Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
iuliapopescu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


iuliapopescu's Content

There have been 55 items by iuliapopescu (Search limited from 11-December 07)



Sort by                Order  

#260197 Cod COR

Postat de iuliapopescu on 31 January 2014 - 04:00 PM in CODUL COR

Buna ziua,
Doresc sa promovez un angajat care lucreaza ca si operator(raspunde la telefon, vb cu clientii, le rezolva problemele, constata defectiuni etc.) ca si sef de echipa(peste ceilalti colegi, care fac acelasi lucru). Care ar fi codul cor potrivit?



#269443 Impozit retinut la sursa contract de cesiune drepturi de autor

Postat de iuliapopescu on 21 July 2015 - 02:04 PM in Arhiva

Multumesc mult!
Designerul trebuie sa mearga cu contractul sa-l vizeze la finante sau nu este nevoie?



#269423 Impozit retinut la sursa contract de cesiune drepturi de autor

Postat de iuliapopescu on 21 July 2015 - 11:44 AM in Arhiva

Persoana respectiva nu are alte venituri. In cazul in care se doreste retinerea integrala a impozitelor la sursa, deducerea chelt forfetare nu se mai realizeaza?
Daca nu va deranjeaza, imi puteti face o simulare de calcul, pt sa zicem venit net 1 000 lei?
Multumesc



#269521 Impozit retinut la sursa contract de cesiune drepturi de autor

Postat de iuliapopescu on 23 July 2015 - 03:02 PM in Arhiva

In contract trebuie sa se precizeze ca CAS si CASS vor fi retinute la platitorul de venit? sau nu e nevoie pt ca se retin "din oficiu" oricum?
Multumesc



#269531 Impozit retinut la sursa contract de cesiune drepturi de autor

Postat de iuliapopescu on 24 July 2015 - 11:14 AM in Arhiva

Ultima intrebare(sper) :)
Care este termenul de depunere a contractului la finante? 30 de zile de la data incheierii lui sau 30 de zile de la prima plata pe care o primeste? Si unde trebuie sa-l depuna? la Anaf al sectorului de care apartine designerul, nu firma?
Multumesc mult pt ajutor!



#270161 Impozit retinut la sursa contract de cesiune drepturi de autor

Postat de iuliapopescu on 03 September 2015 - 10:26 AM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la 24 July 2015 - 07:15 PM, a spus:

D020 pt drepturi de autor se depune in termen de maxim 30 zile de la data incasarii primului venit, la AF de care apartine beneficiarul de venit (designerul). :smile:

nu e bine sa la se inreg. pe ultima zi ...
Daca are nevoie de adeverinta pentru medicul de familie, ii poate elibera firma(care ii vireaza contributiile integral), chiar daca nu e salariat?
Multumesc



#268941 Tva achizitionare masini

Postat de iuliapopescu on 11 June 2015 - 03:46 PM in Arhiva

Daca cumparam pe firma o masina din Romania, se deduce TVA-ul integral daca e strict in interesul firmei si 50%, daca e folosita si in interes personal? La fel si cheltuiala?

-Daca e achizitie intracomunitara, TVA e 0-taxare inversa(daca si vanzatorul e platitor TVA) si daca e noua si daca e second-hand?



#269411 Impozit retinut la sursa contract de cesiune drepturi de autor

Postat de iuliapopescu on 20 July 2015 - 03:07 PM in Arhiva

In cazul in care o firma angajeaza un designer, cu contract de cesiune a drepturilor de autor, se retine impozitul de 16%, la sursa? Pe langa acesta, se platesc si CAS, CASS, somaj aferente?
Multumesc



#266949 Tva-vanzare software in UE

Postat de iuliapopescu on 19 February 2015 - 10:05 AM in Arhiva

Conform noilor reguli, ce tva se aplica la vanzarea unui soft catre o persoana fizica din Germania? Dar catre o persoana juridica neplatitoare de tva(nu apare pe vies)?
Multumesc



#268919 Casa de marcat PFA

Postat de iuliapopescu on 10 June 2015 - 11:47 AM in Contabilitate PFA

Multumesc pentru raspuns!
Stiti cumva si daca exista vreo reglementare potrivit careia, daca incasarea se face pe circuit, nu trebuie emis bon, ci chitanta?

Am totusi dubii daca PFA-cod caen 7990 este asimilata unei profesii liberale. Va intrebam pentru ca am auzit ca daca locul incasarii e pe circuit nu e nevoie de bon fiscal si eram curioasa daca e intra-adevar reglementat.



#268915 Casa de marcat PFA

Postat de iuliapopescu on 09 June 2015 - 04:51 PM in Contabilitate PFA

Am un PFA, cod caen 7990(alte servicii de rezervare si asistenta turistica), practic sunt ghid turistic, pot sa facturez si sa incasez cu chitanta de la persoane fizice sau e absolut obligatoriu sa folosesc casa de marcat? Exista vreo exceptie pe care o pot folosi, ca sa nu mai utilizez casa de marcat?
Multumesc



#266365 Decizie de inseriere-bonuri de consum, nir-uri

Postat de iuliapopescu on 26 January 2015 - 10:36 AM in CONTABILITATE STOCURI

Bonurile de consum, nir-urile se cuprind in decizia de inseriere? Sau numai facturile, chitantele, avizele?
Multumesc



#268921 TVA SFDD

Postat de iuliapopescu on 10 June 2015 - 04:05 PM in Arhiva

O firma neplatitoare de tva poate emite facturi cu tva Scutit Fara Drept Deducere?



#269693 studii necesare pt. Cod COR 251201

Postat de iuliapopescu on 04 August 2015 - 02:04 PM in CODUL COR

Stiu ca nu exista ocupatia de software tester in COR, de aceea ma intrebam cum poate fi el incadrat si daca se poate incadra ca analist cod cor 251201(s-ar incadra si pentru scutire de impozit pe venit cf noilor reglementari ale Ordinului privind încadrarea în activitatea de creaţie de programe pentru calculator“ (apărut în Monitorul Oficial Partea I, Nr. 573/30.VII.2015)).
cod cor 251201



#273161 Declaratia 020

Postat de iuliapopescu on 09 March 2016 - 04:52 PM in Arhiva

In declaratia anterioara nu am completat nimic referitor la contract, numai l-am depus in copie alaturi de declaratie. Asdar declaratia contine numai datele mele, detaliile legate de impozit, contributii nu le-am completat fiind retinute la sursa. De aici si nelamurirea. In afara de depunerea copiei contractului actual, in declaratie nu apar date noi.



#273133 Declaratia 020

Postat de iuliapopescu on 09 March 2016 - 10:41 AM in Arhiva

In cazul unui contract de cesiune drepturi de autor, declaratia D 020 se depune de fiecare data cand schimb contractul si firma?(impozit 16& si contributii retinute la sursa)



#269665 studii necesare pt. Cod COR 251201

Postat de iuliapopescu on 03 August 2015 - 04:15 PM in CODUL COR

Imi puteti spune ce studii trebuie sa aiba un analist cod cor 251201? Un tester de software se poate incadra la aceasta functie?
Unde pot gasi ce cerinte trebuie sa indeplineasca exact pentru a se indeplini conditiile legale?
Multumesc



#268999 factura cu 2 cote de TVA (9% si 24%)

Postat de iuliapopescu on 16 June 2015 - 01:31 PM in Arhiva

Pe o factura, care contine alimente cu cota TVA-9%, dar si alte produse cu cota TVA-24%, totalul trebuie sa apara si distinct pe cote TVA diferite, pe langa cel cumulat?



#269485 Inregistrare fiscala sediu secundar

Postat de iuliapopescu on 22 July 2015 - 01:46 PM in Arhiva

Termenul de 30 de zile calendaristice pentru inregistrarea fiscala a sediului secundar, se calculeaza incepand cu data elliberarii certificatului constatator de la Registrul comertului sau cu data in care depui declratia model 2 si celelalte documente la Registrul comertului?
Multumesc



#269063 factura cu 2 cote de TVA (9% si 24%)

Postat de iuliapopescu on 23 June 2015 - 10:01 AM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la 22 June 2015 - 06:57 PM, a spus:

in cazul in care nu poti emite facturi separate pentru fiecare cota de TVA, ar fi indicat sa totalizezi sumele pentru fiecare din cele doua cote

Exista vreo baza legala, in care se precizeaza obligativitatea existentei pe acest tip de factura, de subtotaluri pe cote TVA distincte?inainte de cel cumulat



#262215 materie prima intrata din bonuri fiscale, factura primita ulterior

Postat de iuliapopescu on 07 May 2014 - 10:40 AM in CONTABILITATE STOCURI

Buna ziua,
administratorul firmei a cumparat diverse materii prime(pt manufactura bijuterii) de-a lungul ultimei luni de la firma x. Pt fiecare achizitie a primit bon in ziua respectiva, iar la sfarsitul lunii a venit cu factura(cu data de 30) pe care erau cuprinse toate bonurile respective. Problema este ca in 10 ale lunii a vandut produse finite, care foloseau materiile prime respective.
Cum as putea inregistra astfel incat materiile prime sa apara pe stoc cu data de pe bon si nu cu cea de pe factura?



#273115 Curs valutar

Postat de iuliapopescu on 08 March 2016 - 03:10 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Daca emit o proforma, la cursul din ziua emiterii si clientul imi plateste peste 3 zile, eu cand ii facturez factura fiscala, pastrez cursul de pe proforma sau cel din ziua emiterii? Exista o referire in codul fiscal?



#269987 TVA penalitati de intarziere

Postat de iuliapopescu on 21 August 2015 - 02:50 PM in Arhiva

Penalitatile de intarziere se factureaza cu TVA-neinclus in baza de impozitare sau scutit cu/fara drept deducere?



#258309 Decont de cheltuieli firma noua

Postat de iuliapopescu on 28 October 2013 - 01:55 PM in Arhiva

Buna ziua,
Sunt incepatoare in domeniul contabil si am nevoie de ajutor intr-o problema.
Am infiintat o firma in luna iulie, iar in august administratorul a facut mici achizitii de materii prime, unele platite cu cardul lui, unele cash.
Ar trebui sa fac o creditare a firmei, prin 4551 pt a avea bani in casa pt plata cash a facturilor, iar pt bonurile(care sunt <100lei) platite cu cardul lui personal un decont de cheltuieli, pe care cum il inregistrez, tot prin 4551 si ii restitui banii(4551=5311)? E corect? cum as putea proceda cel mai bine?


Registrul unic de control si registrele jurnal/inventar se inregistreaza ca si ob inventar si se dau in consum in luna achizitiei sau pe cheltuiala?


Multumesc




#265947 schimbari legislative 2015 PFA

Postat de iuliapopescu on 05 January 2015 - 05:19 PM in Legislatie specifica PFA

Buna ziua,
as dori sa stiu ce schimbari legislative au intervenit in cazul PFA-urilor in 2015.
Multumesc




Cometa SQL