Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gabriella's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


gabriella's Content

There have been 164 items by gabriella (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#2941 contabilitate de gestiune

Postat de gabriella on 17 October 2004 - 10:35 AM in Arhiva

lucrez la o firma de constructii. as vrea sa stiu si eu cum inregistrez cheltuielile din conta financiara in conta de gestiune. stiu ca trebuie sa inregistrez pe fiecare lucrare, dar nu stiu cum sa le repartizez?
cred ca te referi la indirecte - in special
cu un coeficient de repartizare calculat functie de volumul valoric al cheltuielilor directe incluse in lucrare.



#2940 rambursare tva

Postat de gabriella on 17 October 2004 - 10:30 AM in Arhiva

din ce luna vine acest tva de rambursat?
a depus deconturi de TVA pe iulie - septembrie (sau septembrie)?
care este valoarea TVA de recuperat (sub, sau peste 50 mil)?



#2939 rambursare tva

Postat de gabriella on 17 October 2004 - 10:27 AM in Arhiva

sub ce forma si-a intrerupt activitatea - a intrat in conservare, intra in lichidare, se desfiinteaza?? Oricum se poate. Dar trebuie mai multe date.
Are alte datorii catre buget?



#2929 MOD DE INTOCMIRE A REGISTRELOR OBLIGATORII DE CONTABILITATE

Postat de gabriella on 16 October 2004 - 08:39 PM in Arhiva

am vazut ca sunt diferente mari de opinie in modul de completare a acestor registre (registrul jurnal, inventar si registrul fiscal)
poate sa spuna cineva care este modul exact de completare al acestora?
multumesc



#2928 utilaj

Postat de gabriella on 16 October 2004 - 08:34 PM in Arhiva

Trebuie sa il trec si in registrul inventar?
nu, insa trebuie trecut in evidenta cantitativ-valorica organizata extracontabil pentru obiectele de inventar in folosinta.



#2927 Marfa expirata

Postat de gabriella on 16 October 2004 - 08:29 PM in Arhiva

adrian arata ca -inregistrarile contabile sunt:
6588=371 cu valoarea de intrare
635=4427 cu 19% aplicat la valoarea de intrare (cat s-a dedus la achizitie).

ok, dar s-a vorbit cumva si de deductibilitatea acestor cheltuieli?
sunt deductibile fiscal sumele inregistrate in conturile 6588 si 635 ?



#2926 pierdere fiscala

Postat de gabriella on 16 October 2004 - 08:24 PM in Arhiva

trim IV - profit inainte de pierde 313 mil, pierdere fiscala 247, profit impozabil 66 mil

asa este - adrian are dreptate, nu mai ai in 2004 pierdere fiscala de recuperat



#2925 Taxa - va rog ajutor urgent!

Postat de gabriella on 16 October 2004 - 08:15 PM in Arhiva

pot fi aceste sume folosite pt a plati salarii de exemplu, atata timp cat datoria catre stat e platita (din alte surse), sau sumele sunt indisponibile pentru alte plati in afara de cea facuta statului?

:P daca in momentul in care ai incasat sumele, pe chitanta nu ai trecut si seria fiecarei bancnote in parte, nu poate sa-ti demonstreze nimeni ca ai platit din alte surse :D nu?
acum serios : daca ti-ai achitat obligatia catre stat...nu mai conteaza de unde..



#2924 Registrul de evidenta al salariatilor

Postat de gabriella on 16 October 2004 - 08:06 PM in Arhiva

Am mai multe "lacune" in ceea ce priveste completarea acestui registru :
este adevarat ca se incepe cu salariatii inregistrati dupa 4.03.2003 ?
la numar CIM ce se trece nr crt care se da in ordinea angajarii sau nr dat de ITMB?
Data incheierii contractului de munca este cel care il da ITMB-ul sau data cand depaseste zilele de proba?
Poate cineva sa ma lamureasca ?
Dar pt angajatii care au inceput activitatea <2003 si au incetat activitatea in decursul anului > martie 2003? cand se inregistreaza?


- se incepe cu salariatii inregistrati la (nu dupa) 04.03.2003 - deci daca ai avut salariati care au plecat (si nu-i mai ai) la 04.03.2003, nu-i treci
- numar CIM este numarul din registratura ta (dar poti trece eventual nr de registratura / nr.DMOS si ai multumit pe toata lumea), data incheierii contractului de munca este data cand i-ai dat numar in registratura sc



#2923 monetare la firma comert en-gross

Postat de gabriella on 16 October 2004 - 07:47 PM in Arhiva

scuze - intrebai de act normativ ?
HG.831 / 1997 cu modificarile si completarile ulterioare



#2922 monetare la firma comert en-gross

Postat de gabriella on 16 October 2004 - 07:45 PM in Arhiva

La firmele care efectueaza numai comert en-gross, utilizarea monetarelor este obligatorie? Ce act normativ reglementeaza utilizarea monetarelor? Multumesc
Daca firma are numai activitate de comert en-gross, emite factura si chitanta - nu are de ce sa utilizeze monetar.



#2921 codul iban pt.TVA

Postat de gabriella on 16 October 2004 - 07:40 PM in Arhiva

se merge inca in paralel pe conturile vechi si pe cele noi
sunt judete unde trezoreria nu a format noile conturi IBAN pentru impozite
puteti plati impozitele pe conturile vechi - vor ajunge unde trebuie



#2640 factura storno

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 09:26 PM in Arhiva

ca atare
deci, exact articolele contabile de data trecuta, dar in rosu
nu e nici o problema - ai document legal la baza
e ok



#2639 Facturi Bucuresti

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 09:19 PM in Arhiva

sau daca (asta se intampla si mai frecvent), pe site constati ca firma este neserioasa...nu are declaratiile depuse de un an jumate, are datorii garla, nu cumperi de la ei si gata (desi, mai mult ca sigur, uneori...nu e asa)
si-a verificat cineva declaratiile depuse cu cele inscrise pe site?
cate le-ti constatat corecte? eu, pana acum, sa fiu sincera, nici una



#2638 urgent

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 09:02 PM in Arhiva

asa este
bafta



#2637 societate fara activitate

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 08:59 PM in Arhiva

asa e - bravo ciprian
apropo - nu se lichideaza daca si-au majorat capitalul si-si depun declaratiile



#2636 Avizul de insotire al marfii

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 08:51 PM in Arhiva

iar ca sa incarci marfa cu valoare zero - inseamna ca nu ai incarcat-o
cum spune andreea - la vanzare sa treci pretul unui alt produs din stoc?.... e cam ...
inteleg (si imi cer scuze daca nu am inteles corect) - ca mi se spune sa nu incarc bonusurile in gestiune.
La control mi-au verificat facturile selectiv pe o perioada, fata in fata evidenta mea - cu cea a furnizorului - asa ca mi-e frica sa nu inregistrez factura, mai bine cu valoare 1 decat deloc si sa nu o gaseasca



#2635 Avizul de insotire al marfii

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 08:44 PM in Arhiva

prodan - e bine asa, stai linistit
chiar daca legea contabilitatii iti spune sa inregistrezi factura exact asa cum e ea (aici andreea are dreptate)
insa, cei de la controale cunosc problema, si nu se leaga de leul tau
ar fi si culmea...
eu am avut problema asta, am inregistrat tot cam asa si nu au fost probleme
de ce spun tot cam asa? fiindca nu am modificat leii din factura, ci doar am adaugat unul in plus - insa, imi va ramane in sold si trebuie sa-l reglez candva...



#2553 achizitie imobilizare corporala

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 09:21 AM in Arhiva

am mai auzit de o situatie de-asta. Nu a avut posibilitatea de a departaja costurile si a inregistrat toata valoarea ca pret al imobilului.
Nu a avut probleme la control.
Eu stiu? firma care ti-a dat factura, nu-ti poate defalca valorile?



#2551 Care registre de contabilitate se intocmesc in cazul in care

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 09:11 AM in Arhiva

matacheeeee...trezeste-te te rog !!!
alex precizeaza ca firma este neplatitoare de TVA - de ce sa tina jurnale de TVA? nu are sens ce spui tu.
nu alex - daca este neplatitoare nu tii jurnal de vanzari, nu tii nici de cumparari si nici nu depui decont de TVA (ESTI NEPLATITOR) :evil:



#2548 Salariu pe firma

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 08:57 AM in Arhiva

AdiSSB - citeste cu atentie ce spune ciprian (are dreptate)

daca este posibil, cred ca mai interesanta ar fi o PFA, nu?



#2546 CAPITAL SOCIAL - MAJORARE

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 08:50 AM in Arhiva

bine ai venit tu in romania
eu am facut o asa majorare la camera si a fost in regula
asa ca - buna ziua



#2543 penalitati, dobanzi

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 08:27 AM in Arhiva

ana - in general, nu este indicat sa platesti majorarile, scuze dobanzile.
cei ce vin sa te verifice, ce rezultate vor mai avea? iti vor cauta altele.
parerea mea este sa-ti faci calculul cum ai spus (poti sa calculezi majorarile doar in registrul fiscal ca sa stii cam cat vei avea de plata), dar sa faci plata cand iti vine controlul
e parerea mea - tu poti face cum crezi...



#2542 contabilitate

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 08:19 AM in Arhiva

delia, e foarte greu si mult sa povestesti in cateva cuvinte ceea ce ceri tu
dar...in primul rand - evidenta analitica a materialelor din magazie (verificate prin punctaj cu fisele de magazie - gestionar). Scoaterea din magazie a materialelor pe baza bonului de consum :idea: pe lucrare.
daca ai mai multe lucrari incepute, trebuie sa tii evidenta costurilor pe fiecare lucrare in parte (citeste si OMF.1826 / 2003) - prin costuri pe lucrare inteleg si indirectele pe care le repartizezi, salariile...
- atentie ! conform codului fiscal, cheltuiala devine deductibila in masura realizarii venitului. Deci, lunar, inregistrezi productia neterminata prin 711 (daca nu ai finalizat si nu ai venit in contrapartida) - productia in curs sau neterminata se tine tot analitic.
in luna urmatoare, sau la emiterea facturii, faci 711 = 3..
daca mai sunt neclaritati..spune - nu e chiar greu



#2540 redeventa

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 08:08 AM in Arhiva

mersi KLM pentru completare
deci - KLM ti-a explicat cum trebuia sa faci inregistrarile pentru ca impozitul sa fie deductibil.
dupa cat inteleg de la tine, tu il inregistrezi o data ca datorie la furnizor (caruia ii virezi toti banii) si inca o data pe cont de 6..- in cazul tau, e nedeductibil.




Cometa SQL