Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
quore's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


quore's Content

There have been 27 items by quore (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#251757 acces la stagiu audit financiar

Postat de quore on 15 January 2013 - 02:53 PM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

Buna,

Si eu vreau sa dau accesul acum in februarie. Deocamdata mi-am scos materialele. Nici nu stiu cu ce sa incep.
Idei?



#122513 Fond garantare a creantelor salariale

Postat de quore on 23 February 2007 - 03:22 PM in Arhiva

Si eu am stat si m-am uitat la minunatul programel de somaj.

ORDIN nr. 103 din 7 februarie 2007 pentru modificarea ºi completarea Procedurii privind declararea lunarã de cãtre angajatori a evidenþei nominale a asiguraþilor ºi a obligaþiilor de platã la bugetul asigurãrilor pentru ºomaj, aprobatã prin Ordinul ministrului muncii, solidaritãþii sociale ºi familiei nr. 405/2004, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare



Dupã punctul 10 al articolului 7 se introduce un nou punct, punctul 11, cu urmãtorul cuprins:
"11. Rubrica «Tip asigurat» se completeazã cu:
a) «1» - dacã pentru asiguratul obligatoriu, prin efectul legii, în sistemul asigurãrilor pentru ºomaj, angajatorul are obligaþia, conform Legii nr. 200/2006 privind constituirea ºi utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanþelor salariale, de a plãti lunar contribuþia la Fondul de garantare pentru plata creanþelor salariale;
b) «2» - dacã pentru asiguratul obligatoriu, prin efectul legii, în sistemul asigurãrilor pentru ºomaj, angajatorul nu are obligaþia, conform Legii nr. 200/2006, de a plãti lunar contribuþia la Fondul de garantare pentru plata creanþelor salariale."

Se pare ca declaram cuantumul doar in decl 100.



#69185 Program sanatate pt Casa de Sanatate a Transporturilor?

Postat de quore on 22 February 2006 - 09:31 AM in Arhiva

exista si _t_ transporturilor



#69173 Program sanatate pt Casa de Sanatate a Transporturilor?

Postat de quore on 22 February 2006 - 09:08 AM in Arhiva

nu e vb de un alt program. se foloseste acelesi program Atlas Asigurati si introduci casa de sanatate a transp. Spun asta pt ca si eu am 3 salariati la opnaj si, desi aveau alt program, acum il vor pe acesta. Mult succes



#68607 FNUASS

Postat de quore on 20 February 2006 - 01:40 PM in Arhiva

Au aparut normele la oug 158-ordinul 60/2006.



#68242 inregistrari contrib indemniz si concedii

Postat de quore on 18 February 2006 - 12:25 PM in Arhiva

Da, sa traiti. merci de lamuriri. Zi buna.



#68237 inregistrari contrib indemniz si concedii

Postat de quore on 18 February 2006 - 11:56 AM in Arhiva

randul 62 l-am completat oricum. am discutat cu o prietena care are f multi angajati dintre care o multime sunt in concedii medicale sau de ingrijire copil si mi-a zis ca asa se proceda inainte de 31.12. acolo se bagau concediile si astea erau inregistrarile. anul asta cotele de cas se diminueaza cu 0.75 prin deducere din cas angajator. stiu ca e o chestiune de interpretare. nu am avut concedii si nu stiam ce se pune la deductibil. insa scrie in instructiuni:
B2. Pentru contributiile sociale datorate de angajatori, prevazute la pozitiile 35, 37, 38, 62 si 63 din Nomenclatorul obligatiilor de plata la bugetul general consolidat formularul se completeaza de catre angajatori sau entitati asimilate acestora, in conformitate cu dispozitiile Ordonantei Guvernului nr.86/2003, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr.609/2003, cu modificarile ulterioare, ale Ordinului ministrului finantelor publice nr.1644/2003 si ale legislatiei specifice privind contributiile sociale.
Rd.1 "Suma datorata": se inscrie suma datorata de angajatori in perioada de raportare, conform legislatiei specifice privind contributiile sociale.
Rd.2 "Suma deductibila": se inscrie suma reprezentand:
a) facilitati/deduceri acordate din bugetul asigurarilor pentru somaj in conformitate cu prevederile Legii nr.76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare (cum ar fi suma cuvenita angajatorilor care incadreaza in munca pe perioada nedeterminata absolventi ai unor institutii de invatamant, absolventi din randul persoanelor cu handicap, someri in varsta de peste 45 ani, someri intretinatori unici de familie);
B) deduceri efectuate din bugetul asigurarilor sociale de stat, in conformitate cu prevederile Legii nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare" (contributia asigurarilor sociale de sanatate aferenta concediilor medicale, conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.150/2002 privind organizarea si functionarea sistemului de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare si alte deduceri conform legislatiei specifice privind contributiile sociale);
c) indemnizatiile care se calculeaza si se platesc de catre angajatori, conform prevederilor art.35 din Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare si ale art.39 din Ordinul ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei si al ministrului sanatatii nr. 848/1.687/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 346/2002, cu modificarile si completarile ulterioare;
d) pentru pozitiile 62 si 63 din nomenclator se completeaza indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, care se calculeaza si se platesc de angajatori, conform art.38 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aferente perioadei de raportare, precum si diferentele ramase de recuperat, reportate din perioada de raportare anterioara.
nu am posibilitatea acum sa verific legile acestea. iti multumesc oricum de raspuns.
.



#68206 inregistrari contrib indemniz si concedii

Postat de quore on 18 February 2006 - 09:19 AM in Arhiva

As avea nevoie, daca se poate de o opinie. acest fond se spune ca diminueaza CAS-ul cu 0.75. atunci ce trebuie facut? 645-4311.01 cas 20.5%
iar apoi 4311.01 cas-4311.02 FNUASS 0.75?
Dar in declaratia 100 voi cum ati completat la poz 37? 20.5 % si pe deduceri 0.75?
astept cu nerabdare raspunsurile voastre. declaratia 100 e deja listata si trebuie s-o dau la semnat.
va multumesc!



#67682 parc auto

Postat de quore on 16 February 2006 - 11:19 AM in Arhiva

doar prin analitice sau evidente separate in excel. mult succes!



#65065 reevaluare / inventariere leasing

Postat de quore on 07 February 2006 - 12:56 PM in Arhiva

multumesc frumos!
in sfarsit s-a terminat. ce frumoasa e contabilitatea! :wink:



#64842 reevaluare / inventariere leasing

Postat de quore on 06 February 2006 - 03:24 PM in Arhiva

doresc inventarierea contractelor de leasing la cursul din 31.12.2005. insa am o mica problema. 167 e ok. dar ce ma fac cu 1687 si 471? cum procedati voi?
ex:
167 dif fav- 7588
1687 dif fav - 471 ??????? pt ca e vb de aceeasi suma
sau mai bine zis cum se inreg actualizarea contului 471?

va multumesc



#61965 ABERATII SECTOR 1?

Postat de quore on 25 January 2006 - 01:43 PM in Arhiva

nu e ultima zi, dar e ciudat.
cifra de afaceri e pt tva doar. iar in codul fiscal obligativitatea apare doar pt cei cu cifra de afaceri sub 100.000 euro - sa depuna trimestrial decontul. limita 28.02.
iar 010 nu stiu.......... aici pe site se spune 31.01, dar in lege nu se vb despre acest termen, ci de 30 zile de la modificare.
asta e. inca astept pe cineva care a trecut pe la administratie sector 1. colega mea sustine ca a intrebat inca o data sa i se confirme.
nu mai stiu ce sa cred!



#61957 ABERATII SECTOR 1?

Postat de quore on 25 January 2006 - 01:16 PM in Arhiva

Am nevoie de inca un contribuabil care a mers cu declaratiile 100 si 300 la AF. Cumva a mai sesizt cineva afisul ce obliga depunerea cifrei de afaceri pt toti agentii economici? asta mi-a transmis colega mea care le-a depus astazi. cica erau cu totii in brate si cu 010.
ajutor contribuabil sector 1. spune-mi ca nu au innebunit de tot. :(



#59030 calcul penalizari si majorari

Postat de quore on 10 January 2006 - 09:20 AM in Arhiva

Nu am citit toate raspunsurile dvs dar va pot spune un caz rezolvat. am patit cam acelasi lucru-rectificativa la suma de recuperat care a generat penalitati si majorari.aceeasi chestiune-porgramul minunat. am fost la administratie sector 1 cu o adresa si am explicat ce s-a intamplat. dupa cateva drumuri au stins datoriile. daca vrei mai multe amanunte, te pot ajuta. in principui asculta si de logica acesti oameni, dar tre sa insisti.



#59025 majorari intaziere neplata impozite de 0.1%/zi

Postat de quore on 10 January 2006 - 09:08 AM in Arhiva

Notiunea de "dobânda" datorata pentru neachitarea la scadenta a impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului general consolidat a fost înlocuita, de la 1 ianuarie 2006, cu notiunea de "majorare de întârziere?, nivelul acesteia fiind de 0,1 la suta pentru fiecare zi de întârziere, putând fi modificat prin legile bugetare anuale, informeaza un comunicat al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala. Potrivit articolului III din Legea nr.210/2005 privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr.20/2005 pentru modificarea si completarea Codului de procedura fiscala, publicata în Monitorul Oficial al României nr.580 din 5 iulie 2005, majorarile de întârziere se calculeaza pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta si pâna la data stingerii sumei datorate, inclusiv. Acelasi nivel al majorarii de întârziere va fi datorat si de catre organele fiscale, în cazul în care acestea nu restituie sau nu ramburseaza sumele cuvenite contribuabililor în termenul prevazut de lege. De asemenea, de la 1 ianuarie 2006 nu se mai percepe penalitatea de întârziere de 0,6 la suta pentru fiecare luna si/sau fractiune de luna de întârziere la plata obligatiilor fiscale, fiind abrogat art.121 din Codul de procedura fiscala, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare. xxx-ROMPRES



#56836 program declaratii ron vechi

Postat de quore on 20 December 2005 - 12:38 PM in Arhiva

http://www.mfinante.ro/contribuabili/siste...stem_fiscal.jsp
M-am dumirit. cautam doar pe site-ul anaf. pt cine are nev se poate descarca de aici.
o zi buna!



#56828 program declaratii ron vechi

Postat de quore on 20 December 2005 - 11:59 AM in Arhiva

explicatia: nu ati vazut data ?!!!!!!!!!! 09.12.2005 deci din dec doamna. ceva de genul. pe site intru fericita dar nu gasesc var despre care vb. la mine nu apare decat ultima. as putea sa te rog sa-mi trimiti si mie arhiva daca la tine apare? ai cumva pile la anaf de la tine merge? glumesc. iti multumesc pt raspunsuri.



#56818 program declaratii ron vechi

Postat de quore on 20 December 2005 - 11:15 AM in Arhiva

vechi, adica cel inainte de 09.12.2005. declaratii fiscale ron 2005



#56813 program declaratii ron vechi

Postat de quore on 20 December 2005 - 11:07 AM in Arhiva

am mers la admin sect 1 cu noul program ce se afla acvum pe site-ul min fin, insa mi-au refuzat declaratiile. imi poate da cineva kitul valabil pt nov? va rog frumos. mail quore_cri@yahoo.com



#53179 scutire tva vama pt marfa vanduta fara tva

Postat de quore on 28 November 2005 - 09:28 AM in Arhiva

am ales plata TVA apoi facem cerere de rambursare . e vb de 2 mild rol. iar la control sper sa ies bine. in cazul in care aflu altceva o sa va tin la curent. va multumesc pentru raspunsuri.
o zi frumoasa.



#52339 scutire tva vama pt marfa vanduta fara tva

Postat de quore on 22 November 2005 - 09:04 AM in Arhiva

problema: facem import de marfa destinata unui client care beneficiaza de scutire de tva la cumpararea acestor produse-investitii Renault. am vb la vama daca se poate sa fim si noi scutiti in vama de plata acestiu tva ( e vb de sume f mari) si nu ni s-a dat un raspuns clar. logic ar fi sa nu-l platim insa nu stiu exact care e metodologia.
voi aveti o parere referitor la acest aspect? s-a mai confruntat cineva cu asta?
mentionez ca avem comanda ferma din partea clientului cu care putem demonstra ca sunt importate pentru a fi vandute lui.



#45321 Analiza economico-financiara

Postat de quore on 17 October 2005 - 09:40 AM in Arhiva

MULTUMESC.
Am descarcat fisierele de pe forum. Intentionez sa particip si la cursuri. Intradevar, ai mult mai multe satisfactii incercand o interpretare a datelor. Imi iubesc mult meseria si incerc sa-l fac si pe seful meu sa inteleaga ca nu sunt un contabil cu manecutze, asa cum ii place sa ne numeasca.
O zi frumoasa!



#44866 REPARATII INSTRUMENTE NEREZIDENTI

Postat de quore on 14 October 2005 - 07:25 AM in Arhiva

tot respectul. iti multumesc frumos.



#44623 REPARATII INSTRUMENTE NEREZIDENTI

Postat de quore on 13 October 2005 - 11:54 AM in Arhiva

BUNA ZIUA
Firma noastra importa instrumente de masura de la diversi furnizori din afara. Luna trecuta am exportat pt repatatii 2 instrumente, apoi reimportate, iar reparatilei care au fost facturate. Sunt acestea venituri obtinute de nezidenti impozabile in romania? si daca da, cum argumentez? in art 115 -se vb despre serv de manag si consultanta-ceea ce nu e cazul.
cum interpretez reparatia la instrumentele acestea?
am nevoie cat mai urgent de un raspuns inainte sa plateasca factura.
va multumesc!



#43004 Analiza economico-financiara

Postat de quore on 05 October 2005 - 08:54 AM in Arhiva

multumesc frumos de idei.
m-am mai gandit si la o sinteza a cheltuielilor lunare (telefoane, chirie etc)
mi-ar mai prinde bine niste sugestii
noile provocari fac meseria noastra mai frumoasa, nu?
o zi frumoasa!




Cometa SQL