Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
STEFAN ALINA's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


STEFAN ALINA's Content

There have been 51 items by STEFAN ALINA (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#230042 DECL. 390 / 2010

Postat de STEFAN ALINA on 19 August 2010 - 01:10 PM in Arhiva

Buna ziua
Face cineva Intrastat pentru activitate de incaltaminte in lohn? Cum se declara achizitiile de materiale primite pentru prelucrare din UE? Trebuie declarate?
Daca face cineva va rog ajutati-ma cu intocmirea acestei declaratii ca nu reusesc sa ii dau de cap.
Va multumesc



#227759 Ajutorrrr

Postat de STEFAN ALINA on 03 July 2010 - 02:19 PM in Arhiva

Dar nu pot colecta TVA la vanzare societatea nu este platitoare de tva in romania este inregistrata in scopuri de tva cf art.153 din Cf numai pt achizitii intracomunitare. Si chiar daca fac 4426 = 4427 tva aferent achizitiei trebuie achitat efectiv sau prin plata tva aferent se intelege inregistrarea 4426 = 4427?
Va multumesc



#227756 Ajutorrrr

Postat de STEFAN ALINA on 03 July 2010 - 01:58 PM in Arhiva

Buna ziua am nevoie de ajutorul vostru, o societate intregistrata in scopuri de tva cf.art.153 cf, pentru achizitii intracomunitare, achizitioneaza imbracaminte din UE si le aduce in Romania pt revanzare. De acolo se emite o factura fara tva conform codului fiscal comunicat, societatea trebuie sa plateasca acest TVA in Romania?



#226033 registre bunuri second hand

Postat de STEFAN ALINA on 19 May 2010 - 01:33 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Buna ziua stie cineva unde as putea gasi regsitrele speciale pentru bunurile second hand? Sau macar cum ar trebui sa arate?
VA multumesc



#211454 transport marfa

Postat de STEFAN ALINA on 02 October 2009 - 11:17 PM in Arhiva

Buna seara
Am si eu o situatie nemaintalnita si anume la o firma exista un contract de prestari servicii transport, problema este ca prestatorul alimenteaza masina cu motorina din rezervoarele beneficiarului Cum credeti ca ar trebui sa fie contractul , am voie sa fac asta ( sa dau motorina prestatorului ) cum ar trebui sa factureze el?



#210219 rapot de lucru tehnicieni

Postat de STEFAN ALINA on 06 September 2009 - 06:47 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Buna ziua
are cineva un model de raport de lucru pentru un tehnician in confectii incaltaminte?



#206660 Decont TVA

Postat de STEFAN ALINA on 09 July 2009 - 02:03 PM in Arhiva

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 8 2009, 11:38 PM, a spus:

ce scrii pe factura? daca e prestare nu se declara in 390, doar in 300

Scriu manopera articolul x, dar nu sunt sigura la ce rand trebuie trecut in decont tva, este corect rd 1 pt ca mi-au comunicat un cod valid de tva?
Iar daca vand marfa cu un cod valid tva la rand 3 ?
Mersi



#206579 Decont TVA

Postat de STEFAN ALINA on 08 July 2009 - 08:40 PM in Arhiva

Buna ziua
Am o problema care ma roade tare desi am tot citit codul fiscal nu reusesc sa in teleg cum sa procedez si anume lucrez la o societate care primeste pe aviz materiale dintr-o tara ue , materiale pe care le prelucram si trimitem inapoi produsul finit. Factura o emit fara tva si scriu neimpozabil in romania, dar problema mea este ca nu stiu exact la ce rand trebuie sa trec in decontul de tva? Deasemenea dupa mine asta e o prestare de servicii si nu trebuie sa apara in declaratia 390 este corect sau gresesc si cu asta?
Cine mai are o astfel de situatie si stie va rog help



#206449 discount pentru facturi de cherestea

Postat de STEFAN ALINA on 07 July 2009 - 02:53 PM in Arhiva

Buna ziua
Am vandut unui client cherestea, la care se aplica masuri de simplificare deci am facturat cu taxare inversa, dar conform contractului la finele lunii trebuie sa ii acord un discount. Intrebarea este cum facturez acest discount cu sau fara tva si daca trebuie sa fac facturi separate.
Mersi de ajutor



#189324 tva facturi neincasate

Postat de STEFAN ALINA on 11 December 2008 - 10:53 AM in Arhiva

Vezi postareaSTEFAN ALINA, la Dec 9 2008, 12:11 PM, a spus:

Buna ziua,
Stie ineva daca exista vreo lege care sa reglementeza tva aferent facturilor neincasate de la clienti? Patronul meu a auzit de la o alta contabila care factureaza lucrari de constructii ca pune e un cont sumele aferente facturilor neincasate si le scoate in momentul incasarii. Stiti ceva de asa ceva , sper sa ma fi exprimat bien ca nici eu nu am inteles prea bine ce vrea
Help please


Imi cer scuze pentru greselile gramaticale dar graba e de vina. Oricum multumesc am rezolvat problema intre timp.



#189148 tva facturi neincasate

Postat de STEFAN ALINA on 09 December 2008 - 12:11 PM in Arhiva

Buna ziua,
Stie ineva daca exista vreo lege care sa reglementeza tva aferent facturilor neincasate de la clienti? Patronul meu a auzit de la o alta contabila care factureaza lucrari de constructii ca pune e un cont sumele aferente facturilor neincasate si le scoate in momentul incasarii. Stiti ceva de asa ceva , sper sa ma fi exprimat bien ca nici eu nu am inteles prea bine ce vrea
Help please



#187389 Productie balastiera

Postat de STEFAN ALINA on 15 November 2008 - 01:42 AM in PRODUCTIE

Buna tuturor
Am o problema serioasa la care nu ii dau de cap si anume cum se calculeaza pretul de productie al agregatelor de balastiera (adica nisip, sort, etc) ?
Adevarul este ca nu am mai lucrat in productie.
Eu am calculat valoarea productiei in functie de cheltuielile directe si indirecte dar cum o repartizez pe fiecare produs in parte? Care este metoda cea mai buna de calcul ? Cum se calculeaza pretul standard si cum se calculeaza si inregistreaza difeentele de pret ?
Va rog help din partea celor care au mai lucrat cu balastiere
Mersi anticipat



#136801 achizitie imobil de la asociat unic

Postat de STEFAN ALINA on 10 July 2007 - 02:42 PM in Arhiva

Salut, problema mea este in felul urmator: Asociatul unic al societatii doreste sa vanda firmei sale un imobil (sediul ) pentru care acum exista contract de comodat, ulterior vanzarii societatea sa-i achite contravaloarea acestui imobil. Este posibil? Exista vreo lege care sa ma impiedice sa fac acest lucru ( cu conditia ca totul sa se faca prin notar, iar pentru plata imobilului societatea sa angajeze un credit si sa achite intr-un cont bancar al patronului contravaloarea acestuia)?
Mersi



#103891 prime Urgent

Postat de STEFAN ALINA on 17 October 2006 - 01:31 PM in Arhiva

Salut
Stie cineva daca exista vreo lege care sa specifice limitele unei prime. Poate fi prima mai mare decat salariul de incadrare ? Cu cat?
Mersi



#102851 Asociat unic - mijloc fix

Postat de STEFAN ALINA on 04 October 2006 - 04:24 PM in Arhiva

Am si eu o intrebare mai delicata adica: Un asociat unic (administrator) la o societate comerciala platiroare de impozit pe profit ar dori sa vanda societatii sale cateva mijloace fixe (ca exemplu un polizor, etc.) Ce documente trebuie intocmite intre societate si asociat. Va multumesc



#93436 AMORTIZARE INTEGRALA

Postat de STEFAN ALINA on 13 July 2006 - 02:02 PM in Arhiva

scuze am vrut sa spun mijloace fixe nu obiecte de inventar



#93434 AMORTIZARE INTEGRALA

Postat de STEFAN ALINA on 13 July 2006 - 02:01 PM in Arhiva

Am si eu o intrebare mai delicata si anume cum se procedeaza cu obiectele de inventar complet amortizate care mai sunt in functiune( de exemplu un calculator in val. de 3000 lei (ron) amortizat integral apare si pe 214 si pe 281) ce trebuie facut in acest caz ?
Mersi



#71890 BILANT LICHIDARE

Postat de STEFAN ALINA on 06 March 2006 - 08:18 PM in Arhiva

SALUT
Am si eu o problema si nu stiu ce sa fac?
Stie cineva cum se intocmeste un bilant de lichidare ?
Mi s-a spus dela Camera de Comert ca trebuie sa intocmesc un bilant delichidae cu zero.Mentionez ca societatea a publicat in MO cerere de lichidare si nu mai are nici o datorie la bugetul de stat.
Daca ma poate ajuta cineva eventual chiar si cu un model de bilant.
adresa mea de mail este alinutza_stef@yahoo.com
Mersi mult



#63276 APORT LA CAPIAL -URGENT

Postat de STEFAN ALINA on 31 January 2006 - 11:29 AM in Arhiva

Stie cineva daca pot vinde un autoturism care a fost adus aport la capitalul social si in ce conditii se poate face acest lucru?, mentionez ca este amortizat complet.



#62135 lichidare societate

Postat de STEFAN ALINA on 26 January 2006 - 08:05 AM in Arhiva

Taxele la buget au fost intotdeauna platite la timp, dar in ceea ce priveste controlul de fond cui trebuie sa ma adresez?
Reg. Comertului nu trimite o instiintare ceva la finante, mie mi-au spus de la Reg Comertului ca trebuie sa anunte in Monitorul Oficial si dupa treizeci de zile daca nu sunt contestatii firma se va lichida.
Cum e ca sunt cam incurcata?



#61955 LICHIDARE SOCIETATE COMERCIALA

Postat de STEFAN ALINA on 25 January 2006 - 01:09 PM in Arhiva

Salut
Am o intrebare pentru cei care au mai avut lichidari de societati si anume:
O societate comerciala de prestari servicii, cu asociat unic cetatean strain, isi lichideaza activitatea dupa 12 uni de activitate.
Nu stiu ce trebuie sa fac cu profitul net ramas la 31.12.2005 care este destul de mare( daca il repartizez la dividende este corect?, trebuie sa platesc impozit?), ce fac cu mijloacele fixe neamortizate?, cu banii din casa si din banca( pot sa ii predau asociatului, chiar daca nu am constituit dividende?)
Ce ar mai trebui sa fac?
Va rog ajutor ca habar n-am ce trebuie sa fac in aceasta situatie
Multumesc



#58325 Urgent

Postat de STEFAN ALINA on 06 January 2006 - 08:23 AM in Arhiva

Salut, am nevoie urgent de ajutor
O societate comerciala nou infiintata are doi asociati straini, ei doresc sa aduca in Romania un autoturism care sa fie folosit de catre firma din Romania si pentru care sa intocmeasca o factura de chirie (care sa includa si refacturarea impozitelor si asigurarilor care se platesc acolo pentru masina respectiva).
Stie cineva ceva despre cazul meu este posibil ce formalitati trebuie indeplinite, cum se opereaza in conta.
Mersi mult va rog HELP



#56720 RECUPERAT TAXE VAMALE

Postat de STEFAN ALINA on 19 December 2005 - 03:47 PM in Arhiva

SALUT, AM O PROBLEMA MAI DELICATA SI ANUME:
AM IMPORTAT O REMORCA LA CARE AM PLATIT TAXE VAMALE SI TVA, ULTERIOR AM PRIMIT EUR1 SI BIROUL VAMAL MI-A RECALCULAT SI RETURNAT O PARTE DIN TAXE, DAR NU STIU DACA TREBUIE SA STORNEZ SI TVA CONSTITUIT LA 4426?
IMI POATE SPUNE CINEVA CARE AR FI MONOGRAFIA CONTABILA CORECTA?
MENTIONEZ CA FIRMA ESTE UN SRL, PLATITOARE DE TVA SI IMPOZIT PROFIT
MERSI



#53417 CONTRACT CU PLATA IN RATE

Postat de STEFAN ALINA on 29 November 2005 - 01:22 PM in Arhiva

MA POATE AJUTA CINEVA CU O MONOGRAFIE PT. ACIZITIE DE BUNURI CU PLATA IN RATE, NU LEASING, CARE SUNT INREGISTRARILE CORECTE
MULTUMESC



#42985 FISA POSTULUI

Postat de STEFAN ALINA on 05 October 2005 - 07:13 AM in Arhiva

AM NEVOIE DE FISA POSTULUI PENTRU CONSTRUCTII ( ELECTRICIAN, ZIDAR, TAMPLAR, DULGHER, INSTALATOR, SOFER PROFESIONIST, MUNCITOR NECAIFICAT, INGINER CONSTRUCTOR, MERCEOLOG, ETC.) SI DE ASEMENEA PENTRU ASISTENT MANAGER, SECRETARA, DIRECTOR GENERAL, RESPONSABIL RESURSE UMANE.
ADRESA MEA ESTE alinutza_stef@yahoo.com
VA MULTUMESC.




Cometa SQL