestata.
In concluzie, indiferent de virgule sau slash-uri nu poti impozita cu 85% drepturile salariale obtinute pentru "munca" prestata, ci doar pe cele obtinuta ca o consecinta a concedierii.



#257249 firma inactiva

Postat de mgabi on 03 September 2013 - 10:00 AM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Nu poti, rezolva intai problema cu cea veche. Mai bine o inchizi.



#257197 Tva 9 % panificatie

Postat de mgabi on 01 September 2013 - 08:46 PM in Arhiva

Ordinul nu se refera la aluat in sine, ia uite-aici ce scrie :

"produsul preparat dintr-un aluat obținut ... "

Deci, aluatul congelat nu este un produs preparat din aluat (in romaneasca mea).
Iar "la care s-au adaugat" (fructe,branza..) nu seamana deloc cu "umplut cu" (fructe,branza..). In concluzie, indiferent daca branza este inauntru sau pe afara - tot 24% va fi.

Altfel spus: grau,faina, paine de toate felurile (inclusiv integrala si cu seminte) , covrigi , batoane simple, chifle ... trec la 9%.

Scofeturile, raman cu 24%

PS: Covrigii pe care-i faci simpli, tot cu 9% ii dai, chiar daca aluatul congelat il iei cu 24%. Deci vei avea de recuperat tva :))



#257181 Plata TVA la vanzarea unui teren cumparat pe firma

Postat de mgabi on 30 August 2013 - 10:40 AM in Arhiva

CF Art.152:

(6) Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire și a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art.153, în termen de 10 zile de la data atingerii ori depășirii plafonului. Data atingerii sau depășirii plafonului se consideră a fi prima zi a lunii calendaristice următoare celei în care plafonul a fost atins ori depășit. Regimul special de scutire se aplică până la data înregistrării în scopuri de TVA, conform art.153. Dacă persoana impozabilă respectivă nu solicită sau solicită înregistrarea cu întârziere, organele fiscale competente au dreptul să stabilească obligații privind taxa de plată și accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit să fie înregistrată în scopuri de taxă conform art.153

In concluzie, DUPA ce depasesti plafonul, pana pe 10 ale lunii urmatoare trebuie sa te inregistregi ca platitor (depui 010) iar de la data INREGISTRARII (adica atunci cand inregistreaza fiscul OK-ul) vei factura cu tva.

Pe instiintare scrie in clar de la ce data aplici tva-ul.



#257083 PFA si TVA

Postat de mgabi on 26 August 2013 - 11:44 AM in Contabilitate PFA

Nu-i bai, unii platitori vor avea aceste nelamuriri, asa ca le-ai dat raspunsul in avans.
:smile:



#257067 0,5 % impozit pe exploatarea resurselor naturale.

Postat de mgabi on 24 August 2013 - 01:14 PM in Arhiva

Te-au cam zapacit cu formularile lor pe care trebuie sa faci analiza gramaticicala si semantica sa poti intelege ceva
:laugh:

In ordonante scrie asa :

ART. 3
(1) Impozitul prevăzut la art. 1 alin. (1) este de 0,5% și se aplică asupra veniturilor obținute de operatorii economici prevăzuți la art. 2 alin. (1), (2) și (3) care sunt luate în considerare la stabilirea cifrei de afaceri potrivit reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, respectiv veniturilor din activitățile principale pentru operatorii care aplică reglementările contabile conforme cu standardele internaționale de raportare financiară.


"Care sunt luate in considerare in cifra de afaceri" nu este ecelasi lucru cu "care reprezinta cifra de afaceri".
Pana si din titlu, se intelege la ce se referea og-ul.

In traducere, baza de calcul se compune din veniturile obtinute din acele activitati care intra in cifra de afaceri, nu si cele care sunt obtinute din acele activitati , dar nu intra in cifra de afaceri (de ex.veniturile din variatia stocurilor obtinute din activitatile specificate nu intra in calcul)



#257063 PFA si TVA

Postat de mgabi on 24 August 2013 - 12:37 PM in Contabilitate PFA

kmkz ... vazi ca omul zice ca este neplatitor de tva.

Pai daca nu esti platitor, nu ai treaba cu tva-ul (indiferent de cota)!



#257037 pot tine contabilitatea ?

Postat de mgabi on 23 August 2013 - 12:26 PM in Cum poti deveni contabil

Orice persoana cu studii superioare economice poate tine contabilitatea la micro (cu CIM sau contract civil) sau la orice firma,indiferent de marime, daca are incheiat contract de munca cu acea societate (cu 1 ora de exemplu).

Ai nevoie de expert (atentie "contabil autorizat " n-are nici o valoare!) doar daca vrei sa sa lucrezi ca PFA, externalizat.



#257023 D112 / topic 2013

Postat de mgabi on 22 August 2013 - 09:13 PM in Arhiva

In PDF-ul ANAF-ului nu trebuie sa faci nimic, calculeaza "inteligentul" contributia plafonata (corect).

Daca insa este vorba despre un program de salarii , nu pe noi trebuie sa ne intrebi :))



#257019 TVA - Taxare inversa

Postat de mgabi on 22 August 2013 - 09:04 PM in Arhiva

Facturile pastreaza regimul de tva la incasare.



#257003 eroare revisal nou

Postat de mgabi on 21 August 2013 - 10:24 PM in REVISAL

Cu multa placere ... sper ca ai rezolvat.



#256995 eroare revisal nou

Postat de mgabi on 21 August 2013 - 11:54 AM in REVISAL

Anulezi incetarea, faci corectia si incetezi iar.



#256973 0,5 % impozit pe exploatarea resurselor naturale.

Postat de mgabi on 20 August 2013 - 04:08 PM in Arhiva

Impozitele si taxele specifice se platesc doar pentru acele "specialitati".

Trebuie doar sa ai evidentiate distinct in contabilitate activitatile si nu vei avea probleme.



#256947 Cum stabilesc corect baza pt calc.indemizatiei de CM

Postat de mgabi on 20 August 2013 - 09:22 AM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Da, teoretic asa iese.

In concluzie, este mai bine sa treci CFS, sa-si faca cerere de conc.fara plata pentru motive personale.



#256939 situatie complicata

Postat de mgabi on 19 August 2013 - 01:54 PM in PENSIONARE

Am inteles ca a fost accident de munca ... poate primi pensie de urmas daca venitul ei este mai mic de 35% din salariul mediu.

Daca se va pensiona si va avea venit mic, poate incerca. Banuiesc ca iese cu pensie mica daca isi pune problema sa aleaga intre 50% si pensia ei.

PS: Si este normal sa nu primeasca pensie (de urmas) daca inca munceste.



#256931 raspundere expert contabil

Postat de mgabi on 19 August 2013 - 10:34 AM in Important in meseria de contabil

Eu din intrebare vad ca este vorba de "judecat si condamnat".

Adica ... PENALE. Nu este vorba despre despagubiri civile cerute de societate.
Poate fi judecat si condamnat pentru orice fapta care nu a fost prescrisa (in functie de fapta poti avea termene de 5 ani, 10 ani, ...etc)



#256927 Casa de marcat pt comert ambulant

Postat de mgabi on 19 August 2013 - 10:23 AM in CASA DE MARCAT

Doamne ... dar disperat trebuie sa mai fii "ftare" :))



#256925 Dobanzi si penalitati de intarziere

Postat de mgabi on 19 August 2013 - 10:19 AM in Arhiva

Am auzit de multe situatii de acest gen. Dobanzile si penaalizarile nu au ce cauta in calcule daca este greseala lor.

Partea proasta este ca te vei judeca cu ei muuulti ani pana sa rezolvi, timp in care banii (diferenta si accesoriile) raman la ei.
Partea buna (daca te mai incalzeste) este ca daca castigi iti recuperezi toata suma si vei primi si daune (daca le ceri cu justificari "beton", adica demostrezi cat ai pierdut prin reducerea lichiditatilor cu suma x)

Daca insa este greseala ta (incurcatura de produse... etc) ,ajungi sa platesti accesorii mai mult decat baza.



#256923 situatie complicata

Postat de mgabi on 19 August 2013 - 10:11 AM in PENSIONARE

1. Suntem in 2013, ce ti-a venit cu contractul colectiv 2007-2011 ???
2. Da, poate alege.



#256919 imobilizari corporale si obiecte de inventar pe aceeasi factura

Postat de mgabi on 19 August 2013 - 09:56 AM in Arhiva

Teoretic 401 si 404 ...

Eu personal in aceste cazuri folosesc un singur cont (cel mai relevant din puntul meu/firmei de vedere)
Aceasta separare mi se pare o aiureala (cum ar fi sa ai contul de casa impartit in casa monede si casa bancnote :laugh: ?)



#256797 Modificare norma de lucru

Postat de mgabi on 09 August 2013 - 09:55 AM in SALARII

Da, daca nu scazi sub minim.

Este suficient actul aditional.



#256707 CONTRACT CESIUNE CREANTE

Postat de mgabi on 04 August 2013 - 12:01 PM in CONTRACTE comerciale

Daca plata se face prin banca, poti sa te uiti la cambie (este un instrument de plata prin banca care se foloseste in aceste cazuri).

Prin cambie dai "ordin" unui debitor de-al tau sa plateasca direct un creditor de-al tau.



#256701 Monografie constructii

Postat de mgabi on 03 August 2013 - 12:30 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Este bine cum ai facut ...

PS: N-ai "cumparat" cu plata in rate ... faci confuzie de termeni. Cand cumperi ceva, esti proprietar pe ceea ce ai cumparat!
Tu doar ai platit niste avansuri, in rate si ai probabil un contract sau o intelegere scrisa pentru aceasta. De cumparat, vei "cumpara" atunci cand vei face factura/contractul final si vei deveni proprietar.

Nu confunda proprietatea cu posesia. Poti fi proprietar fara sa ai posesia (marfa va ajunge peste 10 zile) , la fel cum poti avea posesia fara sa fii proprietar (aviz de expeditie).



#256699 Preluare rate contract teren

Postat de mgabi on 03 August 2013 - 12:18 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Eu as inregistra pe investitii in curs, pun acolo platile lunare conf.intelegerii ... iar la final am valoarea pe care o duc in terenuri (atunci cand faci contractul final si devine firma proprietarul terenului)




Cometa SQL