Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Otilia Alupei's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Otilia Alupei's Content

There have been 1000 items by Otilia Alupei (Search limited from 01-December 07)



Sort by                Order  

#107024 deductibilitate chelt.

Postat de Otilia Alupei on 11 November 2006 - 08:21 PM in Arhiva

dragilor,

va rog sa-mi dati o mana de ajutor, ma grabesc rau de tot si sunt un car de nervi ca m-am ciondanit cu cineva pe urmatorul subiect :

sa zicem ca o firma platitoare de imp. pe profit inchiriaza un sediu pt. care plateste chirie mult mai mare decat ce cere piata. sa zicem ca piata cere la vremea asta 600 euro / ap. de 4 camere (ipotetic) si firma face ghidusia de a plati 1000 euro. eu am zis ca, la un control, e posibil ca dif. dintre pretul pietei si cel platit in plus de firma sa fie nedeductibil.

la fel, in cazul in care sa zicem ca da 50 mil. pe un calc. care face in piata numai 25 mil., dif. in plus este nedeductibila.

am citit ceva de genul asta undeva, dar sa ma ia aghiuta daca imi amintesc unde. ajutati-ma cu baza legala, daca stiti ca am dreptate. daca nu am, spuneti ! va rog din suflet !

astept rasp. voastre... sunt aici, nu ma misc !



#107026 deductibilitate chelt.

Postat de Otilia Alupei on 11 November 2006 - 08:31 PM in Arhiva

am asta :

4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile
..............
e) cheltuielile făcute în favoarea acționarilor sau asociaților, altele decât cele generate de plăți pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la prețul de piață pentru aceste bunuri sau servicii;

parca mai e ceva si mai pe tema !! asta se potriveste daca inchiriez de la asociat un sediu si platesc peste val. de piata a chiriei, sau ii cumpar (pe firma lui) calculatorul personal cu 50 mil. desi face numai 25 mil. mai mult, dif. se considera dividend.

eu vreau sa am o chestie de asta si de la terti straini de firma..... si zic ca am citit undeva asa ceva.

mai caut !



#107028 deductibilitate chelt.

Postat de Otilia Alupei on 11 November 2006 - 09:26 PM in Arhiva

multumesc mult pt. intentie, dar nu am gasit nimic privind problema mea.

docum. e bun de citit, oricum.



#107030 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de Otilia Alupei on 11 November 2006 - 09:33 PM in Arhiva

pt. transilvan : chiar nu vezi ca butonul "report", pe care tot dai click, nu te ajuta la postarea mesajelor tale ? de 3 ori pana acum ai trimis mesajele tale unui moderator, in loc sa le adaugi la topic.

ADDREPLY iti spune ceva ? e un buton in dreapta-jos si acela trebuie folosit, mai frate :angry:

engleza de baza... :good:



#107032 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de Otilia Alupei on 11 November 2006 - 09:48 PM in Arhiva

Vezi postareatransilvan, la Nov 11 2006, 09:35 PM, a spus:

pisicuto esti moderator pe aici...vin la tata daca ai nevoie de profesor de engleza
ia vezi cum vorbesti :angry: fi respectuos, ca nu ne tragem de elasticul de la slip :thumb_yello:

dupa ce ca ai gresit in mod repetat, mai esti si tupeist !!! nu te uiti pe ce dai click si nici macar nu te intrebi unde naiba ti s-or fi dus mesajele de nu-ti apar la topic desi le-ai "trimis" de cel putin 3 ori intr-o singura zi. cat despre lectii de engleza, dovedesti ca tu ai nevoie, de vreme ce nu cunosti cuvinte elementare ca "REPLY", "ADDREPLY", "REPORT"! NU ti-a cerut nimeni sa citesti Sheakespeare in engleza veche ! unde mai pui ca exista si dictionar on-line englez-roman, il poti folosi daca nu stii ce inseamna un cuvant in engleza.
mai in regula erau niste scuze, nu ce ai scris tu !

inca ceva : nu cita integral mesajele anterioare, decat daca este strict necesar. citeaza doar pasajul la care faci referire, nu tot mesajul. o lectura mai serioasa a regulamentului ti-ar prinde f. bine, cred.. sper !



#107033 Monografie agentie de turism

Postat de Otilia Alupei on 11 November 2006 - 09:56 PM in MONOGRAFII CONTABILE

dupa stiinta mea, nici n-ar avea voie sa reproduca astfel acea lucrare. drepturi de autor ???



#107036 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de Otilia Alupei on 11 November 2006 - 10:06 PM in Arhiva

Vezi postareamurphy, la Nov 10 2006, 03:52 PM, a spus:

m-am trezit mai de mult... dar nu am vazut nicaieri nimic de bibliografie. doar discutii generale.... tu stii ceva daca esti trezita mai de mult decit mine ?? adica , invat tot Codul Vamal ( care de acum sau din 2007 ) ?? codul civil, asisderea ???

Vezi postareamurphy, la Nov 10 2006, 05:33 PM, a spus:

Ziua buna tuturor. Despre examenul pentru Consultant Fiscal ,ce stiti ? Ce trebuie sa invatam ? De unde luam bibliografie ??
TE CITEZI PE TINE INSUTI (INSATI) ?????????

te rog, fi mai atent(a) pe ce dai click cand vrei sa postezi. butonul "REPLY" citeaza integral postul in care il accesezi, "ADDREPLY" adauga postul tau fara sa citeze nimic si "QUOTE" citeaza integral postul/ posturile in care dai click; de ex daca dai click "QUOTE" pe 2 mesaje diferite, in noul tau mesaj ambele iti vor aparea ca citate integrale.

mai clar acum ? :angry: sper sa te descurci mult mai bine cu aceste operatiuni :good:

inca ceva : pe acest forum este interzis atacul la persoana !!! cei ce-l promoveaza vor fi sanctionati, ducand pana la inchiderea contului personal, banarea IP-ului. nu e de gluma fiindca suntem satui de cei ce inteleg sa se impuna nu prin argumentele corecte si solide ci jignindu-i pe ceilalti. intelegem ca fiecare poate avea o zi proasta, insa asta nu e un motiv pt. a-i ofensa pe altii, nu-i asa ?
nu dorim sa se ajunga la sanctiuni, dar n-ar fi primul caz in care am face-o si de aceea te rog ca asta sa fie singura data cand ti-ai permis asa ceva AICI ! suntem un forum de oameni cu educatie peste nivelul mediu si vrem sa pastram stacheta macar la acest nivel, daca nu reusim sa o ridicam chiar.

Cris Raicu, primeste scuzele noastre si asigurarea ca nu suntem de acord cu astfel de comportament.

sa aveti o seara frumoasa. :thumb_yello:



#107037 Monografie agentie de turism

Postat de Otilia Alupei on 11 November 2006 - 10:14 PM in MONOGRAFII CONTABILE

GAMA :biggrin: ,

aici vorbim de distribuirea unei lucrari fara plata drepturilor de autor... asta in cazul in care o scaneaza si o pune pe forum in aceasta forma... daca ar fi comentata, insa... eeeiiiii, alta viata. :thumb_yello:

se pare ca e complicat oricum :angry:



#107045 TOP PROGRAME de CONTABILITATE 2006

Postat de Otilia Alupei on 12 November 2006 - 12:01 AM in Arhiva

la mine s-a rezolvat :biggrin:



#107100 Codul muncii modificat

Postat de Otilia Alupei on 12 November 2006 - 05:58 PM in Arhiva

multumesc mult , yulia :angry:



#107103 deductibilitate chelt.

Postat de Otilia Alupei on 12 November 2006 - 06:30 PM in Arhiva

va multumesc mult pt. raspunsuri :angry:

pt. adrianne : o chelt. marita diminueaza imp. pe profit (poate duce chiar la pierdere), dar si un eventual imp. pe dividende (deci - 16% x 2), unde mai pui ca se poate suspecta o combinatie intre proprietar si firma chiriasa pt. a scoate niste bani din societate si astfel se poate considera repartizare mascata de dividende fara impozit la ele sau chiar fara sa fie constituite - daca asociatul nu mai are divid. neridicate. e firesc sa-ti pui intrebarea legitima : chiar asa tampit sa fie administratorul firmei (cand mai e si asociat), sa nu-si dea seama ca risipeste fondurile firmei (adica banii lui, pana la urma ? )?? cine credeti ca inghite o asemenea manevra ??
acum, important e de vazut care pot fi repercursiunile la aceasta poveste. eu cred ca daca un organ de control ar vedea o ghidusie din asta, ar intra serios la idei si, ca prima masura, m-ar purica de 10 ori mai mult la acte si mi-ar aplica - la altele - amenzi la cota maxima prevazuta de lege, daca nu ar putea dovedi combinatia cu preturile exagerate, asa - ca sa nu ii luam de tampiti.
chestia e ca stiu sigur ca am citit undeva ceva legat de tratamentul fiscal al achizitiilor cu preturi peste piata.

pt. eva82 : da, am luat asta in considerare si am specificat aspectul in al 2-lea mesaj al meu (mai pe la sf.).



#107105 Va ajuta?

Postat de Otilia Alupei on 12 November 2006 - 06:43 PM in Arhiva

GAMA draga :angry: , daca citesti si prin pag. 2 de raspunsuri ai sa vezi ca asta am subliniat si noi - cei 3 identificati ca am votat "nu-l folosesc" si un al 4-lea neidentificat. partea proasta a fost ca kimba s-a suparat rau pe noi fiindca am facut putin misto de chestionarul asta, al ei... :thumb_yello: , asa ca... las-o :wink:



#107119 Prezenta la salariat cu timp partial

Postat de Otilia Alupei on 12 November 2006 - 09:08 PM in Arhiva

Vezi postareaIULIANA1207, la Nov 1 2006, 02:08 PM, a spus:

Te sfatuiesc sa nu te complici si sa o pontezi in foaia colectiva de prezenta cate 2 ore zilnic, chiar daca nu vine zilnic. Eu asa procedez, altfel nu stiu cum se poate face.
nu poate face asta, draga IULIANA, fiindca - Doamne fereste - daca salariatul comite vreo contraventie sau chiar infractiune, se poate preleva de pontaj, ca sa scape. nu cred ca e o solutie acceptabila sa iti asumi un asemenea risc = sa zici ca a fost la firma cand, DE EX. , el calca pe cineva cu masina si fugea de la locul faptei. sau isi rupe piciorul si zice ca a fost accident de munca, ca doar figura la servici, nu ?

vine 7 ore intr-o zi, il pontezi 7h, in ziua respectiva. vine o ora in alta zi, faci analog. astfel esti curat si nu te doare capul de ce face salariatul cand nu e la servici.


cat despre norma zilnica, exista si optiunea programului inegal. daca vrem sa fim mai catolici decat PAPA, atunci putem face un act aditional / nota / regulament/, .... in care sa se specifice ca programul este de 7 zile/luna si ce mai vreti voi, asemnat(a) de patron si salariatul cu pricina. in acest fel se dovedeste ca programul a fost stabilit de comun acord si ca salariatului nu i s-au impus reguli de prezenta cu care nu este de acord.

parerea mea...



#107165 deductibilitate chelt.

Postat de Otilia Alupei on 13 November 2006 - 10:52 AM in Arhiva

draga L 79 :angry: , eu nu zic d.p.v. juridic, ci FISCAL

adrianne :biggrin: , am vazut ce mi-ai dat tu din CF, mi-a dat si eva82, dar specificasem si eu asta in un mesaj anterior mesajelor voastre (mesajul al 2lea) :wink:

multumesc mult pt. implicare.



#107166 Prezenta la salariat cu timp partial

Postat de Otilia Alupei on 13 November 2006 - 10:58 AM in Arhiva

asta-i solutia, timpul inegal :angry:

chiar si sfatul inspectorului tau de personal poate fi de ajutor... poate are idei si mai bune.



#107200 deductibilitate chelt.

Postat de Otilia Alupei on 13 November 2006 - 01:08 PM in Arhiva

draga aikido :thumb_yello: iti multumesc pt. raspuns !

daca ai sti ce mult imi doresc ca Garda, mai ales, sa respecte intocmai prevederile legale... daca ai sti cate show-uri am avut cu ei si ce urate au fost ele, crede-ma ca am albit si din cauza lor, chiar daca finalitatea a fost mai subtire pana la urma pt. ca eram "bazata", totusi.
mi-e teama sa nu fie ceva de care se pot agata la faza asta si eu sa nu stiu... astfel, ma pot intoarce pe dos, iar pt. mine si firma la care lucrez ar fi tare rau fiindca nu vreau sa-i las sa faca ceva care sa-i implice in vreo evaziune fiscala si asta pt. ca, de anul trecut, evaziunea fiscala e penala direct si putem sa dam de dracu' ! de aceea incerc sa pun in aplicare la maxim proverbul "paza buna trece primejdia rea" !

m-ati inteles, dragilor, nu-i asa ? :angry:



#107202 Prezenta la salariat cu timp partial

Postat de Otilia Alupei on 13 November 2006 - 01:10 PM in Arhiva

da,da, Florian, f. bine punctat ! :ok:



#107214 Monografie agentie de turism

Postat de Otilia Alupei on 13 November 2006 - 01:39 PM in MONOGRAFII CONTABILE

View PostMariusss, on Nov 13 2006, 09:33 AM, said:

Ce ati dori sa stiti referitor la inregistrarile contabile pt. agentie de turism?

View PostDaiana, on Nov 13 2006, 12:06 PM, said:

Spuneti-mi exact ce vreti sa stiti despre contabilitatea unei agentii de turism.
In masura in care pot sa va ajut am s-o fac.

pai.... cam tot, cred ! :angry: :thumb_yello: dar, daca sunteti asa niste scumpi, incepeti cu particularitatile existente. poate ne prindem mai repejor, fara sa ne explicati toate alea, ca dosr nu suntem tontzi...

Daiana si Mariuss, va multumim frumos de tot si va pupam dulce ca va oferiti sa ne luminati !! nu-i asa, dragi colegi care cerem ajutor ? :celb (8):



#107219 Problema minora cu registrul de casa

Postat de Otilia Alupei on 13 November 2006 - 01:51 PM in Arhiva

draga marcopolo,

da-o-n colo de treaba, au trecut 2 ani de cand nu mai e plafon de casa si s-a discutat pe tema asta de am inrosit forumul la vremea respectiva si chiar si dupa... da si tu o cautare, te rog, ca sa n-o luam de la capat cu discutia asta a n+1 oara, pt. Dzeu !

altfel, sa stiti ca va sterg mesajele tuturor care se implica IAR in o discutie cu acest subiect, fara suparare, dragilor ! nu se mai poate asa ceva, dati-o-n... Doamne iarta-ma ! :angry:



#107221 deductibilitate chelt.

Postat de Otilia Alupei on 13 November 2006 - 01:59 PM in Arhiva

lucis :angry: , vezi sa nu fie chiar dividend, daca acolo locuieste patronul firmei, mai ales daca nu are si calitatea de angajat, ca s-o mai poti da pe locuinta de serviciu. vezi ca si cu locuinta de serviciu e cam cotoioasa, trebuie ca acea locuinta sa indeplineasca niste conditii / vezi L. 114 din 1996 - parca. daca am gresit nr. legii sau anul, revin si corectez, mai verific o data.



#107229 Problema minora cu registrul de casa

Postat de Otilia Alupei on 13 November 2006 - 02:31 PM in Arhiva

Vezi postareamarcopolo, la Nov 13 2006, 02:13 PM, a spus:

Gata shefa, s-a marcat
:angry: hai, c-ai fost simpatic foc, dragul de tine :thumb_yello:

sa scrii "plafon" la cuvantul cheie fiindca ies mai usor mesajele care iti trebuie, vezi ca exista si cautare avansata, e subliniata cu o linie acolo...



succes !



#107234 Monografie agentie de turism

Postat de Otilia Alupei on 13 November 2006 - 02:37 PM in MONOGRAFII CONTABILE

sar'-'naaaaa :biggrin: Daiana ... :angry:



#107324 Monografie agentie de turism

Postat de Otilia Alupei on 13 November 2006 - 09:16 PM in MONOGRAFII CONTABILE

uuaaauuuuu... ce sa mai zic decat ca va suntem recunoscatori, dragilor !

au ajuns pupicii de pana cum, Mariusss si Daiana, sau mai trebuie fiindca nu mai aveti pe stoc :thumb_yello: ca eu mai am rezerve... :biggrin: de dat !

multumesc, sunteti niste scumpi.

pt. Daiana inca :angry: si pt. Mariusss : o berica bunaaaaa :celb (8):

citim cu atentie si revenim cu intrebari !



#107325 deductibilitate chelt.

Postat de Otilia Alupei on 13 November 2006 - 09:34 PM in Arhiva

asa zice si seful acesta, ca sunt exagerat de prudenta. inca nu a avut nici un control la viata lui, zic unul adevarat, ca nu mai vorbea el asa.

apoi, draga aikido, noi - contabilii - avem datoria sa inregistram corect orice situatie in contabilitate, fie ca e generata de noi, fie ca e ghidusia patronului sau a altcuiva din firma fiindca, daca nu facem asa, putem fi acuzati de complicitate la ghidusiile lor si, te rog sa ma crezi, numai cazier fiscal imi mai lipseste in viata asta plina de ... probleme.
crezi ca ar fi prima oara in care as auzi faze de genul :" eu am angajat contabila, dar contabila nu mi-a zis nimic, habar n-am ce a inregistrat ea acolo" si asta in conditiile in care stia f.f.f bine - de la inceput - ca e naspalie treaba si se poate fini uratel.

ei ??? pt. ce sa "ma" risc ?? ca sa am ce trage in timp ce altii fac "burtica " mare ? no can do ! fiindca acuzatia de evaziune fiscala nu ar ramane strict la ei, dragule, ci s-ar rasfrange si asupra mea ! oricum, ar fi urata pt. toti si daca o pot evita, trebuie sa fiu nebuna sa nu o fac fie si numai pt. ei - in cazul mai bun in care eu as iesi si am iesit pana acum, de ce sa te mint, dar nu ma intreba cat par alb m-a costat de fiecare data !



#107331 AJUTOR ! - Student

Postat de Otilia Alupei on 13 November 2006 - 09:55 PM in Arhiva

Vezi postareaDaiana, la Nov 13 2006, 04:26 PM, a spus:

Asa cum ai invata tu o sa invete si ei! De asta au profesori, sa ii invete!
subscriu ! :angry:

dar, Daiana, cred ca ceri mult prea mult de la el, nu vezi ca-l doare fix la coif de principii, el vrea un banut castigat prin munca lui, cu taxele platite, adica cinstit !

draga zolpeti, la problema ta nu exista solutie de care vrei tu ... asa ca ... ce sa-ti zic... intelegi si singurel :thumb_yello:, dar repet ce zicea si Daiana : NU e bine ce faci ! crede-ne !

sa ai o seara frumoasa.




Cometa SQL