Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
luke's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


luke's Content

There have been 15 items by luke (Search limited from 23-November 07)


Sort by                Order  

#247192 salar minim de la 01.01.2011

Postat de luke on 17 January 2012 - 04:04 PM in Arhiva

Sporul de vechime mai e obligatoriu?



#239391 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de luke on 15 March 2011 - 12:08 PM in Declaratii PFA

Hi all,
PFA intr-un judet si buletin in altul.
Trimis 392B prin posta recomandat la adresa din buletin de unde se emite si decizia de impunere.
Primit tel ca trebuie depus la adresa PFA. Vorbit la finante si trebuie retrimis - evident ca ameninta cu amenda ca nu e depusa la termen.

Ce se poate face?

In lege scrie ca se depune la "organul fiscal competent".



#221389 Angajare ultimii 2 ani pana la pensie

Postat de luke on 08 March 2010 - 04:49 PM in Arhiva

Salve,
Am aflat ca daca angajezi persoane care mai au mai putin de 3 ani pana la pensia anticipata (vechime in munca) primesti 500ron/luna.
Daca acea persoana pleaca prin demisie trebuie sa dai banii inapoi + dobanda BNR?



#200434 lichidare/dizolvare/radiere SRL

Postat de luke on 29 April 2009 - 05:43 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Am avut un SRL acu ceva vreme.
Am depus ultimul bilant, platit tot. Apoi N-am mai facut nimic (era ceva profit repartizat ptr dividende)

Acu pe site-ul registrului apare ca au radiat-o.

Ar trebui sa cer ceva? Sa-mi fac griji ptr vreo amenda ceva?
N-am radiat-o eu din motive de timp si bani. Acu au facut-o ei deci e super.

Ce riscuri mai am?

Ms



#116653 salariul minim 2007, coef. de ierarhizare

Postat de luke on 17 January 2007 - 01:17 PM in Arhiva

Pare ca s-a facut totusi 440Ron

http://www.legislatiamuncii.ro/index.php?p...cru&aid=845



#106861 incheiere concediu maternitate

Postat de luke on 10 November 2006 - 02:36 PM in Arhiva

N-am facut nimic ptr ca pur si simplu am uitat cand ii expira concediu. Contractul e ramas probabil suspendat in continuare, nu am mai facut nimic in plus de la intrarea in concediu. E clar ca am gresit aici. Solutia ta mi se pare si mie ok acum dar problema e ce fac eu in situatia asta?



#106843 incheiere concediu maternitate

Postat de luke on 10 November 2006 - 12:29 PM in Arhiva

Buna ziua,
Am si eu urmatoarea problema.
- o angajata intra in concediu de crestere copil in 2004
- in iulie 2006 copilul implineste varsta de 2 ani
- angajata nu se prezinta la munca la terminarea perioadei de concediu
- oct 2006 angajata trimite o recomandata prin care cere revenirea la munca si informeaza ca e din nou insarcinata.

Intrebare:
Sunt obligat sa o primesc inapoi? Ea sustine ca a fost copilul bolnav de pneumonie si acesta e motivul ptr care n-a venit la munca. Nu e suficient faptul ca a lipsit nemotivat 2,5 luni sa o pot da afara? cum o pot da afara, ea avand contractul de munca suspendat, plus ca exista ceva prin codul muncii care spune ca nu poti concedia pe cineva daca anunta ca e insarcinata?

Merci.



#104655 2 joburi in CM?

Postat de luke on 24 October 2006 - 05:38 PM in Arhiva

Salve all,
Cum se trec in cartea de munca inregistrarile daca ai 2 joburi; unul cu 8 ore si unul cu timp partial - 2ore.
Am auzit o explicatie ca s-ar trece numai ala de baza urmand ca de la al 2-lea sa obtii doar o adeverinta de vechime.
Asa e?

Merci



#85155 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de luke on 25 May 2006 - 03:41 PM in Arhiva

Se aplica pentru toate firmele. Cele peste 20 salariati sunt obligate sa aiba propriul CCM care sa nu fie mai restrictiv decat cel pe ramura/economie. La cele sub 20 pers se aplica contractul la nivel de ramura sau economie. Deci si ele trebuie sa-l respecte.


andreea a spus:

sincer nu cred. dar asta este. toti agentii economici care aplica CCM (adica au peste 20 de salariati) fac acum rectificative si state de diferente. culmea este ca la ITM se stie de aceasta prevedere din 23 mai ora 9 a.m.



#79388 sponsorizare

Postat de luke on 10 April 2006 - 01:06 PM in Arhiva

Salve all,
Vreau sa fac o sponsorizare catre o asociatie studenteasca. Cei de acolo sustin ca nu pot face factura ci numai chitanta. Vreau ca plata sa fie prin banca. E oc Contract + OP ptr contabilitate?
Merci.



#57100 Impozit dividende aferente 2005 10%???

Postat de luke on 22 December 2005 - 01:19 PM in Arhiva

Din cate inteleg nu a fost aprobata propunerea de modificare a codului fiscal. In concluzie dividendele ridicate in Ian vor fi impozitate cu 10%? sau a aparut ceva mai inainte? vad ca in propunerea ministerului inca figureaza modificarea.



#13756 Casa marcat + soft calculator

Postat de luke on 17 March 2005 - 10:37 PM in Arhiva

Mi-am luat o casa de marcat pe care o sa o fiscalizez zilele acestea. Exista vreo problema daca eu fac un soft care sa trimita la casa bonurile si casa sa le printeze si sa le inregistreze? Am auzit un zvon ca acel soft ar trebui sa fie autorizat de cineva. Care ar fi problema daca eu in loc sa apas pe taste la casa trimit toate datele din calculator? Casa oricum inregistreaza toate operatiile. Are cineva idee cum o sa trebuiasca scoase bonurile (in lei grei sau normali)?
Va multumesc.



#13723 contract colectiv de munca unic 2005

Postat de luke on 17 March 2005 - 05:34 PM in Arhiva

Intrebarea mea este daca patronii sunt obligati sa respecte clauza aia care spune ca ptr posturile care necesita studii superioare trebuie sa dea 1,5 x 3.300.000 lei ???
Va multumesc.



#11108 Contributie pensii PFA

Postat de luke on 20 February 2005 - 12:54 PM in Arhiva

Chiar daca ai in paralel cu PFA-ul si un servici cu norma completa trebuie facut acel contract cu casa de pensii? Daca e cu norma de venit care este rostul calcularii venitului net? Se mai plateste ceva?



#10762 Impozite PFA

Postat de luke on 16 February 2005 - 08:57 PM in Arhiva

Am tot citit pe forum dvs si am cateva nelamuriri.
Se poate face un PFA cu norma unica de venit pentru activitati informatice?
Care sunt costurile unui PFA ? Am citit prin forumul dvs ca s-ar plati CAS daca incasezi mai mult de 3 salarii brute pe economie. In ce lege este asta?
Venitul realizat in cazul PFA -urilor cu cota unica poate fi de pana la 100.000 eur fara a plati altceva in afara de cota aia unica care in Iasi pentru informatica ar fi de 6.400.000 lei?(mi se pare cam ciudat)
Va multumesc foarte mult de ajutor.




Cometa SQL