Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mgabi's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


mgabi's Content

There have been 1000 items by mgabi (Search limited from 16-November 07)



Sort by                Order  

#289454 Deducere Impozit microintreprinderi din facturi primite de la firma INACTIVA

Postat de mgabi on 06 November 2020 - 07:36 PM in Impozitare - PROFIT

In primul rand esti micro, deci nu ai treaba cu cheltuielile ... decat daca ai cumparat pantofii patroanei pe firma :laugh: (atunci in loc de 6xx se inregistreaza in dividende sau salarii ... sau recuperezi suma)
In al doilea rand, cheluiala este nedeductibila, dar asta nu afecteaza decat profitul impozabil (fiscal) in cazul firmelor platitoare de impozit pe profit... nu profitul contabil.

La tva insa este alta poveste, tva-ul este nedeductibil ... dar vad nu te-a interesat asta deci probabil ca esti firma neplatitoare.

PS: Ce-i cu firma asta si de ce mai lucrati cu ei daca este inactiva? Nu cred ca "da bine" pentru voi sa aveti astfel de relatii comerciale. Daca-i inactiva din motive de sediu social, mai merge ... dar daca nu declara activitatea (D100/D300 etc) ... vezi sa nu va treziti cu probleme. Sincer, mie nu-mi miroase bine (iar anaf-ul are mirosul mai sensibil decat al meu :biggrin2: )



#289158 Fișa pe plătitor simplificată - disponibilă în Spațiul Privat Virtual

Postat de mgabi on 29 July 2020 - 04:12 PM in Materiale ANAF (MFP)

Fisa asta de platitor se refera la pers.juridice.

PS: SPV este un serviciu national (si PF si PJ), nu exista spv Bucuresti, spv Galati ... etc. Adica este vorba de fapt despre un server si un program instalat acolo. (sincer, banuiesc ca este un cluster de servere)



#289112 Bilant la 30 iunie 2020

Postat de mgabi on 21 July 2020 - 01:31 PM in Bilanturi

Exista un proiect de amanare pana la 30 septembrie.
Formular inca nu exista.



#289095 Comunicat MFP : Asigurări de sănătate – șomaj tehnic

Postat de mgabi on 14 July 2020 - 08:56 PM in Materiale ANAF (MFP)

MFP-ul are dreptate, datele inregistrate (si transmise la Casa de sanatate) sunt corecte.
Problema a aparut la CNAS cand au scos de la "asigurat" cu de la sine putere pe cei in somaj tehnic, cu toate ca angajatorii nu au declarat "incetarea calitatii de asigurat".

Cei de la sanatate nu recunoasc greseala si arunca vina pe altii (pe anaf, pe firme, pe contabili ... pe oricine altcineva din afara ograzii lor!).

"În acest context, instituțiile beneficiare ale informațiilor privind contribuțiile declarate prin formularul D112 au atât dreptul, cât și obligația de a propune și solicita câmpurile necesare pentru înregistrarea tuturor contribuabililor asigurați, precum și adaptarea sistemelor informatice la modelele de declarații aprobate în comun. În acest sens, înregistrarea corectă a tuturor persoanelor care beneficiază de asigurări cade în responsabilitatea acestor instituții."

Pai dupa ce CNAS a propus si aprobat forma decl.112, sa faca bine sa preia datele corect (pe care tot ei le-au cerut in aceasta forma).

Stiu din "chinurile facerii" de la anaf cat s-au "batut" cu cei de la sanatate,pensii si somaj sa scoata o forma functionala. Am corespondat mult cu cei de info de acolo si erau exasperati.

PS: Daca sunt si declaratii intocmite eronat, acelea se pot rectifica, dar sunt exceptiile. Majoritatea au depus declaratii corect completate!



#289072 Declaratia privind beneficiarii reali, cf Legii 129/2019

Postat de mgabi on 09 July 2020 - 02:37 PM in Alte declaratii si raportari

Multumim pentru anunt!

Asteptam de mult sa vad legea de modificare publicata in MO ... ca proiectul de modificare avea luni bune de cand se chinuiau sa-l duca la final.



#289042 CASS pt DU 2020

Postat de mgabi on 26 June 2020 - 02:10 PM in Declaratia unica

Pai asa sunt la noi de incurcate incat ne storcem creierii sa gasim o interpretare ... si nici atunci nu putem spune 100% ca este corect!

Eu am inteles asa: este cazul in care intrerup activitatea pfa in timpul anului.
Eu m-am ghidat dupa urm.art.:

CF: ART. 180 - Contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată de către persoanele fizice care optează pentru plata contribuției
(1) Următoarele persoane fizice pot opta pentru plata contribuției:
a) persoanele fizice care au estimat pentru anul curent venituri anuale cumulate din cele prevăzute la art.155 lit. b) - h), sub nivelul plafonului minim prevăzut la art.170 alin. (2);
....
(2) Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) lit. a) datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate după cum urmează:
a) dacă depun declarația prevăzută la art. 174 alin. (3) (nm: estimativa) până la împlinirea termenului legal de depunere, la o bază de calcul reprezentând valoarea a 6 salarii de bază minime brute pe țară, în vigoare la termenul legal prevăzut pentru depunerea declarației prevăzute la art. 120; sau
b) dacă depun declarația prevăzută la art. 174 alin. (3) (nm: estimativa - incepe act. mai tarziu) după împlinirea termenului legal de depunere, la o bază de calcul echivalentă cu valoarea salariului de bază minim brut pe țară în vigoare la termenul legal de depunere a declarației prevăzute la art. 120, înmulțită cu numărul de luni rămase până la termenul legal de depunere a declarației prevăzute la art. 122, inclusiv luna în care se depune declarația.
....
ART. 183 - Prevederi privind încetarea plății contribuției de asigurări sociale de sănătate
Persoanele prevăzute la art. 180 (nm: asigurate prin optiune), care încep să realizeze venituri de natura celor prevăzute la art. 155 sau se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuției, depun la organul fiscal competent, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit evenimentul, declarația prevăzută laart. 174 alin. (3) și își recalculează obligația de plată reprezentând contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată pentru anul în curs.


Eu de aici inteleg asa:
-daca ai optat, platesti la 6 sal.minime
- daca ai optat si incepi activitatea mai tarziu (sau ai depasit termenul de depunere a estimativei!), atunci se face un calcul total dezavantajos (vezi exemplul din norme)
-daca ai optat si incetezi activitatea, se recalculeaza proportional cu lunile de activitate doar daca ai alte venituri pt.care se retine contributia (de ex.salarii). La fel daca ai optat si te angajezi intre timp, chiar daca nu incetezi activ. pe pfa.

La art.183 nu apare decat un singur caz in care se recalculeaza (si anume daca te angajezi ... si este normal, pentru ca nu mai trebuie sa platesc voluntar ca sa fiu asigurat, pentru ca devin asigurat "normal")

Voi cum intelegeti partea asta?
Eu m-am bazat si pe logica si bunul simt ... dar asta nu inseamna ca este si corect ce am gandit (avand in vedere ca logica incepe sa lipseasca din ce in ce mai des din "palate").



#289039 CASS pt DU 2020

Postat de mgabi on 25 June 2020 - 04:05 PM in Declaratia unica

Parerea mea:
Daca a optat pentru asigurare voluntare, eu zic ca se plateste suma fixa 1248 (6luni).
Daca ar fi fost peste plafon, atunci se putea recalcula.



#288937 Declaratia unica PFA - topic 2020

Postat de mgabi on 05 June 2020 - 05:41 PM in Declaratii PFA

Ti-a explicat cum este cu suspendarea activitatii, care teoretic trebuie declarata in 30 de zile.
Avand in vedere ca s-au prorogat toate termenele (termenele reintra in normal la 30 de zile de la incetarea starii de urgenta, adica la 13 iunie)., te-ai incadra inca in termen pentru declararea suspendarii.
Tu ai avut activitatea suspendata, asa ca (teoretic) ar fi trebuit sa declari aceasta suspendare.

30 iunie este termenul de depunere a decl.unice ... este alta poveste.



#288910 Declaratia unica PFA - topic 2020

Postat de mgabi on 04 June 2020 - 09:31 AM in Declaratii PFA

Inclusiv pt. norma de venit pot sa apara modificari/rectificari.
La inceput de an se depune declaratie cu perioada/suma estimata, nu inseamna ca asa trebuie sa ramana!
Iar termenul de plata/definitivare este in 2021.

De aceea ti-am spus ca poti depune cu ce perioade/sume vrei tu (estimezi tu adica), apoi daca ai modificari vei depune rectificativa.

Declaratia (estimativa) pentru 2020 nu produce efecte (dpdv fiscal) decat dupa termenul de anul viitor.
Singura sectiune care conteaza de acolo este cea referitoare la sanatate!



#288908 Declaratia unica PFA - topic 2020

Postat de mgabi on 03 June 2020 - 09:41 PM in Declaratii PFA

Important este sa ai pt. 2019 depus corect (cu initiala sau rectiicativa daca este necesar).
Pe 2020 faci doar estimarea, asa ca nu este important ce completezi acolo, poti rectifica oricand.

Doar ca declaratia noua inca nu a aparut (cu bonificatiile pentru 2019)!



#288804 Livrari intracomunitare

Postat de mgabi on 04 May 2020 - 08:12 PM in Impozitare - TVA

Mai mult, livrarile intracomunitare sunt de obicei scutite ... deci n-ai treaba cu tva-ul. :wink:



#288803 Declaratia 394 instiintare ANAF

Postat de mgabi on 04 May 2020 - 07:52 PM in Arhiva

Atentie sa nu se considere ca asta a fost o notificare, asa ca ar trebui sa intrati in legalitate totusi.
Daca in 90 de zile nu rezolvi te poti trezi cu amenda ... asa imi aduc aminte ca era la casele noi.

De anul trecut trebuia sa aveti acest gen de case (daca nu faceti parte din acele categorii care pun a anul acesta - la automate comerciale).

PS: Casele se dadeau in D394 si cand nu exista legea cu jurnalul electronic, deci nu conteaza ce model ai... doar ca acum cele vechi sunt pe tejghea in ilegalitate :laugh:



#288797 Declaratia unica - 2020 !

Postat de mgabi on 03 May 2020 - 09:36 AM in Declaratia unica

Partea din 2019 o faci rectificativa.



#288795 Modificari aduse de OUG 48/2020

Postat de mgabi on 01 May 2020 - 01:36 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Cu mare drag!



#288790 Modificari aduse de OUG 48/2020

Postat de mgabi on 30 April 2020 - 06:14 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

o completare:
Incepand cu aprilie (???), pe perioada starii de urgenta, nu se acorda facilitatile fiscale (constructii,IT,cercetatori etc.) pentru sumele platite de la buget (somaj tehnic si CO parinti).



#288777 Plata factura euro din cont personal

Postat de mgabi on 30 April 2020 - 11:51 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Daca vrei sa faci achizitii pe firma si sa platesti din contul unei persoane te complici, iti trebuie cam multe hartii (la fiecare achizitie de marfa sau servicii).

Poti lucra cu 542, sa pui la dispozitia cuiva avansuri spre decontare, insa dupa ce se face achizitia trebuie sa faci si un decont pe baza caruia sa "scoti" sumele din 542.

Teoretic ar trebui sa-i dai persoanei sume in avans si apoi persoana sa vina cu factura si dovada platii "din buzunar". Apoi faci decontul si-l pui la dosar langa factura.

PS: Atentie la numerar, ar fi preferabil sa faci transfer bancar pentru avansurile spre decontare (cred ca asa si vrei sa lucrezi).



#288776 D300 , eroare depunere: atentionare regula: 98: Randul 42 eronat

Postat de mgabi on 30 April 2020 - 11:37 AM in Arhiva

Sincer, chiar i-am administrat una virtuala ... :laugh: Si nu pentru ca a gresit declaratia, ci pentru ca nu a "studiat" suficient ca sa descopere care a fost greseala ca sa o poata repara.
Pentru ca nu este prost deloc si stiam ca poate invata ceva daca isi da interesul si depune putin efort :dry:

Daca te uiti la ce am scris, exact despre asta vorbeam si eu, despre declaratiile luate si semnate (ca primarul) din programe, fara sa vezi ce scrie in ele.
Daca restul declaratiilor se pot rectifica, D300 nu are rectificativa si este bine sa o verifici de 3 ori inainte.
Programele nu sunt decat niste unelte (ca orice unealta), sunt multe tipuri si nu sunt perfecte (nimic nu este perfect in univers).

Cred majoritatea celor care depun au avut asemenea surprize, mai ales ca in trecut nu se verifica automat acel rand. Din greseli se invata!



#288767 D300 , eroare depunere: atentionare regula: 98: Randul 42 eronat

Postat de mgabi on 27 April 2020 - 10:34 PM in Arhiva

Vezi postareacrossing, la 27 April 2020 - 06:42 PM, a spus:

D300 din arhiva printata pe trim IV 2019 are la randul 42=290 , 44=291 , 46=291. Printez cum genereaza programul D300 autocompletand randurile 42,44 si 46 cu 292 RON si o duc fizic la ANAF/email ?

Doar ce am scris mai sus:
Dumnezeule ... este atat de greu sa te uiti ce scria in r.46 din declaratia anterioara (exact cum scrie acolo) si sa verifici?
Cum naiba sa treci in declaratie 292, cand la r.42 trebuie sa treci suma din r.46 din declaratia anterioara ???
Daca in 2019 aveai la R46 suma de 291, apoi pe aia o treci !!!

Scrie in ROMANA:
R42:Soldul sumei negative a TVA reportate din perioada precedentă pentru care nu s-a solicitat rambursare (rd.46 din decontul perioadei fiscale precedente)

La tine 292 este acelasi lucru cu 291 ???

Nu intereseaza pe nimeni ce iti iese tie din program, in D300 sumele sunt rotunjite iar rotunjirea poate fi diferita.
Iei frumusel un D300 si incepi sa-l completezi CORECT (poti sa te ghidezi dupa cel din program, dar sumele se pare ca au fost rotunjite diferit, asa ca foloseste-l doar de exemplu).



#288765 D300 , eroare depunere: atentionare regula: 98: Randul 42 eronat

Postat de mgabi on 27 April 2020 - 01:39 PM in Arhiva

Inseamna exact ce scrie, adica cifra de acolo este gresita :angry2:
Dumnezeule ... este atat de greu sa te uiti ce scria in r.46 din declaratia anterioara (exact cum scrie acolo) si sa verifici?

Mai oameni buni, faceti un pic de efort sa cautati/ganditi sinsuri inainte de a cere un ajutor.
Eu personal nu obisnuiesc sa ajut pe cei care nu depun minimul de efort sa se ajute singuri inainte de a cere.

PS: Nu se depune alta declaratie la D300, se corecteaza doar la sediul ANAF (merge si cu doc. pe mail perioada asta) cu cerere justificata, balante, jurnale, declaratie corectata etc.
PS2: Declaratia nu este eronata, ea a fost inregistrata si figureaza depusa, doar ca ai atentionari pentru neconcordante.



#288648 Întrebări frecvente referitoare la șomajul tehnic, in contextul SARS-COV-2

Postat de mgabi on 02 April 2020 - 07:14 PM in Masuri in contextul pandemiei COVID-19

Da, nu mai este este conditia de 25% scadere, si nici cea cu 75% din salariati.



#288593 Salarizare in situatie de urgenta

Postat de mgabi on 22 March 2020 - 11:58 AM in SALARII

Ar trebui topic separat pentru aceasta situatie, zic eu.
Poti sa muti postarea Otilia, daca ar fi mai ok in alta parte.

Si acum:
Concediul platit 75% pentru copil se suporta partial de catre societate.
Se deconteaza de la stat doar NETUL!

L19/2020, Art.3
(4) Angajatorii pot cere numai decontarea sumelor reprezentând indemnizația netă, încasată efectiv de părinte.



#288544 Declaratia privind beneficiarii reali, cf Legii 129/2019

Postat de mgabi on 05 March 2020 - 03:02 PM in Alte declaratii si raportari

Da, si ONG-urile dau declaratia minune, doar ca eu nu prea inteleg ce ar putea sa insemne "beneficiar real" in cazul asociatiilor si fundatiilor.



#288527 Declaratia privind beneficiarii reali, cf Legii 129/2019

Postat de mgabi on 02 March 2020 - 08:11 PM in Alte declaratii si raportari

Asta nu anuleaza aberatia din lege prin care trebuie sa depui in fiecare an aceeasi declaratie chiar daca nu s-a schimbat nimic!
Adica anual stai la coada la ONRC sa depui aceeasi hartie!



#288465 bilant in format word sau excel

Postat de mgabi on 09 February 2020 - 09:06 PM in Bilanturi

Exact la asta m-am gandit si eu .... nu se stie niciodata ce-ti rezerva viitorul :laugh:

Incepusem sa scriu initial pentru @dciofu ... dar m-a lovit asa, un gand ... :biggrin:



#288463 bilant in format word sau excel

Postat de mgabi on 09 February 2020 - 11:13 AM in Bilanturi

Care bilant (ca-s vreo 10) si in ce format?

Bilantul are un format (cu campuri, scripturi si formule) pe care nu-l "vede" orice soft de conversie.
Daaar ...daca "listezi" un bilant (gol) la un PDF Printer ... pdf-ul rezultat se poate converti cu orice convertor free, inclusiv online.
Instaleaza-ti un PDF printer daca n-ai (oricare imprimanta PDF: PdfCreator, Cutepdf, BullzipPdf ... etc).

PS: Otilia, de aceea n-ai reusit conversia, trebuia sa "listezi' din bilant un alt fisier cu un Print to PDF.
Direct din bilantul "inteligent" pot doar utilitarele cu licenta.




Cometa SQL