Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihavesa's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mihavesa's Content

There have been 1000 items by mihavesa (Search limited from 14-November 07)



Sort by                Order  

#265055 examen competenta CAFR - topic 2014

Postat de mihavesa on 29 October 2014 - 01:40 PM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

Multumim mult de subiecte, cristalin !
Eu incerc proba practica in noiembrie, am dat deja grila de anul trecut. Problema e ca mai am doar pana la sf anului urmator si imi expira perioada legala de sustinere a examenului de 3 ani .... :(



#255101 probleme de audit

Postat de mihavesa on 19 May 2013 - 07:46 AM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

si eu dau proba grila pt examenul final, acum in mai 2013. Mi se pare destul de complex (120 intrebari in 5 ore !). Am luat de pe site-ul cafr intrebarile si raspunsurile din 2010 si 2011. Pt 2012 sunt doar raspunsurile.

Are cineva grilele din 2012 ? In cati ani se pot da toate 3 probele ?



#252127 control ITM

Postat de mihavesa on 29 January 2013 - 04:17 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Pe mine m-ar interesa sa fac o sesizare la itm, sa vina un control inopinant .... aveti idee cum se procedeaza ?



#250325 restituire indemnizatii concediii medicale

Postat de mihavesa on 24 September 2012 - 11:04 AM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

buna ziua, as dori si eu detaliile respective.
Chiar astazi ni s-a comunicat de la casmb ca trebuie sa facem si o sesizare/revenire catre ei, si este vorba despre cereri aferente lunilor din 2012 ...

adresa de mail : mihavesa@yahoo.com


Multumesc



#249676 FUNDATII - contabilitate

Postat de mihavesa on 30 July 2012 - 09:18 AM in ONG

Buna

am si eu o nedumerire referitoare la fundatii. Este posibil ca o fundatie sa nu aiba capital social ?
Eu cred ca nu, si stiu ca este o limita a capitalului social la fundatii .... este o ordonanta de prin anul 2000, dar totusi in legea respectiva nu scrie nimic despre capitalul social al fundatiilor la data intrarii in vigoare a ordonantei respective ... adica daca trebuie majorat peste plafon etc.


Multumesc de ajutor



#249566 (bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012

Postat de mihavesa on 23 July 2012 - 10:40 AM in Arhiva

am si o a doua parere, tot din MFP :)

care spune ca ar trebui completata aceasta coloana, deoarece in caz contrar trebuia prevazut expres acest lucru in instructiuni (si nu este prevazut) si in plus cica se incalca principiul comparabilitatii datelor ......

in fine .... e discutabil ....



#249563 (bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012

Postat de mihavesa on 23 July 2012 - 10:10 AM in Arhiva

cei de la anaf, Admin.portal@mfinante.gov.ro, au raspuns ca nu trebuie completata coloana 1 in acest caz



#249553 (bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012

Postat de mihavesa on 20 July 2012 - 02:31 PM in Arhiva

Am urmatoarea problema : o societate nu a depus bilant la 30.06.2011 din cauza ca nu a indeplinit criteriul privind cifra de afaceri, dar acum trebuie sa depuna.
Ce sume se preiau in coloana 1 a formularului 20 (contul de profit si pierdere) ?



#245512 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de mihavesa on 28 October 2011 - 01:18 PM in Arhiva

Vezi postareaMIKY2010, la 21 October 2011 - 01:46 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la 29 September 2011 - 08:42 AM, a spus:

Maine incercam sa-l depunem pe discheta, ca nu ne merge parola .... :sad: :angry:

...da... eu azi am aflat ca cei de la itm deva cer ca toate societatile sa faca o prima depunere a noului revisal pe discheta, indiferent daca le merg sau nu vechile parole. doamne fereste!! eu eram linistita ca am facut actualizarea si transmiterea on line, ca sa aflu ca saptamana viitoare trebuie sa ma postez la o coada la itm. adevarul e ca imi era chiar dor de asa ceva :angry: chiar nu-i inteleg...si pe discheta???!!!

itm-ul din bucuresti ????? ce porcarie ....

mai am si eu o nedumerire, cred ca s-a mai discutat despre asta .... se trece salariul de la 01.08, nu ? nu se trece istoricul salariilor de la angajare pana in prezent, nu ?



#244933 inregistrare sporuri in Revisal

Postat de mihavesa on 04 October 2011 - 11:09 AM in REVISAL

Vezi postareadanaedanae, la 04 October 2011 - 06:43 AM, a spus:

Vezi postareagramaco, la 03 October 2011 - 02:26 PM, a spus:

cine ce intelege din comunicatul ITM de mai jos ?

"Anunt referitor la sporurile de noapte, de weekend,etc.

Avand in vedere ca aceste sporuri se acorda in functie de orele lucrate intr-o luna, acestea se vor inregistra lunar in registrul general de evidenta a salariatilor"


:ohmy:
Ca sa mai fac si eu valuri, am fost la ITM Galati si aveau un comunicat pe masa privind sporurile. Surpriza cica tot ce se numeste spor(noapte, sarbatori) se completeaza in revisal in termen de 20 zile de la intocmirea statului de plata. Pai eu statul de plata il fac pe 1,2,-20 ale lunii urmatoare si-l inregistrez in contabilitate in luna la care se refera. Am intrebat care-i acea data? Doamna zice la data intocmirii statului de plata. Nu stiu cum sa fac, caci eu am si spor pentru lucru in zilele de sambata duminica. Si acestea le inregistrez?
parerea mea este ca data intocmirii statului de plata este data trecuta in ctr de munca pt plata salariilor, caci atunci le dai banii.
Da, eu zic ca se trece si sporul de weekend.



#244915 inregistrare sporuri in Revisal

Postat de mihavesa on 04 October 2011 - 06:20 AM in REVISAL

Am si eu o intrebare .... Se mai depune in urna ceva dupa ce se transmite online revisalul ?

Referitor la sporuri, le am operat ieri, dar , desi am selectat fiecare spor in parte, pe raport apare doar un centralizator al tuturor sporurilor, ceea ce e aiurea. In plus trebuie sa ai grija la data pe care o treci la data aplicarii pt ca odata salvata nu se poate sterge, ci doar modifica. Iar programul nu permite sa stergi un salariat .....



#244913 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de mihavesa on 03 October 2011 - 09:30 PM in Arhiva

Daaaa, mersi gramaco ..... Intre timp am mai descoperit o hiba a minunatului revisal ..... Nu se poate sterge un salariat ...... Iar la sporuri daca ai gresit data aplicarii nu o poti sterge, doar modifica ..... Dar in raportul pe salariat ramane ..... Ce idioti !



#244884 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de mihavesa on 02 October 2011 - 09:41 PM in Arhiva

Multumim, nico, de info. Asa ma hotarasem si eu sa fac iar eu o sa le declar la data trecuta in ctr pt lichidarea drepturilor salariale pt ca doar atunci le stiu exact.

Gramaco....... Mai am o nedumerire la revisal. Cum pot sa preiau in revisal o salvare de tip rsv facuta tot din revisal dar pe un alt calc . Am obs ca avem optiune de preluare doar din vechiul program.



#244857 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de mihavesa on 30 September 2011 - 11:36 AM in Arhiva

Vezi postareaMihaiSmaranda, la 29 September 2011 - 09:00 AM, a spus:

Buna ziua

in legatura cu sporurile permanente exprimate in contractul individual de munca in procente, altele decat cele stabilite prin codul muncii sau contractul colectiv de munca(spor de noapte, de weekend, etc), adica sporul de vechime, calculat in transe, procentual si care nu e acordat in aceeasi suma de la luna la luna, cum se poate introduce in Revisal?

procentele nu avem unde sa le trecem, eu m-am gandit la varianta de a le trece la "alte mentiuni"

Vezi postareaLiana15, la 29 September 2011 - 08:56 PM, a spus:

Se inregistreaza in noul revisal si cererile de concediu fara plata ale angajatilor (ma refer la 1-2 zile pe luna pentru ca la cfs de 3 luni spre exemplu ii suspend contractul de munca cu articolul 54-suspendare prin acordul partilor)? Daca da, cand se opereaza in revisal aceste zile?
Multumesc.

le poti trece la "alte mentiuni". Ma gandesc ca acest revisal inlocuieste cartea de munca, iar in cartea de munca se treceau aceste zile de cfs.



#244824 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de mihavesa on 29 September 2011 - 08:42 AM in Arhiva

am reusit, multumesc gramaco !!!! :smile:

Cand sunt pe salariat, pe contractul respectiv, nu se vede functia veche, intra-devar. Dar cand am emis un raport pe salariat mi a aratat si functia veche si functia noua, deci e OK.

Maine incercam sa-l depunem pe discheta, ca nu ne merge parola .... :sad: :angry:



#244816 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de mihavesa on 28 September 2011 - 09:16 PM in Arhiva

Vezi postareagramaco, la 28 September 2011 - 03:12 PM, a spus:

miha , ultima pagina inainte sa salvezi are campul "Data la care produce efecte " .
Aia e data modificarii functiei. :smile:
mersi, totusi cand ma duc pe modificare ctr, imi apare actuala functie si butonul 'alege' de unde se alege noua functie, dar vechea functie nu se mai pastreaza .....

Vezi postareamt2007, la 28 September 2011 - 06:39 PM, a spus:

si eu va cer ajutor , am actualizat pana la versiunea 2.4.0 , am pus noul revisal - HG 500 si vreau sa import firmele si salariatii si nu stiu cum si ce .
am incercat sa preiau mdb-ul si nu totusi nu vad nici o societate in baza de date ....
si mie mi s a intamplat o chestie ciudata, am preluat datele si le am modificat iar apoi nu le am mai gasit in programul (nou), nu stiu ce s a intamplat. Acum am preluat din nou.



#244811 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de mihavesa on 28 September 2011 - 02:17 PM in Arhiva

am si eu o problema : in noul revisal, cum se opereaza actele aditionale de modificare a functiilor ? daca ma duc pe contracte - modificare, imi modifica functia existenta si nu exista optiune de a selecta data modificarii ....

multumesc



#244646 La Multi Ani de Ziua Contabilului!

Postat de mihavesa on 21 September 2011 - 02:29 PM in Arhiva

Vezi postareakmkz, la 21 September 2011 - 11:37 AM, a spus:

Astazi e si Ziua mondiala Alzheimer. Legatura cu Ziua contabilului este evidenta in Romania. Guvernantii stiu de ce.

:laugh:

La multi ani, contabil roman !



#244645 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de mihavesa on 21 September 2011 - 02:26 PM in Arhiva

Vezi postareadanaedanae, la 20 September 2011 - 08:35 AM, a spus:

Solicit ajutor :

Am pe calculator instalat programul vechi. Am instalat si programul nou, insa am primit pe un stik un revisal cu baza de date a unor angajatori care trebuie sa-i preiau in revisal HG 500. La preluare am eroare de versiune revisal, cor etc. Inteleg ca nu are toate actualizarile. Cum trebuie sa procedez? Pe stik salvez toate actualizarile 3,4,5 6 si le rulez pe stik s-au salvez in calculator, ceea ce am facut iar la rularea Patch ReviSal.KB.206.005 aceasta ramane blocata, nu se ruleaza. Ce pot face?
parerea mea este ca trebuie sa ai revisalul pe vechi pe calc ca sa mearga cel vechi de pe stick.
Apoi faci actualizarile la revisalul vechi de pe stick.
Instalezi revisalul nou si pe calculator si pe stick.
Si incerci sa preiei datele prima data pe calculator si apoi pe stick.



#244644 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de mihavesa on 21 September 2011 - 02:22 PM in Arhiva

Referitor la paragraful cu reducerea penalitatilor pt datoriile restante la 31 august :

- cum trebuie sa platim doar debitele si dobanzile (in cazul sumelor datorate catre contul unic) astfel incat pe fisa sintetica sa se stinga corect si sa nu duca banii catre majorari, asa cum era pana acum ?

- facilitatile de reducere a majorarilor se aplica si persoanelor fizice ?

- facilitatile de reducere a majorarilor se aplica si restantelor catre impozite si taxe locale ? Ordinul 3 nu face distinctie, precizeaza doar notiunea de "obligatii fiscale".



#244643 depunere declaratii ONLINE

Postat de mihavesa on 21 September 2011 - 02:18 PM in Arhiva

Sectorul 2 a primit declaratia 112 la ghiseu, la registratura si luna aceasta, pentru august.



#244505 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de mihavesa on 15 September 2011 - 01:51 PM in Arhiva

Vezi postareakid_sim, la 13 September 2011 - 02:11 PM, a spus:

Am vrut sa zic de fapt ca aceeasi parola, pt acelasi utilizator, pe portalul vechi se logheaza si pe cel nou nu.
si eu mai am inca situatia asta .... cred ca se actualizeaza si parolele treptat, deoarece sapt trecuta o parola nu mergea pe noul site, acum merge.
Mai am una luata mai recent care inca nu merge pe noul portal....

mai incerc ....



#244458 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de mihavesa on 13 September 2011 - 01:27 PM in Arhiva

tot o noutate a OG 30/2011 vizeaza cabinetele medicale infiintate ca PFA, asocieri etc : acestea au posibilitatea, incepand cu 1 ian 2012, sa-si deduca integral din venitul brut, investitiile in mijloace fixe.

Modificarea : "la art 48 alin (4), dupa litera c) se introduce o noua litera c^1, cu urmatorul cuprins : c^1) sa respecte regulile privind deducerea cheltuielilor reprezentand investitii in mijloace fixe pentru cabinetele medicale, in conformitate cu prevederile art.24 alin (16).



#244444 Cine are dreptul sa transmita REVISAL ?

Postat de mihavesa on 13 September 2011 - 10:35 AM in REVISAL

daca administratorul/asociatul (fie el si unic) este si salariat poate fi desemnat responsabil cu transmiterea revisalului ? mi s-ar parea logic si corect sa poata, in fond el raspunde de tot ce tine de activitatea societatii respective ...



#244443 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de mihavesa on 13 September 2011 - 10:30 AM in Arhiva

eu m-am lamurit : se trec doar sporurile permanente. Asta inseamna sporuri pe care stiu de la inceputul lunii ca trebuie sa le acord - deci un soi de sporuri fixe.
Sporul de noapte si de weekend nu se trece, acestea depind de numarul de ore lucrate intr-o luna, deci nu-l stiu la inceputul lunii, ci de-abia la sfarsitul lunii, in momentul calculului salariilor.




Cometa SQL