Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
delgado's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


delgado's Content

There have been 117 items by delgado (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#190120 act aditional pentru prelungirea contractului de munca

Postat de delgado on 02 January 2009 - 12:58 AM in MODELE FISIERE RESURSE UMANE

Daca ma puteti ajuta cu un model de act aditional pt. prelungirea CIM as fi foarte recunoscator.
Va multumesc!



#190103 Registrul inventar

Postat de delgado on 31 December 2008 - 09:59 PM in Contabilitate PFA

Si eu am un CMI iar in registrul inventar trec doar obiectele de inventar (de ex. tot ce tine de instrumentar) si mijloacele fixe (cele cu valoare peste 1800 ron). Consumabilele nu le trec, pentru astea fac doar fisa de magazie si bon de consum. Exista liste de inventariere si fisa mijlocului fix.
Atat stiu eu.
La multi ani!



#189836 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de delgado on 20 December 2008 - 08:29 PM in Arhiva

Pentru d-na MARIA-CARMEN


M-ati sfatuit sa trec sumele pe care le scot sau le depun in cont intr-un registru de banca si nu in RJIP.
Intrebarea mea e daca trebuie sa tin cont de aceste sume din registrul de banca cand depun declaratia 200, adica sa insumez aceste sume cu ce cele din RJIP. Eu am tinut cont doar de total incasari si total plati doar din RJIP cand am depus decl. 200. Spuneti-mi cum sa fac!
Va multumesc!
Sarbatori fericite!



#189614 procent la salar

Postat de delgado on 15 December 2008 - 11:48 PM in Arhiva

Va multumesc tare mult pentru lamuriri!
Numai bine si Sarbatori fericite!



#188977 procent la salar

Postat de delgado on 06 December 2008 - 02:45 PM in Arhiva

In CIM e incadrat cu 8 ore/zi, 5 zile/saptamana. Ma asteptam sa creasca sau sa scada salariul in functie de luna.



#188973 procent la salar

Postat de delgado on 06 December 2008 - 01:39 PM in Arhiva

Salut!
Am si eu o intrebare: am observat ca la un salariu de incadrare fix de 700 ron fara ore suplimentare fara nimic, salariul net este de 501 ron in fiecare luna indiferent de numarul orelor lucrate din acea luna. Este corect?



#188972 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de delgado on 06 December 2008 - 01:08 PM in Arhiva

Va rog frumos sa-mi spuneti daca exista vreo norma sau altceva in care se explica in mod detailat ce se trece sau cum se trece in RJIP in cazul PFA?



#188663 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de delgado on 01 December 2008 - 07:46 PM in Arhiva

Buna seara!

Puteti sa-mi aratati cum arata un registru de banca sau o fisa de oeratiuni pentru banca?
Va multumesc!



#188590 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de delgado on 29 November 2008 - 06:07 PM in Arhiva

Din cate am citit in regulament trebuie sa am un anumit numar de postari sa pot trimite mesaje. Daca doriti sa-mi aratati cate ceva puteti sa le trimiteti pe adresa: rodica7605@yahoo.com



#188578 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de delgado on 29 November 2008 - 01:46 PM in Arhiva

D-na MARIA CARMEN va multumesc mult pentru raspunsuri. As vrea sa luam legatura asa cum mi-ati spus dar nu reusesc. Adevarul e ca nu prea ma descurc asa bine cu calculatoarele. Dupa cum vedeti sunt si avertizat - cred ca am facut vreo greseala pe undeva. Oricum sper ca si pe viitor ma voi bucura de indrumarile dumneavoastra. Numai bine!



#188574 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de delgado on 29 November 2008 - 11:57 AM in Arhiva

V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati raspunde si la postarea de mai sus cea cu dauna pentru autoturism.
Multumesc mult!



#188545 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de delgado on 28 November 2008 - 09:38 PM in Arhiva

Mi-am prins urechile rau de tot in acest RJIP :thumbup:.
Am o factura de aprox. 17.000 ron. pe aceasta factura sunt si mijloace fixe dar si obiecte de inventar (am achizitionat un aparat de sterilizare - autoclav). Mijloacele fixe vreau sa le amortizez (aprox. 16.700 ron). Cum trec in RJIP cei aprox. 300 ron care nu se amorizeaza? Sunt pe aceeasi factura si asta ma incurca rau. Vreau sa fac o amortizare accelerata. Stiu ca jumatate din suma se amotizeaza in primul an dar cealalta jumatate in cati ani pot sa o amortizez?
Va multumesc!



#188461 Contabilitate PFA

Postat de delgado on 28 November 2008 - 11:37 AM in Contabilitate PFA

Daca creditul e luat pe firma puteti deduce doar dobanda+comisionul



#188430 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de delgado on 27 November 2008 - 09:59 PM in Arhiva

Mai am o problema legata tot de extrasul de cont. Mi-au intrat niste bani in cont de la o firma de asigurari reprezentand dauna pentru un autoturism care e pe cabinet. Aceasta suma o pot trece ca incasare in RJIP?
Nu am registru de banca si nici fisa de operatiuni pentru banca. Pe astea de unde le iau?



#188406 Contabilitate PFA

Postat de delgado on 27 November 2008 - 07:58 PM in Contabilitate PFA

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva? Daca am scris ceva gresit in RJIP cum pot corecta? Am observat ca am bagat o chitanta de doua ori. Tai pur si simplu?
Multumesc!



#188394 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de delgado on 27 November 2008 - 06:00 PM in Arhiva

Multumesc MARIA-CARMEN!
Deci nu ma intreaba nimeni de unde pun bani in cont iar cand ii scot, ce fac cu ei. Am inteles bine?



#188359 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de delgado on 27 November 2008 - 03:37 PM in Arhiva

Am si eu o problema cu inregistrarea extrasului de cont in registrul de incasari si plati. Am un cabinet medical individual si am scos o anumita suma din cont. Cum fac: trec suma la plati prin banca si apoi la incasari numerar, sau nu inregistrz deloc aceasta operatiune. Dar daca depun bani in cont ii trec doar la incasari prin banca? Si inca ceva, incasarile de comision si dobanzile la banii din cont pe care le percepe banca le trec in registru? Mentionez ca noi nu avem registru de casa. Astept un raspuns urgent. Va multumesc!




Cometa SQL