Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gabriella's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


gabriella's Content

There have been 164 items by gabriella (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#2290 REMUNERATIE ASOCIAT UNIC

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 09:51 PM in Arhiva

Vechimea se inregistreaza in baza contractului de asigurari incheiat cu Camera de Munca. Nu sunt primite contracte de munca. asa e si pe-aici.



#2289 Imobilizari

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 09:46 PM in Arhiva

Iliutza are dreptate - e cea mai buna metoda.



#2288 apa minerala, cafeaua, zaharul, cappucino care se cumpara pe

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 09:42 PM in Arhiva

Nu Lexus - felicitari ! ai cuprins toate posibilitatile



#2287 avansuri de trezorerie

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 09:36 PM in Arhiva

Dory are dreptate. Daca te-au lasat, fa-ti cruce si aprinde lumanari la biserica vizitatorule.
Societatea are datorii catre bugetul centralizat? sau furnizori? Daca da, de ce nu le-a achitat in loc sa ia avansuri? A ce suna asta? (fapta cu intentie?)
Ce profit putea realiza daca lasa banii in firma? Citeste despre estimare...



#2286 compensare

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 09:30 PM in Arhiva

Nici eu nu am auzit de nici un registru - e drept ca platile se fac in ordinea scadentei.
Compensarea se face numai in baza formularului cu regim special, pentru compensarea sumelor mai mari de 100 mil este necesara inregistrarea la IMI



#2285 colectare si vinzare deseuri fereoase

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 09:25 PM in Arhiva

deci cumpar de la pers fizice deseuri in suma de 100 mil lei

Cum asa? De unde are persoana fizica deseuri de 100 mil lei? nu ai voie sa cumperi. Persoana fizica iti justifica provenienta deseului? tu ai autorizatie?
nu am timp sa caut acum si nu-mi aduc aminte numarul exact al legii - dar fii foarte atenta si studiaza legea (sa nu o faci de oaie)



#2284 Avizul de insotire al marfii

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 09:18 PM in Arhiva

Sper sa nu fiu obositoare , dar faceti-ma si pe mine sa inteleg
Tb sa fac NIR sau doar o nota contabila cu acel ct 8033
Mentionez ca programul meu nu imi da voie sa lucrez cu aceste conturi.

nu sunt de acord
- daca marfa e in custodie, nu am voie sa o vand (exceptie face activitatea de consignatie) daca ai o asemenea activitate, contacteaza un avocat - sa nu ai probleme mai tarziu.
- pentru marfa expusa la vanzare, trebuie intocmit obligatoriu NIR
- insa, custodia se inregistreaza in 8033
deci, in cazul tau, trebuiesc amandoua.
Insa, care va fi justificarea ta, la un control, la care-ti gaseste la vanzare marfa din 8033 (custodie) ?



#2283 Diverse

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 09:09 PM in Arhiva

cont cu imbunatatirea conditiilor salariatilor - nu am vazut
dar, apa, nu as considera-o protocol, ci mai degraba cheltuiala sociala - deductibila in limita de 2% din fondul de salarii?
ce parere aveti?



#2282 AUTOFACTURARE LEASING EXTERN

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 08:56 PM in Arhiva

"AM DISCUTAT CU CINEVA DE LA METODOLOGIE SI MI S-A SPUS CA POT FOLOSI SI O FACTURA FACUTA PE CALCULATOR"
Cristica - nu stiu cine ti-a putut spune asta. In primul rand, aceasta factura nu ar putea reprezenta document legal din punctul de vedere al TVA (vezi codul fiscal, capitol TVA) - vezi ca are dreptate Ana in ce-ti spune.



#2281 PLAFONUL DE CASA

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 08:51 PM in Arhiva

M-am confruntat cu o problema zilele acestea.
O firma din Anglia a cumparat marfa in valoare de 102.000.000 lei.
Pentru a ma incadra in noua ordonanta i-am taiat 3 facturi pe aceeasi data iar chitantele ,(cate una pt fiecare factura) le-am taiat pe zile consecutive.
Credeti ca am procedat corect ? Ce probleme ar putea sa apara daca firma nu are un sediu in Romania atata timp cat eu imi colectez TVA-ul si platesc imp pe suma incasata?

Firma din anglia iti plateste atata numerar? de necrezut..
probleme? depinde ce a cumparat si cine e firma cumparatoare
e greu de judecat de afara



#2280 control pentru tva de recuperat

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 08:43 PM in Arhiva

sigur a vrut sa spuna 5 ani - conform codului de procedura fiscala (OG.92/2003) nu ti se pot stabili diferente sau calcula dobanzi si penalitati decat pentru ultimii 5 ani
atunci, ce sens ar avea sa-ti verifice mai mult ?



#2279 contracte de investitii din banii unor fonduri nerambursabil

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 08:38 PM in Arhiva

As dori sa stiu care sunt inregistrarile contabile si baza legala pentru asemenea contracte. Sunt operatiuni impozabile din pct de vedere al tva si impozitului pe profit .
Astept raspunsuri la adresa de mail sau pe forum

Robert,
pentru TVA citeste art.143, aliniat (1), litera l din L.571 / 2003 (codul fiscal) - daca nu te ajuta, transmite-mi mai multe detalii (eventual pe mail)
nu inteleg cum poate sa-ti influenteze impozitul pe profit - spune-mi mai exact ce gandesti sau ce nu intelegi (ca sa te inteleg si eu)



#1912 Despre Mijloace fixe

Postat de gabriella on 03 October 2004 - 06:47 PM in Arhiva

pentru intrebarea nr.1 - fa mai multe precizari
cat mai ai de amortizat ?



#1911 Despre Mijloace fixe

Postat de gabriella on 03 October 2004 - 06:45 PM in Arhiva

2 - pentru mijlocul fix vandut, singura problema e ca, valoarea neamortizata reprezinta cheltuiala nedeductibila, daca nu a fost recuperata prin vanzarea mijlocului fix
adica : descarci m.fix : 6...= 212 si 281 = 212 si inregistrez valoarea obtinuta din vanzare 411..= 7... ok - daca valoarea lui 6... > decat 7..., diferenta este cheltuiala nedeductibila fiscal




Cometa SQL